Отговори на тема  [ 92 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Защита на електроуред срещу неправомерно включване 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Защита на електроуред срещу неправомерно включване
За да се включи електроуредът е необходимо да се натисне отделен бутон (S1 на схемата). Около 5 минути след изключването на уреда, защитата е отново активна.

Изображение

Кратко обяснение на схемата:

След натискането на бутона S1 изходът на таймера, който работи, като тригер на Шмид (U3) придобива ниско ниво, светодиодът VD2, който сигнализира "активна защита" изгасва и изходните релета се включват и подават мрежово напрежение на консуматора.
Токът на консуматора минава през токовия трансформатор CT1. При нулев ток на консумация напрежението върху C1 е 1V а при ток 1А то става 0,8V и е толкова по-ниско, колкото е по-висока консумацията.
Микроконтролерът U2 работи като АЦП и вдига изхода си в логическа единица при входно напрежение по-ниско от 0,85 V. При това C2 се зарежда до около 5V и тригерът вече се подържа включен от това. Около 5 минути след като изходът на U2 приеме устойчиво състояние "0" (липса на консумация), тригерът се обръща в изходното си състояние и защитата е отново активна.

Знам, че много неща по схемата могат да се оптимизират, но това е "набързо" а последващите проби вероятно ще ме насочат и към това, което още трябва да се доизкусури :)

Схема и hex dump - в прикачения архив.


Прикачени файлове:
pechka.rar [51.46 KiB]
301 пъти
Вто Фев 28, 2017 2:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
В UK има такива контакти, слагат ги по кухните.
Един тъп въпрос, защо имаш и пик и 555, едното според мен е ненужно.


Вто Фев 28, 2017 4:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
ToHu написа:
В UK има такива контакти, слагат ги по кухните.
Един тъп въпрос, защо имаш и пик и 555, едното според мен е ненужно.


Въпросът ти не е тъп а е напълно резонен. Ползвал съм външен тригер, защото програмирането все още ми куца и ми е по-трудно да подкарам формироветел на импулс на базата на pic. Но и това ще стане. Именно поради това съм сложил и контролера. Иначе спокойно може да се мине и без него. Малко ме гони времето сега та така........

И понеже стана на въпрос, ще се възползвам от случая да попитам за въпросното формиране на импулса с пик........

Аз виждам нещата така:
Пускам прекъсване по отрицателен фронт на даден вход и в ISR пускам брояч който се пълни от вътрешния осцилатор и вдигам желания изход. При достигане на желано състояние на брояча, свалям изхода, нулирам брояча и ресетвам контролера.

На прав път ли съм? :)


Вто Фев 28, 2017 4:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Ами ...и да и не, какво чначи рестваш контролер,а няма какво да го ресетваш :)
Ако искаш единичен импулс, правиш си една променлива Pulse, или просто я мапваш като булева към изход, все там. като ти дойде тригериращ евент, да речем прекъсване, сетваш тази променлива 1-ца и нулираш един таймер, кото си избереш. Седиш си и въртиш един празен цикъл, и като ти дойде прекъсване от таймера нулираш тази променлива и забравяш до следващият тригериращ евент .. най-общо. Ако искаш да може да се пуска и удължава импулса просто вместо да въртиш в нищото, то няма да е точно нищото де, ако ти дойде този тригериращ евент пак нулираш таймера ... нещ от сорта :
while(true){
if(ext_IR){
if(pulse){
if(re_triger) timer_1=0;}
else
{ pulse = true;
timer_1=0;}
if(timer_1_IR) {
pulse = false;
timer_1_IR=false;
}

Като разбира се проверките могта да се съкратят зашото защото нищо не пречи винаги да правиш pulse =1 ако имаш прекъсване, а само да нулираш таймера ако параметъра re-triger ти е 1-ца.


Вто Фев 28, 2017 5:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
ToHu написа:
Ами ...и да и не, какво чначи рестваш контролер,а няма какво да го ресетваш :)
Ако искаш единичен импулс, правиш си една променлива Pulse, или просто я мапваш като булева към изход, все там. като ти дойде тригериращ евент, да речем прекъсване, сетваш тази променлива 1-ца и нулираш един таймер, кото си избереш. Седиш си и въртиш един празен цикъл, и като ти дойде прекъсване от таймера нулираш тази променлива и забравяш до следващият тригериращ евент .. най-общо. Ако искаш да може да се пуска и удължава импулса просто вместо да въртиш в нищото, то няма да е точно нищото де, ако ти дойде този тригериращ евент пак нулираш таймера ... нещ от сорта :
while(true){
if(ext_IR){
if(pulse){
if(re_triger) timer_1=0;}
else
{ pulse = true;
timer_1=0;}
if(timer_1_IR) {
pulse = false;
timer_1_IR=false;
}

Като разбира се проверките могта да се съкратят зашото защото нищо не пречи винаги да правиш pulse =1 ако имаш прекъсване, а само да нулираш таймера ако параметъра re-triger ти е 1-ца.


Благодаря за насоката. Ще ми е от полза :)

За ресетването имах впредвид, да накарам пущината да застане в изходно състояние. Веднъж, какво ли не мъчих и накрая забих MCLR входа на един изход в 1. А когато ми трябваше да спра пустия цикъл, свалях изхода в 0. Сега тук ще ми се смеят и врабците, ама нали се уча и като ударя на камък ми идват щурите идеи :)


Вто Фев 28, 2017 5:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
:D ... процесора не е логическа схема, там се пишат алгоритми и държането му в ресет не е честа практика, да не кажа че не е изобщо практика :)


Вто Фев 28, 2017 6:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Сега трябва и да кажа, защо ми се наложи да правя цялата тая щуротия.....

Някои хора сигурно си мислят, че имам малки деца, или изкукали старци....

Не!

Имам няколко котки и те са се научили да включват печката. :) Ако знаех, каква беда ще ми дойде на главата, щях да си купя такава с push/pull копчета, ама сега трябва да решавам проблема, преди да си имам работа с пожарникарите :)


Вто Фев 28, 2017 6:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Мдааааа познато, а като я заключиш пак ли я отключват ?


Вто Фев 28, 2017 6:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Това по-горе принципната схема ли е, или просто идея ?
Щото ако е принципната схема и това са всички компоненти с техните си стойности, то си взел мерки това да не работи, или да работи на магия. :?


Вто Фев 28, 2017 7:53 pm
Профил ICQ
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
За схемата много може да се каже. По дагонал - използването на толкова голям кондензатор като С4 не е добра идея. Вредно е за контактите на бутона.
Успоредно на бобината на релето трябва да има диод, свързан в обратна посока.
На входа и на изхода на стабилизатора трябва да има кондензатори. Виж дейташита му.

Апропо, откъде изрови тоя ретро транзистор BC212? :D


Вто Фев 28, 2017 10:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 12:26 am
Мнения: 2636
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Мда котките са наблюдателни, и аз имам котки в къщи и по тази причина повечето брави са вертикални, дръжките, да не си отварят. То хубаво защита от котки ма що е цялата галимация с тия чипове като мое да минеш само с едно скрито цъкало или пък такова с капаче и един контактор, е добави и едно токово реле да има малко електроника.


Вто Фев 28, 2017 10:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
За да не го забравя включено сигурно. Иначе котките са хитри твари, интересно че стария плот не успяваха да го включат, сега ми остана една обаче го чувам понякога как успява да задейства бутоните на новия плот.


Вто Фев 28, 2017 10:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
bateAz написа:
Това по-горе принципната схема ли е, или просто идея ?
Щото ако е принципната схема и това са всички компоненти с техните си стойности, то си взел мерки това да не работи, или да работи на магия. :?


Това е работеща схема. При това работи отлично. Сподели, какво имаш впредвид.


Сря Мар 01, 2017 9:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
pipilica написа:
Мда котките са наблюдателни, и аз имам котки в къщи и по тази причина повечето брави са вертикални, дръжките, да не си отварят. То хубаво защита от котки ма що е цялата галимация с тия чипове като мое да минеш само с едно скрито цъкало или пък такова с капаче и един контактор, е добави и едно токово реле да има малко електроника.


Скрито цъкало или изключването от щепсела.........все тая. Идеята е защитата сама да се пуска, когато печката спре да се ползва.


Сря Мар 01, 2017 9:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
lcr написа:
bateAz написа:
Това по-горе принципната схема ли е, или просто идея ?
Щото ако е принципната схема и това са всички компоненти с техните си стойности, то си взел мерки това да не работи, или да работи на магия. :?


Това е работеща схема. При това работи отлично. Сподели, какво имаш впредвид.


1. Липса не блокиращи кондензатори по загранването. Не навсякъде, само на всички места.
2. Липса на защитен диод паралелно на бобините на релетата.
3. Наличие на такъв там, където не върши работа.
4. Не е ясно: светодиодът свети, когато релетата са изключени. защо ?
5. Отрицателна обратна връзка на компаратор.
6. Не е ясно къде е близнакът на горния компаратор.
7. При натискане на бутона: а) протича голям импулсен ток през контактите. б) захранващото напрежение дропва, големината на пада зависи от отношението С3/С4
8. Изходът на LM393 е с отворен колектор, единственият път, по който може да се зарежда С1 е през 100к R4, bias делител на компаратора и т.н. И при това натоварен с още 100к. Не ме убеждавай, че така си го мислил.
9. Ясно ли ти е, ако при включени релета прекъснеш 12 -волтовия проводник, какво ще му се случи на стабилизатора ?
...
Това е задачка за 1 (един) брой 4093 и десетина дискретни чарка край него.


Сря Мар 01, 2017 12:22 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 92 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни