Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
проектиране на платка захранване 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Юни 03, 2012 12:50 pm
Мнения: 33
Мнение проектиране на платка захранване
Здравейте,

Правя една платка в момента, част от захранване на крайно стъпало (усилвател).
Притесняваме опроводяването.

Дали пътеките с мрежово захранване могат да вкарат смущения в изправеното захранване - 12v?
Сложил съм големи полета за масата на това захранване. Тя пък ще е галванично свързана с масата на едно друго захванване, за крайни стъпала на усилвател.
При свързване на всичките маси между платките, ще гледам да е схема звезда, свързано в една точка.

Надрасканото с оранжево са пътечки, през които тече директно мрежово захранване.
Добре ли е според вас?

Изображение


Вто Авг 15, 2017 10:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: проектиране на платка захранване
Ще се изтрепете бре! 8O
Накратко, дърпаш полигоните, пистите и падовете на всякакви сигнали на вторичната страна, на поне 4мм от всички "горещи". тоци...


Вто Авг 15, 2017 11:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: проектиране на платка захранване
Само от пръв поглед: при всяко замирисване на дъжд (влага) шъ гърми - спазвай дистанция!
То и C3 микроскопично ми се вижда.
Като те притесняват смущенията - ръгни отделна платка с филтър (напр. от компютърно захранване), хем ще комбинираш варистора с предпазителите.

И Ицо го казал...


Вто Авг 15, 2017 11:09 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Юни 03, 2012 12:50 pm
Мнения: 33
Мнение Re: проектиране на платка захранване
Ще увелича разстоянията до мрежовите пътечки.

Може ли тези пътеки с мрежово напрежение да 'индуцират' EMI в масата на изправеното?

За мрежов филтър, не знам какво точно се има предвид. Но няма място.
А и едва ли ще стане с някакъв малък.
През тези пътечки минава захранването за един 400VA тороид.

Идеята е да има забавен старт (през резистори, релета с времезакъснение), за да избегна дискомфорта от пусковия ток.
Макар че не е задължително при тази мощност, но припуква.


Вто Авг 15, 2017 11:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: проектиране на платка захранване
emosms написа:
.....Може ли тези пътеки с мрежово напрежение да 'индуцират' EMI в масата на изправеното? ....

Всичко е възможно, особено като се разхождат из цялата платка. А "мек старт" се прави на мощни импулсни захранвания, не на трафове. Реленцата трябва да включват говорителите със закъснение и само ако усилвателят е в ред - има си отделни схеми за такава защита.
На входа за мрежовото ръгаш два бушона, кондензатор/и, дросел, пак кондензатор и желателно варистор/супресор - както си е в компютърните захранвания или ТВ-тата. От там подаваш 220В на останалото.


Вто Авг 15, 2017 11:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: проектиране на платка захранване
bongo_x2 написа:
...А "мек старт" се прави на мощни импулсни захранвания, не на трафове...

Не е баш така. По-ячък тороид, с малко по-големшки филтриращи кондензатори, директно "сваля" предпазителите в ел. таблото... :D
В първоначалния момент, докато се позаредят кондензаторите, за гореописаната постановка можеш да разсъждаваш като за едно не много дълго късо... :D


Сря Авг 16, 2017 12:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: проектиране на платка захранване
Според мен тотално грешна топология, премести всичко що е 220 V в един край, и съсредоточи всички в едно място, където нямаш нито полигони, нито други пътечки, трябва като я погледнеш да видиш един остров с достатъчно изолационно разстояние до всичко останало, както ицо спомена 4 мм са ОК.


Сря Авг 16, 2017 12:19 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: проектиране на платка захранване
ToHu написа:
Според мен тотално грешна топология, премести всичко що е 220 V в един край, и съсредоточи всички в едно място, където нямаш нито полигони, нито други пътечки, трябва като я погледнеш да видиш един остров с достатъчно изолационно разстояние до всичко останало, както ицо спомена 4 мм са ОК.


+1

Напоследък срещам все повече платки с разделяне на зони на високо от зони на ниско напрежение с въздушни междини.


Сря Авг 16, 2017 12:35 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28019
Местоположение: София
Мнение Re: проектиране на платка захранване
Ами въздушната междина не е лукс, особенно ако имаш импулнси захранвания, там освен всичко друго можеш да имаш доста сериозни отскоци, въпреки че ако си го дизайнал правилно не би следвало да имаш. Но като за начало поне трябва да е отделено на остров и да няма нищо друго наоколо. Въпросът не е само до смущения, безопасността е по-сериозният проблем. А относно смущенията, всичко що е силово, трябва да е максинално далеч от всичко що е сигнално, обикновенно гледм да ги разполагам в два срещуположни края.


Сря Авг 16, 2017 12:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9645
Мнение Re: проектиране на платка захранване
това Игъл ли е?
принципно, не трябва да имаш изолирани (не свързани) полигони никога.

изолация 4мм е абсолютния минимум, и тогава се копае въздушна междина. но е по-скоро изключение.
ако имаш място 8мм и нагоре и си спокоен.

топологията наистина ти е тотално сбъркана. събери "високата" част в единия край и я раздели на един пръст разстояние от другата. не слагай заливки. в твоя случай не виждам каква е била причината да прекараш 220 през средата на платката.

тоя грец, надявам се, храни само някакво реленце или лампичка?

по въпроса ти за смущения 220->12...
топологията на платката ще е последното нещо, от което ще ги има. разположението на компонентите не е правилно. трябва да се стремиш пистите между тях да са максимално къси и далеч от потенциалния източник агресор. струва ми се, че и по схемата има какво да се каже. твърде ми е рано да гадая какъв е бил режисьорския замисъл, но ако я сложиш и нея, ще я коментираме.

мекия старт и не толкова дългото късо също трябва да се съобрази, особено ако ще слагаш кондензатори >5000uF. това ли е идеята на резисторите в 220?


Сря Авг 16, 2017 8:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: проектиране на платка захранване
Tия 8мм разстояние между пътечките са изискване, когато се гони II клас електрозащита. Вероятно случаят е точно такъв. Иначе пробивното напрежение на стъклотекстолита е доста голямо, даже и да се отчита , че в мрежовото напрежение понякога има до 4 kV отскоци. Проблем разбира се са повърхностните явления - остатъци от химикали от производството на платката, влагата в стъклотекстолита, която винаги я има и естествено кондензът. За последния, ако е много и 1 метър разстояние да има, напрежение не бива да се включва. Добра практика е оставянето на въздушни междини. 8мм отстояние не могат да се постигнат без тях и при оптроните с DIP4 или DIP8.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Сря Авг 16, 2017 11:44 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Юни 03, 2012 12:50 pm
Мнения: 33
Мнение Re: проектиране на платка захранване
8 мм междина за мрежовите писти е абсурд.
Дори 4 мм трудно ще постигна, заради лейаута на релетата.

Поне за 4 мм междини - колко трябва да е широчината на мрежовите писти, за ток 2 ампера?
(преоразмерено за трансформатор 400VA, който едва ли ще се товари повече от 200VA номинал)

В момента пистите са 0,140 инча, или ~3,5 mm. Дебелината на фолиото не я знам. Имам разни парчета фолиран текстолит, 2мм, от които ще правя платката.
С този калкулатор излиза, че и 2 мм широки писти трябва да са ок.
- http://circuitcalculator.com/wordpress/ ... alculator/

Прилагам новия лейаут (тр. да дооправя масата и някои кръстосващи се пътеки), и принципна схема.
Правено е в протеус (isis, ares).

Изображение

Схема на изправителя със 7812, супер примитивна. И по нея приемам критики, как да я оптимизирам ако трябва.
- греца и 7812 ще хранят в най-тежкия случай 8 релета leg12F, 400 ома съпротивление на намотката, с обща консумация от 3-4 вата.
На платката се виждат очертанията на 12VA траф. Тествах го натоварен и не грее. В общи линии, всички релета ще са включени при нормална работа и ще черпят ток :D.
Малко тъпо е, но и плавния старт, и защитите за говорители са с такава схема
- изключени при старт/ сработка на защитата, включени при нормален режим на работа.


Изображение

Схема на плавния старт:
- аз ще я правя с две релета, които байпасват 2 групи резистори, но в общи линии е същото.
Плавния старт... ако релетата не сработят или прекъснат веригата по време на работа - товарните резистори и цялата платка вероятно ще се нагреят и изгорят..... :D. Но.. схемата била многократно ползвана и не се е стигало до там.

Изображение


Сря Авг 16, 2017 12:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10621
Местоположение: София
Мнение Re: проектиране на платка захранване
Отстоянията около релетата са лесни. Харесай си някое с подобен фуутпринт:
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/45250/

Имаш няколко грешки в схемата. Кондензаторът след изправителя трябва да е по-голям, електролитен. В близост до стабилизатора трябва да имаш керамични кондензатори. Къде, какви, и колко, виж в някой дейташит/апликейшън за 78хх.

За мен, по-добрият метод за софт-старт на трансформатор, е да се следи напрежението на някоя вторична, а не на време...

Каква е идеята за 2 релета с 2 групи резистори?

И защо не използваш трансформатор за печатен монтаж?
https://store.comet.bg/Catalogue/TRF/Tr ... AifQ%3D%3D


Сря Авг 16, 2017 12:58 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Нед Юни 03, 2012 12:50 pm
Мнения: 33
Мнение Re: проектиране на платка захранване
Такива релета ми се намират, 2 за да издържат повече.
7812 ще иска радиатор предполагам... Греца го дават 1 ампер, тр. да е ок за 3, 4 вата.

- тук имам един подвъпрос, с риск да си флуудна сам темата:
Платките, които ще се захранват от този изправител, имат свой изправител и стабилизатор, който мисля да не използвам.
Защото: масата на това захранване (12 волта), ще се свързва с масата на другото захранване (на усилвателя).
За да избегна граунд луупове, предполагам, е по-добре всичките 12 волтови схеми да ги захранвам от един изправител, който да е свързан на едно място с масата на другото захранване.

Другия вариант е, всяка платка (4 отделни), да си има свой изправител, и да свързвам масите на отделните изправители в една точка?
Като се има предвид, че всичките изправители ще се захранват от един траф.


Каква е идеята за следене напрежение на вторичните намотки?
И схемата, и релетата (или едно реле) може да се сменят, ако трябва.

Последно ми щукна да сложа предпазители с биметална пластина, които да прекъсват захранването към тороида.
Механично закрепени върху цементовите резистори - като крайна защита, да е всичко подсигурено.
Примерно:
- https://vikiwat.com/product/21176/termi ... 250va.html
77 градуса добре ли е, или 65, или 90... ?На 90 може би ще почне да се прецаква платката...

За плавния старт - Тороида дава двуполярно захранване, ще имам по ~20 000 uF на рамо, след изправителя.
Не знам в случая, като последователно свързване ли да ги приема, но пак ще е над 5000.


Сря Авг 16, 2017 1:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: проектиране на платка захранване
И едно реле стига, а C3 продължава да си иска "успоредния" електролит поне 1000мкФ.


Сря Авг 16, 2017 3:58 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни