Отговори на тема  [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Избор на USB контролер за CNC 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Е какво има да му се чудите - его тия дни ми идва един Dell Core2 Duo с един паралелен порт и нормална височина PCI слотове. Китайците продават за по $10-$15 PCI LPT платки. ПЦ-то си е готов мощен моушън контролер - няма нужда да се купуват някви супер-дупер компютри - MACH3 пее на 100kHz на такова PC. И то със съвсем скромно натоварване. Ще му сложа и CAM софтуер, да могат направо на място да си правят програмите. Постпроцесори за мач3 под път и над път.

На първо време железарите като сковат машината ще я подкарам само с един паралелен порт, пък после ще взема платка и ще допълвам с разни благинки от сорта на крайни позиции, та може и енкодери. Разделителната платка си я правя сам, че нещо евтинджосите се държат мноо зле като джасне дъгата на 160 амперова плазма. Еле пък ако е китайска дето напоследък се напълни, дето паленето им е с каскада - настава една малка суматоха навсякъде.


Пет Юли 03, 2015 2:38 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Крайните позиции не са "благинка", а са нещо задължително. Колкото са "по-дебели" железата, толкова по задължителни са, за да не се чува неприятният "звук на скъпо"... :D


Пет Юли 03, 2015 5:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Ако на някой му се занимава може да пробва това.
Качвам схема и хекс
Софтуер за управление безплатен
http://ekits.eu/CNC/index.php?page=software


Прикачени файлове:
c_c_new.hex.doc [182.59 KiB]
399 пъти
cnc.jpg
cnc.jpg [ 186.11 KiB | Прегледано 5038 пъти ]
Сря Юли 15, 2015 6:25 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Брей... никакъв интерес :( Поне някакво въпросче, коментар.......


Сря Юли 22, 2015 10:13 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Ще ти кажа за интереса, минах я на симулация и има проблем.


Сря Юли 22, 2015 10:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Чак сега обърнах внимание на схемата...
Не претендирам че съм виждал всички моушън контролери които се произвеждат, но при тия които са ми попадали в полезрението, частта занимаваща се с генериране на STEP/DIR е с FPGA/CPLD. Подозирам че има основателна причина това да е така. Имам и някакви идеи каква би могла да бъде...
Друго което ми прави впечатление, липсват сигнали за лимит/хоум сучове за всяка от осите. Липсва и вход за авариен стоп. Липсват универсални входове и изходи. Липсват аналогови такива.
На схемата има някакви сигнали означени със SWхх, но само мога да гадая каква е функцията им.


Сря Юли 22, 2015 10:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
На схемата входове SW са крайни изключватели - 6 на брой - по 2 за всяка ос.
Няма допълнителни изходи, тъй като това е базов вариант - 3 оси + изход включване на шпиндел.
Стъпка и посока са достатъчно бързи за да се постигне с винт със стъпка 5мм скорост от 4m/min.
От компютър се управлява в ръчен режим, с SD карта е автоматична работа (PC само са настройки - офсет, нула и т.н.). Ако по време на автоматична работа се разпадне връзка с PC фрезоването продължава без сътресения, до приключване на програмата.
Относно авариен - гъба, спираща директно захранването на драйверите за стъпкови мотори (няма общо с тази схема).
Както казах това е базов вариант за да създам някакъв интерес, но е напълно функционална да си движите 3 осен рутер.

Идеята ми е да може да се тества този базов вариант, от колкото се може повече хора за да се изчистят бъгове, тъй като нямаме ресурс (както са планет милион китаеца да го ръчкат и хакват). Така би могло да се стигне до много готин продукт. Както казах това е базов вариант, имаме разработки и за 4 оси (с доста входове (както и аналогови), изходи и т.н.). Също и за 3д принтер.

На коментари от сорта блеях в тавана и казвам туй е боклук или има проблем без смислени доводи не отговарям.


Сря Юли 22, 2015 10:38 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Много е неудобен варианта с SD карта и насляпо да работи. Аз затова и не проявих интерес.


Сря Юли 22, 2015 12:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
В смисъл на сляпо?
- В реално време на PC монитора се виждат координатите и на трите оси
- вижда се скоростта, с която се реже в момента и може да се променя в проценти нагоре надолу
- може по време на работа да се бутне нагоре или надолу по Z
- би могло да се добави и бутон пауза (в момента го няма на PC софтуера).

За да се вижда колко е изработило от задачата може да се добави прозорец, който е бял лист и като започне автоматична работа, вземайки координати от текущото положение (големите зелени цифри горе в дясно) да рисува върху белият лист. Така като стигне до края там ще е изобразено какво е направило. Това е само промяна в PC софта.
Това ли Nikola Kirov имате предвид?

Иначе сериен порт е много неудачен. Няма скорост, трябва да се прави буфериране на данните и периодично изчакване в някаква точка. Особено при големи скорости (каквито аз искам около 3m/min). Иначе не че е невъзможно, но на следващите модели слагаме дисплей и бутони към платката и там PC няма, затова заложихме директно на SD карта, а не да правим две разработки - за сериен порт или карта. Относно други канали за връзка мисля че оскъпяват безсмислено изделието. А и гледам всички в този обхват контролери са или на USB, RS232 или SD.


Сря Юли 22, 2015 12:33 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Аз засега оставам на варианта с PC - вече дойде един кор2дуо с 2 гиги рам и паралелен на дъното. Донесоха ми и един външен паралелен на PCI. Та ще мога и лимит суичовете да си направя.

4 метра в минута ми се струва малко за моите нужди. То верно че винтовете ми са с 10 стъпка, ама все пак. Мисля да пробвам мач-а на 100кХз как ще се държи...


Сря Юли 22, 2015 3:45 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Значи не съм схванал от написанто на сайта концепцията добре.

А зареждането на програмката мислено ли е да може да става през PC то?


Сря Юли 22, 2015 4:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Значи за зареждането имаме софт от PCто през серийния към картата. Но при скорост 115 000 е много бавно и затова го зарязахме. Особено огромните файлове за 3д принтер се точат часове. Засега зареждането на картата става на PC.
Програмата, която конвертира G кода към файл за картата е GtoMove


Сря Юли 22, 2015 5:30 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Добре де, един WiFi модул не струва и 1% от цената на механиката. А с него спокойно се достигат 80-90 килобайта за секунда ( поне аз дотолкова съм успявал ). Мислена ли е такава опция?


Сря Юли 22, 2015 6:01 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Авг 31, 2005 12:57 pm
Мнения: 1040
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Придържайте се към механиката не чак толкова електроника. 99% от юзерите на това изделие не са компютърджии или електричари. Настройката на един WiFi модул ми се струва, че ще е доста сложна задача. То и досега всеки 2ри клиент ми звъни как да сложи драйвера за MCPто :D
Изобщо от страна на компютъра мисля трябва да е максимално просто, затова сме сложили големи бутони, шарения и т.н. Това да се конфигурират мрежи ..... таралеж в гащите.


Сря Юли 22, 2015 6:19 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Избор на USB контролер за CNC
Някой да е ползвал Ethernet SmoothStepper
ESS http://warp9td.com/index.php/products ?
Тоя контролер работи с Mach3/4 .
За LinuxCNC контролер не мога да се ориентирам , търся нещо което да може да работи поне до 2Mhz (стъпка/посока) . Такова животно за линуксцнц има ли и по точно на каква цена е ?


Вто Май 31, 2016 11:42 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 59 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни