Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Вятърничава идея 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Вятърничава идея
Тая идея с генератора да се мери и скорост е малко умряла работа. Скоростта на въртене ще зависи пряко от консумацията и от ред други неща дето ако тръгнат да се смятат ще стане мале мила...

Това с тензодатчиците го мислех навремето (като гонех вятъра). Тогава идеята ми беше да сложа 8 датчика за налягане (има едни фикни в Комет дето имат 100мБар обхват) в кръг (по точно един диск с диаметър 2 метра) - атакуващия ръб на единия пръстен на статора на турбината (много "на"-та ама няма как) - обаче имах 6 стандартни анемометъра околовръст на турбината (с показание на посоката) и щях да изследвам кой датчик как се държи при дадена скорост и посока и щях да извадя някаква система за изчисление на точните скорост и посока. Нямам спомен обаче по каква причина се бях отказал от ултразвуковото мерене, щото по него време мислех как да меря без механика.


Съб Юли 08, 2017 5:38 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Вятърничава идея
Cekins написа:
Тая идея с генератора да се мери и скорост е малко умряла работа.

Умряла, умряла колко да е умряла?
Първо тва няма да продава тока, тъй че въпросният генератор най-практично да е от порядък 1 ват пик. Има такива малки стъпкови колкото искаш. Една такава въшка като я сложиш на малко по-голяма перка почти няма да се усеща.
Макар че има логика и да не е чак толкова преоразмерена перката, ако е нужно да може да се спира. Щото има места с ветрове дето наистина могат да стопят лагерите ако няма спирачка. Но в тоя случай ще трябва и някакъв товар.
Освен това не е нужно меренето да е 100 пъти в секунда. Спокойно може да е веднъж на минута и ако държиш да е прецизно оставяш на празен ход за 5 секунди, мериш и пак включваш генератора. Този процес може и да е адаптивен, т.е. решението кога да се мери може да го вземеш докато мериш под товар. Особено ако товарът е постоянен, то промяна в скоростта означава промяна на вятъра. Интервалът на самото мерене също - откачаш товара и следиш кривата на оборотите. Не е нужно да чакаш 5 секунди. Даже много често сили се мерят точно по тоя начин - подаваш сила, мериш ускорението и си готов.
Тъй де, меренето в случай със стъпков двигател и един по-модерен проц е супер, супер елементарно и прецизно (доколкото ти е прецизен клока, ама ако има връзка и сложиш NTP смятай че няма грижа с клоците. Единственият проблем е калибрацията на перката, всичко останало е грижа на софта. В това число и генераторния режим.


Съб Юли 08, 2017 11:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Сеп 26, 2013 1:24 pm
Мнения: 1101
Мнение Re: Вятърничава идея
Миро,
тая твоя идея с генератора няма да сработи. Всяко механично натоварване на перката води до хлъзгане и нелинейност. Освен това имаш още 1 нелинеен елемент и това са магнитите и магнитопровода на мотора. Изисква се голямо усилие да преодолееш магнитния момент. След това с промяна на оборотите се образуват вихрови токове които също участват в сметките. Като цяло от електронна гледна точка може да ти изглежда много лесно но от физична и практична е невъзможно. Разбирай, че при хлъзгането на перката участва и атмосферното налягане, температурата и влажноста. Доста сериозна калибровъчна таблица ще трябва да изработиш. Ще се окаже, че проста ламаринка на оста на потенциометър ще дава в пъти по точни и верни резултати. И то почти без калибровка.
Ако ще се прави с перка - то се прави със свободно въртяща се перка и оптрон за да не създава съпротивление. Ако перката е достатъчно малка - то няма да имаш проблем с ъгловите скорости дори при 100 метра/секунда. Като цяло високите скорости се мерят лесно. Проблема са ниските скорости - под 5 м/с. Затова и се ползват едни по-странно изглеждащи "перки". Хоризонтални с 3 лопатки изглеждащи като чашки.

Другия хубав вариянт за мерене е тръба на пито. Но там пак за ниските скорости ще трябва доста чувствителен сензор.
Що се отнася за вятър се мери средна скорост и максимална скорост на поривите. Мери се и изменението на посоката както и скороста на изменение на посоката.

А с какво ще помогне НТП-то в цялото мерене изобщо не разбрах.


Нед Юли 09, 2017 5:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Вятърничава идея
А защо ще мерите напрежение вместо честота?
Иначе: прецизността все пак е "домашна".
А във всеки град си има онлайн метео, ако не - AccuWeather ;)


Нед Юли 09, 2017 9:30 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Вятърничава идея
аз да поспамя още малко за скорост на водата, може и за въздуха - ей на хората го направили с инклинометър, 4-20mA, какво по-добро за индустрията
https://www.nivus.com/en/products/flow- ... linometer/


Нед Юли 09, 2017 10:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Вятърничава идея
Pif написа:
Миро,
тая твоя идея с генератора няма да сработи.


Нищо й няма на идеята. вЕрвай ми вихровите токове са последната грижа. Говорим за генератор с размер на нокът на кутре вързан към перка с площ една педя или повече. Или иначен казано достатъчно преоразмерано, така че дори в генераторен режим перката няма да го усеща, пък кво остана на празен ход.
Далеч по-голяма грижа са конструкцията формата и лагеруването на самата перка, така че да не се получават вибрации. И в същото време съотношението маса/площ да не е голямо. Защото примерно тия истинските анемометри не знам дали си ги виждал (Cekins няма начин да не ги е виждал) са много стабилни, с много добри лагери и с оптрони и всичко както трябва, обаче са си масивни и тежки като за площа си. Това може да устои на силен вятър без проблем, но на слаб полъх не реагира. Сега това се ползва за обследване, т.е. преди някъде да се сложи перка първо се монтират едни 60-70 метрови мачти с тия датчица и се логва поне 1г, за да се прецени дали мястото е добро като за перка. Та мисълта ми е, че се ползват за умерен и силен вятър и там им е важна точността. Точност и изобщо мерене на слаб полъх не ги инстересува, докато за метеостанция може би ще е добре да се мери и много слаб вятър.
С две думи, ти измисли лека здрава и добре балансирана перка пък за останалото не бери грижа.

Така или иначе каквато и да ти е перката, тя няма да мине без калибрация. Няма такава с абсолютно линейна и идеална характеристика. А и не е нужно. При каквото и да е измерване много по-важно е да имаш стабилност, отколкото абсолютна точност. Е примерно по-добрите референси са тия дето имат под 1ppm и 10% точност, а не обратното. Важното в случая не е дали генератора ще изкриви характеристиката (тя и без друго е крива) а дали ще смъкне стабилността. То че ще я смъкне - ще я смъкне, но аз мисля че грешката може да се направи много по-малка, отколкото точността на уреда.

Относно NTP-то, ми в крайна сметка имаме мерене на честота... Точността ти се ограничава от точността на часовника който имаш. А в случая горовим за супер-дупер нискоконсумираща система, а те обикновено се клокват с доста неточни RC-та. Разбира се може и кварц, но като се има предвид и големия температурен диапазон, така или иначе без калибрация не може да постигнеш точност.
Щом ще се заяждаш с вихрови токове чийто ефект е мнгоо под 1% някак си е логично часовника ти да е също под 1%. Което ще рече че е нужна честа калибрация спрямо точен часовник, разбирай спрямо мрежово време, демек NTP сървъри...


Нед Юли 09, 2017 12:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Вятърничава идея
Е естествено че съм виждал :) и даже още може да имам някъде прецизни логове - от няколко анемометъра през половин секунда. Нашето изследване не беше обследване на ветровете в региона а изследване на работата на ветровата машина и шефа искаше прецизни логове. Имах десетки гигабайти в оптимизирана база данни обаче харда изгърмя - и това беше в залеза на операцията та не съм спасявал нищо. Евентуално може да е останал някой по-интересен отрязък някъде по компютрите.

Иначе съм ползвал 2 различни анемометъра - единия си е този класически изглеждащия - черния с трите чашки и перката за посоката - той работи точно с около 1% от 0.2 - 0.3 м/мин. до над 20. Като механика не са кой знае какво - лагери няма - на бронзови втулки са и нашите бяха с рид ампули - всичките ги преработих с хол ключове. Посоката им е с безконечен потенциометър - след година две и почва да се бъгва.

Другия беше по-интересен - скоростта я мереше с едно малко дроселче което го играеше генератор, а сигнала влизаше в някаква интегрална схема (не помня каква точно - май операционен някакъв) която го правеше на импулси и после влизаше в една плюнка на платката. Посоката беше също много интересна - с 4 битов абсолютен енкодер с оптично четене - 4 инфрачервени светодиода и един приемник със светловод така че да хваща всички светодиоди и през 1 секунда "сканира" енкодера. На този анемометър му направих по сериозен ъпгрейд - изцяло му смених платката защото протокола на оригиналния беше много изчанчен а на мене ми трябваше 485 с адреси че трябваше да ги вържа няколко към вече съществуващ хардуер който нямаше нищо друго свободно освен 485.


Нед Юли 09, 2017 6:24 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Вятърничава идея
Честно казано не съм ги разглобявал, просто едни познати се занимават и един ден даже ми даваха няколко бройки, но нямаше как да ги нося и викам друг път и така си остана. Но ми направи впечатление че са бая тежички и се въртяха някак си странно, верно може наистина да са били с бронзови втулки. Не че не се въртяха, но определено не и като детските въртележки дето с едно духване и хукват ;-)


Нед Юли 09, 2017 9:04 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Интересна дискусия се заформи. Все пак да напомня, че няма да продавам данни на NASA или SpaceX, а данните ще са само информационни (ориентировъчни). Първо- все тая ми е дали при вятър 5м/с ще имам показание 4 или 6м/с, второ- мястото за измерване не отговаря на критериите за обективност- вместо на 10м мачта, хапаратурата ще е на покрива на 8-етажен блок, а нямам никакво намерение да вкарвам в изчисленията аеродинамиката на сградата. Най-много да преизчисля какъв евентуално е вятъра близо до повърхността - 30м са си 30 метра.


Пон Юли 10, 2017 9:13 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Вятърничава идея
Хм - това със покрива на сградтата става още по-интересно. На около 3-4 метра височина от покрива, разликата става незначителна, стига анемометъра да не е сложен до ръба на сградата където има възходящи потоци ако е наветрена страна. Ние затова имахме няколко анемометъра сложени по ъглите на покрива, но на 4-5 метра пилони. По едно време бяхме почнали да изследваме точната картинка на покрива ама се отказахме, понеже решихме че не е от голямо значение за операцията.


Пон Юли 10, 2017 3:25 pm
Профил ICQ
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Ами тръбата е от бившите "колективни" ТВ антени и се издига на 3м от къщичката за асансьора. Аз затова ще го правя на радиовръзка и на батерия, че все едно ще е монтирано на гръмоотвод.


Пон Юли 10, 2017 3:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Вятърничава идея
Последно каква ще е концепцията?

Аз викам да направим едни 20-30 бройки и да ги пръснем из страната... да взема да запазя далудуха.бг ? :-)


Пон Юли 10, 2017 9:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Вятърничава идея
аз може да купя няклко в Северна Европа, за въздух и вода


Вто Юли 11, 2017 12:45 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
miro_atc написа:
Последно каква ще е концепцията?


Целта е да се получи нещо такова, което е постигнато с този проект (без датчика за количеството на валежите), но на базата на PIC, не на Ардуино, като механичната част ще е самоделна, не с готови модули. Единственото, което ме спира в момента, е липсата на време за реализацията- електронните компоненти са налице, от механиката трябва да се направи частта за вятъра (затова попитах за идеи). Другото, което ме тормози, е как да направя така, че гларусите и други гадинки като гълъби да не ползват модула за паркинг.


Вто Юли 11, 2017 8:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Вятърничава идея
То така или иначе конструкцията трябва да е здрава. Сещам се за оня клип дето един се опитваше да спаси колата си от градушка и махаше отгоре с ръце и крака. Надявам се няма така да си пазиш станцийката ;-)
Стандартните анемометри за които говорихме са от някакъв много дебел алуминий и изглеждат наистина много солидни. Мисля че по-лесно ще е да се изработят.запоят от медни тръби с някаква такава конструкция. Даже тия дето бачкат с медни тръби имат и тапи съм виждал. Една тапа и за нея запоени перки, би трябвало да издържи на тежеста на една чайка...


Вто Юли 11, 2017 9:44 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни