Отговори на тема  [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Tektronix TDS520B + 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Ъпдейт. Проектът ми се стори постничък, и му метнах един HDMI / DVI изход - за по-съвременни монитори. Засега бачка като ламя. Електрически нещата не са съвсем чисти, тъй като това FPGA няма TMDS изходи, ама с малко залъгване стана работата.
Засега не ми хрумват други екстри, и го удрям на финен тунинг на нещата.


Пон Апр 23, 2018 3:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Още малко изтунинговах дедото на цифровите осцилоскопи. Запоих му някакви чаркове, разпоих други. Той обеща че вече щял да бъде 1GHz, 2 гигасемпъла. Предстои да проверя дали е бил сериозен.


Съб Апр 28, 2018 7:31 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
За кой осцилоскоп става дума? Ако не е тайна какви модификации правиш за да стигнеш заветните 1GHz?


Съб Апр 28, 2018 7:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Следя с интерес развитието, не че скоро изобщо ще пипна скоп, тоя при теб доста ще отстои ... аааа ще ти пусна лично за твоите неща.

Желев, той само така разправя, сигурно му е казал че ако не тръгне на 2 гс ще го го ползва за подложки на CNC-то и скопа ще не ще е тръгнал, нали знаеш всичко опира до количеството бой, а той явно доста го налага.


Съб Апр 28, 2018 7:51 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 661
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Всъщност аз зададох грешен въпрос. Не ми беше ясна метафората "дедото на цифровите". После светнах, че говори за текущия проект, та по не го прави ъпдейтите и ъпгрейдите и каквото още се иска там. Като почна темата, се бях разровил да видя кой модел е неговия Тектроникс. Ицо беше дал и линк отделно за предишен проект. После допълнително намерих и теми за "качване на честотата до 1GHz" точно за неговия модел, ама на пръв поглед не изглеждаше да е много лесно. И там се искаше смяна на чаркове и други магии.
Благодаря за светкавичния deputy отговор!


Съб Апр 28, 2018 7:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Не съм навлизал в подробности, тъй като в мрежата има доволно много информация по въпроса, а и като гледам, тук май няма други собственици на това нещо.
Може да е каже, че като изключим частта с дисплея, останалите "тунинги" са взаимствани от други хора, които са свършили черната работа преди мен.

Накратко - на процесорната платка има няколко джъмпера (SMD резистори 1206) които определят дали скопа е с монохромно кино или с цветно. Тоест, серия 5хх или 7хх. Може би и дали не е 6хх, но за тая серия не съм чел нищо.
На платката с измервателната част също има няколко джъмпера, които указват дали е 2 или 4 канала, и на колко гигасемпъла да се ограничи измерването. Реално, тая част е 1GHz, 1 гигасемпъл на канал.
Ако скопа е 2 канала, и не е ограничен, има 2 гигасемпъла риъл тайм на 1 канал, и 1 гигасемпъл на 2 канала.
Ако е 4 канала и е без ограничения, е 4 гигасемпъла на 1 канал, останалите комбинации са като по-горе.

Евтините модели са скопени отгоре с по едно кондензаторче, колкото да не може да мине калибрацията за 1GHz. По-скъпите са без него. Тоест, в евтините има повече чаркове. :D

Забравих да спомена в предишното мнение, че му отключих каквито софтуерни опции имаше. Тъй като е дъртанян, те не са кой знае колко.


Съб Апр 28, 2018 8:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Бре, аз знаех че фирмите правят разни софтуерни гадости да режат софтуерно функции но чак пък и хардуерно... Аз наивно си мислех, че то по-скъпото е защото са сложили по-скъпи чаркове, с повече възможности а то се оказва, че чарковете едни и същи и хардуерно го скопяват. Едни и същи чаркове ама плащаш солено за това че не го скопяват, в пъти повече.

Прословутата конкуренция и невидимата ръка на пазара май че не са толкова ефикасни, как пък не се намери един да дава пълните възможности в модел с ниската цена. Така де, чарковете еднакви, защо не.

Интересно, не се е ли намерил някой да прави бизнес от това? Не всеки може и има желание да си играе със SMD резисторчета. Малко труд а поне за бирата може да се изкара, че дори и мезето.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Съб Апр 28, 2018 10:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Е те производителите на АЦП-та да не ги правят по заявка на тектроникс дай тов аще го направим двойно по-бавно само за да могат да си намлят те цената .. даже това води до увеличаване на цената, затова и се слага това кеото удволетворява най-много модели, и от там насетне софтуерни ограничения или някои от този тип, джъмпер тук, кондензатор там .


Съб Апр 28, 2018 10:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Окт 05, 2017 11:55 pm
Мнения: 1692
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Ами като е такова АЦП и по-бавни/евтини няма просто да не намаляват изкуствено параметрите. Слагат АЦП от наличните евтини, щом е 100 MHz правят модел 100 MHz не изкуствено да го намаляват на 20 MHz. Пък който иска 200 MHz слагат по-скъпото АЦП и съответните останали скъпи чаркове.

Факта, че само с махането на няколко SMD-та могат да направят двойно по-скъп модел с двойни параметри означава единствено, че изкуствено намаляват възможностите на модела, не е поради повече труд или части. Все едно да си купуваш панталон а производителя да ти нареже единият крачол да е на дупки. И ако искаш да е нормален без дупки просто да не го реже. Чисто изнудване да платиш по-скъпо без той да е вложил повече труд или материали.

_________________
Остап Бендер: Спасяването на давещите се е дело на самите давещи се.
Стендал: Овчарят винаги се стреми да убеди овцете, че неговите и техните интереси съвпадат.


Нед Апр 29, 2018 12:29 am
Профил
Ранг: Професионалист
Ранг: Професионалист
Аватар

Регистриран на: Сря Ное 12, 2008 8:59 pm
Мнения: 505
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Айде и аз да разводня страхотната тема на itso.t . Браво за труда и резултата!
Та тогава при процесорите преди години как беше? АМД и ИНТЕЛ правеха еднакви чипове за цялата серия и с молив с нанасянето на графитна писта (или проводяща амалгама) се отключваше до двойно по-скъп модел! Евтините се скопяваха с вторичен процес, при който на лазер им правеха процепи (това си е също оскъпяване). Такива бяха доста Duroni, Athloni, Celeroni i т.н. просто да произвеждат един и съши кристал е по-евтино от това да правят 10 различни! Във всичко е така аналогично - по-добре да поддържаш една гама от чипове/елементи във BOM-а си и да скопяваш техниката, за да покриеш всички сегменти от пазара, отколкото да зареждаш и да държиш на склад 432789749 различни позиции. Пресметнато накрая първото ти излиза по-евтино, дори и със залагането на по-скъпи елементи. Целта е са се покрие целият пазар - от ниския клас до високия и конкуренцията да има по-малка ниша....

_________________
I'm debugging my software mostly with soldering iron....


Пон Апр 30, 2018 12:51 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Яну 01, 2012 7:04 pm
Мнения: 2581
Местоположение: Велико Търново / София
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Аз съм чувал, че ако някое от ядрата на процесора се окажело дефектно или нестабилно при тест, го заключвали и пускали процесора като по-ниския клас.

_________________
https://github.com/slav4ocom/


Пон Апр 30, 2018 1:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
slav4o.com написа:
Аз съм чувал, че ако някое от ядрата на процесора се окажело дефектно или нестабилно при тест, го заключвали и пускали процесора като по-ниския клас.

ми то си е нормална практика.
щото е по-скъпо да имаш приозводство на два подобни 4ипа, отколкото един и да го продаваш в два варианта хай-енд и лоу-енд.
и това е на само при процесоирите а при всеки силиконь :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Апр 30, 2018 1:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Не малко техники са направени така - унифициран хардуер, като в евтините модели са орязани някои функции. Има доста актуални като модели осцилоскопи, които позволяват активиране на не малко функции, или параметри. При китайските е едва ли не правило - 30MHz осцилоскоп да се отключи и да стане 100.
По едно време и термалните камери на Флир също бяха така. Сензорът на евтините и средните модели е еднакъв, като евтините са със софтуерно орязана резолюция.


Пон Апр 30, 2018 2:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Да де, всичките са с еднакво калпав хардуер, просто на някой ти продават допълнително софтуер, който донякъде "компенсира" :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Апр 30, 2018 2:56 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Сря Май 11, 2011 8:18 am
Мнения: 290
Мнение Re: Tektronix TDS520B +
Ха, като казахте Интел, се сетих за това, когато си сложиш копроцесор i487 на i486SX процесор и дъно, всъщност копроцесора е i486DX и той поема изцяло функциите на процесор, a i486SX си стои почивайки си disabled...
Всъщност всичките врътки са за оптимизиране на разходи и оправяне на печалбата.


Пон Апр 30, 2018 3:34 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 77 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни