Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Thermal camera 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Thermal camera
Някой има ли опит с термалните камери като FLIR Lepton и Seek Thermal? Какви са алтернативите на пазара? Гледам лептоните вървят по $250 за 160х120. А новата версия на Seek стигат до 320х240 което си е сериозна разделителна способност в този ценови диапазон.

Като се комбинират със способностите на невронните мрежи да детектират аномалии става интересно.


Съб Май 25, 2019 11:41 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Thermal camera
От доста време се кане да ги пробвам но не съм. Имам i5, която беше в доста по-висок ценови диапазон. Това което наблюдавам при по-евтините им модели, вкл.и моята защото макар и по-скъпа от тези за които говориш, тя е съвсем ентри левел, е ниската им чувствителност, това с еоказва по-сериозен проблем от резолюцията.


Съб Май 25, 2019 11:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Re: Thermal camera
Ами аз тази седмица си взех една Flir C2 и останах доста впечетлен за това какво са постигнали за 500е. Сега поръчах и една SeekShotPro за сравнение. Идеята е да откриват дефекти по платките както по време на производтво, така и в "полето". Като за тази задача мисля че ще свършат работа. По-чувствителните са четирицифрени суми и за твората задача определено не стават. Това което не ми харесва е, че не са годни за макро. Не знам дали проблемът може да се реши с подходяща леща обаче.


Нед Май 26, 2019 12:00 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Thermal camera
Ако ти се занимава може, но лещи не се сещам от къде може да си купиш, по принцип всякаква ще стане, но има специално стъкло с по-ниско поглъщане в този спектър. Това което се сещам са готови обективи, ама да го съсипеш за леща малко ....а и не е ясно дали вътре ще има подходяща. Иначе на термална камера за пробата съм слагал нормален обектив, обаче работи основно на тъмно. Зависи къде и е филтъра за видимия спектър.


Нед Май 26, 2019 12:12 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Thermal camera
Аз имам Flir one за iPhone, върши страхотна работа за откриване на повреди. Най дразнещото на тия камери е че Flir си слагат логото на всички снимки, все едно са ти я дали безплатно да ги рекламираш. Друг недостатък на flir one е че нямат температурна скала, аз като правя снимки си слагам ръката да покажа приблизително обхвата сравнен с човешката температура


Нед Май 26, 2019 9:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Re: Thermal camera
Логото го слагат post-processing. Няма да се вижда в продукта защо сигналът ще се вземе директно след сензора. А липсата на скала явно зависи от продукта, С2 показва скалата и освен това ти дава възможност да позиционираш измервателната точка.

Замислил сим го по следня начин - Thermal Sensor -> FPGA като image processing pipeline и интерфейс към невронните мрежи. Засега невронните мрежи са три - една която е обучена за power-on секвенцията, една за idle състояни и една за full power. Реших да ги разделя понеже обучението се улеснява в пъти.

Целта е да се търсят топлинни аномалии по компонентите на платката.

Идеята на ТоНи с нормалният обектив е интересна. Ще трябва да се експериментира доста


Нед Май 26, 2019 10:19 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Thermal camera
Bai Ui написа:
Аз имам Flir one за iPhone, върши страхотна работа за откриване на повреди...

И аз така, но за Андроид. Евтин боклук, с ограничени приложение. Споменавам го за да не се подлъже някой и да си купи подобно безполезно нещо...


Нед Май 26, 2019 12:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Re: Thermal camera
Алтернативи под 1000$?


Нед Май 26, 2019 12:14 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Thermal camera
Чакай сега, ти какво точно правиш, ако е продукт не търси камери, купи си модули. Не са само флир на пазара макар да са най-популярните. Но дори на флир да е, техен модул е много по-евтин от тяхна камера. За пример, камерите които продаваме, разликата в една и съща камера като параметри от флир и да речем видеотек е понякога 2-3 пъти, колкото по-скъпа толкова по-голяма.
Тук имаше колега който се занимаваш с термални камери, мисля някакви френски матрици използваше ако не греша.


Нед Май 26, 2019 4:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Re: Thermal camera
За продукт става въпрос. Вече поръчах един от по-малките модули на Flir, но едновременно с това оглеждам какви са сензорите в евтините камери на пазара. Дано колегата с опит да попадне на темата.


Нед Май 26, 2019 5:33 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Thermal camera
itso.t написа:
Bai Ui написа:
Аз имам Flir one за iPhone, върши страхотна работа за откриване на повреди...

И аз така, но за Андроид. Евтин боклук, с ограничени приложение. Споменавам го за да не се подлъже някой и да си купи подобно безполезно нещо...

Тоест един от двама ни се опитва да заблуди народа. Това второто можеше да не го споменаваш, както казах на мен ми върши страхотна работа, но пък предполагам че не се занимаваш с нещата, с които се занимавам аз.


Нед Май 26, 2019 6:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Thermal camera
Bai Ui написа:
Тоест един от двама ни се опитва да заблуди народа. Това второто можеше да не го споменаваш, както казах на мен ми върши страхотна работа, но пък предполагам че не се занимаваш с нещата, с които се занимавам аз.

Както винаги, залиташ в крайности. Б'уй, между черно и бяло има и нюанси.

Споменат е някакъв продукт от който ти си доволен, а аз не съм. При подобно разминаване в мненията, е логично ако някой реши да закупи подобно нещо, да се опита първо да пробва как работи нещото, и ако го устройва, тогава да пристъпва към покупка.

Тъй като не си споменавал с какво се занимаваш, аз също, то предположението ти, че "не се занимаваш с нещата, с които се занимавам аз" е несъстоятелно. Но можем да приемем че реципрочното също е вярно - явно и ти не се занимаваш с нещата с които не се занимавам аз. :lol:


Пон Май 27, 2019 10:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3301
Мнение Re: Thermal camera
itso.t дай по-конкретно. За кои приложения Flir-a не достига и кои са слабите му места?

Чувствителността на сензора, разделителната му способност, стабилността на механичната връзка, FOV, стабилноста на Андройд приложението, честота на дефекти, фокусна дистанция... интересува ме, кое не те удовлетворява като клиент.


Пон Май 27, 2019 10:39 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1219
Мнение Re: Thermal camera
HCL написа:
itso.t дай по-конкретно. За кои приложения Flir-a не достига и кои са слабите му места?

Чувствителността на сензора, разделителната му способност, стабилността на механичната връзка, FOV, стабилноста на Андройд приложението, честота на дефекти, фокусна дистанция... интересува ме, кое не те удовлетворява като клиент.

За Ицо 'безполезно' е съвсем конкретно обяснение, т.е. няма черно, няма бяло, има едно сиво и тва е. За бога братя, не го купувайте за да не се прецакате като него. Всъщност съмнявам се че има такава камера и че изобщо има някакъв опит с термо камери, той я нарече евтина, а аз мисля че цената е доста надута за възможностите, които предлага, за съжаление е най-евтиното решение - няма собствен дисплей, ниска разделителна способност и се разчита на интерполация за да се получи някаква картина, но е комбинирана с обикновенна камера, има софтуерна корекция за напасване на образа от обикновенната камера и от термокамерата. Аз вече не пускам чисто нова платка без да я гледам през термокамерата, защото може да ми спести много главоболия.


Пон Май 27, 2019 11:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Thermal camera
HCL написа:
itso.t дай по-конкретно. За кои приложения Flir-a не достига и кои са слабите му места?

Чувствителността на сензора, разделителната му способност, стабилността на механичната връзка, FOV, стабилноста на Андройд приложението, честота на дефекти, фокусна дистанция... интересува ме, кое не те удовлетворява като клиент.


То да беше едно...
Във въпросното изделие, заради ниската резолюция на термалната камера, освен нея, има и обикновена такава. За да може поне нещо да се разпознае на картинката, правят микс на двата образа, което води до разминаването им, в зависимост от това какво снимаш, и от какво разстояние.
Например, на платка с повечко чипове в еднотипни корпуси, на моменти не може да се определи дали чипът който е "светнал" е тоя който в действителност грее. И са налага да се правят туземщини от типа - покажи с пръст или друг топъл предмет за да си сигурен.
Имаше някакви глупости около приложението, но тъй като избягвам да я използвам, отдавна не съм го правил и трябва да си опресня спомените.

Има и друга странна функционалност - вградена в джаджата батерия.
Дори тая в мобилното устройство да е напълно заредена, ако батерията на камерата е изтощена, то камерата не може да бъде захранена от мобилното устройство, нито батерията и може да бъде заредена от него. Тоест, при горния съвсем реалистичен сценарий няма шанс бързо да си свършиш работа. Трябва да изчакаш нещото да се зареди, за да направиш каквото имаш да правене.

Вероятно изпускам още някоя и друга глупост.

Bai Ui написа:
За Ицо 'безполезно' е съвсем конкретно обяснение, т.е. няма черно, няма бяло, има едно сиво и тва е. За бога братя, не го купувайте за да не се прецакате като него. Всъщност съмнявам се че има такава камера и че изобщо има някакъв опит с термо камери, той я нарече евтина, а аз мисля че цената е доста надута за възможностите, които предлага, за съжаление е най-евтиното решение - няма собствен дисплей, ниска разделителна способност и се разчита на интерполация за да се получи някаква картина, но е комбинирана с обикновенна камера, има софтуерна корекция за напасване на образа от обикновенната камера и от термокамерата. Аз вече не пускам чисто нова платка без да я гледам през термокамерата, защото може да ми спести много главоболия.

Като ти чета мненията имам сериозно съмнения че използваш главата си за нещо различно от поставка за шапка... :lol:


Пон Май 27, 2019 11:10 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 77 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни