Отговори на тема  [ 92 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Защита на електроуред срещу неправомерно включване 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
lcr написа:
...Но да се каже, че схемата няма да работи или ако работи, това ще е заради някаква случайност, просто е несериозно и вие много добре го знаете.

Приеми на доверие че е съвсем сериозно, това не са глупости, и не е споменато в темата за да може някой да блесне със знания... :D


Чет Мар 16, 2017 12:45 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Да приема на доверие? За какво иде реч бе, хора?

Че аз си имам немалък личен опит и не ми е нужно да приемам нещо на доверие.

Всеки, който знае от коя страна се държи поялник прекрасно знае за какво говоря.

Повтарям:

Не отричам, че е правилно да се поставят въпросните кондензатори. Но да се твърди, че схемата не работи заради липсата им, е парадоксално - нелепо!!!


Чет Мар 16, 2017 12:56 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Ако забелязваш от самото начало се опитваме да ти кажем къде има пропуски,. Ти явно си решил,че щом си го направил и работи, или по скоро ти не виждаш проблем, то си работи и всичко е наред. Ще ти дам прост пример, за връзват си очите и пресичат цариградско. Дали ще успееш, много вероятно е да успееш, къде на късмет, къде някой ще те пази ... колко пъти мислиш че би пресякъл така преди да те ударят ? Ако е 3 сутринта може да успееш и 50 пъти, ако е 8 сутринта може и да са 0, по обяд може да са дори 2.
Какъв извод си правиш, че можеш да пресичат когато искаш с завързани очи или, че може и да пресечен по случайност или че може и да пресечен при определени условия.
Същото е и с твоята схема, както не би учил детето си да пресича цариградско с вързани очи, така и не можеш да твърдиш, че тя работи само защото не си видял обратното. Много по лесно е да ти докажа, че не работи отколкото ти, че работи.
Пак ти казвам, никой не иска да те обижда, но ти не искаш да разбереш че не се шегува е а говорим сериозно, един кондензатор може да е разликата между работеща и не работеща схема, между нечий живот и смърт. Някой чиято котка също включва печката ще си направи тази схема и ще спре да вади щепсела или да сваля предпазители, или покрива с кърпа или тава, и ще изгори докато спи. Не знам дали осъзнавашампион, че публикуването на такава схема носи отговорност, ако не друга то морална.


Чет Мар 16, 2017 1:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Нелепа и парадоксална е твоята упоритост да приемеш фактите. Както се казва и аз мога и тате може ама козата си сака пръчка. И при теб, може и без такива, може и с 150 мкф но стабилизатори си иска друго.


Чет Мар 16, 2017 1:14 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
ToHu написа:
......Много по лесно е да ти докажа, че не работи отколкото ти, че работи......



Аз веднага мога да ти докажа, че тя работи (и предишната също). А ти как ще ми докажеш противното?


Чет Мар 16, 2017 1:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Тук си в голяма грешка, едва ли има тук някой който може да го твърди това защото почти няма схема и устройство което да не може да се докаже, че не работи в определена ситуация. Но за твоят случай, носиш го, включваш и ти показвам кога точно ще спре. Ако искаш преди това ще си напиша на един лист какво ще направя и какво ще се случи и мога да твърдя със 70% сигурност че двете ще съвпаднат. А тук има хора които са настъпва ли много повече мотики от мен и сигурно се сещат за 5 пъти повече начини от колкото на мен ми хрумват да ти се покаже че не работи.


Чет Мар 16, 2017 1:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
П.с. въпреки че съм почти заспал ако искаш след 20 мина на Плиска да ти покажа как ще пресекат с вързани очи, ти ще го повториш утре сутрин между 8 и 9, ако си навит тръгвам аналогията е пълна ...


Чет Мар 16, 2017 1:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Какво разбираш под определена ситуация? Бой с чук или микровълнова? :)
Говоря за нормалните експлоатационни условия. Още действа старата схема (също без въпросните кондензатори). Безотказно! Заповядай да се увериш, пък ще пием и по бира :) Мога да ти дам и новата платка, преди да я монтирам да си я тестваш. Също така мога да ти демонстрирам и още 2 устройства, едното със същия МК а другото с 16F84, които от години работят перфектно в колата ми, също със 7805 и без кондензатори.

Наскоро ставаше въпрос за един сензор на влажност. Оригиналният беше вграден във вентилатора (с двугодишна гаранция) и даде фира след 1 месец. Беше реализиран с резистивен сензор и cmos Шмид тригери. Хич и не си правих труда да го рекламирам, защото знаех, че ще го сменят със същата тояга и след 1 месец щях да съм пак на старта. Е - направих го с капацитивен и пак със същия пик. И пак със 7805 без блокаж. И той работи безотказно, за разлика от фабричната кръпка.
Тук говоря само за схеми с МК заради презумпцията високи честоти и пр.


Абе ти някога пробвал ли си без въпросните кондензатори или просто педантично спазваш добрите практики, дето ги пишат по бумагите? :)


Последна промяна lcr на Чет Мар 16, 2017 2:19 am, променена общо 1 път



Чет Мар 16, 2017 1:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
ToHu написа:
П.с. въпреки че съм почти заспал ако искаш след 20 мина на Плиска да ти покажа как ще пресекат с вързани очи, ти ще го повториш утре сутрин между 8 и 9, ако си навит тръгвам аналогията е пълна ...


Споко, бе. Ще сложа кондензаторите. Недей да се трепеш. :)


Чет Мар 16, 2017 1:48 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Няма да го удря с чук, няма а да му правя нищо по-различно от това което се очаква да му се случи.
Дали съм пробвал, да пробвал съм, не нарочно а по грешка но едва ли има значение. Тоя стабилизатор го използвам от както се помня, навремето нямаше пдф-и та нямаше от къде да се прочете. Кондензатори слагам винаги на всякъде, не знам кой и кога ми е казал че се слагат или съм чел някъде, но ги слагам много преди да ми стане ясно защо се слагат. Та тая мотика я настъпвах по случайност защото бяха забравени.
Всички тия неща не се пишат просто така, има си конкретни причини. И линейните и импулсните контролери си искат Кондензатори и то не просто някакви а точно определени. Нямам време да обяснявам обратни връзки, компенсации и още куп фактори свързани с тях. Ако искаш да знаеш защо няма да работи, какво се случва и как се оправя трябва доста да прочетеш. Ако просто искаш да ти работи спазвайки това което пише в пдф-а и там където има формули и се смята, смятай. Наскоро изгубих няколко часа докато сметна кондензатора на едно захранване защото има значение колко е голям, колко му е esr, каква е индуктивността и т.на. и да ги избереш правилните се оказа доста трудно защото или няма нужната стойност, или esr-а е по-голям или по-малък от нужното ... 3 часа съм ровил доставчици да намеря правилния кондензатор.


Чет Мар 16, 2017 8:31 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Вто Сеп 30, 2014 7:20 am
Мнения: 231
Местоположение: Bansko
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
ТоНи, не знам дали си чувал някога за т.н. ефект на Дънинг-Крюгер. Много интересно проучване.

_________________
"Спасението на давещите се е дело на самите давещи се" - О.Б.
"По въпросите ще ги познаете" - В.Б.
"'С изкуствен интелект е хубаво да се занимават хора, които имат естествен такъв" - Д.Б.


Чет Мар 16, 2017 9:24 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 476
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Като започнат да се изключват котлоните по време на готвене или релетата да се превърнат в кречетало- надявам се някой да се сети за тази тема.


Чет Мар 16, 2017 10:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
Мисля, че достатъчно си побъбрихме. За последно по темата за блокиращите кондензатори, ще повторя това, което вече казах:

Добре е да се слагат въпросните кондензатори. Но ако някой твърди, че тази схема няма да работи заради липсата им, то този човек може и да знае много, но вероятно не притежава практически опит.

Благодаря на всички за забележките. Те, в крайна сметка, са полезни.


Чет Мар 16, 2017 10:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27998
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
dvrachkov написа:
ТоНи, не знам дали си чувал някога за т.н. ефект на Дънинг-Крюгер. Много интересно проучване.


Честно казано не го бях чувал, като концепция идеята ми е позната, а и е логична, да се чуди човек дали увереността му се дължи на знание или на незнание :)

За конкретният случай, напълно ми е ясно защо човека толкова упорито отстоява неговата си позиция, сигурно в определен момент всеки от нас е бил така в областта в която работи. Нещото работи, и за него това не е случайност или късмет, то просто си работи. Точно на този принцип му работеше и компаратора, някъде в началото беше, отново чист късмет и стечение на обстоятелствата.
Незнанието и упоритостта, и това се изразява по много начини.
Аз май бях писал скоро как изгубих сигурно половин ако не и един ден да дебъгвам несъществуващ проблем само защото бях абсолютно уверен че съм обърнал данните в правилната поредица, не помня вече малки индианци ли бяха, големи ли бяха няма значение. В този случай е същото, но не незнанието че трябва да се направи, а незнанието че не съм го направил, и упоритостта ми и убедеността ми че съм го направил :) Ако не бях закачикл скопа да търся хардуерен проблем и да видя кода който предавам, сигурно още един ден щях да ровя и все така упорито нямаше да проверявам в крайна сметка обърнал ли съм ги или не съм само защото съм си мислел е съм, то аз си бях напълно убеден де, дори си спомнях как съм го направил .... но явно е било спомен от бъдещето :D

"Добре е да се слагат въпросните кондензатори. Но ако някой твърди, че тази схема няма да работи заради липсата им, то този човек може и да знае много, но вероятно не притежава практически опит."

Ей човек, много си твърдоглав. А замислял ли си се че ти нямаш достатъчно практически опит ? Дали ти е хрумвало ? Колко изделия си произвел и запуснал и в какви бройки, очаквам поне за ендото да видя число с повече от 4 цифри. Аз лично, а и не малко хора тук, разработват и произвеждат изделия в хиляди бройки, и да твърдиш че тези хора нямат практически опит е смешно. Повярвай само моите грешки и объркани дизайни сигурно са 50 пъти повече от колкото всички у-ва които ти някога си пуснал и ще пуснеш за вбъдеще.
Ти не осъзнаваш един прост факт, това нещо някак да тръгне не означава че то работи. Последното изделие което правих му пусках 4 ревизии, или 5 и аз не помня, а е прост светодиоден контролер, и всяка една от 4-те ревизи можеше да мине за работеща, само дето едната не можеше да се охлажда, на друга бях пуснал полигон по цялата площ някак си свързан в точката на комутиране на DC/DC-то, някаква друга бях пропуснал да опроводя някаква връзка ... дори не помня всички защо са пускани, някои само за оптимизация на нещо си ...

Съжалявам че трябва да го кажа, но ти явно си в най-лявата част на кривата на Дънинг-Крюгер, т.е. свръх некомпетентен и свръх уверен, не следва да се обиждаш а да помислиш може ли 10 човека които с това си изкарват хляба да грешат а ти да си прав защото си имал практичеки опит ...... замисли се и релано оцени практическият си опит, в какво се изразява.


Чет Мар 16, 2017 10:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Защита на електроуред срещу неправомерно включване
lcr написа:
...Добре е да се слагат въпросните кондензатори. Но ако някой твърди, че тази схема няма да работи заради липсата им, то този човек може и да знае много, но вероятно не притежава практически опит...

Бъди убеден че доста хора, с богат практически опит, които също биха твърдели същото, не се включват в дискусията, тъй като не им се водят глупави спорове. Вероятно и не виждат смисъл.
Честно казано, и аз не виждам. Само Тони проявява завидно упорство... :D


Чет Мар 16, 2017 10:58 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 92 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни