Отговори на тема  [ 49 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Да споделя... 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 27, 2012 8:27 pm
Мнения: 2008
Мнение Re: Да споделя...
Не знам но преди много години над 25 съм ги виждал на електронен ръчен часовник.


Съб Апр 25, 2015 9:10 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Да споделя...
Това са сигурно най-добрите индикатори с които някога съм работил. Светят на пълна яркост с нищожен ток и динамична индикация става директно от изходите на контролера без външни транзистори. Цифричките са невероятно красиви също така. Просто не знам защо HP са спрели да ги правят навремето. Наскоро видях някъде снимка на такива и с пет цифри в DIP14.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Съб Апр 25, 2015 9:30 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 03, 2005 10:31 am
Мнения: 746
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Да споделя...
Според моето скромно мнение просто имат останали индикатори и се опитват да ги продадат и послъгват малко.

Ако ги правеха цената нямаше да е така висока и щеше да ги има навсякъде .

_________________
"I really do like SOLDERING as my programming language." Bob Pease


Съб Апр 25, 2015 10:26 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Да споделя...
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Това са сигурно най-добрите индикатори ...

Tака е. Правени са по времето, когато НР наистина бяха върха на сладоледа, когато инженерите са вземали решения. После се намесват финансистите.

За да придобиете представа какво е дялкало полупроводниковото отделение, погледнете Avago, това е само полъх от старата слава, останала след стотици транформации и реорганизации.

Предполагам, че индикаторите са възникнали малко преди калкулаторните войни. Дори част от нашите джобни ЕЛКИ бяха с такива, а караха с 4 АА батерии седмици. имахме и часовник с такъв индикатор. в момента имам няколко уреда на HP, който имат такива индикатори, за всеки случай имам по 2-3 бройки за замяна, но не вярвам някога да се наложи.

---

друг интересен чарк, който виждам е (може би) двоен импулсен с SOТ89 с 5 крака. очевидно е на висока честота.
ще споделиш ли каква екзотика си забил? прилича ми на стройна интелигентна зеленоока брюнетка с какаова кожа и трудно определима генетика :D


Нед Апр 26, 2015 7:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Да споделя...
Ами то това разкрива на практика цялата схема, ама само като за наши хора тука ще призная че ползвам ето това: http://www.njr.com/semicon/products/NJW4132.html :D

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Нед Апр 26, 2015 9:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Да споделя...
мдааа... определено си поддържам думите за екзотичната красавица.
мисля, даже, че може да ти присъдим палмата за най-шантав използван чарк за последната година :D

не бях обърнал внимание, че вадиш ТРИ напрежения, въпреки че си е написано. може би трябва да го артикулираш по-подробно.
иначе идеята въобще не е лоша. остава въпроса за ограничената мощност и противното писане на код за USB специфично устройство.
не знам какви са ти идеите, но бих препоръчал да направиш USB-то стандартно CDC (заради драйверите), на което с нещо като АТ-команди да сетваш параметри и да четеш показания.


Нед Апр 26, 2015 10:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Да споделя...
ДедоБоре написа:
но бих препоръчал да направиш USB-то стандартно CDC (заради драйверите), на което с нещо като АТ-команди да сетваш параметри и да четеш показания.


Много добра идея. Ако изобщо стигна до писане на USB фърмуер определено ще помисля сериозно над такъв вариант. Цялата платчица тръгна съвсем случайно. Трябваше ми нещо с което да подавам различни напрежения на една друга платка, а точно в момента нямах подръка никакво захранване и тогава реших да си спретна нещо набързо, после естествено задълбах в темата и т.н... По принцип никога не ми е било много приоритетен проект, но ако пък го харесат хората, може и още да поработя над него. Писането на софтуер обаче ми е доста противна задача (както сам отбелязваш) :D

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Нед Апр 26, 2015 10:17 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Да споделя...
Сложи си някаква по-весела снимка, че с тая сериозна физиономия кой знае колко евентуални поддръжници на проекта плашиш :D .


Нед Апр 26, 2015 3:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4979
Местоположение: София
Мнение Re: Да споделя...
Бабане, идеята ти е добра, но към реализацията имам забележки:
1. УСБ портовете на лаптопите са къде отляво, къде отдясно, че понякога и отзад, което прави неудобно наблюдението на индикацията. Един стандартен микро усб конектор е къде по-добро решение, защото свързването ще става с кабел и платката може да се разположи подходящо. Освен това се сещам, че мъкна зарядното за талафона с неговото усб кабелче и най-вероятно бих използвал именно тях, а не лаптопа.
2. Измерване на тока трябва да има, което ще е и част от защитата по ток. Един FT230XQ ще осигури усб комуникацията с проца и същевременно може да детектва включването към комп или чарджър. Във втория случай може да се разреши по-голям ток в изхода.
3. Бутона за включване на изходите е малко неудобен - по-добре е хоризонтални смд бутони наредени покрай едната дълга страна на платката. Например 4 еднакви бутона като този http://store.comet.bg/Catalogue/Product/7264/.
4. Няма нужда от няколко изхода - стига един регулируем. Който иска няколко различни напрежения ще използва няколко платки.
5. Не е лошо да има и някакъв софт за индикация и настройка.


Нед Апр 26, 2015 5:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Да споделя...
Dimitar написа:
Сложи си някаква по-весела снимка, че с тая сериозна физиономия кой знае колко евентуални поддръжници на проекта плашиш :D .

Така, така. Да не се отпускат много :D


Значи относно забележките на DesertLeo:
1. На мен също ми е направило впечатление че портовете са на различни места. Особено при десктопите може да са вертикални, завъртяни и т.н., затова по принцип планирах в рилийснатата версия да направя USB плъга двустранен, така че да няма значение как е завъртяна платката. Но нищо не пречи вместо да го правя двустранен, отдолу да сложа опционален SMT конектор за микро USB. Така или иначе ми е в плановете такова подобрение.

2. Тук не те разбрах много добре. В момента токът може да се мери, и има защита от късо, но няма регулация по ток. Евентуално в бъдеще...

3. Всъщност бутонът е малко къс. Ако вместо него е такъв с 5.5мм стълбче (от същата серия на същия футпринт), ще е много по-удобно. Иначе двупосочния ключ е много добър.

4. На мен практиката ми показва че 3.3 или 5 волта почти винаги се налага човек да има, а и (почти) нищо не отнемат на платката, затова ги добавих за удобство.

5. Старата песен :) Хардуерът го предвижда и в момента, хубаво е да има такъв софтуер наистина, ама трябва да се напише първо...

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Нед Апр 26, 2015 6:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Да споделя...
Dimitar написа:
Сложи си някаква по-весела снимка......


Прикачени файлове:
images.jpeg
images.jpeg [ 6.47 KiB | Прегледано 4351 пъти ]
Нед Апр 26, 2015 8:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10622
Местоположение: София
Мнение Re: Да споделя...
Н'бабане Гт'муан'га написа:
1. На мен също ми е направило впечатление че портовете са на различни места. Особено при десктопите може да са вертикални, завъртяни и т.н., затова по принцип планирах в рилийснатата версия да направя USB плъга двустранен, така че да няма значение как е завъртяна платката...

Трудна работа. Неизползваните пинове ще опират в тенекето на конектора и ще правят красиво късо...


Нед Апр 26, 2015 9:15 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Да споделя...
Какво ми попадна току-що, пуснато вчера (и вече много популярно): https://www.kickstarter.com/projects/femtocow/usb-912?ref=category
Аз ли нещо не проумявам тук...?!? #-o

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Вто Апр 28, 2015 1:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: Да споделя...
Какво има да проумяваш - вика му се маркетинг :D . Твоето е много по-яко, но само за гийкове - обикновения човечец иска да си ръгне нещо в буксата и това му вдъхва повече доверие и не го плаши с толкова много жици, дисплеи, копчета и т.н. :) . Нещо като айфона - само с едно копче събира повече желаещи, от колкото супер-дупер телефоните с по много копчета :D .


Вто Апр 28, 2015 2:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Да споделя...
Подай им пръст да ти отхапят ръката... Изведнъж се навъдиха. https://www.kickstarter.com/projects/1332729624/pocket-voltage-supply-a-usb-powered-variable-volta
Явно колкото е по-загубен един проект, толкова по добре. Факт че рекорда се държи от чанта...
Ценни изводи.

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Вто Май 05, 2015 3:01 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 49 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни