Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Химичен апарат 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Окт 17, 2017 10:35 pm
Мнения: 1
Мнение Химичен апарат
Изображение

Здравейте, нов съм във форума та извинявайте ако съм объркал раздела. Сега... на горната "схема" съм показал как трябва да изглежда апарата. Състои се от общо 6 съда. 3 с течности (реактиви), 1 за смесване на две от течностите, 1 работен и един за събиране на отпадъка. Имам също два нагревателя в 2 от съдовете и 2 бъркалки. Между съдовете има маркучи които трябва да изпомпват течност от един съд в друг. С червени стрелки съм оказал посоката в която трябва да се изпомпва съдържанието. Важно е от контролера да може да се зададе какво количество течност да се изпомпва от един съд в друг и колко време ще престои течността в даден съд. Температурата и времето за размесване са фиксирани. Надявам се да е станало горе долу ясно. Ако не - ще дообяснявам. Имам опит единствено в уеб програмирането и нямам идея как да процедирам с тази задача. Предполагам ще ми трябва ардуино. Кои помпи ще са ми нужни? И въобще всякакъв акъл приемам на драго сърце. Благодаря предварително.


Вто Окт 17, 2017 10:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Химичен апарат
Мога да дам съвет за вентили, прецизните помпи могат да бъдат много скъпи, но може и да се намерят втора ръка,
бъркалка - магнитна (слага се на съоветната поствка/основа), нагреватели - може и аквариумни, ако е за по-високи
температури ще си вземеш контролер. Може с ардуино, може и без вероятно - ако искаш да регистрираш целия процес
ЛабВю(не го обичам, но ще ти свърши работа) и съоветния адаптер - ако е в университет, трябва да имат.

Закрепването - на обща плоча, може да си помогнеш с разни принтирани на 3D принтер стойки, както и всичко
да е добре закрепено и излирано, за да не се разлива.

И безопасност :) Успех!


Вто Окт 17, 2017 11:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Химичен апарат
Хвърлих един поглед за Peristaltic pump - има и много скъпи и ефтинджоси. Тези за химията на миячките за чинии са средна цена и сравнително надеждни, но повечето са на 230В. Най-евтините са за аквариуми - до $10. Ако са втора ръка най-вероятно ще са износени. Два линка които ми се видяха интересни:
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... afa6r2yPzN
https://www.amazon.com/ZJchao-Dosing-Pe ... P03EE287ZA


Сря Окт 18, 2017 9:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: Химичен апарат
То и аз искам да направя едно дето лети и носи едни неща от точка А до точка Б и после се връща с други неща.

1. Какви са обемите на танковете
2. Какви са количествата на течностите
3. Каква прецизност се иска
4. Работна температура + точност на температурата
5. Вид течности - вискозитет, химични свойства, запалимост
6. Времена за наливане, разбъркване, загряване, изпомпване

Има много неща които са важни за избор на помпи и концепция. Ардуиното или произволния контролер който ще ги управлява са най-малкия проблем. Почти всеки контролер може да управлява произволна топология.


Чет Окт 19, 2017 8:34 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Химичен апарат
Заповядай - ние правим такива работи. Даже в момента правим оферта за нещо подобно само че малко по-сериозно. Засега електрониката и управлението възлизат на около 20 000. Това е без труда. Труда е и той там някъде. Айде като за тебе може и към 10-15 да излезе управлението. Вентилите и помпите са цифра обикновено. Магнитните бъркалки също не са никак безплатни.

Когато се прави нещо за промишлено управление се ползват системи за промишлено управление - кеф ти Siemens, кеф ти Allen Bradley, напоследък Festo и Danfoss имат разни интересни неща. Phoenix Contact имат много хитри системи. Че даже и Wago се опитват да се намъкнат в автоматизацията.


Чет Окт 19, 2017 10:23 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 5 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни