Отговори на тема  [ 447 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Следваща
Дилеми със стругове 
Автор Съобщение
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 8:59 pm
Мнения: 505
Местоположение: София
Мнение Дилеми със стругове
Здравейте,

от доста време съм се замислил за малко стругче и понеже тук във форума за механика не намерих дискусия за модели и основни познания реших да пусна.

След оглед на предлаганите втора ръка в olx и из нета като цяло си харесах Тos 80 МN имаше едно разкошно -> ТУК, после като се разтърсих видях, че човека (същият) е продал преди половин година почти същият с 500лв по-малко ТУК, а има и тема за 5K ТУК еднакви неща варират толкова много (като процент от цената си). Замислих, че може и други евтини да вършат същата работа като например ТОЗИ (ако тази концентричност от 0,009мм е вярна това звучи добре) ето още два ТОЗИ и ТОЗИ
Гледах да са със самоход и да може да режат някакви резби (метрични/инчови), също така да може да се върти платформата с ножа за по-лесно правене на конуси и т.н. Истината е че не ми е толкова необходим, когато рядко ми се наложи го давам на познати те да ми го изработят, но одавна ми се иска а сега имам и възможност :oops: та търся си нещо дребно на габарити, сравнително запазено и функционално.
Приемам съвети всякакви, кажете какво трябва да се знае и гледа при избора, помогнете с конкретни модели, дискутирайте какво им е хубавото и какво лошото...

П.С. Сега се сетих, че шпиндела на CNC-то си го тествах със стрелкови индикатор това може да се приложи и за струга :) https://www.youtube.com/watch?v=RKceUsFTRFc нещо такова...

_________________
I'm debugging my software mostly with soldering iron....


Последна промяна HIFI на Съб Яну 17, 2015 12:41 am, променена общо 1 път



Чет Яну 15, 2015 10:30 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: Дилеми със стругове
Ами доста неща могат да се гледат, патронника може да го докараш някак ако не е наред, поправимо е, но ако имаш изкривени паралели забравяш, та посред мен това е по важно да измериш.


Пет Яну 16, 2015 2:38 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Окт 03, 2007 2:39 pm
Мнения: 311
Мнение Re: Дилеми със стругове
Можеш да ги поразгледаш и тези - http://polymeta.bg/?page=newmach&cat=4&pid=37
новото си е ново, каквото и да се говори ...

_________________
In God we trust. All others must submit an X.509 Certificate


Пет Яну 16, 2015 8:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Дек 16, 2005 2:50 pm
Мнения: 1260
Местоположение: София
Мнение Re: Дилеми със стругове
Както при всички подобни въпроси, най-напред би трябвало да решиш какво точно искаш да правиш, в какви серии и с каква точност.
На мен ми хваща окото този от 2100 лева заради по-масивната конструкция и наличието на скоростна кутия. Както и онзи червения, най-малкото защото е нов. Цена от 3000 лв. за употребяван хоби струг на мен ми се струва доста преувеличена.
Главният недостатък на всички малки машини, които съм виждал, е липсата на съединител. Което пък прави нарязването на резби много трудно , да не казван невъзможно в повечето случаи. Другата трудност с резбите е , че за всяка смяна на стъпката трябва да сменяш зъбни колела. Изглежда лесно, но след резбата, за да пуснеш самохода, пак трябва да сменяш колела - доста е досадно. Затова и не разчитай много , че ще правиш резби с него.
Аз например имам ето такъв: http://einhell.bg/?p=1573
Не блести с особени качества, но върши тази работа, за която е купен.
Може да разгледаш тези:
http://www.intralinkbg.com/index.php?la ... &menuid=80
http://imm-sliven.com/pro-01.html
http://polymeta.bg/?page=newmach&cat=4&pid=37


Пет Яну 16, 2015 8:19 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 8:59 pm
Мнения: 505
Местоположение: София
Мнение Re: Дилеми със стругове
Струговете на Полимета изглеждат интересни, благодаря за линка. Може би причината тези ТОЗ-ове да са скъпи е че идват с цяло бюро цанги, люнети, седла и т.н.
Този жълтият за 2100 е някаква марка FARTOOLS дето в нета намирам повече инфо за мен отколкото за тях :(
Иначе модела SM4-410 на Полимета ми допадна и заради колонната бормашина, не знам като струг как ще е...

Относно какво ще правя в какви серии и каква точност... хм ще си го ползвам само за мен, не мисля да пускам продукция на него, защото стругарските ми умения са трагични, но имам желание да се понауча. За продажба като се наложи имам няколко стругарски гурута дето ми правят нещата.
За точност ами аз съм си перфекционист и като го правя за себе си бих искал да е ... да речем друг с това или подобно оборудване друг да не може да направави/постигне по-добро :) и мечо Пуховото колкото повече толкова повече влиза в сила и тук - в този диапазон от около 3К знам ли какви точности може да се гонят.

_________________
I'm debugging my software mostly with soldering iron....


Пет Яну 16, 2015 10:25 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10606
Местоположение: София
Мнение Re: Дилеми със стругове
Малко вероятно е показаните модерни китайски техники да имат нещо общо с показаните чешки, като качество на изработката и вложените материали.
В повечето случаи, китайските са нещо средно между хоби и кит "направи сам". :D Китайците дават възможност всеки да си дооправи машинката, сам, със собствените си ръце, да и смени всички болтове направени от говнолин както и да тренира техническата си мисъл за разрешаване на проблеми които са оставени от производителя нерешени.
Като изключим горното, са едни чудесни джаджи за уплътняване на свободното време.


Пет Яну 16, 2015 10:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: Дилеми със стругове
Абе все си мисля че с еучи по лесно на голяма машина :)


Пет Яну 16, 2015 11:47 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 8:59 pm
Мнения: 505
Местоположение: София
Мнение Re: Дилеми със стругове
ToHu сигурно си прав, ама за машина, която няма да си избива парите не трябва да заема много място, защото иначе почва да пречи повече отколкото помага... Аз затова и се насочих към по-малки хоби модели май ги водят часовникарски. Повечето имат блокаж на вретеното и прецизни планшайби за нарязване на резба/зъби по зъбни колела (ТОЗ 80-ката 100% има)

_________________
I'm debugging my software mostly with soldering iron....


Пет Яну 16, 2015 1:34 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1698
Местоположение: Варна
Мнение Re: Дилеми със стругове
HIFI написа:
... Може би причината тези ТОЗ-ове да са скъпи е че идват с цяло бюро цанги, люнети, седла ...

Имам такова(подобно) ТОS-че , с камара цанги (най малката 1 мм...) , бе заеби ги тия цанги. Струг от сорта на С8 е машинка за вся и всьо... :)

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Пет Яну 16, 2015 1:46 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Дилеми със стругове
Имам малък Optimum - http://www.optimum-machines.com/product ... index.html
По принцип е уж по читав от съвсем китайските. Но тоя клас машини нито са достатъчно здрави за обработка на твърди материали,нито са достатъчно прецизни. Говорим за съвременните с произход Китай. С такова стругче работиш с точност една десета. Постигането на по голяма си е трудно.
Като речеш да режеш стомана се изприщваш. Едно че лесно вибрират заради хилавата конструкция и второ имат голям луфт на напречното подаване който не идва от гайката а от примитивната конструкция на самото подаване и не може да се намали. И като вземеш да режеш и ножа като пръдърпа супорта в дълбочина колкото е луфта и става мазало,мотора спира и т.н.
Сега като имам опит с малкото мога да каже че на Полимета CE280/610 модела, като характеристики е мнооого по удачен избор.
То не е задължително да е от тях. Тия стугчета нямат нищо общо с Harris. Предлагат се на много места. Европейските ebay предлагат доста варианти.
Положителното с Полимета е че можеш да иден на място с часовника и да замериш каквото те интересува като луфтове и биения.
Отделно в тия модели има превключване на подаването с ръчки. На малките за смяна на подаването се омазваш до уши докато сменяш зъбчатки. Направо ти се отщява да се занимаваш като стигнеш до смяна на подаването.
Казват че MH80 е единствения достъпен вариант на читаво направен малък струг. Но са доста стари и вървят много скъпо.


Пет Яну 16, 2015 2:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10606
Местоположение: София
Мнение Re: Дилеми със стругове
ToHu написа:
Абе все си мисля че с еучи по лесно на голяма машина :)

Ами зависи... По едно време вземах от познат за разни дреболии Emco Unimat Има голямо предимство за начинаещ - няма силица да счупи нож. Е, на него всичко се прави бавно, търпеливо, с малко подаване и т.н.


Пет Яну 16, 2015 5:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27993
Местоположение: София
Мнение Re: Дилеми със стругове
Ами не знам, на мен ми се струва човек да с енаучи да работи на тая малка машинка, в смисъл може но не знам колко ще му е полезно после на голямата.
Преди 3-4 години все още се намираха не лоши стругчета от сорта на С8, там някъде един познат си купи такова задно с автоработилницата за 5 хил, камьона май замина на вторични но стругчето е в отлично състояние.
Сега няма да говорим че навремето за 10 хил купих ФУ320 заедно със струг ....С11, и двете оборудвани с електронни линийки .... но беше преди има няма 15 години.


Пет Яну 16, 2015 6:45 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Окт 03, 2007 2:39 pm
Мнения: 311
Мнение Re: Дилеми със стругове
И още нещо вземи в предвид - аз лично се оглеждах за нещо от сорта на ц8, но си дадох сметка, че трудно ще му осигуря трифазно захранване ... а да го скопявам с монофазно не си заслужава ...
Така че взимай в предвид и това.
Иначе при мен заради житейски проблеми за сега струга отиде в далечното бъдеще, но все-още се облизвам по обявите :-)

_________________
In God we trust. All others must submit an X.509 Certificate


Пет Яну 16, 2015 9:25 pm
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 8:59 pm
Мнения: 505
Местоположение: София
Мнение Re: Дилеми със стругове
Знам за тези Сх стругове, но това е нещо тежко и грамадно аз търсех по-скоро мъник с по-приветлив вид, до не повечче от 200кила.
И като заговорих за мъници ето каква екзотика ми прати един колега днес https://www.youtube.com/watch?v=Y1bvyFG3hWM
Как само си изключва самохода -> https://www.youtube.com/watch?v=Y1bvyFG ... age#t=2204 направо ме разби ...

Май след още малко четене както каза и Никола в този клас Тос 80-ката е сред фаворитите, които може да се намерят и на нашият пазар. Минусите са че понеже е стар струг няма части, цената варира с много и запазени почти не се намират...

_________________
I'm debugging my software mostly with soldering iron....


Пет Яну 16, 2015 9:36 pm
Профил ICQ
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 03, 2005 10:31 am
Мнения: 746
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Дилеми със стругове
Почти по темата ...

А зашо не така ... пък ще помагаме с електрониката :) , не че не може да се оправиш и сам де .


Прикачени файлове:
sorvicadsivulta.jpg
sorvicadsivulta.jpg [ 32.51 KiB | Прегледано 10850 пъти ]
sorvicadpaalta.jpg
sorvicadpaalta.jpg [ 36.51 KiB | Прегледано 10850 пъти ]

_________________
"I really do like SOLDERING as my programming language." Bob Pease
Пет Яну 16, 2015 9:56 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 447 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 30  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни