Отговори на тема  [ 428 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  Следваща
Лабораторно захранване 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лабораторно захранване
Каква е "пулсацията"- възстановява ли се напрежението по време на повишената консумация или просто "спада". Дай някаква осцилограма.

Какъв ти е изходния конд.(номер на производител)? С тея 220 мкф в изхода забрави за "бърза" токова защита/ограничение.

_________________
Хайде де!


Сря Яну 14, 2015 10:15 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Лабораторно захранване
emilvtc написа:
Оказва се, че проектирането на линеен регулатор не е толкова проста задачка както си мислех, ако той трябва да е бърз ...


еее добро утро :-)
Нали затова толкова те натисках да разделиш проблема на две. Един бавен и прецизен напреженов регулатор с кондензатор и друг бърз токов регулатор...

Между другото по коледа четох един app note на linear ли беше, сега не си спомням. Обясняваха как се прави "тих" импулсен регулатор, идеята им е проста - следят тока и напрежението и ако едно от двете тръгне да се променя по-бързо от някаква стойност си ограничават регулатора.
Но по-интересното беше, че в документа бяха направили ретроспекция на DC/DC от време оно до наши дни. Имаше схеми на Тектроникс от 72-а година, вътре за развивките как правят някакви големи напрежения, но супер стабилни за да не изкривяват лъча. Имаше и други схеми и общо взето според тях "прогресът" е в това, че ако едно време са го постигали със сложни схеми и много компоненти, днес го правят single chip.
Може би това е някакъв прогрес... в същото време пак по Коледа обаче четох и за новите фпга на Xilinx дето правят до 20TFPS, хем това не е специализирана сметалка. Наскоро пуснаха и няколко други пак тера-флопови чепове. Та като направя сравнение в двете области май днес е по-лесно в рамките на една микросекунда да сложиш чеп който прави няколко милиона операции с плаваща запетая, отколкото да накараш един регулатор да изкара дадено напрежение и/или ток. Някак си се получава огромна дупка между технологията на цифровите транзистори и обикновените. Мисля че е крайно време да направят малко революции в аналоговщината... Не може от 72-а година до сега да тъпчем на 1MHz...


Сря Яну 14, 2015 10:41 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лабораторно захранване
@ emilvtc: мии пусни поне схемата, може и да се уреди нещо.
Иначе: мерси за торента, ще му се кефя в свободното време :)


Сря Яну 14, 2015 11:25 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Лабораторно захранване
Поиграх си още малко и поне от към респонс постигнах по-добри резултати.
Симулациите са с генератор на ток в изхода с параметри 1ма.. 4А и фронтове 1uS.

Успях да смъкна и изходния кондензатор до 47uF. За симулации съм му сложил 20mOhm сериен резистор.

Постояннотоковия режим е при изходен ток 1мА

Сложих по 4 транзистора BD140 в паралел (относително бързи и евтини) и нещата значително се подобриха спрямо варианта с бавния и по-як TIP42. Все още съм с Тината на тексасци и нямам в библиотеките транзисторите, които мога да си доставя.

Прави ми впечатление, че изходното напрежение в диаграмите "изпреварва" изходния ток ... Предполагам, че това е "фичър" на безплатната версия на програмата ... :-)

Тепърва трябва да проверявам мощностите разсейвани от компонентите, както и да донаглася DC тоците на покой.

Дан, отказах се от "бързата" токова защита. Ще има такава, но тя няма как да компенсира пиковия изходен ток опънат от кондензатора ... За съжаление пълно щастие няма ... :-)


Прикачени файлове:
Regulator_Tina_1.pdf [31.39 KiB]
314 пъти
Сря Яну 14, 2015 3:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лабораторно захранване
Абе нещо не ми се връзва с резултатите от симулациите.

Как така напрежението на товара се променя преди промяна на консумацията (ок. 100 мкс по-рано).

_________________
Хайде де!


Сря Яну 14, 2015 3:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Лабораторно захранване
dan написа:
Абе нещо не ми се връзва с резултатите от симулациите.

Как така напрежението на товара се променя преди промяна на консумацията (ок. 100 мкс по-рано).

Нали това казах и в предишния ми пост - вероятно това е "фичър" на безплатната Тина на Тексасци. Днес изтеглих тази от линка на Димитър (Благодаря за който :supz: ), но още не съм я инсталирал. Вероятно нещата там ще са както трябва.


Сря Яну 14, 2015 3:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лабораторно захранване
Абе .. .върти ми се нещо много еретично в главата, като ти гледам стъпалото почти го докарваш до едни усилватели които произвеждах преди 20-на години .... та грехът за който си мисля, решение с токова обратна връзка ? Трябва малко да го помисля има ли смисъл, но със сигурност от към респонс е много добре, говоря за стръмност на нарастване / спадане, от там управляемостта.

п.с. къде планираш да мериш тоците между другот ?


Сря Яну 14, 2015 6:44 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Лабораторно захранване
ToHu написа:
... къде планираш да мериш тоците между друготo ?


Големите тоци 0.0..4.00А ще се мерят с шунта в изхода R12 (20 mOhm).

Малките тоци ще се мерят към маса с преобразуватели ток-напрежение и бърз шунтов регулатор поддържащ виртуална маса, към която ще е закачена масата на товара (последната идея от предишните страници).


Сря Яну 14, 2015 8:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Лабораторно захранване
emilvtc написа:
Оказва се, че проектирането на линеен регулатор не е толкова проста задачка както си мислех, ако той трябва да е бърз ...

добре дошъл на земята :D
от кога ти дудня, че задачата е ужасна, така както си я замислил.

за тината не мога да кажа нищо. практически послединте 7-8 години ползвам само hyperlinx analog и нямам наблюдения върху дргите софтуери.
от безплатните ltspice е много близък до реалността, няма и проблем с допълнителни/външни модели. малко е странен за рисуване, но иначе симулациите са ОК (като за безплатна версия, де). но поп ринцип препоръчвам да симулираш с някой комерсиален симулатор. менторския вариант не ти го препоръчвам, защото ще ти трябва сигурно месец докато навлезеш донякъде

миро,
ами това по принцип си е усилвател на мощност :D с малък коефициент на усилване по напрежение. схемотехниката е стабилна от десетки години, повечето трикчета са открити през 6-те и 70-те, няма какво да се лъжем. пък и материята не е интересна на съвременната младеж, никой не ръчка вече в тази нива.

прогреса в цифровата и донякъде в силовата елетроника се дължи на напредъка на технологиите. но усливателите си остават почти на едно ниво, дори бих казал, че има регрес. вече не се произвеждат транзистори, който са се дялкали до преди 20 години и все още нямат аналози. няма и да имат, май. в аудио усилвателите прогреса е мижав също, по-скоро е в посока КПД и по-голяма мощност. аудиофилите с ламБите ги изключваме изцяло от съвременната схемотехника, те гонят нещо по-неуловимо.

сети се какъв AN си гледал, с удоволствие ще го прочета. жалко, че джим си отиде без време, не се съмнявам, че щеше да направи забележително четиво.

емо,
BD140 е несериозно, бе човек! избора на транзистори е ключов момент в дизайна на такова захранване.
от това поколение, не мисля че има подходящи. има доста нови, които да ти паснат, че и модели има за тях. абстрахирай се дали ги има в комет, а намери точно тоя, който е идеален, ако ще и да струва $10. ще си струва :D обаче с тия мегахерци, дето ги гониш... не знам докъде ще стигнеш.

нещо не схванах тази схема как ще работи във втори квадрант? по-скоро само ще разрежда кондензатори (това е друга фунция), за което не ти трябват 3 паралелни транзистора.

пуснал си картина с товар 1мА. как изглеждат нещата при 4А, че нещо имам едни съмнения.


Сря Яну 14, 2015 8:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Лабораторно захранване
Определено бързодействието е ключово, затова и споменах по горе токова обратна връзка, там чстота / усилване не е константа, т.е. имаш бързодействие, не само на операционката но и на следващите стъпала.

За транзисторите Дедо е много прав, и за това че вече е трудно да се намерят истински и за това че с тия DB е малко умряла работа, аз не бях загледал че там са тези, не са лоши транзисторчета но не и за тая работа, и са бавнички ...


Сря Яну 14, 2015 9:23 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Лабораторно захранване
Дедо
http://www.linear.com/docs/4159


Сря Яну 14, 2015 9:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лабораторно захранване
@ emilvtc : ама изобщо не приемай Тината или друг симулатор за евангелие! Cekins на предната страница каза, че два серийни кондензатора не емулира правилно, а ти си тръгнал...
Доколкото разбирам схемичката е точно такава само заради симулацията, но схванах идеята.
- Направи изхода симетричен де.
- Като казах две обратни връзки нямах предвид два ОУ, ама и така става.
- Стойността на C1 е твърде голяма, оттам и кофтият резултат - само транзисторното стъпало стабилизира по ВЧ. Обаче пробвай със 5.1 кОма серийно да видим... А 20 мОма по 4 А са цели 80 мВ :)
- Комбинацията от D1, D2, T8, R10 и R7 ми се струва претрупана, но това са подробности. Надявам се да си сбъркал с C4.
- Всъщност U2 спокойно може да се замести с дискретни транзистори и да почне да гони няколко стотин мегахерца. И така не му трябва точност, а само скорост.

Сигурно има и друго, но като за алфа вариант...

Edit: ба маа му що народ писал преди мен, пък аз що не видях...?!


Сря Яну 14, 2015 9:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Лабораторно захранване
miro_atc написа:

ааа, тва съм го чел. то е от миналия век бре! помислих си, че някой нов капацитет се е появил на хоризонта :? а то бил стария кондензатор.


Сря Яну 14, 2015 11:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2786
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Лабораторно захранване
Прикачам фаил с DC режимите при 4А изходен ток.
Някои от транзисторите няма да устискат по мощност, но както вече казах, това не са реалните транзистори.

Все още се опитвам да намеря транзистори, за които да имам модел, да мога да си ги доставя и да не струват майка си и баща си.

Мощните транзистори трябва да са PNP с ft > 50МХз, Pc>90W, Ic>6A,като този ток да може да го издържат при 16V Uce, h21 при 6А > 40 примерно ... Като гледам, транзистора няма да е един, а 2 в паралел ... Мощен не се връзва много с високочестотен (добре поне, че няма нужда да са и високоволтови)...

Бонго, кондензаторите със стойност 1p не са грешка. Задавам им такива стойности, за да не оказват влияние на симулацията и да не ги трия от схемата докато си играя със стойностите на компонентите. Няма да ги има на платката.

Дропа върху шунта от 80мВ e неизбежен, но при изходен ток 2А (пиков от GSM-a) дропа върху него ще е 40мВ, което е допустимо според мен. Все пак този дроп ще се компенсира от регулатора и ще "клати" изхода само в преходните моменти при промяната на консумацията на товара.

Не е лесно, но не е и толкова невъзможно да се направи бърз и мощен регулатор ако се вярва на тината де ...

Дедо, долното рамо освен за разряда на "кондензатори" мисля да го използвам и при симулирането на батерия като товар за "чарджер". Трябва да държи 4А при 15V или 60W.
Ако има вентилатор в захранването, то той трябва да се включва само в този режим.


Прикачени файлове:
Regulator_Tina_2.pdf [15.54 KiB]
274 пъти
Чет Яну 15, 2015 10:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Лабораторно захранване
Гледам че се заиграхте с почти класическата схемотехника на усилвателите клас АБ, та да метна едно линкче към два интересни проекта с доста интересни параметри...
1, 2


Чет Яну 15, 2015 10:36 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 428 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни