Отговори на тема  [ 447 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Следваща
Дилеми със стругове 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Дилеми със стругове
хм .. то и Български ли има, аз мисля че умряха заедно с индустрията преди години. Това на линка на туркиш бре, и не му се вижда цената, не че ми трябва ама от любопитство в какъв диапазон е ?


Сря Ное 28, 2018 1:15 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Дилеми със стругове
nik написа:
Почти по всички точки отговора е един - опън сорс и напълно безплатно
т.е. каквото е такова, или го ползвай така или като не ти харесва си го промени както ти харесва, пак безплатно
но да не звучи грубо ще обясня
шаренията може да се направи от всеки, те са наблегнали на основното - да работи, да е гъвкаво и да е надеждно, нещо което шарения мач3 му куца малко, а за шаренията - каквото и да направят все някой ще иска нещо различно, за това са го оставили всеки сам да си го украсява както му харесва, пак безплатно, може някъде да има пуснати готови скинове, или както там ги наричат, аз никога не съм търсил щото ползвам само 5 бутона - енейбъл/хоум олл/отвори файл/старт/стоп(много рядко)

https://forum.linuxcnc.org/media/kunena ... esized.png
https://forum.linuxcnc.org/media/kunena ... screen.jpg
https://scontent-atl3-1.cdninstagram.co ... 0800_n.jpg
https://forum.linuxcnc.org/media/kunena ... ogress.jpg

преди 7-8 години се мъчих да си правя таймер за времето и разни къстъм бутони, но без особен успех и вече нищо не помня, таймера заработи, но след като качих новата версия вече го нямам

за конфигурирането на основните настройки си има графичен режим, за по-сложните и специфични настройки са милиони възможните комбинации, оставили са го да редактираш ини файл, което не е нещо кой знае колко сложно, имайки предвид че се прави само в началото, после си работи с години, но позволява да се ползва за всевъзможни машини с най различни конфигурации, и... безплатно
общо взето като за безплатен продукт учудващо професионално подхождат, доста години развиват и софтуера и документацията

за хоум - сега видях че са добавили и ползване на индекс импулса на енкодера, нещо което не ти трябва да четеш ако нямаш енкодери с трети импулс, другото не е толкова сложно, какво не ти е ясно?
за да е гъвкаво са добавили всевъзможни донастройки, и наистина отнема много време да се прехвърли всичко, та не знам кое те мъчи?



Ник приятелю разочароваш ме,вникни в това което ти пиша.Било опън сорс ,затова е оправдано да е недодялка.Това че полваш 3 бутона прави ли те CNC оператор според теб ? И необходимостите ги наричаш шарении !!! или просто скрийн !!! Явно нарочно пропускаш че скрийна за да работи той трябва да е свързан функционално ? Все едно не разбираш, защо един линукс, стана най ползваната операционна система, в света на телефоните ? Ами що не оставиха нещата и те така - под оправданието опън сорс, на телефона всичко да си го правиш в терминал и в текстов режим ?

И да те питам нещо конкретно - имаме една група хора, които могат да си го модифицират както си искат.Тази група я делим на даречем 3 други групи, ползващи 2 оси (струг даречем), 3 оси (рутер) и 4 оси (по сложен рутер) .Всяка група си модва до някаква степен програмата, за да прави това което им трябва на тях ,но не се актуализират с добавките в хранилището,за да помогнат на другите, които не разбират колкото тях, а си е все така сурова база, така ли ?И така 15 години !!! И все още сме на принтерски порт ??? И не виждаме проблем ???
Е, ами това само по себе си е диагноза ,не мислиш ли ?
И накрая само да ти кажа ,тези момчета изобщо не осъзнават, как по този начин, труда им съвсем скоро, просто ще отиде в боклука, защото всеки който иска да си направи машина, просто ще си купи един китаец за 100... и няколко долара и ще си го ползва със здраве .

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Ное 28, 2018 4:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Дилеми със стругове
не им бери дерта на труда - това си е едно малко общество, самодостатъчно, творят и си го ползват, модифицират си стари фабрични машини и не са длъжни на никой с нищо, дори не са длъжни да го пускат свободно за всички, според мен има достатъчно пуснато от всичко, просто иска търсене

решението да се пропусне шаренията според мен е добро - така личното време което отделят хората да работят по проекта отива основно за функционалност, ако започнат да работят по шаренията това означава да бъдат моментално затрупани от всевъзможни заявки - аз искам това, ама не ми харесва тоя бутон, ама искам по-синьо-зелен да бъде да ми отива на цвета на колата. и функционалността ще спре да се развива

на принтерски порт съм само аз и такива като мен може би, истинските машини ги правят както казах с МЕСА карти, моушън контрол или както им се казва там, но и там иска яко четене, аз реших да си го спестя, за това останах на принтерски порт, и не виня никой за това
аз лично се радвам, че въобще го има

едит: и понеже захапа темата за "оператор на цнц" да ти кажа, че това ми е беше специалността в техникума, и шарени бутони няма да те направят повече оператор, освен за престиж друго няма, да не говорим че вече почти никой не пише Гкод, основно се генерира на друга програма и на линукса само го зареждаш и изпълняваш
едит2: ама сега видях че имаш сайт.... ако ти трябва шарения за бизнеса... разбирам, шареното хваща окото.... ама да им държиш сметка що не искат да ти го настроят и разкрасят като за твоя бизнес безплатно... това не разбирам :D


Сря Ное 28, 2018 5:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Дилеми със стругове
e, то съвсем без четене е само сиренцето в капана за мишки...

за едно относително простичко фанушко CNC от миналия век:
CONNECTION MANUAL 1224 стр.
PARAMETER MANUAL 420 стр.
PMC Ladder Language PROGRAMMING MANUAL 1160 стр.
FANUC AC SERVO MOTOR ххх series PARAMETER MANUAL ~600 стр.

това е като за начало, да навържеш жиците и да завъртиш нещо.
ръководствата за оператора, за програмиране, макро компилатора и подобни са още толкова.
мрежовите ръководства са по ~500 стр.

LinuxCNC е под GPLv2, така че не си длъжен да публикуваш дериватите от него.

и накрая, ще ми е любопитно да покажеш поне един от "най-популярните телефони с линукс"


Сря Ное 28, 2018 6:25 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Дилеми със стругове
Ник ,ясно човек разбирам те и ти съчувствам .Ти очевидно не си в състояние да разбереш, както това което ти пиша, така и колко жалко е това, което ти мислиш че са аргументи в полза на теорията ти.
Дедо Боре ,простичко фанушко нещо няма, от мен да го запомниш !А за това какво си длъжен, може да мислиш, ако не знаеш за какво говирим.А ти е любопитно, защото сигурно и ти имаш теория от рода - ядро на линукс, с модули повечето от които на джава не е линукс ,нали ?

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Ное 28, 2018 8:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Дилеми със стругове
нямам нужда от съчувствие, пробвах да ти помогна, оказа се че не ти трябва помощ, а работник, съжалявам но аз вече си имам работа
нямам теория, имам наблюдения
а ти щом не знаеш че имат графичен уизард за конфигуриране - явно нямаш и наблюдения
явно гледаш само главния прозорец, че от години не е мръднал и си мислиш че са го оставили недовършено, ама тая програма не е само шарените бутони, нали се сещаш?
просто хората наблягат на най-важните неща, дребните детайли ги оставят, защото не знаят на кой какво ще му притрябва
вместо да правят нещо конкретно което да се хареса на 10 човека да го вземат на готово да си въртят личните машинки или частния бизнес те са избрали да го направят универсално което да може да се приспособи за всичко и да се ползва от 1000 човека
опън сорс никога не е завършен продукт, нали това му е идеята - да се развива постоянно
ти ако смяташ че е недодялка - ами додялай го... всичко са ти дали хората на готово, и сорса, и хелп за потребители, и хелп за девелъпъри, всичко
дори няма да се учудя ако някъде има из нета и скинове на готово... ама кой да погледне... да седна аз да търся освен?

ама щом е за бизнес без много задълбаване, най добре тия от али-то - готово на прилична цена, шаренко, хваща окото


Последна промяна nik на Сря Ное 28, 2018 10:03 pm, променена общо 2 пъти



Сря Ное 28, 2018 9:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Дилеми със стругове
Нито е истински линукс, нито е истинска джава.
Направи революция в телефоните и е време да си ходи....ма не ще, мамка му и гуглофон.


Сря Ное 28, 2018 9:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Дилеми със стругове
тя жабата не може да фърчи във вакуум. трябва си блато :P

добре че ме светна за фануците, особено простите. то и с линуксите е горе-долу така.
както и да е - пожелавам ти успех!
теорията на вероятностите казва, че най-накрая може да попаднеш и на CNC по твой вкус. силно се надявам да предлагат достатъчно на брой различни модели, за да се задейства вероятността.
то и куче може да се научи да яде горчица, какво остава за CNC от алито да свърши полезна работа.


Сря Ное 28, 2018 10:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Дилеми със стругове
ДедоБоре написа:
...за едно относително простичко фанушко CNC от миналия век:
CONNECTION MANUAL 1224 стр.
PARAMETER MANUAL 420 стр.
PMC Ladder Language PROGRAMMING MANUAL 1160 стр.
FANUC AC SERVO MOTOR ххх series PARAMETER MANUAL ~600 стр.

това е като за начало, да навържеш жиците и да завъртиш нещо.
ръководствата за оператора, за програмиране, макро компилатора и подобни са още толкова.
мрежовите ръководства са по ~500 стр...

Според преразказ на съфорумец, някои от нещата при дъртите управления са по-различни от съвременните. При дъртаняните са се пишели истински програми - с цикли, условия и т.н. Заради скромните ресурси, са се правели какви ли не гимнастики за да бачкат тия джаджи.
Сега, в масовите техники, може да се каже че това липсва.
Затова TFM на Фанука е въздебеличък...


Сря Ное 28, 2018 10:22 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Дилеми със стругове
Ник,аз пих едно уйски пич (е 2 х 100) но като чета констатацията ти накрая, че съм си търсил работник ?!?... ще взема да пия още едно.


ДедоБоре,имам опит със Зит500/600,Окума,Фанук,Сименс че дори и Хайденхайн,които надявам се да не спорим са отделни пътища към най доброто.Така мисля, че имам достатъчно точна представа, кое какво е .Не се пробвай с менторския тон, само защото ти отговарям.Така или иначе постовете ти тук, не носят полза никому.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Сря Ное 28, 2018 10:32 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Съб Ное 29, 2014 9:11 am
Мнения: 744
Мнение Re: Дилеми със стругове
@Tohu цената е към 3000$

LinuxCNC е труден за тези от нас които сме скарани с linux . Мен ми трябваха два дни за да успея да си инсталирам правилната дистрибуция и програмката да тръгне с 7i76e контролера.
Да има готови скина и те са си вътре в програмата просто трябва да се промени едно файлче .
Какъвто и контролер да вземеш без четене няма как да стане , а най-лошото е когато документацията не е пълна.


Сря Ное 28, 2018 11:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: Дилеми със стругове
ДедоБоре написа:
LinuxCNC е под GPLv2, така че не си длъжен да публикуваш дериватите от него.


Длъжен е да предостави промените под същия лиценз при разпространение. Ако сам си го ползва на неговата машинка няма никакви задължения. Ако обаче ми продаде на мен машина с модифицирано LinuxCNC е длъжен да ми предостави неговите доработки под същия лиценз.


Чет Ное 29, 2018 10:54 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Дилеми със стругове
s7ama7 написа:
@Tohu цената е към 3000$

LinuxCNC е труден за тези от нас които сме скарани с linux . Мен ми трябваха два дни за да успея да си инсталирам правилната дистрибуция и програмката да тръгне с 7i76e контролера.
Да има готови скина и те са си вътре в програмата просто трябва да се промени едно файлче .
Какъвто и контролер да вземеш без четене няма как да стане , а най-лошото е когато документацията не е пълна.


Все си мисля че си в дълбока грешка.Аз например, за половин час мога да ти инсталирам от бутваща флашка Убунту или Дебиан със съответния към него LinuxCNC.Мога да ти го конфигурирам до там, че да си почнеш да си работиш някак си (е, не виждаш оборотите на шпиндела - бял кахър, то щото е опън сорс;за да видиш реакцията на входовете си, трябва да отваряш специален прозорец и там са направени като светодиоди,но да знаеш че хората правели табове на другите програми и състоянието на тези входове трябвало да е достъпно при определен скрийн, ееее... то е опън сорс;искаш да си редактираш програмата - еее нема начин то е опън сорс

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Чет Ное 29, 2018 3:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Дилеми със стругове
зарежи цнц машините, вземи измисли машина за четене на мисли, така всички девелъпъри по света ще знаят какво точно ти допада на теб, та да могат да го направят точно по твоите изисквания :D
освен това ще можеш и с мисълта си да ги юркаш ако бавно работят, даваш им краен срок до утре сутринта и тамън докато изтрезнееш те ще са готови :D


Чет Ное 29, 2018 4:14 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Съб Юли 28, 2007 12:10 pm
Мнения: 481
Мнение Re: Дилеми със стругове
Това да профанизираш, авно ти е талант ,да омаловажаваш грешките ,да преиначаваш фактите или пък направо да не видиш нещо, което не ти се връзва с мнението .
Хубаво, ще приемем че ние сме баллъци, пък линуксчиите сте пичове,хайде да спрем със спама вече ,никой няма полза от това.

_________________
Посетете сайта ми : http://mashini-plazmeno-riazane.com


Чет Ное 29, 2018 7:00 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 447 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 26, 27, 28, 29, 30  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни