Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Вятърничава идея 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Вятърничава идея
Събрал съм чаркалъци да си правя нещо като метеостанция. На първо време смятам да меря само температура, налягане и влажност и дали вали, а по-нататък да добавя и вятъра. Питането ми е свързано основно с втората част, а именно: възможно ли е скоростта на вятъра вместо с анемометър да се определи постредством силата (налягането), която се упражнява върху дадена повърхност? Примерно: имаме една пластина 10х10см (100кв. см), която стои напречно на вятъра, а зад нея е монтиран един тензодатчик и по показанията му да се изчисли скоростта на вятъра.


Пет Юли 07, 2017 10:00 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Сря Май 11, 2011 8:18 am
Мнения: 290
Мнение Re: Вятърничава идея
И да я насочваш срещу вятъра.


Пет Юли 07, 2017 10:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10355
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Вятърничава идея
За моженето може... но конструкцията ще стане по-сложна (плочката трябва да се ориентира по посоката на вятъра), отделно точността ще е по-ниска (зависиш от налягане, влажност). Имаш проблем и с надеждност, сложност и кво ли не още.
С две думи аз не виждам логика, но зависи какво имаш предвид "нещо като метеостанция" и какво целиш...

btw. С подръчни материали означава ли че ще направиш една бройка и до там?


Пет Юли 07, 2017 10:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Вятърничава идея
по-добре ползвай ултразвук - четири пиезо пищялки(приемопредавателни), на кръст и малко сигналпроцессинг и си готов. решението е без движещи елементи :)

иначе излизаш на балкона с бира в ръка, отпиваш бавно от бирата, поглеждаш хоризонта, облизваш най-чистият си пръст на ръката и го изправяш - така се мери посока и сила на вятър откакто свят светува(поне откакто е измислена бирата, пък преди тов койти гледа) :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Юли 07, 2017 11:40 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Ветропоказателят ще я държи срещу вятъра, даже може да се направи като част от конструкцията за насочване. За единична бройка става дума- да мога да си поствам данните на сайта, не за производство. Целта на питането е икономическа- обикновен ветропоказател не бие толкова на очи, докато въртяща се перка (анемометъра) - доста...

ПП:
MYXATA написа:
иначе излизаш на балкона с бира в ръка, отпиваш бавно от бирата, поглеждаш хоризонта, облизваш най-чистият си пръст на ръката и го изправяш -


С доста бира трябва да се запася- по една на всеки 10мин примерно.


Пет Юли 07, 2017 11:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Вятърничава идея
Хм, имам същата вятърничава идея за мерене на поток в отворени тръби, реки и т.н.
Според потока, и натоварването върху пиезото.

С ултразвука има готови сензори, даже готови метеостанции - особено за лодки
Ако си намериш втора употреба ще си спестиш цялото правене. И сила, и посока дава.
Никакви движещи части.

Например това

http://www.airmartechnology.com/uploads ... /pb200.pdf

Имам такова и съм го използвал в проект. Има даже и модел с инклинометър, GPS и т.н.
Предполагам излизат евтни в ebay от време на време.


Пет Юли 07, 2017 12:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10355
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Вятърничава идея
ig_ivanov написа:
Целта на питането е икономическа


Питах, щото да не би идеята е "имам тензо, как с него да направя нещо като..." ;-)

Иначе класическото решение с плочка вместо перки е:
Изображение


Пет Юли 07, 2017 12:44 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Тая ветрееща се ламарина как да я вкарам като скорост на вятъра в компа? Може би трябва сложа една скрита камера и да правя анализ на изображението? И не, нямам тензо, иначе точно с това щях да започна. "Икономическа" - заобиколен съм от комшии-видиотени завистници и малоумници, на които няма как да обясня, че с това нещо не се краде ток и парно.


Пет Юли 07, 2017 2:18 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Вто Окт 03, 2006 10:58 am
Мнения: 902
Местоположение: Ботевград
Мнение Re: Вятърничава идея
ig_ivanov написа:
Тая ветрееща се ламарина как да я вкарам като скорост на вятъра в компа? Може би трябва сложа една скрита камера и да правя анализ на изображението? И не, нямам тензо, иначе точно с това щях да започна. "Икономическа" - заобиколен съм от комшии-видиотени завистници и малоумници, на които няма как да обясня, че с това нещо не се краде ток и парно.

Сложи един потенциометър на оста на планката и ще имаш сигнал за компа. Друг е въпросът да предпазиш потенциометърът от природните въздействия.


Пет Юли 07, 2017 2:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Вятърничава идея
ig_ivanov написа:
Тая ветрееща се ламарина как да я вкарам като скорост на вятъра в компа? Може би трябва сложа една скрита камера и да правя анализ на изображението...

Магнит за тенекето, датчик за позиция на стойката. Има такива с всевъзможни изходи - аналогови или някакъв интерфейс.
Недостатъка на варианта с тенекето е че ще е нелинейно - ъгълът на отклонение няма да е пропорционален на скоростта на вятъра.


Пет Юли 07, 2017 2:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10355
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Вятърничава идея
A трябва ли да се обясняваш на комшиите? Ако те притеснява нещо, сложи си една IP камерка да пише на събития и после жалбичка в районното и други да се занимават с обясненията ;-)

Тъй де, да не спамя повече... по същество както казах с тензо ще стане, ама не толкова добре (според мен). С люлка ще е по-лесно и по-точно и най-малкото ще може да се отчита дори с просто око. Електрически позицията също има хиляди начин да я вземеш.
Но от гледната точка на външна метеостанция аз си мисля че по-практичното решение е с автономно захранване и радио връзка. Така или иначе вятъра и слънцето ще ги мериш, защо не и да ги ползваш и за захранване. Поне аз търся (ех не съм се скъсал де) нещо мъничко дето да го окача някъде (покрив или кол) и да го забравя (да няма кабели, смяна на батерии и т.н.).
Та в тоя смисъл е добре анемото да си е класическо, демек с въртележка и примерно едно малко стъпково като динамо. В ебей продават разни, но нещо ми изглеждат съмнителни, а и не са и евтини тъй че за малко бройки по-скоро може да се отлее или на 3D принтер да се принтира, така че и да стане водозащититено.


Пет Юли 07, 2017 2:55 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Мдаа, някои идеи започват да ми харесват...
Извинявам се, ако съм засегнал някой с предния си пост- нямам нищо лично към никого, просто търся някакво решение.
Що се отнася до изпълнението- предаването на данните ще е безжично, захранването- от батерии, иначе първата по-сериозна буря може да превърне компа директно в дим- не, благодаря.
miro_atc написа:
Така или иначе вятъра и слънцето ще ги мериш, защо не и да ги ползваш и за захранване.

Започвам да се замислям дали наистина да не си оставя класическата конструкция на анемометъра, като му сложа един постояннотоков двигател като генератор- напрежението му зависи от оборотите- и така докато не меря да си зарежда някакво акумулаторче. И без това в Бургас все духа отнякъде.


Пет Юли 07, 2017 3:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10355
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Вятърничава идея
Стъпковите ми изглеждат по-малко капризни, макар че то повече зависи от качеството на изработката отколкото дали има няма четки и т.н.

И ако стане без батерия, макар че не съм го мислил... пък и каповете май още не са се научили да ги правят издръжливи (не знам де).


Пет Юли 07, 2017 3:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10891
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Вятърничава идея
картинката на Миро е много добра.
става и за задача по физика - и за случая с въздуха и с водата.
колко тежка трябва да е планката и каква площ да има? какъв е минималния поток, и какъв максималния (сензора с насища :), при по висока скорост няма да отчете повече). и разбира се говорим за относително ламинарен поток.


Пет Юли 07, 2017 4:52 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Вятърничава идея
Хъх, сетих се к'во бях направил в GR просто за забавление на малкия: отдолу патронник от повредена дрелка залепен с епокси в тръба - с лагери и т.н. На него се набучва ветропоказателя (от инокс!), като гърло от пластмасова бутилка предпазва патронника от вода. Перката беше от голям вентилатор, подходящо/крещящо оцветена. Нямах втори патронник/винтоверт и затова я ръгнах към две лагерчета на разстояние едно от друго. Още рИва, че нямах място да го донеса - сега щях да имам джамба нощно осветление на село, щото винтоверти се намериха.
П.С.: Почти няма следобед/вечер без вятър, през деня се случва.


Пет Юли 07, 2017 8:28 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 73 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни