Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Малко помощ за тоци? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4572
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Малко помощ за тоци?
Значи, следната постановка: една от платките по предишните ми играчки за компютърна системка изглежда се харесва на хората като концепция и ми пишат вече няколко пъти да ме питат за нея, обаче аз от над две години съм я зарязал поради един сериозен проблем с нея. В захранването ползвам BQ25015, а неговото суичър е 300 милиампера. Навремето си мислех че би трябвало да е ок за ESP32, понеже даташита казва че пиковата консумация е 270ма и то на импулси. Обаче това беше преди над две години и аз тогава още не бях виждал ESP32 на живо :D
Значи, накратко - не му стига тока на говедото и се рестартира като пробва да си пусне Wifi. Последното което искам е да правя тая платка наново защото имаше много врътки и трудности по нея, та затова се питам дали няма някаква хитра идея да я пачна така че да е ок?
Ето я схемата в последния си вид от декември 2017.
Майсторски идеи са добре дошли :D


Прикачени файлове:
TROLL ESP32.pdf [563.8 KiB]
333 пъти

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'
Пон Юни 24, 2019 4:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Малко помощ за тоци?
ръгай кондензатори ;-)


Пон Юни 24, 2019 6:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Малко помощ за тоци?
1. Индуктивността ти не е като за тази цел ми се струва. Нещо малко по сериозно може да се наложи.
2. C2-C6. C2 виждам че не го насищаш. А долното само води до по бавна реакция при пиковите натоварвания.
3. 470uF в изхода на захранването.


Пон Юни 24, 2019 6:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Малко помощ за тоци?
Има една особеност със тия преобразуватели. Кондензатора след дросела трябва да има определен капацитет, не може да се слага произволно голям. Характеристиката на товара става много твърда и това може да обърка работата на обратната връзка. Затова след точката на обратната връзка се поставя втора индуктивност и след нея кондензатор максимално голям. Гледам покрай ESPто има още кондензатори, може да са натрупали въпросният капацитет..

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Юни 24, 2019 8:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4572
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Малко помощ за тоци?
Много глупава грешка, признавам. Ама се случва... даже и на големи фирми с комерсиални продукти (някой да помни мак портабъл?)
По принцип съм гледал да следвам препоръките на тексасците относно кондензатори/индуктивности там, но 300ма си е 300ма... Забвавих да кажа че съм силно ограничен откъм височина на частите - не повече от 2.6мм. Засега идеята която ми се върти е около един п-канален мосфет, който през диод да вкарва напрежение директно от батерията и да се изключва по време на зареждане на батерията. Не е много чисто решение но може и да стане. Другата възможност е да закача някакъв суперкондензатор 200-300 хиляди микрофарада. Има такива достатъчно плоски за целта. Нито една от тия идеи не съм пробвал още понеже имам само една платка в момента и не искам да я съсипвам със случайни проби :D

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Юни 24, 2019 8:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Малко помощ за тоци?
slav4o.com написа:
Кондензатора след дросела трябва да има определен капацитет, не може да се слага произволно голям.

Може, каубойците не пропускат да отбележат в чаршафите, когато имат подобни изисквания. Тоя чеп като гледам е стандартното им изпълнение PWM+PFM и няма изисквания за минимален ESR, нито максимален капацитет. Напротив препоръчват колкото се може по-нисък ESR. Единственият проблем е софт старта, което не е проблем на каубойците, но може да е проблем на Есприт. Трябва да се види там дали нямат изисквания за предния фронт на захранването. Предполага се, че докато не излезе от ресет не тръгва да предава, така че софт старта би трябвало да се справи с кондерите.
Но като за начало най-добре първо да се пробва на практика колко капацитет трябва. По метода с удвояването, ако след няколко запоявания не стане, значи не е от това ;-)


Пон Юни 24, 2019 9:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Малко помощ за тоци?
Максималното изглаждане на пулсациите, чрез настройка скоростта на обратната връзка значи да се работи на ръба на самовъзбуждането. Схемата става много чувствителна към капацитета на товара. Затова тя се изчислява да работи с определен кондензатор и да има определено ниво на пулсации - режим който е стабилен. Обикновено няколко миливолта, които много лесно се филтрират с последващ дросел.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Юни 24, 2019 9:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Малко помощ за тоци?
Славчо, пак да кажа това е каубойски чип, той няма постоянна обратна връзка по смисъла по който си я представяш. В момента в който види че изходното напрежение е една идея над нормата се изключва и минава в PFM режим. Демек абсолютно нищо не прави докато напрежението не падне под определена граница, което не става веднага заради конензаторите и чак след това се включва за малко и така..
И като казвам това, повярвай ми не е наизуст. Тествано е в много продукти и по принцип когато имам мощно радио от типа на GSM, предпочитам кондензаторно захранване с малка щракалка, вместо голяма щракалка с малки кондензатори. Проблемът не е само ъндършута, ами и с овършута когато радиото секне изведнъж и докато шракалката се усети да спре... А с дросел ще го подсилиш още повече тоя ефект. Общото правило е когато имаш радио с тайм дивижън е, че не искаш да имаш щракания нито клякания, нито ставания поне докато трае бърста. Това се постига с батерия и/или кондензатори...


Пон Юни 24, 2019 9:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2580
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Малко помощ за тоци?
Миро, мисля че предвид другите работи "накачулени" на 3.3V регулатора изобщо не излиза от PWM режим :) Макар, че това няма значение според мен.

The internal compensator is designed in such a
way that the optimized resonant frequency of the output inductor and capacitor is approximately 16kHz. The
recommended inductor and capacitor values for various output current are given in Table 3.
10uH 10uF Той обаче е сложил една камара електролити по 100uF паралелно на него.
16 килохерца е скоростта на усещане на щракалката. При правилен дросел / кондензатор би трябвало да се усеща достатъчно бързо. За да разделиш обаче тези 10микрофарада от останалите ти трябва дросел между тях. След него може да се слагат много микрофаради...
Като има 100-200-470uF щракалката почва да усеща бавно. Разбира се не може да се сложи по-малко от 10uF, защото ще се получи самовъзбуждане. Затова са го написали колко да се сложи.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Юни 24, 2019 10:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Малко помощ за тоци?
не само C2 липсва, но и C6 ми се струва прекалено голям за схема без С2, т.е. още по-бавна реакция от колкото ако само липсва C2
като бавната реакция не е само при натоварване, а и при изчезване на товара, което лесно може да го докара до самовъзбуждане, т.е. с импулсен товар голям C6 без С2 може да създаде много проблеми
гледам към 300 микро ти се събират на захранването, на мен ми изглеждат добре, пробвай го с друго захранване за всеки случай дали работи стабилно, да не се окажат някакви други изненади
FPWM входа защо е висящ? да не се промъква от там някакво смущение?


Пон Юни 24, 2019 11:32 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Малко помощ за тоци?
Нямам време да погледна datasheet, но предполагам, че тази стойност C6=820pF е пресметната по методика, дадена там. Щом си я сложил, трябва да имаш и кондензатор отгоре, понеже двете в комбинация с резисторите гарантират стабилен сигнал по обратна връзка при превключванията, когато динамиката е най-голяма. Ако го няма C2, не слагай въобще и другия кондензатор. C2 задължително трябва да е по-малък от C6, заради сумарния им капацитет, за да се дели коректно напрежението от делителя при динамичните преходи - изхождам от опита ми с RC делители при каскадно или сериойно свързване на MOSFET-и, които са балансирано именно с такива делители (но разбира се, може и да не съм прав). Вероятно ще работи и без кондензатори. И пак си мисля, че е 820pF много голяма стойност, това си е направо нанофарад, но вероятно си го пресметнал по даден апликейшън.
Съгласен съм със slav4o.com за работа на switcher-а при стабилен изходен ripple. Всички SMPS работят на този принцип, грубо казано. Не съм изследвал в дълбочина новите чипове на Тексас с вътрешните им "предсказани" регулации - може и този чип да е от тях и да не съм написал много верни неща. Но за мен или слагаш и двата кондензатора, или без тях. И си прегледай пак реактивния товар, защото май е доста голям.


Вто Юни 25, 2019 12:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Малко помощ за тоци?
ESP32 няма проблем със софт старта.
Но има пикове над 300 mA. Използвам ги отткак излязоха.

Препоръките които съм дал са от практика. Този тип DC/DC на TI са много устойчиви на самовъзбуждане.
Аз бих го пуснал без долния кондензатор. И само ако се забележи проблем се добавя капацитет до отстраняването му.
Пак да подчертая за дросела. Важен е. Може да се поекспериментира и с индуктивността малко.


Вто Юни 25, 2019 3:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Малко помощ за тоци?
slav4o.com написа:
Миро, мисля че предвид другите работи "накачулени" на 3.3V регулатора изобщо не излиза от PWM режим :)


Не знам каква му е консумацията, но ако не си форснал каубойците се стараят PWM режима да е continius т.е. не бързат много да го включват.
Управлението при PFM е само по напрежение. Напрежението разбира се следва консумацията, но мисълта ми е че дропне ли под прага на PFM веднага сменя режима, без да чака някакви 16kHz.

Относно кондензаторите на делителя.... Не го виждам изрично написано в чаршафа, но ако не е форснат PWM и двата режима се управляват по средно напрежение, без да се следят моментни пикове. Затова няма чак такава нужда от ускоряващ кондензатор. Доколко филтриращия е голям трябва да се смята, но не мисля че е нещо фатално.
А за изходните кондензатори пак казвам, че правилото е на Мечо Пух. Колкото повече, толкова повече. По принцип 3*100uF са много над нужните 10 за чистене на пулсациите, но в случая целта не е само пулсации а и поемането на load response-и (ако такива наистина има). Проверката е супер елементарна - Бабането може просто да запои в паралел един наистина голям кондензатор, примерно едни 4700uF ако има под ръка. Не че толкова трябват, просто да се убеди че чепът няма никакви проблеми с капацетивни товари. Като изключим софт старта ;-)


Вто Юни 25, 2019 9:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4572
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Малко помощ за тоци?
Nikola Kirov написа:
1. Индуктивността ти не е като за тази цел ми се струва. Нещо малко по сериозно може да се наложи.
2. C2-C6. C2 виждам че не го насищаш. А долното само води до по бавна реакция при пиковите натоварвания.
3. 470uF в изхода на захранването.


Никола, какво не и харесваш на индуктивността дето съм сложил? Каква друга да сложа на нейно място в същия размер?
С2 и С6 съм ги изчислил според формулата в даташита обаче после се оказа че без С2 работи много по-добре, затова го махнах. Като махна и С6 обаче стабилността се влошава.
Микрофаради в изхода съм натрупал някъде към над 300 май се събират... Пробвах да слагам и още в паралел на тия обаче не помогнаха. Даже и с 2200 пробвах

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Вто Юни 25, 2019 10:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4572
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Малко помощ за тоци?
Мисля да намеря някое LDO на 3.3 волта с разрешаващ пин и да го закача в паралел на суичъра, да се пуска когато трябва "да помага"... :D

ПС: Сега погледнах, MIC5504 е $0.11... идеално. Ако пък и вземе да работи - общ брой добавени части: 1 8)

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Вто Юни 25, 2019 10:16 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни