Отговори на тема  [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
проста платка 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4574
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: проста платка
Bai Ui написа:
......


Спокойно, не делим никакви пари така че проблем няма :D Не го приемам като заяждане/
Сега видях защо те прави нервен тоя резистор - прсто към го копирал от другите но съм забравил да му сменя стойността. Обикновено слагам 20-30 ома там.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Мар 04, 2019 4:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: проста платка
Bai Ui написа:
Никой уважаващ себе си инженер не слага последователно резистори на захранването


Чак пък никой ;-)
Ползва си се и то често, понеже цифровото захранване обикновено е прекалено шумно. А пък от RC филтър по-евтино решение няма. Че ще има дроп, ще има. Той само по себе си не е фатален, предполагам тоя ПИК си има вътрешен референс и не ползва захранването за ориентиер. Така че от аналоговото захранване се иска само тишина и да е в рамките на допустимите норми. Не знам какви са те за конкретния чеп, при куртексите примерно почти без изключение позволяват и до 2 волта да клекне. Някои и доста повече, като самото клякане не е никакъв проблем тъй като периодично си се мери захранването. Въпросът е между две замервания да не се променя и тук с тия 100nF това може и да е проблем. Обикновено се слага комбинация 100 +1000, а още по-добре 10+100+1000nF.
В цялата работа има две потенциални мотики... едната е, че обикновено аналоговите сигнали трябва да са в рамките на аналоговото захранване. Демек ако ще позволява клякане до 2V трябва и сигналите му да са под 2V. Другата мотика е да няма изискване за аналоговото, примерно някои кутекси искат аналоговото да е по-голямо или равно на цифровото и тогава номерът с големите дропове не минава...


Пон Мар 04, 2019 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: проста платка
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Bai Ui написа:
......


Спокойно, не делим никакви пари така че проблем няма :D Не го приемам като заяждане/
Сега видях защо те прави нервен тоя резистор - прсто към го копирал от другите но съм забравил да му сменя стойността. Обикновено слагам 20-30 ома там.


Их, все се надявах да ми харижеш някоя и друга лопата с пари за труда, ама ще си остана с празния чувал, тю! :D


Пон Мар 04, 2019 4:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4574
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: проста платка
Bai Ui написа:
Их, все се надявах да ми харижеш някоя и друга лопата с пари за труда, ама ще си остана с празния чувал, тю! :D


Парите лесно ама подходяща лопата трябва да намеря...
Сега тъкмо ще се възползвам от една оферта от PCBway дето имам да ми направят безплатни PCB-та ако ги изрекламирам така че засега мога да ти предложа PCB от оправените с труда ти :D

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Мар 04, 2019 4:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1188
Мнение Re: проста платка
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Bai Ui написа:
Их, все се надявах да ми харижеш някоя и друга лопата с пари за труда, ама ще си остана с празния чувал, тю! :D


Парите лесно ама подходяща лопата трябва да намеря...
Сега тъкмо ще се възползвам от една оферта от PCBway дето имам да ми направят безплатни PCB-та ако ги изрекламирам така че засега мога да ти предложа PCB от оправените с труда ти :D


Не ме наказвай с тия процесори, моля те! Тъкмо спрях да сънувам кошмари. :D Всичко друго само не микрочеп и тексаски буклуци.


Пон Мар 04, 2019 4:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: проста платка
Bai Ui написа:
ps66 написа:
@бабане,

уж си старо куче медалист, а нямаш нито един 100nF на 3.3V на мястото му (горния слой до краката) !?


Сложил ги е от долният слой под краката, което е по-добрият вариянт.


Без майтап ?

При положение, че тоя на чип GND и VCC са винаги съседни пинове - не ми разправяй че отдолу е по-добре !


Пон Мар 04, 2019 5:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: проста платка
Помисли тоя кондензатор каква работа върши, та къде е по добре не зависи от GND пина а от това къде имаш GND плейн, индуктивността в опроводяването на GND пина може да ти създаде повече проблеми.


Пон Мар 04, 2019 5:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: проста платка
а между другото ICPT-to както си го сложил навътре - пик-кита нема как да се конектне освен с жица
изкарай го накрая кат пиновете

_________________
main[-1u]={1};


Пон Мар 04, 2019 5:46 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: проста платка
ps66 написа:
Bai Ui написа:
ps66 написа:
@бабане,

уж си старо куче медалист, а нямаш нито един 100nF на 3.3V на мястото му (горния слой до краката) !?


Сложил ги е от долният слой под краката, което е по-добрият вариянт.


Без майтап ?

При положение, че тоя на чип GND и VCC са винаги съседни пинове - не ми разправяй че отдолу е по-добре !


не обичам да давам акъл, но в случая ps66 е по-прав :)
return current или онази червената върталушка !!! колкото ти е по къс пътя, толкова по-добре.


Прикачени файлове:
return_current.png
return_current.png [ 1.56 KiB | Прегледано 3935 пъти ]

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !
Пон Мар 04, 2019 6:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4574
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: проста платка
Ами не знам какво друго да кажа...
На който не му харесва да си рутне негова платка. :twisted:

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Мар 04, 2019 6:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: проста платка
Блокиращите кондензатори винаги го слагам от страната на чипа, колкото по-близо до краката, толкова по-добре. Ако може между тях, още по-добре. Същото важи и за кондензаторите на входовета на АЦП, макар че там е възможен лек компромис. Компонентите на трептящи кръгове, високочестотни линии и други подобни: винаги само от едната страна. Останалото - както доди.


Пон Мар 04, 2019 6:15 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4574
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: проста платка
По тоя повод с кондензаторите не че търся началото на флейм ама аман от специалисти дето всичко знаят... Няколко поста по-нагоре са се наредили двама-трима такива. Аз поне нямам такива претенции.
Ами ако беше бга чипа тогава винаги по принуда са от другата страна. Досега хиляда платки съм рутнал по тоя начин и никога не съм видял един проблем даже.
Сега някой остава да тръгне да развива теории че и опаковката на чиповете има значение каква е...

Както казах - който знае повече, да си направи по-хубава платка. Както казваше един известен политик от близкото минало - дела, дела и само дела! Думи всеки може да приказва :)

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Мар 04, 2019 6:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: проста платка
Я тия, дето раздават акъл да сложат по една тяхна платка тук - ако им стиска де :D .


Пон Мар 04, 2019 7:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: проста платка
тъй, тъй, само критици, отделно, не мисля, че ей така може да се каже отгоре е по-добре, аз горе писах, не е лошо да се мисли от къде , аз се сещам няколко варианта в които от горе е по-зле, и е противно на добрите практики и препоръките на батковците, първо зависи от къде и как иде захранването, отделно къде и как отива масата. И аз на пиковете и не само на тях, гледам да ги слагам до двата крака ако има възможност, но понякога не става, или ако може не е по-добре. Мухата го е нарисувал, ама предполагайки, че имат вии отгоре, ама ако няма там вии картинаката ще е доста по-различна, тя и така не е точно такава.


Пон Мар 04, 2019 9:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: проста платка
Аз ползвам много прост подход, който е тестван и сертифициран в някои случаи към направо извънземни изисквания за EMI/EMC. Под чипа в топ слоя правя един правоъгълник мед (червеното на атачнатата картинка), който е закачен към долния ( или вътрешен - като в случая кафявия) слой където идва масата само през 3 вии сложени непосредствено до захранващите пинове на чипа. Ако има няколко двойки захранващи пинове обикновено ги слагам до тази двойка, която е най-близо до кристала. Всички маси на захранващите пинове са свързани само към тоя правоъгълник под чипа и всички байпас кондензатори ги слагам на горната страна непосредствено до пиновете. Всички неизползвани пинове са свързани като входове към тоя правоъгълник под чипа и обикнове гледам да имам два неизползвани пина от двете страни на пиновете за кристала, за да мога чрез тях да направя пръстен около кристала свързах към масата на червения правоъгълник. Никакви други маси, различни от тези на майкроконтролера не свързвам към тоя правоъгълник, а само към другите слоеве. По тоя начин се минимизират всички граунд луупове. Също така гледам да закарам захранването до чиповете по топология звезда, а не да ги обикалям един след друг като впръстен.
Сега дали кондензаторите е по-добре да са отдолу или отгоре няма как да се каже, ако всичко е извадено ей така от контекста и не се знае за какво точно става въпрос. Важното е да са възможно най-близо до краката и затова на BGA чиповете се слагат обикновено отдолу под чипа. Отделно знаем пък че виите имат индуктивност и не е много хубаво през тях да се закачат байпас кондензатори, ама пък това важи за дизайни с високи честоти. При контролерите, дето всичко е вътре в чипа и особено пък такива като пиковете и малките армчета и въобще при всички малки контролери дали кондензатора ще е отдолу или отгоре е повече въпрос на това къде има място и къде е по-лесно за опроводяване. Така че е излишно да се набираме на Бабане-то, особено пък след като човека показва негови неща, а ние не показваме нищо и само даваме акъл отстрани :D .


Прикачени файлове:
pcb.jpg
pcb.jpg [ 221.11 KiB | Прегледано 3871 пъти ]


Последна промяна Dimitar на Вто Мар 05, 2019 12:39 am, променена общо 2 пъти

Вто Мар 05, 2019 12:32 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни