Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Вятърничава идея 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Вятърничава идея
Баш са си пластмасови стандартните - само стойката е метална тръбичка. И двата вида дето съм ползвал почти всичко е пластмаса.

Честно казано силно се съмнявам в домашни условия да можеш да направиш толкова прецизно и точно всичко. Това нещо трябва да се върти и при студ и при жега и дъжд и сняг и град. От моите имаше един дето го бяха стреляли с въздушна пушка. Скоро бях минавал през Лясковец и още се въртяха - около 4 години без никакво обслужване.

Ей тоя е дето по-горе го споменах с енкодер за посоката : http://shop.lacrossetechnology.com.au/t ... ction.html

Могат да се купят и от България от някъде ама вече го нямам контакта и не ми се търси.


Вто Юли 11, 2017 12:17 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Вятърничава идея
ig_ivanov написа:
..... Другото, което ме тормози, е как да направя така, че гларусите и други гадинки като гълъби да не ползват модула за паркинг.

Със стърчащи пръчки като таралеж. Енергото какви по-калпави ги слага.


Вто Юли 11, 2017 5:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Вятърничава идея
с шипове е грозно... красотичкатрябва ;-)


Вто Юли 11, 2017 7:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Вятърничава идея
досещаш ли се като има наистина добра буря с тия красоти какво се случва физически и какво се чува?

може и да греша разбира се


Вто Юли 11, 2017 8:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Вятърничава идея
При буря едва ли ще ги чуеш. И да издават звук ще се чува само на няколко метра, а ти едва ли би стоял навън. От опит мога да ти кажа, че проблемът е при слаб/умерен и постоянен вятър. На село най-близката перка е поне на 5 км, обаче се чуват. Поне си мисля че е от перките, защото е някакъв резонансен звук и наблизо не знам да има нещо друго, което да издава толкова странен звук,


Вто Юли 11, 2017 9:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Вятърничава идея
Савониус е доказано неефективен но пък за сметка на това може би най-простия VAWT. Не е много шумен но като цяло безшумна машина почти няма. Тази по която аз работих залагаше на това и мога да кажа че беше много тиха но за сметка на това много скъпа за изработка и в крайна сметка за това нищо не излезе.


Вто Юли 11, 2017 9:05 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Почна се. Това е само тестова постановка за да подкарвам един по един съответните уреди. Чипа е PIC18F2550, в окончателния вариант неговата задача ще е само да приеме данните от радио модула и да ги прати към USB при поискване.


Прикачени файлове:
BMEtest_soft1.jpg
BMEtest_soft1.jpg [ 77.72 KiB | Прегледано 5412 пъти ]
BMEtest_hard.jpg
BMEtest_hard.jpg [ 377.59 KiB | Прегледано 5415 пъти ]
Съб Сеп 09, 2017 1:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Вятърничава идея
браво, съвсем скоро излиза големия му брат на BME280 - BME680, ще можеш да мериш и замърсяване на въздуха


Съб Сеп 09, 2017 2:53 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
То хубаво, че ще излиза, ама ако съдя по това как трябва да се пресмятат истинските стойности на 280ката с нейните коригиращи коефициенти, сигурно за въглеродния окис на 680ката ще трябва да се вземе предвид фазата на луната, трафика по главната улица на Гуанджоу, цвета на роклята на салца танцьорка в Бразилия и цигарите, дето пуши комшията...


Съб Сеп 09, 2017 3:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Вятърничава идея
айде сега... BME280 го използва сума ти народ, не е някакъв висок клас, но държи на бой и работи, вече повече от 6 месеца е във външни кутии - морски въздух, мъгли, студ и слънце, мръсотии от магистралата наоколо и още не се е предал.
За 5Евро с платката, толкова. Сигурно има и ментета. Но все пак е правен за вкъщи, или да го носиш на ръката си, а не да бъде база за истинска метео станция.


Съб Сеп 09, 2017 9:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Вятърничава идея
Загледах се в показанията. Много цифри, много резултат. Толкова ли е прецизен ( 0.01 келвин грешка, същото е и с налягането, и с влажността ??? )


Пон Сеп 11, 2017 11:40 am
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
За пробата съм пуснал всички цифри, дето идват от датчика (по документация е така), реално не са ми необходими такива показания. Иначе бърз тест показа, че дава с 0.3 градуса повече и 3hPa по-малко. Нямам достоверни данни за точността на влажността все още. Нямам намерение да го давам за калибрация, показанията му ще са основно информационни.


Пон Сеп 11, 2017 2:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Вятърничава идея
И как ги измери тия 0.3 градуса и 3hPa? Пък за влагата ти трябва едно специално съоръжение - имам едно такова някъде из мазето ама никога не съм го ползвал. +/-1 градус е направо супер (ако наистина можеш да го измериш че е в тая зона). За влагата ако е +/-3 също е перфектно. С мерене на налягане много не съм имал много вземане даване - два-три пъти с готови датчици от Siemens.


Вто Сеп 12, 2017 8:42 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Вятърничава идея
Специалното съоръжение за влага се нарича "кухненски хладилник". Така се мери 100% влажност. По-нататък е пипкаво, но става да го калибрираш и на 90, 80, .. до 35%.
За по-надолу си трябват химии.


Сря Сеп 13, 2017 8:26 am
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Cekins написа:
И как ги измери тия 0.3 градуса и 3hPa? Пък за влагата ти трябва едно специално съоръжение - имам едно такова някъде из мазето ама никога не съм го ползвал. +/-1 градус е направо супер (ако наистина можеш да го измериш че е в тая зона). За влагата ако е +/-3 също е перфектно. С мерене на налягане много не съм имал много вземане даване - два-три пъти с готови датчици от Siemens.

Имам лабораторен термометър, калибриран. Казах набързо, щото не съм правил тестове как се държи в температурен диапазон, а само за температурата в момента. Налягането го сравних с показанията на бургаската метеостанция в интернет, ама за влажността може би ще трябва да се разходя и до нея. Мога да си спретна вкъщи и една система със сух и мокър термометър (психрометричен метод) да видя колко е влажността, ама не ми се занимава.


Сря Сеп 13, 2017 8:56 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни