Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Сушилня за чипове 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Сушилня за чипове
T.e. това е pre-bake фурна. Интересно - ще го чета довечера. Тъкмо ще сглобявам едни чипове, чиито керамични вложки са седели отворени последните 10 години.


Чет Мар 23, 2017 12:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Сушилня за чипове
Алтернативна идея: кутията става за нула време от итонг, вратичката е въпрос на фантазия, а нагревателят е барнат сешоар :) пистолет за горещ въздух


Сря Мар 29, 2017 1:44 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Сушилня за чипове
bongo_x2 написа:
Алтернативна идея: кутията става за нула време от итонг, вратичката е въпрос на фантазия, а нагревателят е барнат сешоар :) пистолет за горещ въздух

Така описано ми прилича на прототип на зидана камина.

Между другото вече пробвах фурничката и с ребол на чип- опита беше успешен.


Сря Мар 29, 2017 2:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Сушилня за чипове
Е ами то в крайна сметка не иска кой знае какво, само да не ги загрееш твърде бързо. Досега на ръка не съм успял да опукам нищо, за сметка на това съм имал опукани от фабрично насищане. От итонг .. защо да си играеш толкова, има разни китайски фурни за без пари, ама какво повече ти трябва, имат си реотани, имат си топлоизолация, врата ... само едно термостатче и си готов. То и за термостатчето има готови решения ако не му се занимава на човек, има едни контролерчета дето ги прогрмаираш по час, даже може да си сетнеш някакви предефинирани сценарии, пъри час 40, втория 60 и т.н. ... това ако съвсем те мързи де.


Сря Мар 29, 2017 2:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Сушилня за чипове
p.s. а ти съвсем херметична ли я остави. Влагата от чипа не е хубаво да се върне вътре, а би било добре чипа да си се охлади до нормална температура като че ли вътре а не да го вадиш навън. Не съм заглеждал фабричните как точно са направени в това отношение.


Сря Мар 29, 2017 3:00 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Сушилня за чипове
Не е херметична- има си "отдушник", а и да няма- чипа от фурната направо отива за запояване- не може да си поеме влагата обратно.


Сря Мар 29, 2017 3:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Сушилня за чипове
А бе аз горе повече се избъзиках, но не че не може да стане и то достатъчно добре за по-малко пари.
Обаче ако гониш качество и икономия на ток печката трябва да е с вграден вентилатор и реотан около него, без такъв дори пилето с картофи не става перфектно :) , но там навлизаме в съвсем друг ценови диапазон и по-скоро вече не говорим за съвсем битова техника. Например разликата между моята фурна (доста скъпичка) и една професионална е 5-10 пъти в мощността на вентилатора (и цената, де) и това се усеща в качеството на манджата, но това е друга бира.
Поддържането на сто и кусур градуса за 24 часа може да навърти доста киловати при не добре направена кутия.
Не знам как са фурните за чипове, но съм виждал доста от другите :) , затова препоръчвам да се закупи вентилатор за домакинска печка и около него да се навие поне 750Вт реотан за печка, не са скъпи. Поставят се на задната стена и се прикриват зад перфорирана горе и долу ламарина, може и отстрани да има луфт. Всичко се херметизира и изолира добре, за проветрение се поставя тръбичка с фи 20-30мм. Приятно печене!


Чет Мар 30, 2017 12:19 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Сушилня за чипове
Благодаря за идеята с вентилатора. Може би като направя по-голям вариант ще се възползвам от нея. За момента в тези 9 литра ми се струва малко безсмислено да слагам и вентилатор да върти въздуха, още повече, че и нагревателя е разделен на две- нагрява и отгоре, и отдолу. Освен това предпазната му ламарина разсейва доста равномерно топлината в целия обем, а и целта не е да се получи хрупкава коричка върху чипа ;) .
Смятал съм и колко харчи- излезе ми по-малко от 30ст/денонощие- това са приемливи загуби. Веднъж достигнала зададената температура електрониката включва нагревателя (800Вт) за не повече от 10-15сек на минута с 6.25% от мощността му (50Вт). Дори лампата за осветлението на фурната (20Вт), която е вътре, е предостатъчна за поддържането на температурата (пробвах и само с нея- качва над 160 градуса ако не се управлява).

ПС: Разбрах, че не е сериозен поста с тухлите ;).


Чет Мар 30, 2017 2:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Сушилня за чипове
Хммм с лампата ... каква е тая лампа бре ?
Иначе гледах аз разни фабрични фурни, то верно повечето си бяха шкафове, но и фурните де, бяха с контрол на влажността, т.е. сушат въздух и го вкарват, четох, четох ... за шкафовете ясно, за сушилните не разбрах има ли смисъл или по навик. Не че имам интерес да си правя, ама покрай едно мое умуване с един контрактор, реших малко да с еобразовам на тема фурни за сушене:)


Съб Апр 01, 2017 5:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Сушилня за чипове
Бе то и аз се учудих на тема лампа и икономичност, ама като не съм видял... Щото стандартните са 15Вт и само през едно стъкълце светят вътре.
Сто градуса разлика не е малко, маа му!
То в един кашон с някоя 60 ватова ако ги туриш ще отиде седмица докато поизсъхне :)


Съб Апр 01, 2017 4:27 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 25 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни