Отговори на тема  [ 92 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Защита на електроуред срещу неправомерно включване 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
+1


а колко по-лесен щеше да е животът ни, ако на днешния ден преди 0xE4 години не се беше родил Ом ;-)


Чет Мар 16, 2017 11:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
С това мисля да сложим край на спора за кондензаторите:

Изображение


Чет Мар 16, 2017 11:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
itso.t написа:
lcr написа:
...Добре е да се слагат въпросните кондензатори. Но ако някой твърди, че тази схема няма да работи заради липсата им, то този човек може и да знае много, но вероятно не притежава практически опит...

Бъди убеден че доста хора, с богат практически опит, които също биха твърдели същото, не се включват в дискусията, тъй като не им се водят глупави спорове. Вероятно и не виждат смисъл.
Честно казано, и аз не виждам. Само Тони проявява завидно упорство... :D

Щото Тони е тъп и упорит ... ако не драща нящо от време на време а само гледам в солида не е ясно какъв ще е резултата в края на деня, и без това вече сънищата ми са здраво шиит метал :D Вчера бях пуснал милена в ютуб, в еидн момент се забелязах че слушам лили иванова, след още два часа беше стигнало до някаква чалга , всичко това дори не знам как съм го забелязал, сигурно в паузите в които солида мисли .. или забива ... та е много обсебващо и вредно, те затова пиша, сигурно изглежда че си нямам работа, а той един пост ми отнема 30 сек, е и правописа му е такъв ;)


Чет Мар 16, 2017 11:20 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Тони, не е важно, колко серийни изделия си синтезирал. Важното е, колко безсънни нощи си прекарал с поялник в ръка от времето, когато тичахме в "млад техник" да купуваме SFT 323 с червена точка по 1,20 лв. (някои по-възрастни знаят за какво говоря). Не е важно дали човек се учи по лесния или по трудния начин. Важно е да осъзнава, че един живот не стига за да се научи.


Чет Мар 16, 2017 11:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Така, и сега за да си малко по спокоен, и защото имам малко време и чакам едно обаждане да ти кажа защо може и да работи твоята схема.
1. Защото както ти казах токът ти е много малък. Това обаче не трябва да е някакво успокоение тъй като и температурата си казва думата, има и други фактори.
2. Защото някои производители изрично са писали че при малки токове може и да не компенсираш, само дето никой от тях не е писал какво е малък ток, 1 ма, 10 мА, 100 мА .. не става ясно
3. Защото може би, може би, връзката от източника на 12 V, съответно неговия филтров кондензатор до твоят вход е къса, т.е. е много близо до твоят вход.

Обаче :
1. Не е ясно какво значи малък ток, никой не го е определели, наясно съм колко харчи пика, но ако вместо 12 V сложиш 5 V релета или натовариш още нещо до към 100 mA ще усетиш ефекта на липсващите кондензатори.
2. Защото при не всички производители е така, дори и при някои за които пише че е така, не е така
3. То не е така защото зависи не само от токът на консумация. Там на входа имаш вързани релета, те тия релета като включват и изключват могта да му разкажат играта на този 7805, както и всеки друг случаен или не шум ...
4. Така както си я дал схемата някой може да я захрани с 1 м кабел, тогава вече филтровия кондензатор на захранването е на светлинни години от входа на 7805 ....

Ако имаш скоп, бих те посъветвал да изгубиш един ден и да си направипш малко следствнеи експерименти какво се случва на изхода с и без кондензатор при различни сценарии, малка конусмация, голяма консумация, къси и дълги кабели до входа, цъкащо реле на входа и др. подобни, може би в края на деня ще си на друго мнение за кондензаторите.


Чет Мар 16, 2017 11:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
lcr написа:
Тони, не е важно, колко серийни изделия си синтезирал. Важното е, колко безсънни нощи си прекарал с поялник в ръка от времето, когато тичахме в "млад техник" да купуваме SFT 323 с червена точка по 1,20 лв. (някои по-възрастни знаят за какво говоря). Не е важно дали човек се учи по лесния или по трудния начин. Важно е да осъзнава, че един живот не стига за да се научи.

Повярвай много е важно защото ако ти си прекарал безсънни нощи с поялника, аз имам безсънни нощи по самолетите в места които дори не си и чувал и не искаш и да чуеш, и съм се срещал с хора които не ти прерязват гърлото само защото занят че след като отстраниш проблема ще изкарат повече пари, отколкото ако не го отстраниш ....
Безсънни нощи имаме всички, и всички сме натрупали опита по трудният начин настъпвайки мотики, и затова ти го казваме. А SFT323 не съм купувал просто защото в нашия млад техник нямаше почти нищо освен някой друг резистор и кондензатор, за сметка на това компоненти имаше доста в работилничката на кръжока в ОСО.


Чет Мар 16, 2017 11:45 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
dvrachkov написа:
ТоНи, не знам дали си чувал някога за т.н. ефект на Дънинг-Крюгер. Много интересно проучване.


Не е нужно по толкова завоалиран начин да кажеш, че считаш, че съм тъп. :)

Не бих се обидил. Все пак - това е български форум и подобни обноски са си нещо неразделно от всеки такъв.


Чет Мар 16, 2017 12:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
2. Както си го свързал аналоговия вход на микроконтролера, веригата има еквивалентно входно съпротивление около 20 килоома. Какъв е импедансът на 100 нанофарада за 50 херца ? Като че ли на са добре напаснати, а ?
Пак тук: Няма ли да има поне един кондензатор да отреже случайни високочестотни шумове ?
Пак тук: 100 пикофарада за захранването на контролера - бих го отдал на правописна грешка.
Обещавам след т.3 да спра да те занимавам с кондензатори и да мина по същество. Ама това е т.2 ...


Чет Мар 16, 2017 12:36 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 7:20 am
Мнения: 231
Местоположение: Bansko
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Не съм изказал мнение, че сте тъп. Вие сам го казвате. Не мога да знам дали сте тъп или не. Не Ви познавам лично. Просто попитах ТоНи, дали е запознат с тази теория. Явно Вие се засегнахте, защото се припознахте в статията. Нямам за цел да Ви обидя.

А относно българския форум в който пишете (апропо MCU.BG) - членуват едни от най - добрите специалисти по електроника. Хора, които разработват проекти, за които едва ли някога ще чуете (започайки от проекти за ЦЕРН, преминете през руските космически институти и стигнете до НАСА). Мислите ли, че тези хора имат обноските на селски каруцар? Не го казвам с лоши чувства, но имайте поне малко уважение към тези хора. Все пак, Вие имате питане към хората от форума, редно е да зачетете отговорите (включително и критика). Също така, приемането на критиката и осмислянето и, са градивни компоненти на успешен проект.

ТоНи - няма как да очакваш от човек, който никога не е срещал г-н Пантелей Пътник, да разбере защо са нужни тези кондензатори, и т.н. Просто е излишно според мен да се обяснява в някои случаи.

Времето е пари, за мое съжаление в България има много хора, които нямат време...

_________________
"Спасението на давещите се е дело на самите давещи се" - О.Б.
"По въпросите ще ги познаете" - В.Б.
"'С изкуствен интелект е хубаво да се занимават хора, които имат естествен такъв" - Д.Б.


Чет Мар 16, 2017 12:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Ето това е друга бира :)

bateAz написа:
2. Както си го свързал аналоговия вход на микроконтролера, веригата има еквивалентно входно съпротивление около 20 килоома. Какъв е импедансът на 100 нанофарада за 50 херца ? Като че ли на са добре напаснати, а ?


Малко под 32 К. Капацитет от 160 nF би бил по-добре.

bateAz написа:
Пак тук: Няма ли да има поне един кондензатор да отреже случайни високочестотни шумове ?


Няма да е излишен, но напомням, че схемата няма за цел да мери точната стойност на тока а само да улови минимален негов праг. Някой и друг пик върху основния сигнал не е проблем.

bateAz написа:
Пак тук: 100 пикофарада за захранването на контролера - бих го отдал на правописна грешка.
Обещавам след т.3 да спра да те занимавам с кондензатори и да мина по същество. Ама това е т.2 ...


Смятал съм го като 1 Ом при 8 Mhz.

Благодаря за забележките.


Чет Мар 16, 2017 1:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 3:11 pm
Мнения: 3742
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
lcr написа:
...
Смятал съм го като 1 Ом при 8 Mhz.


Не се смята така. Когато цифровият чип трака, той на всеки такт презарежда огромен брой вътрешни кондензатори, най-често паразитни капацитети на гейтове. Сумарният капацитет може да достигне стотици НАНО фаради. В твоя сличай с ПИК - вероятно единици нанофаради. Това довежда до периодични спайкове на консумирания ток. Тези спайкове се поемат от кондензаторите в захранването. Затова там се слагат типове с малко ESR на високи честоти - най-често керамика. Електролитните изобщо не са подходящи за такива задачи. Сумарният капацитет на тези керамични кондензатори трябва да е поне 50 - 100 пъти по-голям от вътрешния превключван капацитет от чипа. Материята е сложна, наистина е по-добре да почетеш малко преди да скачаш на колегите. Иначе рано или късно здраво ще се озъбиш. Нагледал съм се на такива "оптимизирани" дизайни. Нещата са особени чувствителни, ако имаш мешани и аналогови вериги. Ти си баш там.
При 7805 бирата е друга. Там се слагат, за да се гарантира фазовата устойчивост на веригата на ООВ. Ориентировъчно оценка къде се намираш може да добиеш, като:
1. захраниш чипа с входно напрежение с резки скокове - напр. правоъгълник с честота 1 килохерц и амплитуда 5 волта насложен върху 12 волта DC.
2. черпиш от чипа пулсиращ ток, например 1 килохерц 10 милампера -> 200 милиампера.
И в двата случая гледаш на осцилоскоп какво се случва в изхода. Ако има разтрептяване, осрал си тайгата.


Чет Мар 16, 2017 1:58 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Никъде в дейташита не мога да намеря инфо за общия капацитивен товар. При това положение аналитичният подход удря греда и май ще е по-добре да подходя експериментално.


Чет Мар 16, 2017 2:30 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Ами вече не се сещам, но май някъде имаше препоръка какви да са тези кондензатори за пика специално. А за 7805 според мен ще се разтрепти при далеч по проста опитна установка, и не само ще се разтрепти ами ще почне и да си генерира мъжката. Иначе начина е това което ти казва бате-то, и това можеш да го прилагаш не само към 7805. Проблемите възникват когато имаш резки промени в някой параметър, и точно това правят ония две релета на входа, рязко ти променят входното напрежение, не в големи граници но може да се окаже напълно достатъчно при липса на какъв да е кондензатор.


Чет Мар 16, 2017 3:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1698
Местоположение: Варна
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Лафа на мечо пух :колкото повече... При положение ,че 100nF smd са към стотинка за брой , kва е ползата от файдата , ако няма келепир :) . Бях към 20г. , правих някво АЦП с 709 , Глин , компаратор и куп TTL . Меря температура , уж бачка , ама показанията скачат както си искат. Гледам в схм. , ъъъ нарисували някви кондери до 709. Бе викам си , никаква работа не вършат , ма в един момент ги накичих керамиките. Ми кротна се положението... :)
Сега до проца си кича 4.7 uF тантал и 100nF.

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Чет Мар 16, 2017 3:39 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27996
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
С танталите си имай едно на ум, особенно с кометските, илис а им грешни PDF или ESR им е доста високо. Скоро търсих кондензатор между 47 и 150 uF с ниско ESR, то верно че ми трбяваше някакво определено ESR при определен капацитет, но установих че в комет нямат наистина LOW ESR, нещо от порядъка на 100-100 mOm направо забравяш.
Друго което е важно, да не е само един, добе е да имаш различни, един 100 един 10 а защо не и 1 н. Тантал не слагам освен на силабсите че тма си го искат, и то тия с USB.
Също и от кондензатор до кондензатор има голяма разлика. Например новите керамични които са с големи капацитети, при изпозлване в импулсни например компенсацията е коренно различна, та не може да замениш low esr електролит или тантал директно с такъв керамичен и да разчиташ че всичко ще е наред, защото най-вероятно няма да бъде.


Чет Мар 16, 2017 4:24 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 92 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни