Отговори на тема  [ 180 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Следваща
PCB лаптоп 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: PCB лаптоп
ммм тактил и пуканка защо да са едно и също, аз под пуканка разбирам точно това от втория линк.
Хубава, в смисъл работеща, надеждна и удобна клавиатура трудно да се постигне в малък тираж, може но ще е много скъпо. Нещо като дъртите IBM или HP-та, пружинки, хубави бутони, рид ампули или пък капацитивно, ама за нещо такова не знам. Аз затова предлагам готова лапатопска, лесно за интегриране, удобна.


Сря Юни 20, 2018 6:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4613
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: PCB лаптоп
Аз пък си представих нещо такова... :D

Иначе каквото е в момента на платката можеш да видиш - тактилни бутони които са неприлично евтини в алибаба, но пък иначе са много меки и добри - точно като за целта


Прикачени файлове:
th.jpg
th.jpg [ 27.59 KiB | Прегледано 5673 пъти ]

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'
Сря Юни 20, 2018 6:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: PCB лаптоп
Навремето мъчихме доста варианти, е нямаше али дядо, но имаше aisian source но не намерихме нищо подходящо, то и тактилни не бяха удобни де, дори и да бяхме намерили хубави. Стандартните мембранни и те си имаха проблеми, абе ... капацитивно най-добре, ама направено както хората, а на това платле няма място.
За целите на платлето може би тактилните са ОК.


Сря Юни 20, 2018 6:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 12, 2008 8:22 am
Мнения: 1404
Местоположение: София
Мнение Re: PCB лаптоп
Днес попаднах на темата и също поздравявам автора за идейното компютърче. =D>

_________________
-= All our life, we are beta testers =-


Сря Юни 20, 2018 9:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: PCB лаптоп
Навремето (преди мнооо години) имаше само млад техник и се налагаше да си побългаряваме "сензорни" бутони... На платка се изрязват/ецват по две площадки за бутон. От ножче за бръснене изрязвахме парче точно колкото площадките и се запоява само върху едната. За да не окъсява с другата докато се запоява се слага лист хартия и после се маха. Накрая най-отгоре се лепи фолио или каквото там немерим. Ходът на това нещо е нищожен (колкото е дебел листа с хартия) и не се усеща през фолиото. Бяха и сравнително издръжливи, а може и така да ни се е струвало, то тогава нямаше с какво да сравниш ;-)


Сря Юни 20, 2018 9:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4613
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: PCB лаптоп
miro_atc написа:
Навремето (преди мнооо години) имаше само млад техник и се налагаше да си побългаряваме "сензорни" бутони... На платка се изрязват/ецват по две площадки за бутон. От ножче за бръснене изрязвахме парче точно колкото площадките и се запоява само върху едната. За да не окъсява с другата докато се запоява се слага лист хартия и после се маха. Накрая най-отгоре се лепи фолио или каквото там немерим. Ходът на това нещо е нищожен (колкото е дебел листа с хартия) и не се усеща през фолиото. Бяха и сравнително издръжливи, а може и така да ни се е струвало, то тогава нямаше с какво да сравниш ;-)


Да, и много други подобни хитрини... Аз мисля че до голяма степен това всъщност помага за развитието на въображението когато човек е поставен пред проблем да измисли решение с каквото има подръка. В наши дни тоя елемент липсва и това не се отразява добре на хората като цяло... :wink:

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Сря Юни 20, 2018 10:08 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: PCB лаптоп
ааа ако някой иска да си развива въображението може да ми дойде на гости, аз не се оплаквам, тук последните месеци постоянно трябва как да завия качествено винт с керпеден ... къде поради липса на отвертки, къде поради сложността или времето им за доставка, къде поради цената им, къде щото не са чували че има отвертки ... . и за сега всичко се получава доста добре :)

Да такива бутончета стават от доста неща, то в момента даже мисля че се продават готови пластинки, ама ако ме питаш къде не се сещам, видях някъде.


Чет Юни 21, 2018 12:54 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4613
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: PCB лаптоп
Някой има ли възможността и желанието да ми помогне с дизайна на гумена клавиатура в някой кад? Аз намерих разни китайци които нямат проблем да я направят но искат STL файлове

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Чет Юни 21, 2018 4:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10927
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: PCB лаптоп
Щом ти искат STL... надявам се да не го печатат, всеки прозиводител си има негови си правила

https://www.siliconedynamics.net/wp-con ... -Guide.pdf
http://www.jw-electronic-components.de/ ... eypads.pdf
http://www.comdes.nl/pdf/gtc/keypad-design-guide.pdf

Той и Алтиума има експорт в 3D, т.е. ако си направиш STEP на бутоните, и в Алтиума можеш да го начертаеш. Сигурно даже има готови библиотеки STEP на единичен, единични бутони

аз мога да си приказвам, но не мога да помогна повече от това
е да разпечатам нещо ако трябва на ABS, нямам ninja flex, нито принтера ми става за това


Чет Юни 21, 2018 5:21 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10604
Местоположение: София
Мнение Re: PCB лаптоп
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Някой има ли възможността и желанието да ми помогне с дизайна на гумена клавиатура в някой кад? Аз намерих разни китайци които нямат проблем да я направят но искат STL файлове

Дай малко повече подробности какво трябва да представлява?


Чет Юни 21, 2018 6:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27992
Местоположение: София
Мнение Re: PCB лаптоп
Кажи какво ти трябва и го имаш, рисунка, скица, снимка, може и описание с думи :)
п.с. ще е от пола ако експортнеш от алтиума или каквото там използваш dwg за да не се мъчим с координатите на бутоните.


Чет Юни 21, 2018 7:05 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4613
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: PCB лаптоп
Ами подобно на силиконовите покривки за клавиатури... просто формовани бутони с удебелия на площадките. Ще експортна платката в STEP. Не знам дали можеше в DWG, трябва да видя...

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Чет Юни 21, 2018 7:58 pm
Профил
Мнение Re: PCB лаптоп
Да , експортни в STEP , DWG, DXF или каквото може там, Солида гълта почти всичко.
В много краен случай - фронтална снимка с поне два размера - по X и Y осите.


Чет Юни 21, 2018 9:52 pm
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10604
Местоположение: София
Мнение Re: PCB лаптоп
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Ами подобно на силиконовите покривки за клавиатури... просто формовани бутони с удебелия на площадките...

Това е ясно, но има неща които поне на мен не са.
Бутонът има плътна част, която се натиска.
Има еластична част, която се деформира при натиск, води бутона за да не се кълчи много или измества настрани, а се явява и пружина която го връща в начална позиция.
Има и контактна част.

Според мен, точния профил на втората част е решаващ за това дали и как ще работи тоя бутон. Допускам че малък бутон като буква/цифра е с различно оформление от интервал или ентър.
Не знам дали оформлението на третата част зависи от контактните площадки - позлатени контакти или карбоново покритие.

Някакви такива работи...


Чет Юни 21, 2018 10:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4613
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: PCB лаптоп
https://www.dropbox.com/s/bs2j5jdskjha98v/TROLL.7z?dl=0

Ето ги STEP файла и 3D PDF.
Значи такива неща като пружини и т.н. са безсмислени усложнения. Тя платката както е дори и сега бутоните могат да се натискат директно с пръст, естествено гумена клавиатура би дала много по-добро усещане. Аз винаги за бенчмарк взимам Z88 компютъра. Там при него клавиатурата е точно една гуменка върху платката. Е, там няма бутони, а има графитни контакти, но самата концепция е практически същата.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Чет Юни 21, 2018 10:36 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 180 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни