Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
i.MX RT1052 / HMI 
Автор Съобщение
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 03, 2017 12:21 pm
Мнения: 163
Мнение i.MX RT1052 / HMI
След множество проблеми, част от които бяха повод да купя станция за запояване с горещ въздух, най-накрая новата ми платка проработи. Представлява 7" операторски панел с RS485, RS422, CAN и Ethernet.

Платка:
photos.google.com

Кратко демо с LittleVGL:
youtube.com

Кода на демото е от тук:
mcuoneclipse.com

Процесорната платка е на ALIENTEK, базирана на i.MX RT1052
Изгубих доста време с неработоспособен Debug. Оказа се, че липсва ключово 'заклинание': LinkServer Debugger->Additional option: --no-packed --cachelib libm7_cache.so


Прикачени файлове:
Commander I.MX RT1052_CORE_V1.4.pdf [359.79 KiB]
212 пъти
Вто Окт 22, 2019 10:46 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: i.MX RT1052 / HMI
Браво!
С колко рам е? Може ли да се подкара линукс на нея?

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Окт 23, 2019 10:43 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 03, 2017 12:21 pm
Мнения: 163
Мнение Re: i.MX RT1052 / HMI
Благодaря!

Все пак похвалата е за ALIENTEK - mcu платката е тяхна (прикачения файл). От мене е дънната платка. Паметта е w9825g6kh 4 m × 4 banks × 16 bits sdram - Winbond ( 32 М bytes ? ).
Относно Linux: засега не съм проучвал въпроса но в общи линии ще тръгне uClinux. Ядрото е М7:

https://community.arm.com/developer/ip-products/processors/f/cortex-a-forum/6537/what-is-differene-between-cortex-a-cortex-m-and-cortex-r-series-of-arm/20850#20850

"By the way, what do you mean by the word of the embedded linux?
If it means the uCLinux, the Cortex-M version of it will be available.
If it means so called true Linux, you should choose Cortex-A because MMU is mandatory.
Cortex-A and Cortex-R have almost the same architecture with an exception of whether the MMU"


Сря Окт 23, 2019 11:55 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: i.MX RT1052 / HMI
Мда, точно за uClinux си мислех и аз. Не, че не може да се подкара каквото му трябва на човек и с някой RTOS но си е много работа и за по непретенциозни приложения като HMI би било по лесно да се базира направо на линукс - при всичките му негативи ще е с пъти по малко разправия да се направи нещо бързо и работещо.

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Окт 23, 2019 12:30 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 03, 2017 12:21 pm
Мнения: 163
Мнение Re: i.MX RT1052 / HMI
Определено по-нататък ще работя в посока Linux / лична MCU платка. Но засега ми е по-важно наличието на графичен редактор (за персонален компютър). Целта е да се постигне нещо подобно на:

XSOFT-GALILEO

Дори 'само' 5-10% от възможностите на GALILEO ще е добър резултат.


Сря Окт 23, 2019 4:16 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: i.MX RT1052 / HMI
s.ivanov написа:
Кратко демо с LittleVGL


Интересно GUI... че и опън сорс, обикновено дерат кожи ;-)


Сря Окт 23, 2019 4:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: i.MX RT1052 / HMI
Абе с поевтиняването на процесори и памети става все по лесно да ползваш хтмл за гуи. Преди 10-на години си бях играл да направя мазни анимирани GUI компоненти за .net - отне ми към година яко бъхтене с Win32 API-то докато докарам нещо що годе използваемо и то не вървеше като хората на WinXP защото разни важни функционалности за прозрачност на прозорците ги имаше само за Vista. Един ден седнах на майтап да направя същите ефекти (прозрачни градации, анимация и т.н.) с html5 - ами същият резултат при това без да бях пипвал преди това хтмл кой знае колко го докарах за половин ден ... от тогава не съм писал повече за виндовс :D ... Та и тук ми намирисва, че ако направиш една хубава сметка колко време ще трябва да отделиш + цената на компонентите ще стигнеш сам до извода, че по добре и по лесно да използваш линукс киоск с хтмл интерфейс. Само, че за да стигнеш до тези заключения сам си трябв да извървиш докрай пътя по който си тръгнал сега - няма как иначе да натрупаш този опит.

Ако ви се занимава с неортодоксално ГУИ това може също да ви хареса - изнамерих някакъв порт за ST32

https://github.com/MaJerle/EasyGUI

Иначе оригиналът за PC е това:

https://github.com/ocornut/imgui

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Окт 23, 2019 9:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: i.MX RT1052 / HMI
"Проблемът" с хтмл е че трябва някой да го рендва - webkit примерно. Т.е. имаш друг графичен изход и затова заобикаляш Win32 API-то. Не помня как го преименуваха, но в началото беше node-webkit и беше забавен начин от node.js да си правиш GUI/desktop приложения. Имаше няколко инструмента на TI които ползват тоя подход - мисля че Uniflash и някакви други - дали за радио чиповете им - някакви конфигуратори бяха.
Друга подобна GUI библиотека е uGFX: https://ugfx.io/
Но е безплатна само за частно ползване.
Не съм ровил, но дали не се е появил някакъв смислен стандарт за 2d по подобие на opengl и сие, ама да е използваем за по-леки системи? Някой микроконтролери май имат нещо като 2D графика като хардуерен блок, въпросът е доколко примитивите и интерфейса към тях са смислени и подлежат на стандартизиране? Нарисувай ми запълнен квадрат един какъв си еди къде си...


Чет Окт 24, 2019 7:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: i.MX RT1052 / HMI
С react native много се промени начинът на програмиране на ГУИ-та - то изглежда като хтмл ама не е - имаш стъпка с която го транспилираш до нещо друго - може да е чист хтмл, или пък нативни мобилни гуи компоненти за андоид и иос, или пък във винформи, или пък в qt ... т.е. така се спестява влаченето на рендера на браузъра и се ползва каквото платформата и без това си има. Само, че за микроконтролери платформата няма нищо и там вече става математика - колко струва микроконтролера, колко време трябва за разработка и т.н. - цените падат непрекъснато, в момента себестойноста на платформа базирана на линукс със лцд и веб браузър вече става почти колкого тази на микроконтролер - затова самото гуи е по изгодно да се прави така за да се преизползват вече направените инвестиции във веб технологии. То заради това и се появиха разни мелези с Кортекс Р/М и А ядра. Както и да е - това е теологичен футуристичен разговор - още един път браво на човека, че има хъс-а да копа в тази посока.

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Окт 24, 2019 10:14 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 03, 2017 12:21 pm
Мнения: 163
Мнение Re: i.MX RT1052 / HMI
EasyGUI ми харесва. Допада ми вида на Windows 98. Разгледах и другите проекти на автора му Tilen MAJERLE - определено има отлични неща.

imgui - добро попадение. И двата проекта заслужават внимание. Също uGUI е приятна малка библиотека за по-семпли приложения.

За жалост последните дни/вечери отново бяха за оправяне на проблем(и) с дебъгера и по-специално break points. Също и корекция картата на паметта. Накрая дебъга тръгна но нямам представа защо... Хубавото е, че след цялата сага накрая за награда пуснах touch screen контролерa XPT2046. Трябваше да е TSC2046IPW но има проблем с доставката на части от TI през COMET (?!).


Нед Окт 27, 2019 2:00 am
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 10 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни