Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Thermal camera 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Thermal camera
dan, какато stiching-a така и невронната мрежа ще са в FPGA-то, просто защото host PC няма да има. А под портативен имам в предвид да се побира в длан заедно с батерията. За инспекция на платки това не е необходимо, но за редица други приложения е, а аз целя до известна степен универсалност.

Данните съм го замислил да можеш да ги прихванеш както директно след FPA-то, т.е. преди AGC и колоризация, така и след тях. Leptona го позволява.

Иначе идеята тръгна от това да мерим разлика в температурите на спирачките за да се детектира от рано неравномерно нагряване причинено от частичен блокаж на спирачните клещи в колата. Обаче колегата спомена, че с това търсил дефекти по платките и решихме, че и за това става.

То ако се замисли човек приложения бол, а и на ФЛИР няма да им отнеме дълго време да се сетят, че могат да вкарат вътре някоя невронна мрежа да търси аномалии, но пък знае ли човек. Може и да не се сетят толкова бързо и да се отвори пазар. Сега нахвърлях примерна схема, да видим на къде ще наклонят нещата.


Прикачени файлове:
VISIO_G3aKB0fvXI.png
VISIO_G3aKB0fvXI.png [ 44.91 KiB | Прегледано 3931 пъти ]
Вто Май 28, 2019 12:33 am
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Thermal camera
Това вече не го очаквах... Софтуер за термо симулации!... Недей така, бе човек!... Да, пълно е със софт за подобни неща, от чисто физичните прескъпи програми до притурката на Ментор, Хайпърлинкс. Но да препоръчваш симулации вместо реални измервания за мен е богохулство! Аз винаги, когято мога, правя термипен анализ чрез сметки, и после симулации. Но никога не прескачам верификацията. Може и да се пестят пари така, но е несериозно да се избягват тестове, ако може да се изтества изделието. Това е мой стриктен принцип и няма как да ме убедиш в противното. Всяка една симулация може да ти представи резултата, който ти или шефа ти искате. Но тестът е незаменим!!! Както казваше Наум Шопов на Константин Коцев в един филм - "Богът си е Бог, а парното - парно!"...


Вто Май 28, 2019 12:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Thermal camera
Ами и да и не, по време на симулации те е едно, като пуснеш платката друго. Аз сега не помня вече тия горните снимки с или без термо мост са. Там точно ми е на дц-то мосфета, охлажда се през термомост към корпуса. Каквито и сметки да правиш друго е да го погледнеш.
П. С. Тук съм отговорил на някой по горе, е видях че има следваща страница. Колегата преди мен вече е писал.


Вто Май 28, 2019 4:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Thermal camera
...


Вто Май 28, 2019 4:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Thermal camera
Е,
без да се заяждам много много - ако имаш правилните модели на компонентите и си си направиш правилно модела на системата резултатите ще са доста близки до реалните :!:

Това се прави и при дизайна на чипове, не само на платки, и на микромодулите за захранване например на LTC/ADI(пък там една въшка комутира 100 ампера не е като да няма греене) се смятат греене на компонент/толеранси/разсейвана мощност в критичните места, при различна околна температура и прочие и прочие.... това всичко на симулация, и после го имаш модула е и тест инженерите мерят и правят , ама едно 80 процента се прави на симулация(даже и повече на силикона)

Скоро правех прототип на един етерхент чип като микромодул само голи схеми и се бондират на една малка плачица и се залива с смола и става ендо 17х17мм бга... а върте ФПГА 2 бързи АЦП, няколко ОУ, къде 130 пасивни компонента(резистори и кондензатори)... и то по микромодул технлологията - и тези дето го правеха физически питаха преди да го произведат искам ли симулации и на какво сигнал интегрити, термални, прочие....

Та иде реч не обезценявам флир камерите и меренето на температура по платките, ама не подценявайте и сметките и симулациите:)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Май 28, 2019 11:26 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Thermal camera
Примерът ти е подходящ и понеже изписах много редове, а вероятно и глупости между тях, реших да не задълбавам. Но исках още вчера да посоча, че термосимулациите са подходящи и в доста случаи са единствено решение при дизайн на микросхемите например. Ти се занимаваш с това очевидно и ти се налага да правиш термоанализ на компонент, който по друг начин няма как да измериш директно. Аз не съм чип дизайнер и съм много далеч от това. И няма как да заменя тест със симулация. Точен модел на компонент казваш? Какъв модел, на какъв софтуер ще се симулира? Аз термосимулации правя на Spice, PLECS, ML/SL, играл съм си с Ментор Hyperlink преди години, също и с Ansys, Comsol. И за да направя що годе коректна симулация, трябва да сетна всички условия максимално добре до реалните, а моделите ми да са достатъчно гъвкави, че да включват всички изненения на средата. Аз мисля, че това не е възможно! И не говоря за платки само. Всички симулации са математически модели, т.е. те са лимитирани, апроксимирани и т.н. Накрая ще хвърлиш много пари и ресурси за да представиш добър резултат, "близък до реалността" и всички ще са доволни! Продавате изделието и след няколко месеца ти звънят от другия край на света, че нещо се е взривило, докато е в гаранция. Ще излезе, че някой компонент е спестен или заменен с по-евтин, защото симулациите били "супер" и става и без радиатор, без forced cooling, без високоволтов... тиристор да кажем. А в инсталацията видиш ли изделието гърми, понеже има я THD с големи пикове и 10 пъти по-голеки ключови загуби, я голяма надморска и лошо охлаждане, висока външна температура и т.н. Но това не си го предвидил в симулацията и не си го видял. Не само, че не си го видял, но не си знаел, че е фактор и си заложил по-слабо звено в схемата да гониш цена.
Тестовете са безценни! Често водят до итерации и промяна на спецификациите, до промяна на дизайна. Един добър тест сетъп трябва да е възможно най-близък до реалните условия, за да се видят и предвидят колкото се може повече проблеми. А симулациите колко пъти съм коригирал след тестове, идея си нямаш. Има студенти, които сядат пред компютър и за натискат бутон run и "правят симулации". Има и инженери, дето в продължение на месеци и години подобряват симулациите си на базата на изпитания, обратна връзка от клиента, тестови условия и още, и още!
Това също не заяждане, а гледна точка. При чип дизайн ти трябва предсказано поведение чрез симулация, така е. Но един 10MW конвертор определено си иска сериозно изследване.


Вто Май 28, 2019 12:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Thermal camera
Абе и за чиповете симулациите удрят на лимит. Един сложен SoC с няколко вида бъсове и NoC архитектури, 100ина ядра от различни производители и море от хардуерни акселератори с почти безкрайни възможности за конфигуриране няма как да се симулира прицизно. Правят се симулации на най-важните сценарии и се слага един сериозен марджин и се репортва на мениджмънта, че след 500 милисекунди ще има включване на термалният тротелинг. От мениджмънта почват да скачат по клоните и да квичат. В следствие 500-те милисекунди се задраскват и се пишат 3 секунди с надеждата FW да подобри схемите за гейтване и скалиране на стотиците тактове и power domain-и и накрая пак никой не знае какво защо и как. В следствие се наливат още няколко милярда за х итерации на силикона докато накрая се получи що годе читав продукт. Така работят Интел, Ябълката и всички в бранша.


Вто Май 28, 2019 1:15 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Thermal camera
Иначе гледам, че lepton сензорът работи на 26 fps, но предава само една трета от тях, което ефективно води до 9 fps. Ограничението е с цел да се спазят експортни изисквания. Най-вероятно има последователност от команди с която се отключва пълната мощност и ще си поиграя да видя дали мога да я намеря.


Вто Май 28, 2019 1:16 pm
Профил WWW
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Thermal camera
Това SDK, за което ти казах, ще свърши ли някаква работа?


Вто Май 28, 2019 1:33 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Thermal camera
Видях, че Lepton имат 30Hz фрейм рейт версии, които са налични само за "selected parties". Една интересна дискусия тук:

https://www.eevblog.com/forum/thermal-i ... ke4cscfeu2

HCL, начинанието ти изглежда много интересно и ще се радвам да видя как се развива. Отдавна исках да ръчкам флир модулче с малинка или някое FPGA (и вече години започвам и спирам на ниво мигалки и ротъри енкодер). Няма да цапам повече темата ти и ще я следя с интерес!


Вто Май 28, 2019 1:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Thermal camera
Пиши колкото ти сърце иска, темата няма да се изцапа.

SDK-то ще е интересно да се разгледа, най-малкото защото със сигурност ще има някоя друга функция неупоментат в публичната документация. Но нека първо да подкарам основната функционалност, че го правя в свободното си време.

Иначе във форума споменават OTP-памет. Най-вероятно конфигурацията няма да може толкова лесно да се промени. Остава да се подлъже хардуера чрез ускоряване на времевата база. Виждам че пращат всеки фрейм по три пъти с което постигат забавянето от 27 на 9 fps. Ако не буферират всичко от сензора с цел да пестят енергия може да се измери потреблението на сензора между два "коректни" фрейма и ако се вижда ясно idle фаза да се удвои такта през нея и евентуално да се завиши напрежението. Ще е доста играчка, но има голяма вероятност по този начин да се постигнат едни стабилни 18 fps.

Сега видях, че Boson фамилията върви с голям набор от лещи, от 2 до 24мм. Освен това за сметките си ползва Myriad SoС. Разделителната им способност е чудовищна - 640х512, но цената е около $1к, което ми съсипва идеята за BOM <$300 и ще го оставя като идея.

Иначе реших като за начало да подкарам един AMG88 на Панасоник. Матрицата е спартанска 8х8, но дърпа само 5мА и ще послужи като добър prove of concept за ниският разход на енергия и за функционалността на невронната мрежа.


Вто Май 28, 2019 5:07 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Thermal camera
HCL написа:
ПВиждам че пращат всеки фрейм по три пъти с което постигат забавянето от 27 на 9 fps.

обикновено трите фрейма са при различна експозиция и така постигат по-голяма динамика. ако иде реч за термалния канал, после трябва да го мърджнеш и с визуалния и става весело.
ако има някакъв акселератор, може и да помогне, стига някой да го е наточил с фърмуера за точно този 'use case' (как я мразя тази думичка!)
модата в момента е да го правят с GPU ядрата, които може и да нямат какво да правят в момента. потенциалното гребло, което май вече направи няколко цицини, е прецизността на FP и влиянието им върху алгоритмите.


Вто Май 28, 2019 5:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3282
Мнение Re: Thermal camera
Flir са се усетили и използват акселераторите в Movidius Myriad, което прави с-мата значително по-енергийноефективна от GPU. Въобще Boson е много сериозна фамилия и се чудя дали да не преразгледам концепта и да скоча на големите уреди. Още повече сега когато имам достъп до документацията


Вто Май 28, 2019 6:38 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Thermal camera
Има експортни лимитации както за резолюция така и за фрейм рейт. не знам дали има начин да се заобикалят. При по-висок фрейм рейт или резолюция се попълват специални декларации, и крайният собственик поема ангажимента да информира производителя при всяка промяна в местонахождението на апаратурата, това за сензори на флир. не знам каква е комбинацията от фрейм рейт и резолюции при които влиза в сила, със сигурност 640х480 @9pfs е така. не знам ако купиш готова камера от Флир европа дали пак е така, за матриците със сигурност. Китайците здраво се възползват от тия специфики на експорта от САЩ и заливат пазара с термални камери на ниски цени, никога не съм използвал тяхна и не знам колко са читави, но може би не са много, имайки в предвид факта че по-сериозните китайски фирми пускат термални камери с матрици и на флир, явно има разлика, тук говоря изцяло за охранителни камери, но това едва ли има значение.


Вто Май 28, 2019 7:20 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Thermal camera
За тази документация ли говориш, или имаш нещо съвсем секретно?

https://www.flir.com/globalassets/impor ... asheet.pdf


Вто Май 28, 2019 7:30 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни