Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Вятърничава идея 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: Вятърничава идея
Е аз точно за сух и мокър термометър имах предвид. Имам такова нещо за лабораторни измервания, ама както казах никога не съм го ползвал. Като цяло меренето винаги е относително и процеса обикновено се нагажда спрямо "грешката" в измерванията. По важно е грешката винаги да е еднаква.

По принцип влажността е много крива работа. По-чувствителните сензори им стига да си доближиш пръста до тях и вдигат 70-80%. Други имат проблем с праха - особено тези дребосъчестите IC датчици. Датчиците на Sensirion допреди няколко ревизии не носеха никак запрашаване - почваха да показват глупости. Сега последните 5-6 години са значително по-добре.

Със сух и мокър термометър може и да докараш някакви резултати ама до +/- 2-3 %. По точно само в камера с калибриран влагомер.

Аз правя едни бюджетни термо-влаго регулатори и предния модел датчици беше с капацитивен сензорен елемент на Honeywell (вече не се произвежда). Те всичките имат някакъв производствен толеранс и всеки датчик поотделно трябваше да се настройва. Направих си установка на която калибрирания датчик стои непосредствено до датчик който приемам за "верен" и съоръжение стои на въздуха в стаята. За да се калибрира точно трябваше или да стоят 10-15 минути без да съм около тях или да работя с ръкавици, облечен с дълги дрехи, да дишам в тръба и да заключа работилницата никой да не влиза.


Сря Сеп 13, 2017 9:21 am
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Един практически въпрос:
Поръчал съм ето този UV датчик:
Прикачени файлове:
s-l1600.jpg
s-l1600.jpg [ 48.38 KiB | Прегледано 4749 пъти ]


Ще бъде в кутия зад кварцово стъкло (за да пропуска УВ светлината). Питанката ми е: какво да направя/поставя, че светлината да пада само върху датчика, а топлината да не се разпространява вътре в кутията (ще се пече на слънце)? Примерно нещо подобно на рефлектор, но без отразяващите му свойства, и да е лесно за изпълнение :? .


Пет Окт 06, 2017 9:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10935
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Вятърничава идея
Според мен малко трудно, освен ако наистина оставиш малък отвор, центриран върху датчика
и наистина да имаш рефлектор. Не знам дали пиранометрите няма да ти предложат някакво
подобно решение.


Пет Окт 06, 2017 9:13 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Да не отварям отделна тема за дреболия.
Как или с какво мога да отрежа скосения връх на медицинска игла за спринцовка (0.3 и 0.5мм) без да я смачкам или накъдря?


Чет Ное 02, 2017 3:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Вятърничава идея
С абразивен диск.


Чет Ное 02, 2017 3:41 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Мар 03, 2017 7:58 pm
Мнения: 22
Мнение Re: Вятърничава идея
lcr написа:
С абразивен диск.

Да, точно, с дремелче ще стане ок.


Чет Ное 02, 2017 10:05 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Благодаря, ще пробвам.
Да се похваля с малко напредък по самоделната метеостанция:
Като концепция се спрях на акумулатор 18650 зареждан от слънчев панел, отказах се да ползвам двигател като генератор. Панела (6V/1W) и контролера пристигна и след два дена тестове в стаята срещу прозореца показва, че зарежда акумулатора, а на изхода на контролера излизат стабилни 5В.
Датчика (BME280) е свързан към централата (където ще се събират данните и от другите датчици) и показанията му вече се предават и приемат сигурно от приемника и се виждат коректно на компютъра. Предавателя и приемника са комплект на 433МХц с RF433. Данните летят на 2400bps, обработени с код Манчестър, с два опознавателни байта отпред и контролна сума отзад. Предавателят се включва само при предаване на пакет.
За момента съм доволен от резултатите, но има още работа- трябва да се свържат датчика за дъжд, за буря, анемометъра и ветропоказателя (последните два даже не съм ги започнал, но вече имам идея за конструкцията).


Вто Ное 07, 2017 10:21 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
След няколко часа на месец занимавка взе да се получава това:


Прикачени файлове:
meteo.JPG
meteo.JPG [ 91.55 KiB | Прегледано 4527 пъти ]
Вто Фев 20, 2018 9:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Вятърничава идея
яко :)
да те питам гуи-то някаква веб-базирана шукария ли е или са виджети на уиндоуса?
щото ми стана интересно...

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Вто Фев 20, 2018 11:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27994
Местоположение: София
Мнение Re: Вятърничава идея
Снени фона с видео от метеостанцията ще стане готино, ама идка малко играчка, някое арт филтърче и инвертиране цвета на инфото


Вто Фев 20, 2018 12:21 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
MYXATA написа:
яко :)
да те питам гуи-то някаква веб-базирана шукария ли е или са виджети на уиндоуса?
щото ми стана интересно...

Чист HTML код е- снимка от екрана на браузера е картинката.
Три .css файла (за вятъра, за температурата и за астрономическите явления) вземат данни от html кода, рисуват бутоните и поставят съответните цифри вътре. Картинките и стрелката на компаса са .svg файлове (не .jpg или .png) и се чертаят от браузера- получава доста малък код (трафик).

ToHu написа:
Снени фона с видео от метеостанцията ще стане готино, ама идка малко играчка, някое арт филтърче и инвертиране цвета на инфото

Няма как да сложа камера, защото няма да стига захранването и за нея, а и 2400bps не е най-подходящата скорост за предаване на видео. :(


Вто Фев 20, 2018 12:42 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Малко клипче за размисъл.
Зеленият отделен светодиод показва прочитане на данните от компютъра. Другите два светодиода, които са заедно- зеленият е свързан на прекъсването при получаване на байт от RS232 модула на PICa, а червеният светва, когато е получен валиден пакет с данни от метеостанцията. Предавателят на метеостанцията се включва само като се предават пакети с данни, през останалото време е изключен (няма захранване). Както се вижда- доста зашумен ефир. Именно затова избрах PIC да приема данните и да ги филтрира, а не сложих само преобразувател RS232->USB, а и нямаше да се справя с филтрирането на сигналите под Windows.


Пон Мар 19, 2018 11:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Вятърничава идея
Не ти е зашумен ефира. Тези приемници са с положителна обратна връзка и дори да ги изолираш в оделна вселена само за тях, пак ще мигат по същия начин, заради принципа на Хайзенберг.
Филтрирането на RS232 сигналите под Windows е съвсем просто. Пускаш предавателя да предава или предаваш 0xFF да се насити обратната връзка в приемника, след което предваш 2 байта SYN/NETID, като внимаваш да ги избереш внимателно ;) например 0x00, 0xFF, 0х55, 0хAA, 0x33 не стават защото си приличат много с шума и ще имаш фалшиви сработвания. След това изпращаш данните и накрая CRC32 и си готов. Така пестиш от един пиклю, а натоварването на Windows от филтрирането на 2400bps е нищожно.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Пон Мар 19, 2018 12:55 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Още една джаджа към метеостанцията- детектор на "светкавици". Чакам буря да видя как се справя.
Няма да е в този вид окончателния вариант.


Прикачени файлове:
IMG_20180521_143743.jpg
IMG_20180521_143743.jpg [ 2.05 MiB | Прегледано 4260 пъти ]
Пон Май 21, 2018 1:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Вятърничава идея
Ще пращаш ли данни към тоя сайт?

http://www.blitzortung.org/

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Май 21, 2018 2:22 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни