Отговори на тема  [ 158 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща
хитра мерачка 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: хитра мерачка
Защо човек би закупил DSO nano, след като има DSO Quad? :D


Сря Мар 20, 2019 5:00 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Чет Сеп 28, 2006 3:24 pm
Мнения: 316
Местоположение: Варна
Мнение Re: хитра мерачка
Играчка мерачка :):
https://www.analog.com/en/design-center ... M1000.html

и по голямото му братче:
https://www.analog.com/en/design-center ... b-overview


Сря Мар 20, 2019 8:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
да, аналог имат доста играчки, обсъждали сме ги по разни теми...

и мушиметъра също сме обсъждали, но нали искахте линкове...


Чет Мар 21, 2019 9:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: хитра мерачка
Ицо, quada - даже и "портативното" роде - не се побира в джоба, да не говоря ако трябва да го качвам на 10 метра над земята
до някой стълб. А и микрото да падне, да се запали - ще го прежаля лесно.

Мушиметъра си говорих със конструктора, но явно не иска, или няма време да го променя - въпреки че е съгласен че трябва да
се пооправи тук, там. Иначе не е лошо решение.


Чет Мар 21, 2019 10:01 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
че какво му е на мушито?
Спестил е някой друг чаркалак, ама идеята му е все пак да е евтино и мъничко, нали това искаш?


Чет Мар 21, 2019 10:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: хитра мерачка
говорих с него да пооправи логера и да добави RTC, плюс примерно да можеш да мериш няколко неща едноврменно.
Иначе съм доволен и го използвах. Работи по добре на ябълка, отколкото на Андроид.

И той се съгласи с мене, но ми каза че време няма -може би някога, ама това беше преди две години и ъпдейт не съм видял.


Чет Мар 21, 2019 10:44 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: хитра мерачка
Grubi написа:
Ицо, quada - даже и "портативното" роде - не се побира в джоба, да не говоря ако трябва да го качвам на 10 метра над земята
до някой стълб. А и микрото да падне, да се запали - ще го прежаля лесно...

Да не говорим за различи неща? Не мисля че в днешно време лесно ще намериш умнофон с подобни размери...
https://www.google.bg/search?q=dso+quad ... BlAQ_AUIBQ


Чет Мар 21, 2019 11:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
Grubi написа:
говорих с него да пооправи логера и да добави RTC, плюс примерно да можеш да мериш няколко неща едноврменно.


Сега погледнах снимка на платката че още ми е в хисторито... има си 32кхц кварц, едва ли го е сложил за красота само ;-)
Може в лога да липсва... не очаквай много, мушито няма проц. Ползва се "проца" за синьото зъбче. В кавички понеже е 8051, т.е. не е най-удачното нещо за мултитаскинг нито пък за супер сложен софт. За без пари толкоз ;-)


Чет Мар 21, 2019 12:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: хитра мерачка
според сравнението с писалката, не е много по голям от някой гигантски епъл или самсунг (нищо че те са много по тънки)
може и аз да съм се заблудил.

а за муши-то - след март миналата година май няма ъпдейти - но все пак явно има RTC и т.н. може да съм купил стар модел...или да не съм използвал отдавна


Чет Мар 21, 2019 1:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: хитра мерачка
ето най-хитрата мерачка :)


Прикачени файлове:
proxy.duckduckgo.com.jpg
proxy.duckduckgo.com.jpg [ 48.36 KiB | Прегледано 3657 пъти ]

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !
Чет Мар 21, 2019 2:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10615
Местоположение: София
Мнение Re: хитра мерачка
Grubi написа:
според сравнението с писалката, не е много по голям от някой гигантски епъл или самсунг (нищо че те са много по тънки)
може и аз да съм се заблудил.

Като размери е сравним с Айфон 5 и производните му. Може би е малко по-дебел. Според съвременните стандарти, въпросният Айфон минава за компактен, ако не и за прекалено малък... :D


Чет Мар 21, 2019 4:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10939
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: хитра мерачка
:) да просто джобовете ни пораснаха
или направо да си нося елекричарския колан с торбите на него
с тия големи телефони, не знам още как не са навлезли металните/екраниращи гащи. спирам с простотиите...


Вто Мар 26, 2019 11:12 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10369
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
След три години моткане мисля най-накрая да взема да направя нещо ;-)

Хубавото е, че междувременно излезе не лош проц с 16-битов SAR и на прилична цена, така че ще е подходящ и за двете мерачки дето дъвча в тая тема. Да припомня една мерачка е за мерене на консумация, другата е мерене на пасивни компоненти, транзистори и т.н.

Имам едно "проблемче" обаче... трябва ми калибровачен сигнал. Намерих някакви решения, но като схема и сложност ме притесняват. Затова търся някакъв компромис, по-възможност нещо по-просто с което да генерирам възможно най-линеен сигнал. Линейността в случая може да е по честота, по време или по нещо друго. В смисъл няма значение дали ще синусоида или триъгълник, формата не е от значение, важно е само да е "правилна", за да мога по нея са си калибрирам мерачките.
Малко разяснение за целта на упражнението... Значи идеята е да постигна АЦП с много голяма резолюция. На втора страница от тая тема има картинка. Общо взето си е едно многобитово сигма-делта АЦП изградено от 2 SAR и един DAC. По принцип идеята за многобитови сигма-делта е описана на много места като теория само. На практика почти не се прилага заради голямата нелинейност. В случая обаче мисля че и за двете мерачки известна грешка от нелийност не е фатална, а пък и имам прилични ресурси за калибрация, тъй че да се сведе до минимум.
По-конкретно входния сигнал първо се докарва до обхвата на АЦП-то на проца и се мери. При това се получават 16 бита, от които 13-14 се надявам да са истински. Имам и 12-битов DAC, който обаче ще се ползва като 8-битов най-вероятно и ще следва входния сигнал. С други думи измеренето от първото АЦП веднага се подава на DAC-a така че разликата с входния сигнал да е минимална. Тази разлика се усилва да кажем 256 пъти и се мери с второто АЦП. Всъщност меренията ще са синхронни, само DAC-a ще е 1 такт назад.
При тая постановка с малко условности се получават 24 бита. Проблемът е очевиден, битовете след 16-я се изчисляват на база сигнала от DAC-a, който е под 12-бита като точност. Хайде аз мога да си го замеря до към 16-бита, ама пак опираме до проблема че той ще се ползва след 16-я а не до 16-я бит. В идеалния случай ми трябва стойностите на DAC-a да са с точност до 24-я бит. Естествено това няма как да се случи. Затова говорим за замазване на нещата, демек ще се опитам с калибрация да видя колко може да се изтиска. Но за целта ми трябва еталонен сигнал с много добра линейност. Идеята е ясна, пускам го и го меря няколко хиляди пъти, съответно разчитайки че знам какво се очаква да измеря мога да си натъмъня меренето...
С натъманяването нямам проблем, имам досточно мощ... така че не ме бърка толкова шума, фурието и т.н. Няма проблем и еталона да мърда, примерно ако е триъгълник не ме интересува че се мандахерца като честота, важното е единствено в рамките на периода да е супер линеен, или ако не е линеен да знам каква му е нелинейността... Идеи?


Съб Апр 06, 2019 8:57 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Чет Яну 20, 2005 12:44 am
Мнения: 616
Местоположение: Варна
Мнение Re: хитра мерачка
прецизен интегратор с малошумящ ОУ. Друг вариант е генератор на ток зарежда кондензатор. Пробвай с няколко стъпала полеви транзистори да генерират тока.

Според мен подхода който си избрал не е удачен за бързи сигнали от типа на процесорна консумация. Мерачката за ток е важно да покаже точно интеграла, дори и да страда от към бързодействие. Все пак не е интересно точно колко е амплитудата на пика, защото това се проверява най добре с осцилоскоп. По важно е колко заряд изтича от батерията.
Ако почнеш с еквилибристики във времевият домейн по методиката която си описал, може да се окаже че ще имаш допълни грешки заради математиката.

Идея:
4 канален осмелоскоп заедно с прост аналогов фронт енд който преобразува тока от три шунта + аналогов кодер който вади сигнал според точно кой шунт е активен. Последното се пуска на четвъртия канал. Обработва се всичко с математическа функция и се показва дивектно в реално време. Вероятно най добре ще изглежда в логаритмичен мащаб.

За съжаление вече не се занимавам с процесори иначе можеше да стъкмя нещо набързо. Диф усилватели до няколко ГХц с лопата да ги ринеш и един дърт инфиниум с флопи + 7гХз активни диф сонди само събират прах и ще са идеални за експеримента


Съб Апр 06, 2019 10:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: хитра мерачка
Малко мътно те разбрах...трябва ти начин да свалиш нелинейността на мерачката? В колко точки?
Двете идеи на колегата са добри, струва ми се.
С многобитов бавен АЦП и прецизен опорен източник + 2 ЦАП можеш да направиш относително точен бавен многобитов ЦАП. С него да си свалиш "статичната" характеристика на твоя бърз АЦП.
Нямам идея как се отнася това към "бързата" характеристика.


Нед Апр 07, 2019 9:20 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 158 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни