Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Tektronix TDS520B + 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Tektronix TDS520B +
Да разнообразя малко тематиката, че тия дни във форума само ракети летят насам натам. Не смея да отворя прозорец. :D

Намерих си играчка в лицето на един възрастен Тектроникс, и по-точно TDS520B. Цялата гама е получила печална слава на дърво, отпадък, и всякакви подобни. И тоя екземпляр не пропусна са си покаже номерата.
След като го върнах към живот, реших че е редно да си отмъстя за номерата му, разкарвайки монохромното му "кино", и замествайки го с TFT дисплей.
За да е по-интересна задачката, трябваше да стане и шарен. В мрежата има информация как се "превключва" в шарен режим, и скопа от TDS5xx става на TDS7xx.

В мрежата се размотава един проект за подобен мод, но е реализиран... постничко и не ми хареса. При него, в цветен режим гамата на цветовете е фиксирана, а скопа позволява боядисване на всичко в доста широки граници - 18 бита цвят. В гореспоменатия проект има и други недоизпипани моменти. Отделно, с чужд проект се губи учебната част от разцъкването на CPLD/FPGA.

Поръчах един дисплей който ми се стори подходящ за целта - LVDS, 6.5", 640х480, формат 4х3 и светодиоден беклайт. Tия дисплеи (4х3) стават все по-екзотични...
За тестовете му закачих някакъв дисплей, наличен в долапа - 800х480, паралелен интерфейс.
Първоначално подкарах проекта на CPLD - Altera, MAX V. Уви, стигнах до средата, и компилатора изрева че са останали 4 свободни логически клетки.
Това доведе до втори старт с Altera MAX 10. Той се оказа корав чарк. Стигна, че и хартиса, при това много.
От друга страна, зачитайки се в бумагите за LVDS, така или иначе с MAX V едва ли щеше да стане работата.

Та, етап едно е готов - шарен, с дисплей с паралелен RGB интерфейс. За момента няма известни бъгове. Само неизвестни. :D

Прикачени файлове:
TDS520.jpg
TDS520.jpg [ 207 KiB | Прегледано 5877 пъти ]


Остава етап две. Дисплеят с LVDS интерфейс пристигна. Като се появят и кабеляците му, го подкарвам по-натам.


Последна промяна itso.t на Съб Апр 14, 2018 10:31 pm, променена общо 1 път



Съб Апр 14, 2018 8:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: TDS520B +
Шаренко.
Какво вади скопа като изход?

Самите дисплеи ако считаш че са интересни, постни някакви линкове.


Съб Апр 14, 2018 10:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: TDS520B +
Много моля, цветно е. Шаренко беше преди да оправя някои подробности в проекта. :D

Изходът е VGA - 640 х 480. На задника на скопа има и такъв изход - за аналогов VGA монитор.

За дисплея ще дам информация допълнително. Не помня наизуст модела.

И един леко страничен въпрос към съфорумците които са по-навътре в CPLD/FPGA. Няколко пъти, в разговор, споменавайки че съм подхванал проекта с Алтера, реакцията почти еднозначно беше: Ама защо не с Ксайликс?
Та, защо не с Алтера?

Апропо, това е най-лесния подобен мод - купува се някой дребен VGA монитор и се включва в съответния изход. И такава простотия имаше е нета. :D


Съб Апр 14, 2018 10:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: TDS520B +
Т.е. вътре някъде си се хванал на паралелен изход с тайминг 640x480 (нейде преди DAC-а за VGA), на който и собственият му монохромен дисплей е подкачен?
Не че имам такъв скоп, ама чисто любопитство.

itso.t написа:
Няколко пъти, в разговор, споменавайки че съм подхванал проекта с Алтера, реакцията почти еднозначно беше: Ама защо не с Ксайликс?
Та, защо не с Алтера?

Щото може и да не може да си го купиш след време ако Интел се проявят като типичен Интел.
Ама за едната бройка или за играчката няма никакво значение.


Нед Апр 15, 2018 1:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: TDS520B +
woody написа:
Т.е. вътре някъде си се хванал на паралелен изход с тайминг 640x480 (нейде преди DAC-а за VGA), на който и собственият му монохромен дисплей е подкачен?
Не че имам такъв скоп, ама чисто любопитство.

За моите цели си харесах сигналите които се подават към RAM-DAC. Там има всичко необходимо, че и малко излишни сигнали.


Нед Апр 15, 2018 9:55 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Предполагам че от това са ти свършили бързо макро-клетките на CPLD-то - да наподобиш RAMDAC и да транслираш цветове?
Ако нещо ти се опъне за LVDS-а - свиркай.


Нед Апр 15, 2018 12:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
woody написа:
Предполагам че от това са ти свършили бързо макро-клетките на CPLD-то - да наподобиш RAMDAC и да транслираш цветове?
Ако нещо ти се опъне за LVDS-а - свиркай.

За тая работа като че ли е по-удачно чипът да има регистри като отделни модули, а не да се сглобяват от логическите клетки. При MAX 10 използваните клетки са под 10% от тия на MAX 5, за сметка на регистрите.

А с LVDS няма начин да не е весело. Най-малкото, подредбата на данните е странна на пръв поглед. Вероятно има логична причина да е организирана така, ама засега ми убягва каква е.
Ще го мисля като дойде на дневен ред.

По въпроса за Левски и ЦСКА - Алтера и Ксайлинкс...
Това което мярнах при прочит по диагонал е, че някаква част от чиповете на Ксайлинкс имат 5V tolerant I/O, докато при Алтера тц. В случая това би било полезно, тъй като дъртьо е пълен с TTL логика и почти всичко е 5V TTL.

Редно е АМД да закупят Ксайлинкс, та поне спорът отново да се пренесе към Интел срещу АМД... :D

Апропо, възможно е да използвам терминология която не е съвсем точна, или да пиша и по някоя глупост, ама това ми е втори проект с такива джаджи и още се уча.


Нед Апр 15, 2018 1:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
звучи интересно, но ми е напълно чужда планета...


Нед Апр 15, 2018 2:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: TDS520B +
itso.t написа:
...Няколко пъти, в разговор, споменавайки че съм подхванал проекта с Алтера, реакцията почти еднозначно беше: Ама защо не с Ксайликс?
Та, защо не с Алтера?
..

Наистина въпроса е както писахте по-горе левски или ЦСКА...
мисля, че просто заради някои патенти едните чипета нямат това което имат другите.
ама това е за хай-енд интерфейси, много бързи обмени на данни, архитектура и прочие, което ако не правиш нещо супер/дупер/хипер няма как да го усетиш.
развойните среди също - всякак си има предимства и недостатъци.
пък за цена и време на доставка и наличност след 10 гидини по складовете - то божа работа...

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Нед Апр 15, 2018 3:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Grubi написа:
звучи интересно, но ми е напълно чужда планета...

Ами разцъкай ги бре. За ниски честоти и по-банални неща, не е космическа наука.
Можеш да пишеш код, а има и графична част (схемен редактор). Дори има и стандартни логики (74хх) за съвсем начинаещите, но препоръчват ако е възможно да се избягват.
Та, рисуваш схема, компилираш, и ако си указал каквото и където трябва, и не си творил глупости, тоест, компилацията мине, след това заработва както си му казал.
Друг е въпросът че както си му казал да работи и както искаш (трябва) да работи, не са едно и също. :D Ама ти ги знаеш тия детайли. Не поиш чаркове от вчера...

Полезно е да можеш да използваш "помощ от приятел", че има не малко особености, тънкости и пинизи. Четенето помага доста, но горното също е безценно.

Редакция:
woody написа:
Самите дисплеи ако считаш че са интересни, постни някакви линкове.


Дисплеят е G065VN01 V2. Ако искаш изчакай да го подкарам, за да се види как се представя, как е като бавнодействие и т.н.


Нед Апр 15, 2018 6:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
itso.t написа:
Това което мярнах при прочит по диагонал е, че някаква част от чиповете на Ксайлинкс имат 5V tolerant I/O, докато при Алтера тц.

От това което можеш да си купиш в момента, само XC95xxXL имат 5V толерантност, и то с уговорки (не е истинска).
XC95xx бяха 5V, но харчеха много и бяха пенсионирани.
Алтера до скоро все още продаваха 5V CPLD (7000S), но и то замина. Беше и скъпо.

За дисплея ще изчакам, интересно ми е да го видя и подкаран.


Нед Апр 15, 2018 7:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Абе ... аз малко не разбрах, сегашния дисплей е боднат на LVDS-а на скопа, скопа пък видеото му може и да е цветно като му побаяш малко. Ако е така, защо просто не забодеше едно цветно дисплейче с LVDS на мястото на старото, то би трябвлао да светне.. или аз нещо не вдянах идеята.


Нед Апр 15, 2018 8:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
не си я схванал...

скопа е с CRT и донякъде стандартно EGA от началото на 90-те, с външен RAM-DAC.
ицо се хваща на бъса между CRT контролера (синхронизации, битстрийм) и възстановява картинката. цвета идва от едни 4 бита, с които CRT контролера клати палитрата на рамдака (brooktree). снимката е с нормално паралелно дисплейче, просто за теста.

обаче вече трудно се намират таквиз, или са скъпи, затова той иска да сложи LVDS дисплей, който е по-лесен за намиране (все още) и е на относително нормална цена.

обаче няма такова FPGA, което да е 5V толерантно И да има LVDS изходи. затова са му е терзанията кой чип да избере. според мен без операция за смяна на пола (левел-шифтери) няма да стане, ама нека сам си настъпи мотиките :|


Нед Апр 15, 2018 8:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
ДедоБоре написа:
...обаче вече трудно се намират таквиз, или са скъпи, затова той иска да сложи LVDS дисплей, който е по-лесен за намиране (все още) и е на относително нормална цена...

За намиране, все още се намират и паралелни. Светодиодния беклайт променя картинката. Аз поне не попаднах на такъв дисплей - 6.5", 4х3, 640 х 480, паралелен интерфейс, светодиоден беклайт, наличен в търговската мрежа.

ДедоБоре написа:
...обаче няма такова FPGA, което да е 5V толерантно И да има LVDS изходи. затова са му е терзанията кой чип да избере. според мен без операция за смяна на пола (левел-шифтери) няма да стане, ама нека сам си настъпи мотиките...

Като повдигна въпроса за земеделието... Какво за него? :D


Нед Апр 15, 2018 10:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
примерно дали да ползваш:
(1) FPGA с LVDS пинове и вътрешната инфраструктура от шифтери, PLL и приятели
(2) по-просто FPGA с външен сердес с LVDS изходи


Нед Апр 15, 2018 11:14 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 77 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Vasseto и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни