Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
Вятърничава идея 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 475
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
palavrov написа:
Ще пращаш ли данни към тоя сайт?

Не. Определяне местоположението на мълниите е малко по-сложен процес. Ще го ползвам само за индикация на буря в района на станцията (1-2км), толкова са му възможностите в градска среда без фалшиви сигнали.


Пон Май 21, 2018 2:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Вятърничава идея
Хм ... абе то и там данните като, че ли се събират с подобни сензори - местоположението го екстраполират според времевото закъснение до няколко отдалечени един от друг сензора т.е. гръмотевичен гпс ;)

_________________
Мразя да мразя ...


Пон Май 21, 2018 3:02 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 475
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Теста мина успешно, т.е. на мен ми харесва как работи. Започва с едно примигване на около 40 сек, когато бурята е на десетина километра и стига до 6-7 примигвания на минута като светкавиците са наоколо.
Ето това е схемата. Най-левият транзистор е с усилване 420, останалите са с 300 и нещо. Бобинките са ми готови, от Комет: 10mH и 330uH. Тример-резистора е многооборотен, 100кОм, тъй като нямах 20кОм. Добавил съм паралелно на тримера резистор 20кОм.
Връзката към станцията е с оптрон, включен на мястото на светодиода с резистор 330Ом.
Тока в режим на изчакване е 650uA- би трябвало да изкара половин година с един комплект батерии АА.


Вто Юни 05, 2018 8:52 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Вятърничава идея
Описанието на принципа на работа не е точно, има и какво да се барне, но сега нямам време за чудене.
Идеята е изобщо да не мига при липса на близка мълния и доста по-точно да "мери" мълниите - има начин.


Вто Юни 05, 2018 10:34 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Авг 09, 2012 7:42 am
Мнения: 351
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
http://www.lightningmaps.org/?lang=en#m ... dl=2;dc=0;

Това си го гледам и на телефона и доста добре се справят, не знам как получават данните, но точността им е много добра. :)

_________________
Химик-галфон съм аз. :)


Вто Юни 05, 2018 7:44 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: Вятърничава идея
Ами триангулация, не е нещо ново, не е и много трудно за реализация в конкретният случай. Сега винаги остава въпроса ами ако са няколко близки една до друго, но и това може да се реши но вече по по-сложен начин.


Вто Юни 05, 2018 9:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4194
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Вятърничава идея
Ами то си пише - ползват блитцортунг дето го споменах по нагоре:
Цитат:
Lightning data by Blitzortung.org

_________________
Мразя да мразя ...


Вто Юни 05, 2018 10:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4405
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Вятърничава идея
ig_ivanov написа:
Теста мина успешно, т.е. на мен ми харесва как работи. Започва с едно примигване на около 40 сек, когато бурята е на десетина километра и стига до 6-7 примигвания на минута като светкавиците са наоколо.
Ето това е схемата. Най-левият транзистор е с усилване 420, останалите са с 300 и нещо. Бобинките са ми готови, от Комет: 10mH и 330uH. Тример-резистора е многооборотен, 100кОм, тъй като нямах 20кОм. Добавил съм паралелно на тримера резистор 20кОм.
Връзката към станцията е с оптрон, включен на мястото на светодиода с резистор 330Ом.
Тока в режим на изчакване е 650uA- би трябвало да изкара половин година с един комплект батерии АА.

Ако светкавиците са ти интересни потърси фирма промакс99. Преди диста време направихме диста точни детектори за светкавици. По точни от вайсала(ако не ги знаеш - те са от найнай в бранша). Светцкавиците са пет вида: облак земя, земя облак,облак облак и други(неклацифицирани).
Общо взето най-интересното нещо което съм правил в България.
П.с. Има и едни т.н.спрайтове -те са в стратосферата.

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Сря Юни 06, 2018 1:19 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 475
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Направо ме хвърлихте в дълбоките води. За момента нямам нито амбиция, нито време да се занимавам с броене на светкавиците по марка и модел. Иначе има ентусиасти, които са го реализирали, и то буквално с подръчни средства.
Реално исках да добавя регистрирането на още един параметър от метеоданни, т.е когато небето наоколо започне да пробясва, да стане това като на картинката. В случая с конкретната схема: сработванията да са 4 или повече в минута.


Прикачени файлове:
Lighr.JPG
Lighr.JPG [ 8.26 KiB | Прегледано 4530 пъти ]
Сря Юни 06, 2018 7:33 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 475
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Нещата със Светкавичко се получиха след малки корекции в схемата (100мкФ кондензатора е намален на 10мкФ) и монтажа (на входа на схемата стърчи телескопична антена). При дължина на антената около 50см реагира сигурно на светкавиците от около 15км (при разпъната нацяло околните смущения са много)- тествано на няколко пъти последните дни в реални условия. При голямата буря от гръцкия циклон отбелязваше по около стотина светкавици на минута в продължение на 20на минути (явно хваща и тези, които не се виждат, т.е. вътре в облака). Доволен съм.


Пет Юли 06, 2018 1:44 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 475
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Помагайте с идеи как да си направя оборотомера за перката за вятъра. Знам, че има евтинджоси с един рид-контакт вътре, ама в случая искам да направя оборотите да могат да се четат директно по I2C шина. Направил съм перка и съм закачил един енкодер към нея. Импулсите от енкодера влизат в един 8-краков PIC- 12F1822. Проблемът ми е, че извода на Timer0 (който обикновено се ползва за измерване на период или честота) е споделен с SDA за I2C шината и не може да се пренасочва (не обърнах внимание като го избирах :( ). Може да се ползва Timer1 Gate, но нещо не мога да се справя с програмирането да отчита периода светло-тъмно от оптрона (в даташита пише, че може да брои или само високото ниво на входа, или само ниското).
Благодаря.


Чет Авг 30, 2018 1:49 pm
Профил
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: Вятърничава идея
Е за това не ти трябва таймер, ако е само един датчик спокой о може и на полиране. Отделно имаш ioc щото нормалния int пак е с и2с то. Прекъсване по промяна, и мериш продължителност между два фронта, предни задни твоя работа, умножаваш по броя импулси на оборот и имаш периода.


Чет Авг 30, 2018 3:07 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 475
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Вятърничава идея
Да си вдигна малко темата.
След дълго мотаене "ветромерът" ми е готов. Остава само му пръсна още един слой боя и да направя калибрация на анемометъра. Не е много за гледане, следващият ще изглежда по-прилично.
Ето какво има вътре:
Анемометърът е с лагери от твърд диск, енкодера е старо CD-устройство за компютър, лопатките са от 4 см пластмасови топки за елха. Перката се завърта над 1.3м/с, ще я вземам предвид над 1.5м/с :axe:
Ветропоказателят е от 6мм алуминиева тръба, лопатките са от кутия за протектор на моб.телефон, а в опашката е монтиран китайския вариант на HMC5883 - QMC5883L, a данните се прехвърлят с пръстен. Отпред на стрелката има оловно топче за баланс. Започва да показва посоката при вятър над 1м/с. Заради вертикалното положение на платката, посоката се изчислява по Y и Z оста.
За основа са ползвани барабани от лазерен принтер (алуминиеви са, иначе влияят на компаса). :twisted:
:oops:


Прикачени файлове:
compass.jpg
compass.jpg [ 62.09 KiB | Прегледано 4034 пъти ]
vetromer.jpg
vetromer.jpg [ 233.56 KiB | Прегледано 4034 пъти ]
Пет Дек 21, 2018 11:13 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни