Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Дърводелстване ... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Дърводелстване ...
Те на малко дърводелстване, спасихме гипсокартона и зидарията за сметка на 20-на часа работа, може и по-малко да са били, ама като време отидоха 8 дни, най-вече чакайки нещо да изсъхне или втвърди. Стана ми ясно защо и предният ремонт е бил през пръсти, няма кой да прави читав ремонт щото има много чакане. Всичко тръгна от два-три извадени винта. Някога, явно преди да купим къщата прозорежа е бил сменян, дали тогава или още от самото начало но е започнало да гние. Като гледах кое къде е гнило, тогава каквото са закърпили е щяло да работи ако са били обърнали внимание че задният ръб на прозореца натиска в касата. От там с времето и двете са се счупили, и водата е почнала да прониква в дървенията. Понеже прозореца е алуминиев с дървени лица той не е пострадал много, освен да поизгние малко. Обаче през касата е заминала и перваза, и самата каса и подпорната греда.
Та почнах от гредата, 2/3 е горе долу ОК, предната 1/3 в единият си край беше доста изгнила. Импрегнирах я на два пъти, след което надградих изгнилото с епоксиден кит. После нови дървении на рамката и нов перваз. Прозореца се оказа доста дърт и няма готови профилирани дъски, та всичко се прави от нула, основно на циркуляра.
Двата прецакани винта на прозореца от където започна всичко станаха сравнително лесно, разпробих и навих бронзови дюбели, като ги и залепих с епоксид. Уж за по-добре смених пантите, да ама новите панти се оказаха малко различни, с около 2-3 мм идваха по-високи, обаче това е достатъчно за да не работят та се наложи да ги вкопая. Разумното беше да използвам рутера, но го направих на ръка с длетото, не стана най-равното стъпало но върши работа. След като всичко пасна и него го импрегнирах за всеки случай.
Докато мъчех пантите забелязах че и лицевият долен ъгъл на прозореца е сдал багажа, и тъй като дървото е само декорация изрязох изгнилото и го смених с две нови парчета. И този профил не се продава, и инструмент няма за него, та и него го правих изцяло на ръка на циркуляра.
За капак на всичко понеже всички профили ги копирах от старите се оказа че единият профил явно е бил сменян, но профила не е точен, бяха го рендосвали тук таме, та на завършен прозорец се наложи и там да направя стъпало.
За капа на всичко този профил на уплътнителя вече се намира само от китай и доставката е някъде в бъдеще, та се наложи да китосам канал а който бях изрязал и да сложа нещо налично хванато с телбод.
Ето и малко снимков материал, към края нямах много нерви да снимам, то и финалния резултат още не съм го снимал :)
https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing
Това което открих е колко полезен инструмент е ножа с осцилиращо острие за такива ремонти, ако не беше той щетите при вадене на старите дъски щяха да са доста по-големи.


Съб Май 04, 2019 3:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Дърводелстване ...
p.s. ако някой се чуди защо съм се занимавал .. не само за хоби, трудно е да се обясни :)


Съб Май 04, 2019 4:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2641
Местоположение: София
Мнение Re: Дърводелстване ...
Въй, и на това му викаш малко поизгнило. Що не смени изцяло тия дървени лица, не че знам какво алуминиев прозорец с дървени лица, но предполагам щом са лица са некви декоративни панели или летви. Като строихме наща къща турихме некви уж много добри дървени прозорци с уплътнение, да ама на две три години трябва да се стърже лака отвън и да се слага нов, та тая процедура едно лято ми дойде в повече и изрихах всичкото дървен прозорец и турих PVC с незнам колко камери и и некъв по-специален стъклопакет, само на хола остана да се смени ма там са едни големи прозорци и нещо се двоумя дали да са PVC дограма или алуминиева.
Иначе похвално за труда и търпението дето си вложил.


Съб Май 04, 2019 4:05 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Дърводелстване ...
Оооо да ги сменя изцяло, те са лепени с някакво шибано лепило, изгнилото падна лесно, ама нагоре няма начин. Освен това не са съвсем лица, особенно вътрешното, на него се държат ония два болта. Цялото е някакъв сандвич, не ми се научаваше по трудният начин как точно е конструиран. То на едно място си личи как стана една малка шупла в стъклото, там дървенията здраво се беше захванала и явно го попрезорих, но се разминах само със шупла и то тънка.
Лошото е че модела е стар, и не се продава никъде в стандартните магазини, менардс казаха че могат да поръчат същият /композит, оригиналните са чисто дърво/, но било 4-6 седмици, а аз съм тук само за великден :) Но от толкова прозорци оре долу добре, тоя е с най-много проблеми, утре ще гледам един който трудничко се затваря ама подозирам бояджиите, миналото лято наехме фирма да боядиса външно и са си пооставали ръцете.
Търпението не стигна да изпипам всичко, ама след два дни пътувам и не мога да си губя повече времето. трябваше прозореца да го китосам още веднъж но реших че и това му стига, има едно две видими дефектчета но те са изцяло визуални, ще се преживеят. И касата ме домърза да губя повече време с нея, но и там е основно визуално.
аз имслех да го направя за ден два а то отиде .... но има плюс, пообоудвах се с инстурменти които нямах тук, дори без малко да си купя те такова ренде : https://www.woodcraft.com/products/dewa ... KEQAvD_BwE
ама беше отваряно и нямаше друго, оставих за другият ден и така и не го купих, ама изхарчих едни 1500$ за инстурменти и разни други благинки. Купих си и подвижна дърводелска масичка че нямах подвижна, а от гаража до горе са си бая стълби :)
Тоя престой рекапитулацията 12к за инструменти, повечето за влачене към Мексико де :), но и дооборудвах малко в къщи работилничката. Жената както мисли да я продава къщата не знам що купувам, после да има какво и да местя, че малко другите неща :)


Съб Май 04, 2019 4:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Дърводелстване ...
п.с. ти да не пазиш пак кактусите


Съб Май 04, 2019 4:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2641
Местоположение: София
Мнение Re: Дърводелстване ...
Мда пазя само че ся са домати и краставици, за кактусите вече е топло и не пускам отопление, но за разсада е на кантар и дебна термометъра. Снощи падна до 3 градуса ся е 7,5 вънка и в оранжера е 10. Бахти студа край няма.
Ти си се видял в приключение с тия прозорци, що тогава не ги смени целите, по-бързо и по-евтино щеше да ти дойде.
Кво ренде, тва си е цял щрайхмус, полезна благина ама да работиш да и избиеш парите.


Съб Май 04, 2019 5:03 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Дърводелстване ...
А аз ако трябваше да избивам парите с инструментите дето ги пазарувам, трябваше да отворя строителна фирма и тук :) Мразя като нямам правилният инструмент, тва ренде щях да го взема само заради една дъска, то не се е свършило де, аз съм го запланувал, обаче не съм единственият плануващ :) от списъка ми има още доста неща за вършене, сред които подреждане на гаража ....т.е. точно сега по-добре да не трупам нови ирачки. Щях да купувма нова косачка, че старата нещо ме изнерви, ама ми дожеля да я хвърлям, щото реално си е жива, та реших да я ремонтирам, иначе съвсем щях да се затрупам. Имам 4-5 бензинови машини които никой освен мен не използва, и стоят и заемат място , от гараж за 3 коли, ама коли, няма място колело да вкараш :)
Бях се засилил да купя един сет с гардеробчета, маса, стена за инструменти, малко да прибера моите неща, ама добре че не го купих, като се огледах после то няма къде да го сложа. Та .. инструменти трупам, като катерица жълъди, то и във вегас е така, и там всеки път като отида пазарувам, ама какво е къща ако си няма работилница :)
Иначе за прозореца, ако бях сложил някакъв друг щяха да ме изселят, а такъв същият няма кога да го чакам. Да наема фирма може, но нямаше да е много по-евтино, и като ме няма да ги гледам неясно колко качествено. Хуав прозорец и то не екзотика като този отива 5-600$, този по поръчка не питах колко е, като ми казаха5-6 седмици и интереса ми изчезна. Проблема е че е и на кофти място, имаме няколк прозореца които искат скеле или вишка, не става със стълба дори и от по-универсалните, отдолу има едни месингови .... покривчета ли де да знам как се казва, шибня. Та като сложиш всичко по смяната нямаше да е по-евтино. Ама не е въпроса и в парите, .. то всеки може да плати на фирма ... както казах трудно за обясняване :) Ако предполагах че е толкова зле щях да го оставя за друг път и най-вероятно да го сменя целия, ама щеше да е планирано, но след като видях какво е ... тя идеята ми беше да сменя само частта в която се хваща долната панта, щеше да е работа за 3-4 часа, ама като видях каква гнилоч е как да го оставя така.
Иначе и тук времето гадно, за прозореца не пречи толкова, ама с тревата е наказание. Като е мокра много задръства косачката, отделно че и с тия дъждове много расте. Последно косих вторник май, и мислех утре или в неделя да мина на най-ниското ниво та да изкара 2-3 седмици без косене, ама днес я гледам все едно не съм косил, никакъв шанс на най-ниско ниво да мина. Отделно тая трева като отиде на бетона и залепва все едно лепило си и сложил, няма издухване, ще трябва да мина с водоструйката накрая.
Абе изобщо очертава ми се весела събота и неделя, трябва да измисля как да взема и интрументите които съм накупил, то аз багаж мога много да нося, ама предният път ми се правиха на интересни, не можело да има кашони един към друг а те си бяха чемберосани и стречнати .. до де ги разопаковам и да ги пусна като отделни .. то сега съм с делта, те едва ли ще ми правят проблеми ама .....ще взема да ги пратя накрая към ларедо и от там да тръгват с някой от камионите и когато дойдат в мексико :)


Съб Май 04, 2019 5:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Дърводелстване ...
Ми не е зле. Особено парчето вмъкнато по форма вътре в гредата е направо хит :)

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Съб Май 04, 2019 9:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Дърводелстване ...
pipilica, ко ма напрай?! Тук (североизтока) се потим и през нощта тези дни, сега навън е 28 градуса на дебела сянка. Виж, от понеделник-вторник дупе да ти/ни е яко...


Съб Май 04, 2019 1:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7885
Местоположение: София
Мнение Re: Дърводелстване ...
Начи, занимавате се със секви глупости, вместо активно да помагате да подкарам LSU-то :D


Съб Май 04, 2019 3:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Мнение Re: Дърводелстване ...
Много добре се е получило. На какво казваш осцилиращо острие, машинка от такъв тип ли?

http://www.mashinionline.com/product/42 ... phite.html

Аз се чудех доколко са полезни тези машинки, че наскоро заглеждах една такава.


Съб Май 04, 2019 3:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10610
Местоположение: София
Мнение Re: Дърводелстване ...
Бива, бива. Това с какъв дебъгер го разцъка? :D


Съб Май 04, 2019 4:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Дърводелстване ...
itso.t написа:
Бива, бива. Това с какъв дебъгер го разцъка? :D

Без дебъгер, само кодене :D

Радо, да такава е машинката, в смисъл такъв тип. И аз доста ги поценявах, имам такава от години но никога не съм я изпозлвал, ама като се замислих как да извадя дъските без да ми се налга да ставам и гипсокартонаджия се сетих за тоя тип машинки. В инди нямах такава, скокнах и купих една, е .. малко се увлякох щото има за по 100$, ама аз взех една която е със сменяеми глави
https://www.ridgid.com/us/en/jobmax та я избрах и бръшлес, и то отиде само там 1000$, това без батериите, и гледам една батерия 57$ и си викам сега да купя две батерии са 100$, що не взема един винтовърт за тия пари .. .и гледах избирах ... и взех, ама не един ами к-т, и той бръшлес и ..... горе долу сметката излезе ама х3 :)


Съб Май 04, 2019 4:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Мнение Re: Дърводелстване ...
ToHu написа:
https://www.ridgid.com/us/en/jobmax та я избрах и бръшлес, и то отиде само там 1000$, това без батериите, и гледам една батерия 57$ и си викам сега да купя две батерии са 100$, що не взема един винтовърт за тия пари .. .и гледах избирах ... и взех, ама не един ами к-т, и той бръшлес и ..... горе долу сметката излезе ама х3 :)


Тази супер универсална изглежда. И аз съм в тази посока, но с доста по-малки суми :). Наскоро си взех бръшлес циркуляр и винтоверт и сега искам да взема поне още една батерия. Гледам, че такава машинка с батерия и зарядно не е много по-скъпа та се замислих дали да не взема това.


Съб Май 04, 2019 4:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Дърводелстване ...
Ами за домашна работа е добре, иначе аз избягвам универсални машини. На тази и взех всички приставки без ножицата, не че ми трябват ама ... на батерии гледма само отвертки и винтовърти, и това е другото което имам на батерия. Циркуляр ми се струва малко несериозно, гледам много ги има ама колко ли ще отрежеш? Иначе Ригид имат 8 Ач батерии, приличат на малко куфарче :) Сега гледам Лоис почнали да продават крафт на мястото на кобалт, и крафт рекламират 24 V инструменти, но пак за нещо повече от осцилиращо острие или малко трионче ми се вижда слабо. Иначе за парите които дадох за тоя универсалния, можеш да купя 4 инстурмента на милуоки, в мексико съм взел такива за по-непретенциозните работи и са си ОК. Осцилиращият е ОК, имам и 90 градусова пробивна машина и тя е ОК, имам и техни тресчотки и с тях няма проблем, моите са от най-малките, щото натягат основно М8. Иначе винтовърти и серизни отверки само на dewalt, имам енди малки на макита ама те са за не повече от М4.


Нед Май 05, 2019 2:16 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни