Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Лазерно гравиране 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Лазерно гравиране
3dprn


Сря Авг 12, 2015 11:33 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Мар 24, 2014 12:24 pm
Мнения: 2
Мнение Re: Лазерно гравиране
TheHungry написа:
dan написа:
itso.t написа:
Някой от съфорумците беше купувал CO2 тръба, захранване, огледала, цайси и останалата кинкалерия, но така и не обади какъв е бил крайният резултат...


може очилата да са дали фира и човекът да не може да види резултата ....


Че не виждам вече така си е истина :) ама не е от лазера а от ЕГН-то .
Като сме почнали да си говорим за лазери някой дали знае дали CO2 лазените тръби стареят че бях чул нещо такова , имам в предвид когато не се ползват ?

Иначе проекта си отлежава на чертеж , на практика има всички материали но трябва да се изработят част детайлите . Но и това ще стане някога , планирано е да стане тази година та да видим . Проблема е че имам достъп до 100W CO2 лазер и си върша работата там та не ми е опряло още до гъ.. ама все някога и това ще стане .

Ако въпросите Ви са все още актуални - Така както се произвеждат в Китай, няма никаква гаранция. Може да си заработи като нова и след 10 години съхранение, както и да си я получите неработеща. Основна причина за брака е и транспорта.


Съб Окт 31, 2015 8:12 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пон Мар 24, 2014 12:24 pm
Мнения: 2
Мнение Re: Лазерно гравиране
itso.t написа:
Два въпроса към по-запознатите:
Някои захранвания позволяват регулиране на тока през тръбата. Респективно, мощността. Какъв е диапазонът? Интересува ме в посока намаляване. Няма да се занимавам с "оверклокване". Например, тръба 100W може ли да работи устойчиво на 10W? А на 1W?

От какъв порядък е бързодействието при подаване на сигнал за запалване (енейбъл) на лъча? Става въпрос за цялата система - захранване и тръба. Също и в обратна посока - гасене на лъча?

Регулирането на тока зависи от вида на тръбата (приемаме китайска) и всички китайски захранвания позволяват това. Не се препоръчва от производителя да се работи с мощност над 75% от максималната. При генерацията на лъча има два процеса- минимален ток до състояние на предйонизация (тръбата свети, но не излъчва) и управляващ мощността ток, от който започва лъчението. На "китайските" тръби и захранвания се дава установяване на 90% от мощността след подаване на сигнала за 1kHz, но това е възможно само в диапазона от~10% около средата на дадената за тръбата мощност (не се указва от производителя). При указаната от Вас мощност 1-10W (100W тръба) на теория може да работи, но неустойчиво (поддържането на 1% е практически невъзможно). Зависи и от други причини-лъча се стабилизира след поне 2 минути работа-балансиране на химическите процеси в газовата смес, степен на изтощаване, температура на охлаждане и др.
Рязането на метали с СО2 лазер е съобразено с поглъщането на съответната дължина от метала- медта поглъща~2-3% както и алуминия, среброто-1-2%, стоманата-11% и т.н. Останалата част от лъча се отразява!!! Гравирането се извършва с нанасяне на паста от натрошено стъкло (поглъща 90-99%) с размер 3-5мкм и пигмент от няколко смлени минерала които дават цвета.


Съб Окт 31, 2015 8:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Лазерно гравиране
Може ли с лазер да се гравира в/у полиуретан? По-точно може ли да се докара контрастен цвят чрез гравирането? Идеята мисля е ясна - да си слагам надписи в/у полиуретановите кутии? И още малко инфо! С каква мощност успявате да гравирате в/у метал(стомана, чугун и т. н.)? Из youtube има клипчета с 40-50W лазери? Има ли значение дебелината на стоманата? И до колко е ефективно правенето на платки с лазер? Гледах няколко клипчета, където е дълга и широка - нанасят покритие, гравират, ецват, дупчат... На фреза ми изгрежда далеч по-просто. Много въпроси станаха!
Не ми струва чак толкова скъпо или ракетно да се направи малък лазер - източници, тръби и глави се продават гледам. Може би при мен ще е малко триково, защото аз искам да гравирам кутии, които ще са сразлични размери, и съответно ще трябва да има движение по Z и настройка на фокуса.
И заслужава ли си играчката за правене на лазера/машината? Гледам, че има някакви в Ali и ebay за по 4к, но те нямат движение по Z, а и ми се виждат скъпички за това, което ще получа.
Благодаря!

_________________
www.elkran.com


Нед Юни 11, 2017 1:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лазерно гравиране
Значи от зад напред. Лазери за гравиране на таблеки има за под 1000$, имаше един не лош модел за около 600 мисля, виж в ebay.
Да гравираш цяла табелка не е добра идея, ако ще е табелка де. Мога да ти предложа няколко решения.
1. Ситопечат, най-универсалното.
2. Стикери, също доста универсално
3. Метлани стикери, евентуално ембеднати в самата кутия. Това сатва като ги слагаш по матрицата и те остават в детайла, но ти беше със силиконова матрица, така че това не ти е вариант.
Може да се гравира в-у почти всичко с лазера, но какво ще се получи е друг въпрос. Според мен няма да е задоволително.
Ето ти една идея. Вземи една кутия, занеси я на някой с гравиращ рутер да ти гравира надписите в-у нея. Направи матрицата от нея, така надписите ще останат в матрицата и ще се копират на всеки детайл. Надписите не трябва да са супер малки. След като излезе детайла и соновната боя, минаваш само с твърд валяк и контрасна боя в-у надписа, става перфектно, възможно е и просто да изтъркаш основната боя и отдолу ще излезе полиуретан, ако цветовете не са близки ще имаш и контраст.
В моного малко случаи гравирането на лазер дава добър резултат за панели.


Нед Юни 11, 2017 4:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Лазерно гравиране
Ясно! Не си заслужава! Ако ставаше добре щеше да има смисъл да се постарая... Най-вероятно ще е вариация на ситопечат. Ще гравирам кутиите преди да направя калъпа и с мастарче ще боядисам след това.

_________________
www.elkran.com


Нед Юни 11, 2017 4:14 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Лазерно гравиране
За гравиране върху метали с не много мощни лазери, има разни химии. Нанася се и гравира се върху слоя химия. Останалата алхимия се почиства.


Нед Юни 11, 2017 5:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лазерно гравиране
За метал е друго, аз мисля да вземем такава машина сега за производтсвото в мексико, за табелките със серийни номера, че сега са 100% лазерно гравирани, но не ми харесва, а и е скъпо. Мисля да ги пускам алуминиеви на сито печат и с поле за гравиране, където да се пише само сериен номер и партида. Там вече има вариации, има печат върху оксидиран алуминий, но оксидацията е без да се затварят порите, това става след печат, така се получава много траен печат. В BG има една фирма 10х които правят такива табели но са малко скъпо. Другият вариант е на ситопечат. Навремето имахме, то още го имаме де, голям портален принтер, беше върхът на сладоледа по онова време а и сега сигурно е по-добър от повечето в BG, ама няма кой да се занимава, от както спряхме да печатаме съкла така събира прах нейде по складовете.
Ако искаш да означаваш бутоните, най-добре си сложи една еалуминиева плочка на целия панел, няма нужда да е дебела, бутоните ще я затиснат, отелно ще я залепиш с контактно лепило, 3M имат такова в спреьове, нещо като хелметекс но доста по-добро, държи много добре и в-у уретани. И тази табелка си я печаташ или на сито, или нпо тази технология коят споменах горе, и това е, ще стане доста по-професионално в сравнение сито печат директно в-у кутията.


Нед Юни 11, 2017 6:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Юни 25, 2009 12:01 pm
Мнения: 2201
Мнение Re: Лазерно гравиране
Не е лоша идеята! Аз за сега лепя лепенки в/у бутоните, но не е много професионално. Реално лепенките ги ползваме в/у китайските радиота, понеже там няма никакво място. Само в/у бутона може, а там идиотите са написали друго, не каквото ни трябва на нас...
Това, че се използва спрей за гравиране в/у метал го видях. То е някаква чудесия със стъклени стружки, които спомагат за по-голяма абсорбация на енергия от повърхността. Но пак си трябват поне 30-40W лазер. Ще си сглобя една малка фреза като ми остане ред и ще си правя плочки я от халумин, я от неръждавейка. То няколко CNC машини искам да сглобя, само време да имам... Аз управлението кажи-речи го имам, но тези кутии много време отнемат...

_________________
www.elkran.com


Нед Юни 11, 2017 7:26 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Лазерно гравиране
В англичанския ибей, китайски лазер, 40W беше към 300 паунда. Дори май бяха поевтинели още по една време...
Бачка, но си е малко като хоби-кит. Иска да му се обърне внимание, да се пооправи.
Като всяка китайска ху... техника... :D


Нед Юни 11, 2017 8:58 pm
Профил
Мнение Re: Лазерно гравиране
Малко съм позакъснял с въпроса , но ...,
Ицо, ти имаш ли някакъв пряк опит с тея 40 ват-овки от английския/немския ибей?
Аз по едно време много им бях хванал мерака за прототипване на панели, но "40W" са по думите на хората с доста проблеми - ниския живот на тръбата ( до 6 мес. макс или няколко часа ), по нагоре става по-добре 60В -1 година , 80 В - 2 год. и т.н. , предполагам заради по-голямото количество катализатор. Второто , което ме смущава е липсата на PWM контрол на тръбата и оттам косвено -невуъзможноста да реже векторно , реже само растерно = намалена макс дебелина на среза -до 2мм плексиглас, което е нищо.
При по-скъпите 50 - 60 W , с DSP контролер нещата се подобряват доста, но цената отива към 1200-1500 паунда. Там друго нещо ме разколеба - тея продавачи в ибей са формално регистрирани в Портсмут и Бремен, само дето там нямат реални адреси, ако ще и на някакъв склад(поне за Портсмут съм проверявал), само виртуален офис, а 1500 паунда може да не са кой знае какви велики пари, но не са и баш кат сума за счупена играчка.
Та ако някой има пряк опит конкретно с ибей-ските CO2 китайджоси, моля да сподели.


Пон Юли 10, 2017 5:51 pm
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Лазерно гравиране
Имам опит със споменатите железа, но не особено задълбочен.
Механиката е малко по-нежничка - работната маса с двигателите е хваната към корпуса, с дълги дистанционни втулки. Предполагам че е имало вълнения при транспорта, защото всичките бяха полегнали в една посока и бяха разхлабени.
Движението по X и Y става върху алуминиеви профили, докато 50 и 60W модели са с танкети и направляващи.
За бачкане, бачка. Уви, с някакъв гаден корел-лазер. С извинение.
Като че ли има някакъв проблем с фокуса и разместването му при пренасяне. При оживяването режеше като с масло плексиглас 5мм, с малък ток. Впоследствие се наложи да се реже подобен материал, и го ряза на няколко паса.

В резюме - не лоша хоби играчка, за парите си. С малко притягане и тунинг, може би ще стане прилична.
Тъй като джаджата е чужда, се въздържам от подобни намеси, освен такива свързани с промяна на традиционните и настройки...

trakon написа:
Там друго нещо ме разколеба - тея продавачи в ибей са формално регистрирани в Портсмут и Бремен, само дето там нямат реални адреси, ако ще и на някакъв склад(поне за Портсмут съм проверявал), само виртуален офис, а 1500 паунда може да не са кой знае какви велики пари, но не са и баш кат сума за счупена играчка.

Ако покупката е през ибей, не се сещам за сценарий при който можеш да не си получиш стоката която си купил, без да си получиш парите обратно.


Вто Юли 11, 2017 11:25 am
Профил
Мнение Re: Лазерно гравиране
Странни eBay - щини напоследък - едни и същи машинки, снимани в един и същи склад, продавани за една и съща брутна сума . От английския портал се предлагат само като внос от склад в Германия, а от германския ибей- само внос от склад в Англия. Също така хората се оплакват, че лазерите , продавани от Е-бейовете са с тръби които са отхвърлени от утвърдените китайски пройзводители при замерване и преименувани с етикет KH Lasers (такъв пройзводител на тръби не съществува).
Лазерите поръчани през Ибей от Китай , гледам че много от тях се плащат и доставят по схемата CIF и документите за освобождаване на товара попадат в ръцете на варненски фирми -рекетьори , които завишават разходите за транспорт до пет пъти ( нормалната е към $100 - $120 за кубик ) и могат да ви сервират една солидна сума в такси, надвишаваща цената на машината.
T.e. - като читав вариант за покупка на чатайски лазер май остава само Али-то директно от пройзводител и предварителен договор със спедитор.


Съб Дек 02, 2017 2:43 pm
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лазерно гравиране
Какъв ти е проблема да ги пратиш до адреса на gabco, ggbg или някой друг в Англия или Германия?

_________________
Хайде де!


Съб Дек 02, 2017 4:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лазерно гравиране
Не знам в кои Варненски попадат, скоро имахме внос през Варна, мина през някаква местна фирма не знам да сме имали проблем с цените.
Иначе вчера получих оферта за гравираща глава, файбър лазер, немска глава, другото местно, 22 хил. гравира площ до 150х150, зависи от оптиката, тук говорим за 20W файбър със скенер.


Съб Дек 02, 2017 6:59 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни