Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Лесни тръбни стелажи и др... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Лесни тръбни стелажи и др...
Последните 4 седмици правя станции за асемблаж у мехиканско, и както винаги някои неща се намират под път и над път и то странни, а други по-прости дори не са ги чували ... та тея станции имат нещо като стялжи за Евро боксове с частите, а на тях закрепвам и бордовете за инструкции, лампите, балансьорите за инструментите и др. Нормално фирми като ето тази : https://www.youtube.com/watch?v=50dBiTWgAZg предлагат подобни компоненти, дама ама колкото ид а е чудно не е толквоа леснод а ги намериш по мехиканско, освен това доставките са някакви безумни срокове, при все че тук сигурно са най-големите асемблажни фабрики след Китай.
Както и да е, това е история, принудих се да мисля нещо, първото което ми хрумна беше системи за сценично осветление, но от искаха не само два бъбрека, ам ии 3 сърца, 5 очи, 25 черни дроба ... общо зето трябваше да си изкормя целия персонал, горе долу това се получи и при фирмите с трубни конструкции, отделно че там ми предлагаха от 2" нагоре, а все пак на маста няма да има само тръби ... та като се огледах какво ми е останало от строителството първо мернах едни PVC тръби 1" sch.40, пробвах едно парче към метър и ми се видя достатъчно здраво, а тези тръби ги има и в sch.80 така че здравината не е проблем. Замислих се аз как може да се направи същото нещо с тези тръби и стандатни фитинги и направих едно, първото изцяло залепено. Дойде редът да мисля как да слагам кутиите, тогава мернах едни Al профили които изпозлвам като линеал да режа плоскости за раковете, и се оакза че пасват идеално на Евро боксовете, и тъкмо щях да ходя за U болтове когато загледах едни скоби останали от електроинсталацията и не само че паснаха идеално, ами се оказаха много универсални.
Та с материали които се намират в железарията и не струват нищо, поне тук ето какво сътворих. Освен водопроводните фитинги изпозлвам профил 50х50 със стена 2.8 но и 3 мм ще е ок за тия кутии,
конзолата която споменах, ето така изглежда : https://www.erico.com/catalog/variants/PH2396m.jpg
и стандартна скоба : http://www.topele.com/photo/pl1188981-1 ... t_clip.jpg
Другото е малко въображение. При правилна конструкция няма нужда всичко да е залепено, тези на които се държат кутиите да за да не се въртят около оста си, но някои от другите не, стига да има опора в двете страни. Също така на първата маса за въртящите тръби ми хрумна да изпозлвам коляно с резба и така се върти около резбата, да ама това не е добра идея, тръбните резби са на конус и специално тия пластмасовите са сглобки със стегнатост, толерансите са в + на мъжката и в - на женската, целта е да не тече, ама не е удобно за тази цел.
На следващата го направих само с Т-та, но там има ограничение ако искаш да ти остане подвижно не може много да товариш над Т-то, все пак не е лепено, на последната изпозлвам тези конзоли, с тях става идеална панта, верно не може да с етовари много защото самите скоби не са страшно здрави, но върши идеална работа, по леки кутии ги носи конзолно, за по-тежки просто подпирам в предния край с крак от тръба и готово.
Освен първата маса другите не са изцялоз алепени, някъде е само на сглобката, като или разчитам на това че е със стегнатост, или слагам по един болт М4 през сглобката, което я прави разглобяема но неподвижна.
Надявам се на някой да му е полезно.


Прикачени файлове:
DSC_1128 small.jpg
DSC_1128 small.jpg [ 99.51 KiB | Прегледано 7399 пъти ]
03 pipe to pipe.jpg
03 pipe to pipe.jpg [ 296.8 KiB | Прегледано 7399 пъти ]
02 Eur box.jpg
02 Eur box.jpg [ 239.91 KiB | Прегледано 7399 пъти ]
01 balancer.jpg
01 balancer.jpg [ 355.64 KiB | Прегледано 7399 пъти ]
Съб Мар 17, 2018 9:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Лесни тръбни стелажи и др...
Често неволята води до интересни решения.
Апропо, понаучи ли езика? Как е побългаряване на мексикански? :D
Бъзикам се.


Съб Мар 17, 2018 9:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Лесни тръбни стелажи и др...
Аз не разбрах, ти ли направи работните станции на работниците или им каза те да си ги направят?

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Съб Мар 17, 2018 10:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лесни тръбни стелажи и др...
Те щяха да ги направят, ама маняна :)

Иначе хитро и сравнително евтино, ама ми идва слабичко за на село.


Съб Мар 17, 2018 10:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лесни тръбни стелажи и др...
Абе те в голяма степен са си побългарени, но има и някои основни различия които ми правят живота по-лесен, ако работех с Българи които не разбират Български досега или щях да съм в затвора или да съм си сложил примката .... Учудващо но досега не ми се е налагало да обеснявам по два пъти, или да им повишавам тон, въпреки че то аз май постоянно така си говоря :) Изпълняват, не задават излишни глупави въпроси тия от сорта ама сега това зао така го правим, и не може ли да го направим по-иначе. Верно не са супер интелигентни, малко бавно стоплят, аз затова и не съм изпечатал нито една инструкция още, ще го направя но едва ли ще им помогне, просто показвам, спестява мнооого обеснения. Направих им едва ли не филм от солида как се сглабя всичко, по асемблита, субасемблита, изгубих си една седмица да вадя скрийншоти и да правя анимации, то успях да направя една първите 30-на операции от общо около 120. Дадох им ги, не знам колко време са си ги обеснявали и гледали, но като дойдоха първите компоненти ги гледаха като американски педераст пацифист тричене на куче ... в този момент реших че вместо да губя седмици правейки виртуални инструкциии помощници по добре да се показва на живо.
Аз заради тях разработих и система, оналйн помощник, щях да ги оборудвам с тбалети, то не се е свършило защото тя ще ми отчита и времето по операции, но зора ми беше заради инструкциите стъпка по стъпка, така и още не съм я пуснал, ще я пусна след като частта с инструкциите няма да им трябва, ще ги сложа колктоо да ги има, но основното е е да им разпределя задачи и да им следи времена.
За езика не питай, не са научили грам Български, уж Стоичков популярен тука а дори мамата не знаят какво значи ...
Странно е малко, имат си плюсове и минуси. Бях споменал как изтъргаха мазилакатот пода с макетни ножчета, в същото с доста недосетливи, или то дори не е недосетливост, критериите са им много занижени. Ти можеш ли да повярваш че от 3 месеца навиват стоп гайка М8 на винт 5/16 .... гледам ги онзи ден монтират едни крепежи за газови пружини, и навиват ама с голямата тресчотка, и видимо влагат усулие. Гледам ги аз гледам, абе викам мамка му дай да видя каква е тая стоп гайка дето така я напъват. Хващам една, вземем един бол М8 ами завива се, е не е за на ръка, ама нали за това е стоп гайка. Поглеждам аз крепежа и то от самолет си лечи че не е метричен, първо си помислих тия са хванали някой семпли, да ама не, гледам на стелажа всички такива.
Теглих една майна на снабдителя и на себе си, проверявам поръчката, ама там пише метрични, проверявам сайта на доставчика, метричен е кода, да ама доставили инчови. Как да е, питам го аз флор мениджъра, абе вие през цялото време ли навивате тия гайки на тия крепежи .. ами да отгоравя той. Е викам айде те ако не са го усетили, на теб не ти ли прави впечатление че някак си трудно се навива ... 3 месеца .... викам ти и нормалните гайки да беше навил все тая, едва ли ще се развият сами :)
Верно че се навива, взех една, с малко повече напъване ги навиха, тя разликата е много малка между двете и като диаметри и като стъпка, основно ъгъла ама .... ей такива неща.
Или гледам събират стърготините в едни торби и не ги изхвърлят, викам какво рпавите с тия стърготини, ами да чистим пода .. е викам, добре, мисля си аз ако нещо разлеят то не че има масла и др. ама знам ли, нали съм си стргаро фрезист, не ми направи впечатление. Товарим в началото на седмицата еидн контейнер и почнаха да чистят за следващите машини, и гледам един бута с една стирка тия стърготини по целия асембли флор .отивам аз по-близо, абе то мирише на дизел, гледам аз а тоя бута и си свирка. питам пак менажера, от де тоя дизел по пода, от тубата ... коя туба .. и ми показва една туба, е какво прави по пода, ами чистим .. то ясно ама как е стигнал на пода, изобщо не вдявайки генеиалността им ... не ние мокрим триците с дизел и така чистим пода ..... просто нямаше какво да кажа повече ... иначе след дизела става едно лъскавко, мазничко ... :)
Те такива работи, казах им да търсят оферта за почистване с машина, като тия по моловете, 30 хил ако е без машина, машинното 75 хил делишна 20 и е в долари ... викам това за цяла година ли какво, не за веднъж .... и пак останах без думи, да имам 100 хил кв как да е, ама те са 1000 ... като се върна след седмица две първата ми работа е да си купя машина за чистене на под, няма сила която да ме принуди да плащам по 3000$ за да ми изчистят пода, не машина, може и фирма да отворя при тия цени изобщо се чудя защо се заниамвам с прозиводство ....


Съб Мар 17, 2018 10:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лесни тръбни стелажи и др...
ike написа:
Аз не разбрах, ти ли направи работните станции на работниците или им каза те да си ги направят?


Аз аз, работниците са асемблатори, едно че ме е страх да им давам да работят с електрическите инструменти, че тук едни синдикати, едни истории, ще си отреже някой пръста и ще трябва да го заравям с всички свидетели. Отделно не е нещо което да им кажа ей така го направете. Всяка станция си е за отделно асембли, нямам ги измислени за този продукт, да седна да ги чертая в Солида... до де ги начертая ще ги направя. И ако за фикстурите как да е, може да с енаправят в солида, да разпределиш контейнерите и кутийките и да ги сложиш на правилните места няма как, трябва да го пипнеш , да го видиш ....
На тях им оставям по-прости задачи, примерно подвижните ракове, разкроих ми ги всичките, сглобих им по една мостра и им казах ей ви мострите, те ви компонентите, те тука се дупчи, те с това се мери и разграфява тук тоя крепеж, там онзи почвайте, и си ги сглобяват докато няма какво да правят.
Но истината е че през повечето време те са си заети, производтсвото върви, това че оборудването не е готово нищо не значи, няма кой да ме чака, просто в моемнта го правят без работни станции и оборудване, не е толквоа ефективно, няма интегриран качествен контрол, но трябва да изнасям по контейнер на седмица ...
За здравината, зависи за какво ти е. Тия тръби са наистина здрави, ако е за 50-60-100 кг, нямаш проблем, може просто да сложиш sch.80 с по-дебела стена и си готов. Ако е за повече има други решения, но са по-слъпички. Хилти имат много хубава профилна система, много често я използвам. Преди да ми хрумне това за тръбите бях започнал да търся дистрибутор на хилти, но да ти кажа това с тръбите е 100 пъти по-добро за тия цели и естествено доста по-евтино.


Съб Мар 17, 2018 10:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Лесни тръбни стелажи и др...
itso.t написа:
Апропо, понаучи ли езика?

във фирмата си имаме правило - всяка псувня се наказва с 50 стинки в един буркан.
един сутрин, колега направо напъха 20 лв банкнота и почна да ни разкава как е изкарал 2 седмици почивка с тъщата. седяхме, слушахме... накрая всички съпричастно оставихме по 5 лева в буркана.
itso.t написа:
Как е побългаряване на мексикански?

транкила. лесно се бърка с/преминава към такила


Нед Мар 18, 2018 10:37 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Лесни тръбни стелажи и др...
Тони, ти да не го играеш човека-оркестър :D . Няма ли на кой да делигираш глупостите и да се занимаваш само със сериозните неща. Приличаш ми на нашата СЕО, дето гледа да пипне всичко в цялата фирма и на края като я питаме каква е целта на фирмата за следващите 5 години и тя не зне какво да каже :D . Бъзикам те естествено, ама ми се струва че наистина хвърляш много усилия за неща, дето други могат да ги свършат :D .


Нед Мар 18, 2018 4:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лесни тръбни стелажи и др...
Мии к'во да го прайш - self made, от к'в матрял е втори въпрос :D
Като го слушам как рИве направо ми идва да отида да му стана левия солоташак - поне инструментите да му подавам. Но си падам по ракийката, не по текилата.
То не е майтап, бе ТоНи: толкоз ли не можеш из провинцията на БГ да намериш няколко по-оправни пред-пенсионера за ляв солоташак?! Като знам колко народ стиска зъби и бачка сериозно за минимална заплата... Включително и завърнали се от чужденеция, и не им е чужд "капитализЪма".

ПС: днес се отбих в една бакалийка (у наше село и в неделя бачкат) и прегледах пластмасовите тръби - мии мноо се гънат, маа му, стават само за къси разстояния. За по-красиво - да, но с дръвца ще ми е по-изгодно.


Нед Мар 18, 2018 8:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лесни тръбни стелажи и др...
Dimitar написа:
Тони, ти да не го играеш човека-оркестър :D . Няма ли на кой да делигираш глупостите и да се занимаваш само със сериозните неща. Приличаш ми на нашата СЕО, дето гледа да пипне всичко в цялата фирма и на края като я питаме каква е целта на фирмата за следващите 5 години и тя не зне какво да каже :D . Бъзикам те естествено, ама ми се струва че наистина хвърляш много усилия за неща, дето други могат да ги свършат :D .


Ами ако тикажа че във фирма с 2000 човека няма много кой да ми помогне сигурно няма да ми повярваш. Първо не мога докарам никой който си струва до мексико, не им се идва, а знаеш на сила хубост не става. След това имаме един много сериозен проблем, годи наред всичко е оутсорсвано към китай и тайван, буквално не са останали истински инженерни кадри, изключая софтуер девелопмънта. Аз с тази ни дейност не се занимавах 6-7 години, бях фокусиран в съвсем друга сфера, но се наложи да се заема защото нямам друг избор. Ако ме питаш имаме ли конструктори, да имаме за сега, констуктор който не иска да сглоби сам това което е конструирал за мен не е конструктор. Ако питаш има ли хора в произвдоството, да има, има и добри специалисти, но годините оутсорсинг са ги пречупили по странен начин, горе долу от 10 години правят само финален асмеблаж.
И ако дойдем на въпроса за Мексико, усвоява се съвсем ново изделие, което никъде другаде не го асмеблираме напълни, то всъщност почти навсякъде другаде идва почти завършено. В тази връзка няма разработвано оборудване. За да разработиш оборудването от една страна трябва да познаваш изделието, от друга процеса на асмеблажа му, и от трета да имаш опит в самото производство. Няма такъв човек друг към момента за това изделие.
Какъв ми е избора, да седна и да кажа ето тази станция трябва да работи така, а онази иначе направете ги ... да ама бай мехиканец няма тоя потенциал, не говоря за асмеблаторите за тях е ясно, и флор мениджъриуте нямат, да търся специално човек да назнача за да направи 10 работни станции .. може но не си струва, а и не става бързо.
Вариант 2, да седна да измисля всичко и да го направя в солида, да ще изгубя същото време ако не и повече, и след това въпроса е кой и кога ще ги произведат. Колкото ми произведоха раковете, декември месец ги извадих на чертежи, януари ги дадох да ги поръчат, 3 седмици чакахме оферти, айдфе офертите пристигнаха, едно че се бяха уляли с цените, второ сроковете бяха за април. Сигурно има и малки работилнички които може и да ми ги направят, ама може и да не може, вече има такива които ми дължат пари и не са издължили нищо почти като детайли.
Аз затова изгубих една седмица да разкроя материала, не мие кеф да се правя на дърводелец но за една седмица беше готово, хората ги сглобиха и всичко е ток и жица.
За масите, дадо им чертежи, сами си ги нарязоха, намериха кой да им ги завари но до там, да им кажа айде сега направете от тия маси работни станции .. просто не става. Затова и се занимавам. От дръга страна това ми е и работата, аз не съм CEO, аз отговарям това прозиводство да се установи и да произвежда максимално ефективно. Дори си мисля че точно това ми влиза в работата.
И още нещо кеото няма много връзка директна, аз не обичам да изисквам ако не съм сигурен може ли да се постигне, конкретно имам времена по операции, тези времена за да се спазват трябва да има някакви условия. Няма как да изисквам времена ако не съм сигурен че са осигурени условията. Без значение дали е асмеблаж намашина, прокарване на водопросвод или спринкелр, няма обект на който да не съм бил там в началото и да не съм пробвал всяка операция самият аз. Това според мен е много важно, не само заради времената, това е еиднственият начин да разбереш ако караш някой да завива винт с чук. При асмеблажа е още по-критично, гледайки солида не може да прецениш всички специфики, мога да определя време по солида, но не мога да кажа дали оборудването и инструментите които съм определил са точните, просто трбява да се пипне.
И не на псоледно място, както занеш за такива неща има определени бюджети, много ми е лесно да вкарам 3-4 щатски фирми консултанти, да гиоставя да ми оптимизират процесите и да ми доставят оборудването ... и да ми вземат има няма 1-2 млн ... защото така действат. Да но аз нямам бюджет от 1-2 млн за това производство, а съм с порядък надолу, не мога да правя компромис с инструменти, не мога да правя компромис с безопасност и качество, има неща които нямам избор, примерно стелажи, електрокар или стакер, опаковъчна машина, това трябва да го купя и единствения избор е да избера най-добрите оферти. Но да платя по 10к на работно място + консултантски, пътни и др. такива ми е в малко повече. Та и това оказва влияние.
Последният сериозен фактор е времето, там имам най-голямпроблем, защото време няма, а в Мексико всичко с някой външен доставчик става бавно. Щом стигнах до там и гипсокартона сами да го вдигаме ... дано не ти се налга да ръководиш подобен проект в Мексико, просто е умопомрачително. Миналата седмица се срещам с един, ще строи индустриален парк, но не много голям. И питам аз кога го виждаш готов, мислейки че може да се преместим там, а той пита кога ти изтича договора, казвам селд 3 години, но може да се измисли нещо и преди това .. а аз до 3 години няма да съм готов .... просто ме уби, питах го, не е да няма пари, и земя има, всичко има, дори пеотки вече има .. просто така било, нормално било ... в Бг такъв парк се строи за 6-10 месеца. Изобщо Мексико не е правилното място за краткосрочни проекти, или такива които трбява срочно да се реализират. Това е нещо което не преценихме, много сериозен пропуск включително и мой. Ако това беше във Вегас, досега да бях забравил, лятото за 2 седмици префасонираха целия офис със всичко, и е с качество като за САЩ а тия в мексико 2 месеца строиха 2 тоалетни ... а качествато и като за долно нанагорнище не е.
Както и да е, в една песен се казваше " ..не е лесно да си тиква .." та не е. Иначе все едно слушам жена ми, не сме те пратили там да си работник, защо някой друг не върши това а ти да вършиш нещо по-важно ... кеф ми е да се занимавам, но не ми е кеф 4 седмици от 8 до 2 ПМ да съм дърводелец ил ишлосер, но съм отишъл да се свърши работа, и ако трябва аз да я върша ще я свърша, много обичам аз просто да казвам какво да става и дори да го забравям, и някой да го прави, но уви в момента нямам този лукс.


Пон Мар 19, 2018 4:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Лесни тръбни стелажи и др...
https://techcrunch.com/2018/03/18/aalo- ... furniture/
Кога отвори темата, кога китайците вече започнаха производство на идеята ти ... ;)

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Мар 19, 2018 12:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лесни тръбни стелажи и др...
Не бе, то производители има много, и китайски, въпреки че с тях е много трудно, аз не ртъргувам с това а ми трбява някакво крайно и не много голямо количество. Има и европейски, и американски,котио нищо чудно да предлагат същите китайски, ама ги имат на склад. Пробелма е че в мехико не ги намирам, или сроковете са някакви ненормални, нали не мислиш че съм открил топлата вода, на тоя принцип се правят всички асемблилинии от години, всмисъл с подобни тръбни конструкции.
Аз само споделих как може да с енаправи с подръчни материали, защото и някой друг може да няма време да чака, или пък да няма бюджет или да трябва да го направи от днес за утре. Това специално в сферата на електрониката е много удобно, тма няма тежки и големи компоненти, и спокойно може да оборудваш работно място с 50-60 компонента които да са подредени и по-важното достъпни в зоната на ергономията.


Пон Мар 19, 2018 8:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Лесни тръбни стелажи и др...
Изображение


Пон Мар 19, 2018 9:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лесни тръбни стелажи и др...
Ами човека е спазил всички правила за безопаснот, обувки, ръкавици, очила, антифон, държи правилно триона .. това си е пример като за учебник как се реже с ръчен циркуляр.... а иначе .. масата може да се поодраска, ама в крайна сметка тя е консуматив.

п.с. трябваше да ви снимам мексиканец с шлайф, то не че Българите са различни, ама голям страх, явно никога не хващали, а то шлайф ... малко шлайфче, и трябва едни винтове да им резнат каквото стърчи от плоскостите щото са умни и навиха по-дълги. Едно молене падаше, като че чакаха винта от страх сам да се отрже, накрая не издържах и ги отрязах аз че само шум вдигат и човек не може да си чуе приказката. Иначе сложили очила, ръкавици ...


Пон Мар 19, 2018 10:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Лесни тръбни стелажи и др...
ToHu написа:
...Едно молене падаше, като че чакаха винта от страх сам да се отрже, накрая не издържах и ги отрязах аз че само шум вдигат и човек не може да си чуе приказката. Иначе сложили очила, ръкавици ...

Ами винт, няма да избяга я. Манянааа...


Пон Мар 19, 2018 10:37 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни