Отговори на тема  [ 180 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
PCB лаптоп 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: PCB лаптоп
ааа ти искаш силикона да е в-у тактилните бутони така ли ?


Пет Юни 22, 2018 1:01 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Яну 29, 2016 1:18 pm
Мнения: 14
Мнение Re: PCB лаптоп
Клавиатурата която искаш вероятно ще се състои от еднакви по форма клавиши. Ако сега някой ти направи stl файл, то ще имаш евентуални проблеми в бъдеще, когато вероятно ще се наложи я да добавиш клавиш или да разместиш някой друг такъв.
Мога да ти предложа да направя малка web базирана програмка, която по един зареден клавиш да може да прави цялата клавиатура, като настройваш разстояния и други параметри. Програмката няма нужда от хостинг - изпълнява се директно на компютъра и ще създаде нужния краен stl файл на композираната клавиатура.
Набързо показвам какво може да прави програмката, като за момента все още не съм сложил подложка (тази, която свързва бутоните в долната им част). Остава само някой да ти направи подходящ по форма бутон (и аз да напиша програмката, естествено).

ПП Прикачих и картинка на цяла клавиатура правена от мен с такъв вид бутони (те не са подходящи за troll).


Прикачени файлове:
demo2.png
demo2.png [ 20.21 KiB | Прегледано 6566 пъти ]
demo.png
demo.png [ 4.87 KiB | Прегледано 6569 пъти ]
Пет Юни 22, 2018 8:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4577
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: PCB лаптоп
Супер! Може и да стане по тоя начин

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Юни 22, 2018 10:36 am
Профил
Мнение Re: PCB лаптоп
Прикачени файлове:
Part1.JPG
Part1.JPG [ 233.07 KiB | Прегледано 6432 пъти ]


Прикачени файлове:
PCB2.JPG
PCB2.JPG [ 213.74 KiB | Прегледано 6432 пъти ]


Остана ми свободно време днес и си поиграх с проектиране на гумена клавиатурка (като тези по дистанционните) Уж два часа щеше да е ('в обедната почивка на Тони ' :D ), ама доста повече се увлякох и пак някой моменти ми останаха недоизкусурени. Горе в левия ъгъл дето съм оставил само отвор в подложката разстоянията между бутоните есц, лед-а и бутона 1 са по-малки и не знам как точно да се изпълни.
Другото - гумената пружинка в основата на бутона е направена с дебелина 1.5 мм , не знам много ли е , малко ли с оглед на материала от който ще се прави и конкретните възможности на тоя който ще го прави . Най-вероятно за да се получикачествена механика се искат доста проба-грешка с технологията и материала.
И накрая -как ще се надписва- флатбед , лазерно, сито или трябва да имат клавишите рецесс в който да се лепи нещо.
Сега ми хрумва и друго - тоя който ще го работи да не би да иска STL не на клавиатура а на самата ПЦБ за да си я принтне и наслагва собствена разработка клавиатурка.


Сря Юни 27, 2018 11:58 pm
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: PCB лаптоп
като малки кръгли бутони малко кръгличко.
1.5 ми се вижда малко, но то в неговия случай май не е нужно да има пружиниращо действие, аз тов ане разбрах, ще го слага в-у тактилните бутони или ще е отделно с капацитивни или резестивни.


Чет Юни 28, 2018 12:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: PCB лаптоп
Ето на едно, че те бях забравил, дебелина 0.8 навсякъде освен нед бутоните, там съм го направил 3, доволно дебело, трябва да е комфортно. Не знам колегата на какво го е мъчил, в солида 40 мин, без ренденето :) то го пуснах както е дошло дефинирано, само някакъв материал сложих на тая клавиатура.
Няма драфт, и не мисля че ще ти трябва. Относно дебелината, може и да е повечко от 0.8, но на мен ми се вижда ОК, освен ако целта не е да е много кораво, тогава може 1-1.5 но започва да става съизмеримо с пружините елементи. Дори според мен 0.8 е доста, 0.5-0.6 би трябвало да е. Технологично е като за RIM, не съм правил никога силиконов детайл от този тип, моите всичките са екструдирани, предполагам силикона е като RIM, т.е. позволява неравномерни дебелини, ако не е тогава горната част на бутоните ще трябва да се прави с трик, но все така драфт няма да е нужен, материала е еластичен и излиза лесно.
Ето и stl и step : https://drive.google.com/open?id=1Ghqq6 ... 6ACe6cmiP4

p.s. май немога да атачвам pdf-и ... : https://drive.google.com/open?id=1MPrme ... CNNr7VUcOx


Прикачени файлове:
Troll with kbd.JPG
Troll with kbd.JPG [ 438.28 KiB | Прегледано 6423 пъти ]
Troll with kbd - Sheet1.pdf [199.03 KiB]
311 пъти
Чет Юни 28, 2018 2:38 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Пет Яну 29, 2016 1:18 pm
Мнения: 14
Мнение Re: PCB лаптоп
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Супер! Може и да стане по тоя начин

И при мен също има напредък, но засега не е видим. Оправям вида на stl файловия формат, че библиотеките които ползвам за генерирането му са нещо бъгави.
Стратегията ми за разлика от Тони ми е различна. При мен вида на заоблянията на бутоните ще се прави ръчно от дизайнер, след което ще се вкарва в програмата ми, която ще композира цялата клавиатура. Тези бутони, обаче ще мога да им се задава (от програмата ми, а не предварително фиксирано) дебелина както на горната стена, така и на страничните такива.

Във връзка с горното имам, обаче, един въпрос. Китайците които ще правят клавиатурата могат ли да произвеждат единични бройки (естествено на приемлива цена)? Идеята ми е в това, че мога да направя програмата така, че всички бутони да бъдат с различни дебелини на стените (с някакви комбинации на горната и страничните такива). По този начин след като се вземе една такава клавиатура може да се тества на място кои бутони са най-удобни за натискане и после да се направи вариант само с тях. Иначе подбирането на дебелината на клавиатурата на око не е хубав вариант според мен - трябва да се пробва, за да се види. Може и не само дебелините да се пробват, но и различни заобляния на бутоните...


Чет Юни 28, 2018 9:26 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: PCB лаптоп
Заоблянията до голяма стяпен са свързани и с цената на тулинга. Ако са по-големи може да се изкопае на фреза, ако са малки си иска ерозия. При мен са 0.2 горе и 0.5 отстрани, това на фреза забравяш, има някакъв вариант но е много съмнително. В това отношение ако е нужно казвай да ги увеличавам


Чет Юни 28, 2018 3:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4577
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: PCB лаптоп
Еййй, супер!!! Ще видя дали ще стане с тоя дизайн. Аз по принцип забравих да спомена че Esc бутона е с половин широчина спрямо стандартните други, а между него и следващия (1/!) е леда за индикацията

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Юни 29, 2018 5:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: PCB лаптоп
Ако гледаш моята, не знам с какво ще я застъпваш, отстрани периферията може би трябва да е по-голямо, обикновено такива неща има и напасващи отвори, но не знам каква ти е идеята. Аз бих го затворил в конструкция като тази дето ти показах, и тия вкопавания по периферията ще са идеални в някои от тях да влизат направляващи, съответно и клавиатурата може да е така от долу и от дясно.
Помисли за тов акеото ти пуснах по-горе като идея, рамка от фрезован ABS, отгоре и отдолу два капака от Al или неръждавейка които са лазерно рязани а може и на рутер и в средата платката. За визия може да ги ламинираш с някакъв цветен поликарбонат тънък, ще стане джиджано и не е скъпо за производство.


Пет Юни 29, 2018 5:47 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4577
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: PCB лаптоп
Ами да, въпреки че другата дето trakon я пусна също е еквивалентно добра, но няма файлове :?
Иначе относно закрепването, аз мисля да питам китайците дали не може да се направи да е самозалепваща. В твоята има една малка грешка обаче... аз сега се сетих че в крайна сметка бях направил ESC да в същия като другите за да са подравнени отляво както и отдясно. Ти си го направил по-малък и малко по-навътре. Не е голяма болка

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пет Юни 29, 2018 10:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: PCB лаптоп
Абе мен ми се стори по-малък, не е проблем да е подравнено, ето. Днес и без това съм на вълна солид, упорито се опитвам да си счупя работните файлове с едни експерименти, и накрая ще се псувам много ..
https://drive.google.com/open?id=1CN98e ... 1Mf6Lp72VA

За самозалепването,може, може и сам да сия направиш, само трябва да си направиш някакво приспособленийце което да маскира бутоните отдолу, и пръскаш с 3M contact cement spray :
ей ти таблица за избор : http://multimedia.3m.com/mws/media/7650 ... t-info.pdf


Прикачени файлове:
Troll with kbd 02.JPG
Troll with kbd 02.JPG [ 274.27 KiB | Прегледано 6273 пъти ]
Пет Юни 29, 2018 10:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: PCB лаптоп
p.s бутона е подравнен но е е точно същия вместо 8 е 7.5 мм иначе отива мого към светодиода, от другата страна имаш по-голямо разстояние, т.е. светодиода ти е асиметричен спрямо двата бутона.


Пет Юни 29, 2018 10:56 pm
Профил
Мнение Re: PCB лаптоп
Аа, тя моята клавиатурка е като план Б, план А е да дразня Тони да направи неговата :D ( шегувам се ). Спешно ли е, кога ще пускат проби. (Струпаха ми се като никога напълно необичайни задачи, логистика и т.н. 24/7 )
Горния ляв ъгъл с малките дистанции е като лимитиращ фактор за големината на всички бутони и не ми се ще да
са толкова малки , още не съм го измъдрил. Затова не съм пуснал файлове, не са готови и да не стане грешка :

https://www.dropbox.com/s/ttezdxe4nf1u6 ... d.STL?dl=0

https://www.dropbox.com/s/uyp68l2uyj8v3 ... .STEP?dl=0


Съб Юни 30, 2018 10:34 am
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: PCB лаптоп
Ако трябват по-големи не е зор да се уголемят, но ако имаш панел,отгоре с прорези ще се получат много тесни ивици които не са ОК нито като здравина нито за изработка. Лазер може да ги отреже но на фреза ще е бавно, съответно скъпо. Затова гледах да има повечко място, а размера е като при малките лаптопи.


Съб Юни 30, 2018 5:08 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 180 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни