Отговори на тема  [ 158 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
хитра мерачка 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
jig.tak написа:
Според мен подхода който си избрал не е удачен за бързи сигнали от типа на процесорна консумация. Мерачката за ток е важно да покаже точно интеграла, дори и да страда от към бързодействие. Все пак не е интересно точно колко е амплитудата на пика, защото това се проверява най добре с осцилоскоп. По важно е колко заряд изтича от батерията.


Не искам да правя електромер. Целта е да може да се сваля възможно "най-детайлна" картинка на консумацията. Също както при осцилоскопите, там предимно те интересува формата на картинката. По нея тълкуваш какво се случва. Искам да има възможност за различни анализи. В началото може би анализа ще се прави от оператора, демек зяпаш и търсиш главния герой в картинката. Все едно осцилоскоп, с тая разлика че ще има възможност за достатъчно голям лог по време и много по-добра резолюция по Y. Евентуално в бъдеще ще се опитам да вкарам и софтуерни анализи, имам идеи, но нека първо да избутам хардуера.
Още към лиричното отклонение - дори при батерийни устройства вече почти не те интересува показанията на електромера. Примерно аз си знам, че устройствата дето правя са зле от към консумация. С точен електромер само ще потвърдя тоя факт, но като информация няма да ми помогне с нищо. Защото имам поне 1000 потенциални неща за оправяне, а нямам време едно по едно да ги меря. Затова искам да имам информация как се формира консумацията. Искам да знам примерно периферия Х какъв процент яде от батерията. Директното измерване не е толкова тривиална задача, защото една и съща периферия може да се ползва за 100 различни неща и бих искал да имам и статистика на тая тема. Но да не се отплесвам повече... на тоя етап трябва както казах добра "картинка" на тока.

Хайде ще продължа още с аналогиите... нека да си представим че мерачката е вид "огледало". За съжаление обаче нашето огледало е като дисплей с определен брой пиксели. А нещата които искаме да видим в огледалото може да варират много. Примерно искаме да можем да видим мравка, искаме да можем да видим и слон.
При класическите мерачки този проблем се решава с един трик - ако искаме да видим мравката, слагаме една лупа (пардон диапазони на мерене с усилватели) и в огледалото виждаме увеличената мравка на цял екран. Ако искаме да видим слон, то махаме или променяме лупата и готово - слон на цял екран. Имаме проблем обаче ако искаме хем слона да е на цял екран, хем да се виждат мравките по гърба му. Да припомня - огледалото ни е "цифрово" и мравките стават по-малки от размера на пиксела. Не става, няма как да се видят...
Да, някой ще каже, че ни трябва по-висока резолюция и по-малки пиксели. На практика обаче, ако една мравка е 2мг, а слонът е 2 тона, или ако ги заменим с ток то съотношението е 2uA срещу 2А. Демек трябва ни АЦП с поне 20 бита ако не греша. Не че няма такива... има. Но са бавни, а ние сме нагли. Искаме не просто да правим снимки, а да снимаме в реално време как мравката пълзи по гърба на слона. Е те тука вече настъпваме мотиката, щото 20+бита резолюция и бързо АЦП са голям проблем.
Сега аналогията с моя трик, той не е мой де, тва си и стандартно мулти-бит сигма-делта... Значи като брой пиксели не е проблем да направя 24-бита, че и повече. Проблемът е, че стойностите няма да са линейни. Демек ще имаме огледало с много пиксели, обаче повърхността на огледалото няма да е равна. Все едно че има ситни вълнички. Ако се върнем на снимката на слона и мравката, то слонът ще се разпознава добре. Мравките също ще ги има на теория, но на практика ще са толкова размазани че все едно ги няма.
С други думи, ако се подкара така както е, няма никаква файда от това че имаме много пиксели. Трябва ми нещо с което да оправя "фокуса", така че да има някакъв смисъл от броя на пикселите. По друг начин казано трябва да се махнат "неравностите" от повърхността на огледалото. Има различни варианти, може да тръгнем да ги мерим... но най-лесния вариант е просто да поставим една много права линия пред огледалото. В отражението заради неравностите тя няма да е толкова права, по-скоро ще прилича на "априлската" линия. Но хубавото е, че така директно се вижда къде криви и с колко. Като разполагам с тая информация нататък е лесно, имам предостатъчно памет и ще мога да коригирам "неравностите" софтуерно.
Проблемът е какво да ползвам за еталонна линия. Значи обикновен wave генератор може да е с 5% нелинейност и за повечето цели това е ОК. В моя случай хич не е ОК. Двуумя се между интегратор или да си направя 24+ битов DAC с PWM. С второто казват че линейността е по-добра, а схемата като цяло е по-простичка. От друга страна интегратора ме изкушава повече, сякаш ще ми е по-лесно а пък и с него ще натъманя и синхронизацията във времето. Може би най-добре и двата варианта да ги предвидя на платката и да тествам...

stefan63 написа:
Малко мътно те разбрах...трябва ти начин да свалиш нелинейността на мерачката? В колко точки?

Дефакто мерачката може да си я представиш като един 8-битов DAC, с който се избират 256 области и след това има усилвател и 16-битово АЦП.
Основния източник на грешка е DAC-a, щото той трябва да изкарва 256 стойности, но да ги изкарва с 24-битова точност. Примерно на мен ми трябва 0х80000 а той реално ще изкара нещо от сорта на 0х800123. После ще искам 0х810000 а той ще даде да кажем 0х80FF73. Разликите между желаното и реално директно отива като грешка в крайния 24-битов резултат. И то като сериозна грешка и което е по-лошо тази грешка е различна в различните диапазони. Демек ако реалния сигнал ми е абсолютно права линия, аз като я измеря ще е като априлската линия...
В колко точки.... Значи според всички писания, които прочетох на тема калибрация на DAC, твърдят че няма смисъл да се калибрират абсолютно всички стойности. Демек 8 битов DAC няма да изкара 256 различни грешки, а много по-малко примерно само 16. Точният брой, както и разпределението им зависело от конкретната архитектура. Това ще се види като почна да си играя, но хората твърдят че е така и то е логично.
Значи има вариант да измеря всяка стойност достатъчно прецизно, но ще е с външен скъп уред. А грешките не са константа, варират според температура, стареене и т.н. Затова искам мерачката да може да си се калибрира автоматично и на полето. Примерно при включване преди да се закачи към шунта или каквото там ще мери, първо минава една калибрацийка. И с директно мерене е зор, понеже не смятам да слагам 24-битово АЦП. Не че не мога.... но ще е по-евтино, ако стане с еталонното сигналче.
Между другото като казвам "линейност" това не означава, че трябва задължително да е права линия. Въпросът е формата да е известна. Аз имам нещо като 16-битово мерене, така че долу-горе ще мога да натрупам достатъчно количество точки. След това, разчитайки че формата е известна и с малко математика ще трябва да мога да начертая идеализиран вариант, по който да взема равнис. Естествено най-просто е триончето, меря до към 16 бита, след което чертая най-близката права с точност 24-бита и се нагаждам по нея. Но пак казвам, не е задължително да е права, може да е синусоида примерно.


Нед Апр 07, 2019 1:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: хитра мерачка
така го прави Сони
https://www.electronicdesign.com/sites/ ... n_Fig6.jpg
https://www.electronicdesign.com/power/ ... -optimizer

_________________
main[-1u]={1};


Нед Апр 07, 2019 3:37 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: хитра мерачка
Не че едно 24б сигма-делта АЦП ще ти даде 24 бита, но 4-5$ не са пари в случая.


Нед Апр 07, 2019 5:33 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
TheWizard написа:
така го прави Сони


Оти-то аз го дадох като линк по-горе в темата... Като цяло бива, поне в сравнение с джулископа на мен ми харесва много повече. За съжаление АЦП-то му е бавничко и при тая цена можеха да сложат един порядък по-бързо, но така са си решили...


Нед Апр 07, 2019 8:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
фронтенда на едната мерачка...


Чет Апр 11, 2019 6:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
Чудя се на тема захранване и интерфейси...

Значи проблемите са
1. галванична изолация (задължителна)
2. скорост на интерфейса
3. възможност за синхронизация с други уредчета.

Вариантите за захранване са батерия, изолирано DC/DC или читав изолиран адаптер.
Вариантите за интерфейси са USB, ethernet или галванично изолирана връзка с кораба майка.
Вариантите за синхронизация са да ползвам интерфейса или специален сигнал от кораба майка.

В първоначалния вариант процът беше слабичък и без интерфейси, затова го мислех да е на батерия и с изолирани буфери да си приказва с друга платка (кораб майка). Сега обаче с STM32H7 имам интерфейси, а и консумация може да имам ако поискам. Така че тва с батерията сякаш няма да е добра идея.
Комбинациите с USB създават проблем с изолацията и сякаш най-простото решение е етернет и да разчитам, че външният адаптер е изолиран. Проблемите с етернета са, че синхронизацията е по-проблематична и другото е че трябва да има и друг интерфейс, за да може да се конфигурира етернета (ако не е с DHCP). Не знам какъв да е втория интерфейс, аз лесно мога да оставя и едно неизолирано USB, но е кофти... По-добре е екранче и няколко бутончета, хем екрана ще е полезен и по време на работа. Лошото е че нямам идея за дисплей, а и после и кутия трябва да се съобразява...
Ако някой има идеи за дисплеи/кутии да казва... или за интерфейси/захранване. Ако не, аз тия дни ще гледам да довърша схемичка с етернет и да се пуска някаква платка за тестове, пък после пак ще го мислим.


Пет Апр 12, 2019 1:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: хитра мерачка
Е то от батерия по-добро няма, ако искаш да нямаш шум и да си наистина изолиран, ама дали е нужно. DC/DC според мен може да свърши работа, предполагам говориш за модул, особено за малки консумации, има с доста прилични параметри, като шум най-вече. Нормално трафче си е класика, доста от прецизните уреди са с трнасформатори, едва ли е случайно, предимствата са много, ендо от които истинска изолация.


Пет Апр 12, 2019 4:56 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
Мислех го с батерия най-вече за да нямам собствени източници на шум... Колкото и да е, всякакви щракалки наблизо ще индуктират.
Освен това първоначалният вариант позволяваше ниска консумация, така че идеята беше да се мине само с батерия, без друго захранване. Сега с STM32H7 също мога да пробвам ниска консумация, но това значи да не ползвам пълните възможности на проца. А пък ако се отпусна с консумацията ще стане непрактично. Поне аз мразя постоянно да зареждам разни неща, а и по закона на Мърфи винаги като реша да ползвам уред на батерии все се оказва незареден.
Затова мисля че ще по-удачно основното захранване да е USB зареждачка, а връзката с РС да е по етернет. Така няма да правя никакви специални фокуси, даже умишлено ще оставя линейни регулатори. Така ако трябва да се правят по-прецизни мерения, откачаш всички кабели и закачаш някой USB повер банк. По възможност някой по-тихичък. Пълна изолация от света, вътре само една SD карта евентуално ще бръмчи, ама няма как...

едит: между другото ST са пипнали малко ОУ-тата си и в Н7 вече позволяват и схеми с bias, което ще рече че мога да направя версия почти само с един гол проц и с наистина много ниска консумация. И много ниска цена също, щото проца е 4-5$. За съжаление параметрите на вградените аналоговщини не са толкова добри и точността няма да е същата...


Пет Апр 12, 2019 5:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: хитра мерачка
Ами да очакваш чудеса от вградени периферия няма как. Този powerbank, той има регулаторни вътре, и много вероятно никой не е и планирал да са тихи. Що не огледа изолираните dc/DC, нещо резонанс о, имаше преди такива, и сега трябва да има, ще поглед а да видя какво съм ровил преди години.

p.s. сега се сетих, преди години като рових за такива нискошумящи, бях направил друго, съвсем обикновенно трафче, в чашка и някакъв ОУ му бях лепнал с по-мощен изход, това хранеше цялата аналоговщина, разделено, без шум, не се сещам сега на на някакви Khz работеше и синусоида, и след това си имах стандартно линейно захранване. Не изглежда никак модерно, но пък работи безупречно.


Пет Апр 12, 2019 11:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4671
Мнение Re: хитра мерачка
нема ли да качиш GIT да гледаме

_________________
main[-1u]={1};


Съб Апр 13, 2019 8:31 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: хитра мерачка
Повербанк е лоша идея - не просто щракат, ами направо трещят - гонят или безкрайно ниска цена (лоши дросели примерно), или безкрайно КПД (TI) и странни режими на контрол . Да не говорим че от модел до модел балкан разлика. Много от тях имат таймери и следене на консумацията - конкретен модел с който се борих следеше консумацията ако падне под 45мА за ХХ секунди и "гасеше лампите". В смисъл концептуално може да стане, но тогава очаквам съседна тема "Проекти и споделяне - повербанк ..." :) И не решава проблема - просто псуваш че повербанка не е зареден.
Статусът на батериите е проблем или по-скоро неудобство, но моето мнение е че ползите са достатъчно повече. Има сериозни елементи - примерно за таблети има 7.4V 3000+mAh - там спокойно ще можеш да си сложиш линейни регулатори (против шум) и да не се притесняваш. Ако толкова на някого му пречи зареждането да си сложи примерно 6хАА блок и да си сменя, или доста по-класическото 2хCR123. Евентуално някаква модулна концепция при която захранването е отделено физически, като кутия, може да е алтернатива?
А за вградените оп амп-ове - не си струва мисленето даже - за долар-два спестяване не си струва и да го обмисляш. Лоши параметри, набутано в кристала при 200+MHz ядро... Виж, ако беше TI или AD - мисля че вторите имаха едно мотор контрол чипче и вътре са си два кристала - аналогов с усилватели и ADC, и процесор - отделно. Пак леко компромис, ама някак си далеч по смислено.
За синхронизацията - каква точност гониш? Предполагам няколко уреда искаш да работят паралелно за повече канали, или евентуално trigger out - trigger in(s)? По етернет софтуерно (PTP или TSN) спокойно се стигат <20нс. Ако не са достатъчно трябва друго да се търси.
Мисля че някъде назад бял споменал - ако ползваш етернет има една идея, която можеш да приложиш при теб (имаме такива уреди - анализатори на бъс-ове). Тая идея просто казва че данните от бъсовете (ацп-тата при теб) се стрелят като пакети по етернета и после от PC страната се ползва wireshark. Т.е. производителите на уреда са направили плъгин за вирешарк и показват данните там. Отделно лесно се пишат в pcap формат и т.н. В пакетите могат да си слагат метаданни - примерно за условия на тригерите и каквото там има нужда. Имат и няколко GPIO-та по които могат да тригерират и статуса на които се вижда в пратените пакети към PC_то.
Има един проблем когато са множество мерачки към едно пц - простото решение с няколко етернета (карти на пц-то) не работи заради липсата на синхронизация. Ако самите мерачки си има тяхна синхронизация могат да си слагат глобални таймстампи в пакетите си и така в PC-то ще е ясно кое кога е дошло.
Реално си мисля че 100-те мбита са малко ограничаващи (вече) - едно гигабитно решение ще е по-добре. Не е толкова разпространено, и ако е микроконтролер не знам дали ще успее да напълни гигабита - всичко зависи доколко хардуерно може да се прокарат данните. Ситара-та на тексасците има какво да предложи в тази посока, има и гигабит, има и RTOS техен ако не искаш линукс:
https://octavosystems.com/octavo_products/osd335x-c-sip/
Не знам дали има някъде нещо хардуерно с FPGA - примерно нещо което да поема паралелен бъс (примерно 4х8, 2х16, 1х32бита), да прави от него jumbo пакети и да ги изкарва към PHY? То става нещо като saleae само че през етернет. Ползването на да кажем 32-та бита данни не е необходимо да е предварително фиксирано - може 4х 8битови ацп-та, може 2х 16-битови, може 32 логически сигнала - всичко зависи от аналоговия (или логически) фронт енд.


Съб Апр 13, 2019 8:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
TheWizard написа:
нема ли да качиш GIT да гледаме


Е чакай, много бързаш ;-)
Още чертая схема, постнал съм една част по-горе, сега идвам да довършвам друга част... че и платка после не знам колко време ще ми отнеме...

gicho написа:
Повербанк е лоша идея


Да бе, аз казах по възможност трябва да е тих, но дори и шумен пак е по-добре, защото първо захранванията ми ще оберат голяма част от шума, а и да мине малко не е фатално тъй като схемите са диференциални и подтискат достатъчно dB от захранването. С две думи шум в напрежението не ме плаши.
Плаши ме шумът от ефира (затова не искам да има индуктивности и полета и антени...) и също ме плаши шумът през масите. Просто от тия две неща няма как да се предпазя, или поне не толкова ефективно. Един външен повербанк, колкото и да е смотан пак ще е по-добре от всякакви трафчета и "чисти" захранвания, защото проблемът не ми е чистотата на захранването а изравнителните токове. Щото колкото и да са "малки" са голям проблем когато мериш наноампери и то в широк честотен диапазон.

gicho написа:
А за вградените оп амп-ове - не си струва мисленето даже

Напротив... вградените имат интересен потенциал. Действително параметрите им са доста непретенциозни, но ако ги разгледаш по-внимателно ще видиш че имат много възможности за калибрация. Като почнеш от офсети и стигнеш отделно Р и отделно за N каналите на крайното стъпало. По-назад в тая тема обсъждахме една друга "мерачка" на един немец, направена само с една тъпа АТМега и 6 резистора. По-кофти хардуер за мерене е трудно да си представиш и все пак удря в земята много по-скъпи уреди. Човекът категорично е отказал да използва по-добър хардуер, въпросът не е в хардуера само... Както и да е, за в момента ще се възползвам от истински ОУ-та, но ако някой ден ми остане време с удоволствие бих направил и версия само с вградени периферии ;-)

gicho написа:
За синхронизацията - каква точност гониш?

Нали знаеш какво казва Мечо Пух ;-)
Проблемът е, че нямам читава идея... Между другото една от причините да се откажа от USB-то като основен интерфейс е, че според ератата сихринизацията по SOF нещо не бачкала. Иначе с нея можеше да се синхронизират клоците, ама както и да е... отпада. Ще го мисля евентуално през етернета... поне проца е достатъчно як, все пак имам по 2 инструкции/клок а клокът може да е 400МHz, така че и без ФПГА ще мина ;-)


Съб Апр 13, 2019 5:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
Те това е схемичка 1.0.

приемам коментари ;-)


Вто Апр 16, 2019 7:03 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: хитра мерачка
такива схеми най добре се обсъждат на бира, но все пак..
1. Къде е шунта на U3A?
2. За какво точно служи U2? Нещо ми убягва идеята.
3. ключа У1 е по добре да е мейк бефоре брейк. при 10v/mks на У3а това са 100mV у ряката докато превключи У1. Има някакъв кондензатор C2, предполагам че служи да замаже положението. Ще трябва да се види на осмелоскоп преходният процес и дали тръгва в благоприятната посока когато се превключва обхвата.
4. БАТ54С е лош избор за защитни диоди D3. Сложи нещо с малка утечка например BAV199. Също така диода трябва да е подпрян на нещо стабилно. Vc не ми се струва подходящо за целта
5. Сложи някой кондензатор за НЧФ на U4 в обратната връзка. Шумовете е най добре да се борят отрано
6. ПВМ подпрян на Vc което идва от опорното не не добра идея. мерачката ще е по истинска с двуполярно захранване. Така поне защитите на вхдодовете ще работят оптимално
7. Краварският регулатор на напрежение е хубаво животно, но имай предвид че консумира доста
8. Този етернет с разните капацитети по трафа няма ли да скопи много качеството на измерваният сигнал?
9. За ПВМ-а ти трябва активен филтър. Потърси схеми на активни филтри за PLL с нискошумящи ОУ за идеи. ОПА320 е хубав ОУ за серийно изделие, но не е нещо особено. По спомени от преди няколко години колегите изразходваха килограми ОПА320 на месец в СОТ-23-5 за дата логери на вибрации и си бачкаха много стабилно добичетата, дори и на топло :) Там за превключването на обхватите ползвахме опторелета заради инжектираният заряд от превключващата логика на обикновените аналогови ключове. При малки сигнали в обратната връзчка на ОУ например са практически неразличими от истинско механично реле.
Успех!


Вто Апр 16, 2019 10:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
jig.tak написа:
такива схеми най добре се обсъждат на бира, но все пак..


Жив съм, ама далеко ;-)

Цитат:
1. Къде е шунта на U3A?

Трансимпедансен усилвател... няма шунт ;-)


Цитат:
2. За какво точно служи U2? Нещо ми убягва идеята.

Келвин ключ (U1+U2)... заигравка, която в случая не е необходима и вероятно ще отпадне, но искам да експериментирам щото за другата мерачка може и да трябва.


Цитат:
3. ключа У1 е по добре да е мейк бефоре брейк.

Очаквам малък проблем... и си мисля на тема отделни ключове в окончателния вариант. Искам също да видя и как ще се държат обхватите. Технически трансимпедансния позволява и още обхвати. Практически защитата му може и да ги обезсмисли. Не знам. Засега прецених, че за тестовете мога да сменям съпротивленията и с поялник. И в зависимост от резултатите после ще уточня превключванията.

Цитат:
4. БАТ54С е лош избор
...
5. Сложи някой кондензатор за НЧФ на U4 в обратната връзка.

Съгласен

Цитат:
6. ПВМ подпрян на Vc което идва от опорното не не добра идея. мерачката ще е по истинска с двуполярно захранване.

ПВМ-а не ме притеснява толкова, той не е ясно дали изобщо ще се ползва, а и да се ползва мога да се синхронизирам с него.
Но проблем с Vc няма да е изненада, защото всичко е подпряно на него. Обмислях варианти за буфериране, но нищо не ми харесва. Естествено двуполярно е най-добре на теория. Въпросът е че на практика ще усложни схемата. Ще трябват още буфери, още захранвания и вероятно още проблеми.
Така че винаги ще има компромиси. В случая целта на тая и другата мерачка са да бъдат максимално прости, затова и съм по-склонен на компромис с прецизност/точност. Знам че не е хубаво да товаря референса... няколко милиампера лоад респонс го изкарват от релси за стотици микросекунди. Разсъждавал съм доста над тая тема, имам някакви идеи и някакви надежди че може и да успея да го закърпя. Затова искам да пробвам, пък ако не се получи няма да е изненада за никой ;-)

Цитат:
8. Този етернет с разните капацитети по трафа няма ли да скопи много качеството на измерваният сигнал?

Етернета се оказа по-кофти идея отколкото очаквах. Утечките са ясни, те ми бъркат директно в здравето. Но на всичкото отгоре пиновете на етернета се застъпват яко с АЦП-тата. Заради тях не можах да осигуря 3 бързи диференциални входа. На всичкото отгоре са ми съседни, а ST изрично предупреждават че съседните пинове инжектират доста шум. С две думи силно ще е желателно мрежовия кабел да не е вкаран, ако ще се правят прецизни замервания ;-)


Сря Апр 17, 2019 8:41 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 158 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Vasseto и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни