Отговори на тема  [ 158 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Следваща
хитра мерачка 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение хитра мерачка
Реших, че ще направя jtag/swd дебъгер с трейс дето го приказвахме в тая тема. Toва рано или късно ще го направя надявам се. Но проблемът е, че това е инструмент за софтуер. А когато се прави софтуер и хардуер е трудно да се дебъгват "на парче". Много често ми се случва се случва следния проблем - на осцилоскопа гледам хардуера, а в трейса гледам кво е надробил софта. Обаче са на отделни телевизори и синхронизацията е доста трудна, трябва да си играя да правя разни трикове и т.н.
Много по-удобно би било, ако различните телевизори могат да се синхронизират. Примерно да се мерят няколко аналогови величини (U, I...) и в същото време няколко софтуерни величини (data или Instruction trace). И ако има проблем в хардуера да видиш какво прави софтуера в това време, или обратното...
За целта не е нужно супер бързо или точно мерене, няма как да се замести 500+MHz марков скоп примерно. Не е това целта, идеята в синхронизацията.... Поне от тук тръгнах и там в оная тема сложих и схемичка как да се мери изолирано ток и напрежение. Харесах си някакви чаркулаци и процесорче, обаче ми се видя че голяма от ресурсите остават неизползвани и реших да видя дали няма да стане да се мери още нещо... колкото да не хабя мат'риала ;-)
Тогава попаднах и на схемички на разни RLC, ESR и всекакви други мерачки.... Особено ми направи впечатление творението на един немец, макар че всъщност идеята се оказва още от 80-те за мерене на един куп неща с почти голо процесорче. На пръв поглед изглежда малко като играчка - слагаш какъв да е компонент с до 3 крака и то ти казва дали е транзистор, кондензатор и т.н. и какви са му параметрите. На втори поглед, бе викам си че и доста практично, щото не веднъж ми се е случвало да объркам чакралаците, особено SOT23 корпус и почва едно мерене на тоя фъстък... Мисълта ми е, че първоначално не го взех насериозно като уред. То и параметрите му малко странни, примерно 1% точност. Като за уред е зле, ама пък за гол проц изглежда даже надписано. Едва на третия поглед като прочетох какво и как правят си дадох сметка че хич не е зле идеята. Да, верно 1% е нищо особено, обаче първо проца позволява да се мерят 100 неща и второ на база на различни измервания да се корегират някои. Така колкото и да е странно това животно дава по-точни резултати в някои случаи от лаб уреди, просто защото ония правят само 1 тип измерване.
Това неугледно опън сорс пректче показва че един уред не е важно само да има супер скъпи еталонни съпротивления, кондензатори и референси. Както казва тоя немец, той умишлено се е ограничил в компонентите, иначе е ясно че може да се изблъска някакво яко AЦП и т.н.
От друга страна пък както казва grubi вече има компоненти и евал платки с такива показатели за стабилност и точност, дето не могат да се постигнат и с много скъпи уреди...

Та ИДЕЯТА Е - да се направи модул или модули за мерене на различни величини - от стандартните ток, напражение, съпротивление, капацитет до по-нестандартни като ESR, Q/D фактори и т.н. Меренето на динамичните параметри да може да се синхронизира. Било то със софтуерн дебъгер или с други уреди. При меренето на статични параметри пък се гони комплексност. Защо и дали да се комбинират статични и динамични още не знам. Има логика и да са заедно има логика и обратното...
Реализацията не искам да става супер сложна и/или с висока себестойност. Но от друга страна не виждам смисъл да се ограничавам като немеца. Каквото може да се ползва технологично и е на приемлива цена - ще го ползвам.

Ще се радвам ако има интерес и мераклии да помагат ;-) Или поне в идейната част, аз затова и пиша щото все още не съм фиксирал нищо твърдо.


Съб Мар 12, 2016 5:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: хитра мерачка
Бате, това малко като за безумни идеи бе :)

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Нед Мар 13, 2016 9:50 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4577
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: хитра мерачка
Успех с мерачката! Аз бях правил нещо подобно преди 10-на години, е не с всичките тия мерки дето си ги изредил. Май ще ти трябва PSoC за тая цел, заради реконфигуриращите се блокове вътре. Поне при мен беше така.

Аз пък разработвам "Cool-o-meter" да мери колко е печен някой :D

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Нед Мар 13, 2016 12:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
Цецо написа:
Бате, това малко като за безумни идеи бе :)


Ако намекваш, че това ще е поредният "логически анализатор"... винаги има такава опасност. На мен ми се иска да стане групов проект, обаче да си призная не вярвам и точно за да не стане както с анализатора казвам, че ще го направя дори и никой да не помага.

Бабане, и аз си помислих за песоците, имат доста интересни неща от прецизни сигма-делта АЦП-та до токови ЦАП-ве и други благинки. Обаче има два проблема, първият е че нито една от екстрите им не ми пасва точно и вторият проблем е, че не са от чеповете дето поддържам софтуерно, демек ще загубя поне месец докато ги разуча добре.
Както казах, вече имам предвид някаква схема и функционалност предвид, но все още не е късно да се преразгледа. Всъщност покрай творенията на оня немец реших да се върна в начална точка и да преосмисля даже заданието... Първо трябва да изчистя какво и как се мери, пък след това ще избирам с какво да го меря...

Та да се върна на задането... нещото с което най-много може да помогнете и дето най ме измъчва ;-)
Какво и защо правя?
Идеята е да се направят няколко уредчета, по-точно дебъгер и една или повече "мерачки". В случая на дебъгера също може да се гледа като на мерачка, която "мери" софтуер... Важното е различните мерения да могат да се синхронизират във времето, но това е само възможност. Няма да е задължително да имаш дебъгер за да мериш ток или обратното ;-)
Защо го правя? По няколко причини, първо защото подобни уреди-мерачки не че няма или не са добри, но или струват мноооого пари или функционалността им не е такава. Няма да питам колко от вас имат читав дебъгер с трейс, след като най-евтиното решение започва от 1000 пари и нагоре. Колко от вас биха могли да свалят точно каква е консумацията на един проц дето варира от няколко нано до стотици милиампери. Или колко могат да измерят точно един кондензатор, индуктивност, обратен ток на диод или капацитета му дето варира според напрежението, или какъв е ESR-a на една батерия и т.н....
Поне аз лично нямам подходящи уреди за всички тия неща. Или пък тия уреди дето имам не могат да се синхронизират и/или управляват лесно... От друга страна, повечето от измерванията дето споменах могат да се направят само с 8-бит процесорче, хайде да кажем в общия случай малко по-читаво процесорче плюс фпга и малко аналоговщина. Примерно последните модели десктоп мултицети на кейсайт са с подобна конструкция и претендират до 7 1/2 digits и супер точности и бързина до 50-100ksps. Разбира се дяволът е в детайлите...

Но да се върна на меренията... естествено ще се мери:
- ток
- напрежение
- съпротивление
- индуктивност
- честота/времена

Относно меренето на ток/нарежение не знам дали да правя AC мерене, мисля си че ако се постигне скорост няма да има нужда от изправяне? По-скоро проблемът ми е как да спретна хем бърз, хем прецизен усилвател... Другият вариант е да има отделен бърз и отделен прецизен канал.

Меренето на RLC особеното е, че трябва да става по няколко различни метода за всеки параметър. Тая тема е толкова дълга, че ако почна да дълбая ще се закопая... Има страшно много методи като аз мисля да се задоволя до няколко, така че да могат да се постигнат по-специфични "use cases"... Просто има методи с които може да се постигне точност, но ако примерно търсиш дефектен кондензатор на платка не е толкова важно дали методът е точен на теория, а дали работи с достатъчно ниски напрежения и параметри, така че да не те излъже платката и да не се налага да разпояваш... По същия начин и меренето на съпротивление - едно е като мериш прост резистор с постоянен ток, друго е батерия, т.е. мерене на DC съпротивление с АС. Същото е с индуктивностите - примерно да премериш точна стойност или да премериш дали няма окъсена витка...
С две думи посъбрал съм идеи...опитвам се да ги сортирам в главата си. Ако някой има идеи на тема какво да се мери или как да се мери сега е момента...


Нед Мар 13, 2016 4:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
velio написа:
OFFtopic

https://www.flickr.com/photos/eevblog/16171856023/

Е, има си карантийка сега, не е като да няма. Освен това ако сравните цената на едно такова с цената на такова произведено преди 20+ години с подобни параметри, мисля че това ще спечели с пъти.
Сега вярно че 6,5 и 7,5 са ги направили почти еднакви - разликата е в няколко компонента и референса. Ама не забравяйте и софтуера - някой запознат може да каже ама горе-долу ~30% от цената на един съвременен аФтомобил е заради софтуера. Тука вероятно е подобно - на практика меренето е в FPGA-то, съответно - ноу хау и софтуер. Отделно дето са го калибрирали (не знам колко време им отнема ама за тая точност може да е било повечко - а времето е пари в производството).

Само между другото - има си и процесор за ОС (windows май беше... не помня). А хубавия дисплей си е предимство.

Siglent имат подобно, тяхното е доста по-йофтинко. Със подобен диплей ;)


Да не спамим в раздел обяви, прехвърлям тук....


Това дето са направили тия пичове е наистина хитро или странно или не знам как да го опиша, но със сигурност си заслужава да му се обърне ВНИМАНИЕ...

Значи имаме уред дето мери доста неща с много добра резолюция и точност (говорим за 24+ бита) и в същото време мнооого добра скорост (говорим за 50ksps при 16-бит точност).... И всичкото това е доста добре температурно и сякак си калибрирано...

Първо да кажа защо тоя уред ме учуди толкова. Значи серията се казва Truevolt и с тия параметри човек очаква да види вътре екзотични и прецизни чарколаци. Просто няма как да прекараш сигнал с много висока честота и размах 24 бита през операционен за 2$ и после да го измериш с 8-битово АЦП и да претендираш за нулев офсет и грешки. Както и да го гледаш това звучи като ЪПСУРД.

Може и да не, но остава въпросът как по дяволите с подръчни материали тия гадове постигат такава точност ???
Струва да се свалят моделите на всички чепове и евентуално някаква схема, обаче в момента нямам такова време и затова ще кажа какво ПРЕДПОЛАГАМ са направили гадовете, пък ако някой има повече свободно време може да го провери...

Значи по снимките се вижда че единственото нещо дето си пасва е референса на напрежение. Демек имат точно и стабилно напрежение каквото трябва. Не си личи колко е стабилен, но имат и честота от 106.25MHz и не мисля че ползват по-висока. Доста по-ниска отколкото очаквах, аз бих ползвал над 1GHz за да имам резолюция по време, обаче те явно не мислят така.

И така имаме точно напрежение и да предположим точно време. Как мерим? Ами то си пише в брошурите че ползват multi-slope метод. Демек зареждат кондензаторче до неизвестно напрежение за определено време и след това мерят за колко време се разрежда. До към 16-бита практически dual-slope-a не се влияе от параметрите на RC-тата. Да кажем че с "multi" методите изчистват грешките...
Дотук на добре. На теория е възможно. На практика обаче има няколко проблема - първия за да е бързо меренето трябва много по-висока честота от 100MHz. A те нямат. Втория проблем е компаратора... При 24 бита компаратор на разряд на кондензатор, демек сравняване на сигнали със супер малък slope е мисия невъзможна. Обзалагам се че те нямат компаратор изобщо... не защото не го виждам, а защото дори и да имаха пак остава проблема с времената.

Предположението ми е следното: Трява да се измери времето на разряд/заряд на кондензатор до точно определено ниво, обаче нито ни иска да чакаме конда да се разреди нито имаме компаратор с който да засечем точно времето. Е как може да стане?
Според мен с налучкване ;-)
Шегувам се, ама е долу-горе така. Май няма нищо истински в името им "True"... Начертайте си на един лист крива на разряд на кондензатор. За по-просто обяснение нека да приемем че е права линия (въпреки че не е). Ако измерим няколко точки то бихме могли да интерполираме и да предскажем кога ще се разреди до нивото дето ни трябва. За права линия даже само две точки ако знаем то знаем всичко за линията..
Тук има поне два проблема. Казах че мерим две и повече точки... Да обаче по Y ни трябва резолюция поне 24 бита, а втория проблем е че всяка грешка в наклона се натрупва и ще има голяма разлика между предполагаемата и истинската крива. За първия проблем - нямаме 24 бита, имаме само 8... Тук решенията са две. Едното е нашите 8-бита да ги сложим в един много тесен диапазон - така може да избегнем кондензатора, обаче пак остава проблема с времето, че нямаме време да чакаме да стигне до нашия диапазон. Другия вариант е да измерим мнооого точки. Значи ако линията е много тънка, то всяко едно наше измерване е нещо като голямо петно върху нея. При много измервания петната става много и се получава нещо като "канал". Колкото по-дълъг е канала, толкова по-малко прави линии могат да минават през него без да излизат. Не го обясних добре, но надявам се схващата идеята.
Вероятно тия ползват и двата метода. Те затова имат всъщност и две ADC и вероятно едното казва къде "горе-долу" е сигнала, а другото сигурно могат да го ползват на определени "прагове" на напрежения и да зуумват около тях. Да кажем имат прагове през половин волт, от първото ADC виждат че кондензатора е на 2 и нещо волта. Зареждат лупата на 2 волта и чакат да сигнала да влезе в обхват, след което свалят определн брой петна. Свалят лупата на 1.5 волта и като мине и през тоя диапазон свалят още малко петна.
Два-три "контролни" участъка мисля са достатъчни... останалото е математика и могат да спрат разряда, по-точно да включат някой транзистор и да изпразнят конда. Само с нещо такова си мисля че хем "бързо" хем "точно" могат да свалят кривата...

edit: Намерих схема на пра-пра-дядо на тоя уред - HP3478A ... Има подробно обяснение и т.н., въпреки че за последните 30 години сигурно са вкарали малко изменения ;-)

А това е service manual-a ... има и малко снимки, подробно описание на функциите... Определено не са лоши тия уредчета ;-)


Вто Мар 15, 2016 10:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
Малко ъпдейт...
Не съм спирал да работя по тази идея, наложи се да си припомня някои неща да науча други и така...

Значи това което писах за HP и техните мултимери, че не ми се дава пари за тях и т.н. се оказа грешка. Въпреки че изглеждат направени само с едно фпга и едно куртексче... само така изглежда;-) Определено си заслужават парите и даже вместо малкия 6.5 цифри вече си мечтая за по-големия вариант с 7.5 цифри, мисля че струва към 2800$ и почвам да спестявам ;-)
Намерих и други интересни решения, ще спомена само едни евал платки - в дигикей има специален раздел за евали с ADC та там предлагат няколко в интервала 25-35$ дето са уникални просто. Говоря за 18-bit @ 1MSPS от които поне 16 бита са истински и под истински разбирайте не само като резолюция ами и абсолютна стойност. Няма начин да се сглоби нещо дето дори се доближава до тия пари. Всъщност то си е чист подарък, само рефенса и адц-то на тая платка струват двойно и тройно, а ако се сметнат и операционните и точните резистори и платки и т.н. Абе с две думи яка прИмоция ;-)

Сега, по темата, първо референса...
Значи общо взето избора и между първоначална точност (initial accuracy) и стабилност (темпаратура, стареене и т.н.).
Първоначално си мислех да меря с 1% точност и малко подцених проблема, но реших да видя все пак какво може да се постигне. В ниския клас е доста спорно дали трябва да се ползва външен референс. Ако може да се вярва на ST вградените им референси си са с 100ppm и са измерени при производство, така че си идват и с калибрацията. Но така или иначе реших да вдигна малко летвата...
Лидерът в тоя клас естествено е LTZ1000 с невероятните 0.05ppm стабилност, споменавам го само щото това ползват HP. За сравнение само следващите решиния са от порядъка на 1ppm, разликата просто е... както и да е, това не е за тоя проект (излиза към то 300$, да не говорим че не се калибрира с въшки ;-) )
Двуумя се между няколко решения... но ако някой знае нещо добро да казва. Искам да не е скъп, т.е. до към 10$, да е до 10ppm и ако може и прилична точност няма да е зле.

Относно начина на мерене...
Това дето ползват HP и което на мен по принцип ми харесва - multi-slope го има сравнително добре описано и във wiki и в документацията на старите им модели дето дадох. Много ме изкушава като метод, обаче има и много подробности и най-важното не мисля че е подходящ в случая, защото не е особено бърз...
Реших да ползвам нещо по-просто. Първо няма да имам различни шунтове за различните обхвати. Само един шунт. За сравнение HP-то също е с един шунт, ех верно те нямат проблеми с диапазоните щото имат доста добър фронтент и след него 7.5 цифри. Аз няма да имам тяхната точност, затова ще запазя варианта с фийдбак меренето в диапазона за нано.
И така един шунт и след него усилвател от сорта на INA225. Още оглеждам за по-добри алтернативи на тоя чип, щото честотната му лента не ми харесва и някои други подробности. Намерих няколко евентуални, но и те са с разни подробности така че още малко ще огледам и ако някой може да даде жокер също би било добре. Та за обяснението да кажем INA225 с 4 коефициента на усилване (25, 50, 100, 200). На изхода му закачам АЦП и меря 12 бита. Резултатът от меренето максимално бързо се изкарва с ДАК, но сравнен с оригинала ще има малка разлика естествено. Е те тая разлика през втори INA255 се усилва и пак се мери.
Каква е идеята, ако не е станало ясно - ако токът е супер динамичен да кажем че няма да успея да го следвам с ДАК-а. Но все пак като сложим че имам 12-бита (11 ENOB) плюс 2 бита от степените на INA-то си стават 13-14 бита и то надвам се с читав рефенс да са си истински 13-14 бита и ако успея да намеря нещо по-бързо от INA-то то и от към скорост мога да постигна 5msps даже и 10 ако пусна овърсемплинг. Само това ако постигна ще е достатъчно. Ако сигналът обаче не е чак толкова динамичен, то с втората степен мога да изстискам още 7-8 бита.
Естествено това ще повиши само резолюцията, точността аз вече съм я изял в първата степен. Но за целите на тоя проект си мисля че и резолюцията ще е много полезна, още повече съчетана със скорост.
Като го подкарам ще видим, но целта е 20+бита резолюция @ 1msps... Ако се получи трябва да може да се мери скок от 10-на микро на фона на печка дето харчи ампери, мечтая си нали ;-)
И тъй като си вярвам че горното ще стане, мисля да смъкна и диапазона на фийдбак меренето, т.е. да сляза и под 1nA... Не че ми трябва, просто тоя диапазон теорията е лесна, въпросът ще е само изработката.
Имах и още една идея, тъй като нано/микро-диапазона практичеси ще се ползва рядко бих могъл да го ползвам за мерене и на slope. За целта може би трябва да нарисувам схемката, но се добавят два кондензатора. Единия е като стандартна диференцираща схема преди инвертиращия входа. Тъй като това си е доста нестабилна схемичка, трябва или да се отреже след определена честота или това дето мислех е да се ресетва. За целта още един кондензатор между неинвертиращия и маса/референс. С един ключ това се вързва към входа на диференциатора така че като се затвори ключа схемата изглежда като двоен sample and hold. Втория кондензатор се зарежда до входното директно, повтаря се от операционника и диференциращия кондензатор се зарежда с там колкото е офсета.
В момента в който се отвори ключа ако входът е чист и стабилен схемата ще си остане така, на практика обаче и най-малкия шум ще се усили яко... Идеята обаче е да се мери малко след отварянето и колкото толкова. Подобно мерене има някои интересни приложения, обаче ще падне голяма играчка докато докарам нещо смислено, ако изобщо докарам... та затова се отказах ;-)


Пон Мар 21, 2016 10:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: хитра мерачка
Аз ползвам INA225 в един проект да меря ток през шунт - от 0.5 до 600 ампера с 10 битово АЦП. Горе долу нещата стават и постигаме около 1% грешка та малко ме съмнява, че ще можеш да докараш 12 истински бита, щото аз не докарвам и 10, а всичко ми е с 0.1% толеранси. А за твоите космически битове не ми е ясно от къде ще намериш шунтове :) .


Пон Мар 21, 2016 11:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
Dimitar написа:
малко ме съмнява, че ще можеш да докараш 12 истински бита, щото аз не докарвам и 10, а всичко ми е с 0.1% толеранси. А за твоите космически битове не ми е ясно от къде ще намериш шунтове :) .


Ех, ти с твоите 600А нормално да имаш проблем ;-)

INA-та по принцип е с доста висок Vos (0.1mV) и Ib (~0.1mA), хайде офсета аз ще го махна не знам ти дали имаш калибрация. За биаса при мен е проблем, при теб не би трябвало освен ако не си сложил защита дето ти вдига входния импеданс, тогава наистина 10 бита ще е постижение. Така или иначе аз го виждам че тоя чеп не е най-подходящото за малки сигнали, но все пак се надявам да изкарам повече от 10 бита, ще видим;-)
Хубавото му обаче е че има прилична линейност и е сравнително стабилен, казват 10ppm... Стабилността ми е много важна, защото иначе има много схеми и чепове с много по-голяма точност, обаче не съм убеден че ще сложа точните съпротивления и ще докарам 10ppm. Не знам дали разбираш ама аз отзад ще имам софтуер и постоянните грешки не ме бъркат, обаче ако не е стабилен и грешките плават нищо не мога да постигна със софтуера. То и затова никой не гледа че примерно LTZ1000 e 2% точност, ама с неговите 0.05ppm се правят всички истински измервания. Линейността също ми е важна, щото ако първото ми стъпало криви след второто ще духам супата...
Та много компромиси има, а и аз нямам опит така че нищо чудно да не стане от първия път... Това пък е причината да не искам да вкарвам много дискретни елементи за да не рискувам. По-добре нещо от сорта на INA-та дето си е с резисторите и ключовете вътре и с хубави или лоши параметри поне са по-гарантирани отколкото моя схема ;-)
Просто с INA-та имам и други проблеми като честоти и т.н. и затова се ослушвам за по-добър вариант...

Едит: а за шунтовете ако намекваш за термалния шум... не мисля че ми е проблем, той е един порядък по-малък в сравние с другите шумове ;-)


Вто Мар 22, 2016 9:58 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: хитра мерачка
Тия май бяха царе на шунтовете
http://www.isabellenhuette.de/en/precision-measurement/


Вто Мар 22, 2016 10:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: хитра мерачка
За стабилност е стабилен - веднъж като му направихме калибрация и до сега колкото устройства сме направили всички мерят еднакво, даже ги тествахме в температурна камера от -40С до +80С и всичко е желязно. Ама пак - над 10 бита са си над 10 бита :) . Не че не могат да се докарат, но ще е скъпо.


Вто Мар 22, 2016 2:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: хитра мерачка
Миро, баш днес ми притрябва нов кърв трейсър, че тия дето ползват стария са баси и идиотите и въобще не може да се разчита как мерят. Та тръгнахме да търсим някакъв автоматичен и това е дето намерих:
http://www.syscompdesign.com/Curve-Tracer_p_33.html
И ще го купя днес, но все си мисля, че ще е някакво пълно дърво. Гледах един на Keysight:
http://www.keysight.com/en/pd-1480796-p ... =US&lc=eng
Ама ми обещават кредит от $10к ако си върна стария трейсър, така че и сам можеш да си представиш каква ще му е цената на това нещо, щом отстъпката е $10к :D .
Та айде прави нещо автоматично и да купуваме :) .

ПП. За пореден път се убеждавам колко далновидна е била политиката в БГ образованието едно време да има професионални гимназии (техникуми). Тук за всичко хващат хора направо от улицата и ги тренират за една седмица и айде вече може да работи в електронно производство. И като се обърка нещо съвсем малко и почват да гледат умно и да блеят :o .


Вто Мар 22, 2016 7:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
Кейсайт вече веднъж ги набедих че продават скъпо, ама след като видях схеми и проучих им дължа извинение. Мултиметърчетата им дето изглеждат само с едно фпга и куртексче и струват 2-3к$ си заслужават всеки цент. Тоя трейсър дето казваш не съм го проучвал, обаче най-вероятно има причина да струва толкова... За съжаление аз май никога няма да си позволя подобен че да разбера ;-)

Другото трейсърче е по-близо до моята цел, аз също смятам да направя сваляне на криви като разширение на идеята на немеца с транзисторния тест. Отделно че за някои измервания като ESR на кондензатори и батерии се работи точно с криви. Също и при меренето на окъсени витки на траф. Няма друг начин ако не свалиш кривата...
Въобще има много интересни и полезни функции дето могат да се направят, ама да видим... Общо взето всичките тия функции ги има направени от големите производители, обаче са пръснати и трябва да купиш мноого уреди и всеки е цифра. Аз поне не мога да си го позволя.
Предполагам че ще почнат да се появяват и в по-ниския клас уреди, просто едва от скоро има вече такива евтини и мощни контролерчета, в които да може да налееш акъл в мерачка...
Между другото ако ти трябва супер прецизност (щото аз няма да се уливам) може да я постигнеш с евал платки. Вероятно ти звучи смешно, обаче някои платки са с много сериозни показатели. Да не говорим че са спонсорирани и че са с последните технологии, дето ще ги видиш в производителите на уреди след няколко години. Примерно тия на аналог с АЦП-тата, а каубойците пък имат много прецизни усилватели. Едната дето ми хареса беше с коефициент на усилване 120000 на сигнал 10uV p-p и честота 10МHz, а на изхода си излиза перфектна синусоида. Имат и с 250МHz честотна лента и програмируемо усилване със стъпка 2dB...
Аз такива параметри колкото и да се напъвам не мога да постигна.... а и в уреди няма да намериш скоро, освен ако не ги купуваш с тия отстъпки дето говориш ;-)


Вто Мар 22, 2016 8:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: хитра мерачка
Това на Кейсайт даже и ние няма да го купим, защото не ни и трябва, но автоматично универсално уредче, която да казва само pass/no pass ще купим няколко даже. Така че айде прави го, за да не давам пари на тия с това за усб-то :D .


Вто Мар 22, 2016 11:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: хитра мерачка
Да питам, някой дето разбира повечко от операционни дали не може да удари едно рамо?

Че не знам дали ще се справя сам... Искам да скалъпя две схеми. Едната на входа имам 100mVp-p с честотна лента от DC- до поне 1MHz и трябва да го усиля 30 пъти, като тънкият момент е да стане без много шум.
Втората схема пък трябва да усилва много малка разлика между два сигнала (от порядъка на 1mV). Тънкият момент тук е че гоня голямо усилване, поне 200-300 пъти, точната стойност не е важна стига да е стабилна. Офсетът също не ме бърка ако е стабилен, мога да го компенсирам преди входа.

Значи намерих разни схеми и с композитни и многостъпални усилватели дето принципно са с подобни цели, обаче все има дребни разминавания, я в захранване я в нещо друго. Демек трябва да им направя уж леки промени, но изобщо не се чувствам в свои води...
От друга страна и двете схеми могат да се заместят с по едно INA225, което не е върха на сладоледа, но поне няма аз да го проектирам ;-)

Та въпросът/молбата ми е ако някой се чувства по-вещ и готов да хвърли едно око ще седна и ще нарисувам схемите? Иначе май ще шляпам INA-та и толкоз...


Пет Мар 25, 2016 6:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: хитра мерачка
Miro ,
ти current sensing ли търсиш или ти е друго приложението ?

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Последна промяна MYXATA на Сря Мар 30, 2016 4:09 pm, променена общо 1 път



Сря Мар 30, 2016 1:17 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 158 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни