Отговори на тема  [ 53 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Юни 07, 2018 9:09 pm
Мнения: 8
Мнение VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi
Привет,

С един авер се хванахме да правим сайт за графично програмиране на Ардуино и Разбери Пи. Все още сме в начален етап, но мисля че всяка обратна връзка може да ни бъде полезна за да направим това нещо използваемо.

За момента поддържаме, само Разбери Пи, Ардуино Уно, създаване на комуникационни канали, Уеб базирана контролна станция и няколко базови компонента за логически и целочислени операции.

https://www.youtube.com/watch?v=qvFWvlZxrE4

За следващите версии се планира да добавим някакви свестни туториали, възможност за интеграция с външни системи и експерименти с представянето на логиката ( за да може да моделираме по сложни системи )

Всякакви коментари и критики са добре дошли :)


Чет Юни 07, 2018 9:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi
Утрепали сте се от писане за веб гуи-то - евала. Ама ми убягва смисъла от цялото начинание - целите да решите някакъв конкретен проблем ли?

_________________
Мразя да мразя ...


Чет Юни 07, 2018 9:57 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Юни 07, 2018 9:09 pm
Мнения: 8
Мнение Re: VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi
Мерси за първата критика ... като се замисля все още не сме на етап в който трудно може да се види как това нещо би било полезно. Оригиналната идея е да направим програмен генератор с който да може бързо да се правят прототипи на вградени системи. Да сложим драйвери за различни устройства (дисплеи, мотори, енкодери ....) и възможност да се командват през компютър (през Уеб интерфейса или програмно през други програми). Но още имаме доста работа докато го докараме до там.


Чет Юни 07, 2018 10:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi
Нещо като mbed ли гоните?

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пет Юни 08, 2018 9:39 am
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Юни 07, 2018 9:09 pm
Мнения: 8
Мнение Re: VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi
Не мога да кажа че съм разглеждал mbed така че не знам до колко се доближаваме до тяхната идея (макар че след малко ще разгледам за какво става дума :) ). Оригиналната идея е да се направи метод за абстрактно описание на системи и после да се генерира като код. Така при смяна на платформата или езика, ще е необходимо само да се заменят шаблоните и отново ще може да се генерира цялата система.


Пет Юни 08, 2018 2:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi
Офтопик:
Визуалното програмиране е, ако не кофти, то поне много ограничена идея

Информация, представена в графичен вид е трудна, както за ръчна, така и машинна обработка. Текстовият формат е доказано по-практичен. Често давам примера с хардуера, който навремето се е описвал графично чрез схеми. Това изглежда нагледно и разбираемо, но само ако имаш 4-5 елемента. В момента в който станат 4-5 хиляди или милиарда вече не е схема а безполезна драсканица. Истинската революция в хардуера (проектирането на процове с милиарди транзистори) стана възможно единствено благодарение на факта, че схемите бяха заменени с текст и езици за описание (HDL).


Пет Юни 08, 2018 3:41 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Юни 07, 2018 9:09 pm
Мнения: 8
Мнение Re: VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi
Да съгласен съм че визуалното програмиране е доста ограничено. Но пък и идеята тук е да спомогне за бързото навръзване на стандартизирани компоненти, така че да може човек да си изпробва концепцията. При по-сложни или нестандартни неща би било по лесно просто да си напише програмата или компонента. Нашата цел е да намерим баланс между описването на най-често срещаните случаи и опростяване (а до колко ще успеем мога основно да гадая :lol: ).


Пет Юни 08, 2018 7:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi
това с квадратчетата и връзките между тях от началото на филмчето вие ли сте го правили?


Пет Юни 08, 2018 7:33 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Юни 07, 2018 9:09 pm
Мнения: 8
Мнение Re: VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi
Самите графики и връзките между тях са правени със следната библиотека: http://resources.jointjs.com/demos/logic . Ние го надградихме за да направим редактора и също системата за описване на елементите и възможните интеракции между тях.


Пет Юни 08, 2018 8:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1029
Мнение Re: VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi
Вярно е, че графично в един момент се оплитат нещата, но от друга страна съм виждал впечатляващи неща за PLC-та начертани с Ladder Logic. За започване от някой, който го е страх да пише код ми се вижда добро.


Пет Юни 08, 2018 8:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi
radolin написа:
За започване от някой, който го е страх да пише код ми се вижда добро.

Точно това си го мислех. Общо визуалният интерфейс е добър да се снижи "началният праг на влизане". Никога няма да има мощта на командният ред /и съответните файлове с него/ които ти дава максималният контрол върху мощта на софтуера и компютъра. Но пък изучаването на стотиците команди и хилядите им аргументи иска много усилия и мнозина ще се откажат да го правят. На мнозина за задачи с ниски изисквания ще им върши работа визуалният интерфейс пък който иска повече да изучава командите и аргументите им.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Пет Юни 08, 2018 10:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi
ти си даскала, трябва да имаш наблюдения как им 'влиза' първоначално на децата.
моето мнение, че началната възраст се качва, прага е много висок и трудно се задържа интерес.
почти не съм виждал желание да се разглоби пералнята на мама, за да се види какво има вътре (за по-сложните уреди е безмислено)


Съб Юни 09, 2018 6:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi
Не се хващайте за визуалното в заглавието на темата. Освен редактора на връзки между блокчета, момчетата имат наченки на HIL(Hardware In the Loop).
Моя съвет, ако приемате и съвети освен "коментари и критика" е, направете начин да командвате стойностите по портовете на блокчетата не само ръчно с писане на параметри по разни кутийки през юзър интерфейса на браузър. Ами ги направете да се командват и чрез някой скриптов език. Така ще дадете възможност сТимулацията да бъде по-динамична. И да се доближи до имитиране на взаимодействие на прототипа с реална система. Или да се използва за debug с възпроизвеждане на по-сложни динамични стимули.
А моята критика е: не заблуждавайте че с това ще правите лесно и бързо proof of concept. Или че ще имате стандартизирани блокчета.
Стандарт не се прави точно така. Това вашето е просто някакъв вид енкапсулация.
И по въпроса за лесното. Лесно и бързо ще се правят само нещата, които и вие вече сте направили т.е. "поддържате". И се съмнявам че това ще бъде лесно и ще минава без постоянно участие от ваша страна.
Но за всички други задачи, които няма как да ви хрумнат сега, бързината с която феновете на вашата среда ще се движат, ще е не по-висока от скоростта с която вие ще въвеждате поддръжка за техните идеи.
Така че ще преместите тясното място между въображение и реалност на друго място, но такова тясно място пак ще има.

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Съб Юни 09, 2018 11:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi
ДедоБоре написа:
ти си даскала, трябва да имаш наблюдения как им 'влиза' първоначално на децата.
моето мнение, че началната възраст се качва, прага е много висок и трудно се задържа интерес.
почти не съм виждал желание да се разглоби пералнята на мама, за да се види какво има вътре (за по-сложните уреди е безмислено)

И моето мнение е същото и не само за децата. В емпиричното ми обяснение се съдържат поне две неща:

1. Едно време бяхме бедни /МНОГО бедни/. Като пример аз играчки въобще не съм имал, единствено едни дървени ски /не истински/ защото на един приятел баща му беше дърводелец и направи за двама ни. Две дъски с кожена каишка. Аз много и не ги ползвах, една тенекия под задника и с писъци надолу по заледеният баир. Играехме си с това което си направехме сами. И то впрочем беше повод за гордост пред другите и възхищението им ако е нещо оригинално което те не могат.

2. Същото и за наличните стоки в магазините, бързовар за варене на компотите например се правеше от две изолирани една от друга пластини потопени във варела, мощността се регулираше с разстоянието между тях. Асмалък за лозето в дворчето /всеки двор дори в градчетата беше домашна градина за самозадоволяването/ с тръби откраднати или взети евтино от предприятието и приятел заварчик, универсалното разплащане с домашната ракия. Естествено домашните компоти, лютеница, мармалади, сладка, вино, ракия. И това в градовете, за селата ясно. Максимум ремонти със собствените усилия или от познати, сервизите хем с вирнат нос хем само отбиват номера, чакат да им пуснеш нещо.

Накратко ръцете и главата работеха непрекъснато ако искаш да си поне малко по-добре. И трето, тогава непрекъснато се пропагандираше, "Направи си сам" като стил на живот и повод за гордост, що за мъж си ако не можеш да поправиш котлона или пералнята. Естествено децата попиваха такъв модел.

Сега е консуматорското общество, всичко евтино и по-лесно е просто да го купиш. Това естествено убива мотивацията. Според мен вина имат и компютрите и Интернет, те създават нагласата за пасивен живот, виртуален живот в който повече се гледа с илюзията че едва ли не е възможно да го имаш мечтаното, без "Пот, труд и кървави сълзи" /Чърчил/ необходими за реалното постижение. И наистина последно, огромната любов на българина към децата, задоволяват всичките им желания, свикват на лесен готов живот, не на труд за да получат. Накратко друг живот и свят.

Все пак има някаква надежда и аз я виждам във въвеждането на съревнователният елемент. Не напразно в англосаксонската система се отделя толкова много внимание на спорта и училищните/студентски спортни отбори. И то на колективните видове спорт, така ги учат на team working. И да се гордееш с общият успех, да го подкрепяш. Все качества които много липсват на българина който е невероятен индивидуалист. Завистлив при това.

Същото може и трябва в техническото обучение. И естествено засилено популяризиране, направо реклама. Не само в техническото обучение, реклама на всеки, дори малък успех на българска инженерна фирма. Това да стане път към материалният успех, "българската мечта". Защото в Капитал например непрекъснато чета за български студенти отишли в чужбина да учат мениджмънт, PR/HR и на стотина само 2-3 са за инженерна специалност. Ами докато ейчърите печелят колкото инженерите така ще е, децата няма да се интересуват от техниката и инженерните ВУЗ ще стоят празни. Въпрос на приоритети в ценностите.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Последна промяна fred на Съб Юни 09, 2018 12:26 pm, променена общо 1 път



Съб Юни 09, 2018 12:17 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10611
Местоположение: София
Мнение Re: VIsual programming for Arduino and Raspberry Pi
fred написа:
...И трето, тогава непрекъснато се пропагандираше, "Направи си сам" като стил на живот и повод за гордост...

Зависи. Чувал съм и друго мнение, именно: "На другите прави, на себе си купи". На въпроса ми защо така, отговорът беше това което всички в тоя форум много добре знаем - самоделките почти винаги са недовършени, с липсващо това или онова. :D Фабричните изделия са лишени от подобни досадности.


Съб Юни 09, 2018 12:25 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 53 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни