Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ??? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Ти нали си се писал че правиш веб дизайн?
Това на вебстраницата дето си предлагаш продуктите?
А пък сега такива въпроси да задаваш....

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Дек 31, 2019 4:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Пък на мен един скоро ми открадна цяла туба с ракия и ся за празника пак дойде да ме моли за нещо. Такива шутове му дадох, че чак изора цимента с носа си.


Сря Яну 01, 2020 12:56 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
опаааа :) за много години на всички :) живи здрави всичко да е на късмет и столевки на тапет :) пълна чаша с уиски с лед и да караме самолет :) може и по една мацка с буркан мед ;)

за мухата >>> аве аз веб дизайна с html ше го оправя ама преди това трябва да съм събрал данните от серийния порт на расберито и/или spi линка сас мойта платка. най вероятно в някакви текстови файлове ше бъде от където после ше излезе на хтмл страница. ама самият веб дизайн няма грижи :) не е нещо ново. първо да свържа кабелите и софта да са синхронизира, после хтмл страницата е лесна.

ами задавам щот нищо не разбирам от расбери. гледам тука из тубата разни клипове сички акъл дават. да видим ко ше излезе накрая. :)

bongo_x2 >> начи на мене ако доде некой само да ми са примоли даже и за назаем ракия, начи кааам ти деректно го палим сас бензиновата ламба, айде де ше ми пипа ракията ръйш ли !!!! ааа маха, да ходи си бере сини сливи и да си свари кат иска !!! :)

_________________
http://karadev.net


Сря Яну 01, 2020 4:10 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Ами има два начина, или твойта станция да е хоста, и всичко да се върти на нея или да е клиент който се закача на ремонт хост на който е и юзер интерфейса. Според мен вторият вариант предлага много повече екстри и решава някои проблеми, конкретно файруоли.
За реализация може би вторият е малко по сложен, но нищо особенно. Как ще обменя данни няма никакво значение, xml, json, bin, asci без схема няма значение. Протокола пак е по избор, tcp е по-удачно от гледна точка на шейпинг, отделно че можеш да използваш порт който почти никога не се филтрира примерно 80, udp си има други предимства но много пушман админи като правят шейпинг брутално режат udp пакети, от където ще имаш и голяма загуба, съответно повече ретрансмити.
Имаме подобно нещо точно по вторият вариант, и нямаме никакви проблеми, освен с рязането на udp, но ние трансфериран Гб данни, и когато е на udp, и устройството е в Аржентина и закача към БГ сървър, и минав през неясен брой рутери скоростта пада много заради загубата н пакети, същата връзка през tcp си върви доста по-стабилно.


Сря Яну 01, 2020 4:45 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
да, най-добре распберито да е хост и да събира данните от всички датчици на платката, после с един отворен порт от рутера през нета ще мога да преглеждам хтмл страницата на цялата система. :) и команди и други неща :)
нямам големи трансфери на данни така че смятам че ще се случат нещата. :)

_________________
http://karadev.net


Сря Яну 01, 2020 5:36 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Аз имах в предвид точно обратното, какво събира расберито няма никакво значение, то се връзва към външен хост, и всички други се връзват към него. Можеш да качиш разбира се сървър на расберито но почти няма начин да се застраховка от липса на достъп, несетнат форвардинг, забранени портове, липсващи динамични днс-и и т.н. Ако искаш да си осигури 100% връзка без да си зависим от сисадмини, или най-малкото в 90% от случаите трябва да имаш някъде външен сървър, примерно kararadev-rele.com, потребителите се логват там, всеки вижда неговите си у-ва и съответно всички у-ва гледат на там.
Това открива и много други възможности, слагаш гръмкото име облачна услуга и прибираш по 2-3-5-10$ на месец за услугата, но това е чисто търговско, има много технологични предимства.


Сря Яну 01, 2020 7:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Ако вече никой не го е предложил -> rPi + nodeRed.
Имаш достъп до уарта, можеш да вържеш млка датабаза, и за веб интерфейс имаш много готови модули или да си ембедднеш твоя си веб страница ако искаш с css, java scripr и т.н.
Успех

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Чет Яну 02, 2020 2:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
оти се потите, като вече го има
https://denkovi.com/


Чет Яну 02, 2020 5:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Grubi написа:
оти се потите, като вече го има
https://denkovi.com/

Ми аз не се потя, така си мириша :)
Човеко почна да пита по-свястно и рекох да му кажа как бих го направил за един-два дена с четенето и гледането на ютуба за някоя конфигутация как се прави.
Със сигурност го има вече направено, то не му речонда опита, пък дали ще го продадва и на каква цена си е друга песен.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Чет Яну 02, 2020 6:31 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
ем то има доста неща готови, ама кофтито е че не можеш да ровиш по сорс кода. и това е цялата истина във проектирането на хардуера и софтуера. та за това е всичко. пък и ако се появи клиент да му кажа купи си от другаде ли ? :) ще иска нещо дето в купеното няма да го има, знаете кви са клиентите, може ли малко по-червено или малко по-зелено :)

пък и гот ми е да си го направя сам дет са вика за единия кеф работим :) и да падне некой лев :)

_________________
http://karadev.net


Пет Яну 03, 2020 4:08 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
ами то е готово донякъде, после трябва да го конфигурираш, опроводиш, захраниш и затвориш.
не всеки има възможност да почне от нула.
като искаш нещо специално или промяна в поведението на нещото - фирмата е в България, обади им се - пиши им и така. ако има взаимен интерес - всяка промяна е възможна.


Пет Яну 03, 2020 4:15 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
да ве, те фирмата си правят тяхните работи. който иска да си ги ползва няма грижи. нека да има разнообразие на стоки и услуги да има работа за всички. аз искам аз да си го направя :) дет са вика за сега за проба и прототип. после ше ги мислим другите работи, приложения, клиенти цени и т.н.

_________________
http://karadev.net


Пет Яну 03, 2020 4:51 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Това с което работят Денкови си е PicoIP на много по ниска цена е от колкото при тях предлаганото. Както и да е, всеки си определя цената...
Мисля че за това което питаш ти върши работа Ajax, прочети малко за него. Искаш хостнат Веб на който да се сменят показанията и да визуализира системат ти, до колкото съм те разбрал.


Пет Яну 03, 2020 10:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Мар 31, 2009 9:25 am
Мнения: 1391
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
https://www.kmtronic.com/


Съб Яну 04, 2020 2:01 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пон Дек 15, 2014 10:05 pm
Мнения: 324
Мнение Re: уеб станция със релета - как да я свържа към интернета ?
Зарежи го тоя RS232. Ако имаш I2C или SPI, по-добре ги ползвай тях. Тука виждам по-голям проблем. Какво предлага inet доставчика ти, откъм IP адрес. Надали му даваш парички отгоре, за статично IP, което значи, че ако рестартират някое рутерче, веднага DHCP--то ще ти даде ново IP и ще се чудиш защо нямаш достъп до платката. При такъв проблем може да подходиш по два начина. Вариант 1 е да си вземеш хостинг+домейн и твоята малинка само да праща данни или да ползваш някоя безплатна/платена услуга от рода на no-ip, dyndns. Тия услуги. най-общо казано ти синхринизират IP-то с някакъв dns адрес, през определен интервал. така всеки път като изпратиш заявка до http://karadev.no-ip.com ще си сигурен, че заявката я пращаш до твоята малинка.

За извличането на данните и достъпването им от някакъв WEB UI, по-добре ползвай php/js. С подходящи билиотеки и прочие можеш да създаваш крон задачи и да си извличаш сам данните и да си ги трансформираш в четим текстов вид или графичен, както ти душа сака.

Това, което казаха преди мене за сигурността, изобщо не е за подценяване. Добрата страна е, че можеш да ползваш безплатни услуги за генериране на SSL сертификати, като за целта има удобни тулове, които след предварителна инсталация и еднократна конфигурация, да се грижат за сертификата ти. Пример- let's encrypt.

Node-red също е много удобно средство и сравнително лесно, да си изгенерираш някакви трендове, бутони и прочие.

MQTT ми се вижда малко безсмислено, от гледна точка на това, че малинката ще ти е MQTT клиент и брокер. WEB интерфейсът е по-универсален и ще можеш си управляваш системата дори от някоя стара Nokia с фенерче.

Като цяло, на твое място бих реализирал нещо от рода на REST, само ще се наложи да напишеш програма/скрипт, който да извлича данните от платката и да праща заявки към твоя WEB server. От гледна точка на сложността за осъществяване, не ти предлагам да си пишеш сам rest-а, макар че с един Python можеш да спестиш доста, хем да ти извлича данните от платката, хем да ти обслужва HTTP/HTTPS заявки и ще е компактно.

Като цяло аз виждам концепцията ти така:

Платка Х --- spi/i2c/uart ---> малинка -- php/python/c/c++ ----> малинка ----- apache + php + html +/- js ----> internet


Съб Яну 04, 2020 6:29 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 39 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни