Отговори на тема  [ 428 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Следваща
Лабораторно захранване 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Лабораторно захранване
От много време ми се върти из главата идея за лабораторно захранване, което да използвам ежедневно в развойната ми работа. В момента използвам ТЕС-ове и разни правениот мен за конкретните ми приложения, но мисля, че вече е време да направя нещо по-универсално и подходящо за целите ми (предполагам, че и за вашите)...
Използвайки мненията Ви от темата на ДАН за захранванията реших да се опитам да дефинирам нещо като технически параметри и функционалност, която биха ми вършела работа. Няма точно да ги специфицирам, за да не налагам излишни ограничения или излишно усложняване на схемата, а и очаквам ваши идеи и изисквания, които да бъдат добавени.

Идеята ми е да се направи компактно и леко дву-канално захранване (2 положителни напрежения с обща маса без компенсация на пада по кабелите в изхода им), с максимална функционалност на минимална цена … С две думи „хубаво и евтино” :)

За да е леко и компактно - идеята ми е вместо трансформатор или разработване на мрежово импулсно захранване - да използваме компактно импулсно захранване (адаптер) за лаптоп. Гледам разни 20V/4.7A по 30лв в Кузмов. Това е около 100W.

Идеята ми е захранването да е двустъпално – импулсен предрегулатор + линеен регулатор след него. Така ще се намали мощността разсейвана от мощните транзистори на линейния регулатор. Така вероятно ще се избегне и необходимостта от принудително охлаждане с вентилатор.

Адаптера за лаптоп AC220 -> DC20V/5A. ще захранва два идентични канала, всеки от които е изграден от DC/DC предрегулатор и прецизен линеен регулатор на напрежение с токоограничение. Така ще може при ниско изходно напрежение да имаме голям изходен ток (>5А примерно при 5V в изхода). Единственото ограничение ще е сумата от мощностиър в двата канала да не надхвърля мощността на мрежовия адаптер. (Предполагам, че това би било достатъчно за доста девелопъри.)

Изходното напрежение и ток на всеки от каналите трябва да може да се регулират дигитално от ротари енкодер или от персонален компщтър през галванично разделен комуникационен интерфейс. Допълнително може да се сложи и защита (с тиристор в изхода) от пренапрежение или изхода да се направи „биполярен” (с мощен транзистор и към маса).

Има доста тънкости в аналоговата част на линейните регулатори (шумове, стабилност и бърза реакция при промяна на товара), но се надявам с общи усилия да достигнем до приемлив вариант.

За да не се използват много на брой и скъпо чипове – идеята ми е до колкото може фунционалността да бъде поета от микроконтролера.
За да не се използват външни ADC-та за измерването на изходния ток и напрежение на каналите обмислям възможността да използвам контролер с вграден 12битови конвертор. За управлението на изходните токове и напрежения на каналите мисля да използвам външни DAC-ове (не се сещам за подходящ контролер с 4бр. поне 12bit. DAC-a). Гледам микрочеп предлагат 4 канални 12битови DAC-чета с I2C интерфейс за около 1долар.

За управление мисля да използвам клавиатура с 16 бутона + ротари енкодер.
Отделно захранването ще може да се управлява и от PC.
Мисля да е през USB (RS-a отдавна изчезна от лаптопите). Трябва задължително да има галванична изолация, като за целта мисля да използвам 2 оптрона. Т.е. микроконтролера през UART и 2 оптрона комуникира с FTDI Serial to USB конвертор. Ще се използва захранването на USB-то за захранване на FTDI-я и оптрона от страната на РС-то. Може да се използват оптрони с цифров изход за да се постигнат скорости над 115.2 kbps.

Относно функциите – ще има индивидуално вклщчване и изклщчване на изходите, заклщчване на сетингите, задаване на обхват на промяна на изходото напрежение (минимално и максимално - това е основна функция, която ми трябва при развоя и тестовете на батерийни устройства), задаване на тока на токоограничение, управление на изходите директно от ротари-енкодера или с бутони (делта + и делта -).

Комуникационния канал с РС-то освен за управление ще може да се използва и за логване с предварително зададен семпъл рейт на изходния ток и напрежение (предполагам, че ограничението ще дойде основно от UART -a)

Дисплея ще трябва да е графичен – поне 128х64, н достатъчно голям, на който едновременно да може да се показват изходните напрежения, токове, мин и макс обхват на всеки от каналите и др. (За това беше питането ми в в другата тема преди няколко дни)

Мисля, че е напълно възможно контролера през ПВМ-ите си директно да управлява през драйвери мосфет-ите на предрегулаторите на двата канала, да измерва с вграденото си АДЦ изходните токове и напрежения на каналите (12битово ), да чете ротати енкодера и клавиатурата, да управлява бъзер и външните DAC-ове (12 битови) и ЕЕПРОМ през I2C. Т.е. като изклщчим операционните усилватели, компараторите и драйверите за MOSFET-овете – всичко друго да се поеме от контролера.
По този начин ще може доста да се оптимизира броя и стойността на компонентите, а и да се постигне максимална гъвкавост на дизайна.

Предполагам, че гореописаната функционалност ще е повече от достатъчна за софтуерни ембедед девелопъри. (Поне аз бих бил щастлив и по-спокоен, ако разполагах с такова в ежедневната ми работа.)

Понеже не разполагам с много време точно в момента – мисля че ще е добра идея, ако захранването се дефинира и разработи с общи усилия – като отворен проект.

Приемам всякакви идеи, критики и коментари ...


Нед Ное 23, 2014 9:11 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Пет Юли 01, 2005 9:46 pm
Мнения: 229
Местоположение: Гложене/София
Мнение Re: Лабораторно захранване
Би било хубаво максималното напрежение да е поне 30+V за тези, които правят уреди за камиони и автобуси. По този повод, би могло да се ползва и някой от уредите на meanwell вместо лаптопски адаптер (http://meanwell-bg.com/)
А иначе тези образи са направили почти същият уред:
http://tuxgraphics.org/electronics/201005/bench-power-supply-v3.shtml


Нед Ное 23, 2014 9:48 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Лабораторно захранване
Идеята ми беше провокирана и от тази публикация. (Обърнете внимание колко са големи радиаторите и за какви напрежения и токове става дума).

Относно обхвата на напрежението -не виждам проблем да е и 30V. Въпрос на подходящ адаптер или трансформатор.


Пон Ное 24, 2014 8:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8888
Местоположение: Разград
Мнение Re: Лабораторно захранване
То аз съм писал вече, ама все пак - малко ми бяга от целевите напрежения и тоци - това което аз съм си замислил е чисто импулсен и евентуално някой маломощен линеен след импулсния може би с опция за превключване. Целевите ми напрежения са от 0 до 100 волта и от 0.001 А до +30А (тия големите тоци естествено при много ниски напрежения) - просто искам да мога да си включва в него каквото ми дойде на акъла - включително и нискоомни нагреватели - почти на късо - нещо като индукционните поялници. Като мощност си мисля за нещо от порядъка на 250 - 300 вата. Мен също не ме кефи много идеята за фиксиран максимален ток при всички напрежения, защото така максиманата мощност ще може да се ползва само при максимално напрежение. Заданията също си е повече от желатено да се виждат и да са сии през някакъв контролер.


Пон Ное 24, 2014 9:08 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Лабораторно захранване
Според мен проблемите са два - единия е захранването, другия измерването.
Може да помислиш за два отделни модула или поне независима работа. Първо защото много от нас вече имаме захранвания и няма нужда от адаптери, даже ограничители. Второ, когато се мери не е задължително да се мери мрежово захранване, може устройството да е на батерии.
Тъй де, искам да кажа че се интересувам от мерене, даже в момента се боря да смъкна консумацията на едно животно, та си трябва качествено мерене, дето да може да се сваля, анализира...


Пон Ное 24, 2014 9:16 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Лабораторно захранване
Cekins, Идеята е да се получи "захранване за програмисти" ...

Миро, относно меренето на батерии - преди време си направих токовия измерител от прикачения линк по-долу и с него си меря консумацията на батерийните устройствата. Мога да меря като захранвам с батерия или от адаптер.
Идеята е да мога да меря в широк динамичем обхват. Т.е. да меря микроамперите в слип режим, като същевременно когато устройството се събуди и опъне 200мА това да не срине захранването. Е, в будно състояние изхода е наситен, но целта ми е да премеря малките тоци. Ако искам да меря тока в активен режим - сменям обхвата ...

Нещо повече - направих си преходна платчица към анализатора (виж темата на лог. анализатор, която бях постнал преди време) и така с аналоговият му вход меря консумацията си синхронно с 8 цифрови сигнала.

Може да се направи друго - на отделни клемички да се изведат изходни напреженои сигнали пропорционални на консумирания ток от всеки от изходите, към които да закачим сондите на скоп. Трябва да има и подобхвати за ниските консумации.


Прикачени файлове:
Current measurement_5max_positive.pdf [47.29 KiB]
608 пъти
Пон Ное 24, 2014 10:04 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лабораторно захранване
Абе нещо не мога да вдена около схемата в атачмънта. Къде се включва товара, къде захранването?

_________________
Хайде де!


Пон Ное 24, 2014 10:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Лабораторно захранване
dan написа:
Абе нещо не мога да вдена около схемата в атачмънта. Къде се включва товара, къде захранването?


Батерията се включва на J2 спрямо маса.
товара се включва на J5 спрямо маса.

Идеята е да се ограничи пада върху "шунтовия" резистор и дроп-а върху него никога да не е по-голям от около 100mV - независимо колко е високоомен той.


Пон Ное 24, 2014 10:33 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Сеп 27, 2004 8:22 am
Мнения: 15501
Местоположение: София
Мнение Re: Лабораторно захранване
Хе това схемче изглежда много хитро. Направо му отвори отделна тема, че то си е завършен инструмент ако работи както го описваш (сега не ми се мисли теоритчно по въпроса, тъй че ти се доверявам).

_________________
"Да еба и шибаната държава" мислеше си Гошо, докато се опитваше да улучи кофата за боклук от балкона на осмия етаж.


Пон Ное 24, 2014 11:54 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 31, 2004 8:19 pm
Мнения: 4410
Местоположение: Stara Zagora
Мнение Re: Лабораторно захранване
Много е добра идеята на тази схемичка. Аз съм си правил подобно но с Шотки диод. Но този вариант е с по малък пад. Изглежда като да е достатъчно бърз.
Предполагам реакцията на схемичката при рязко покачване на товара ще е някакви микросекундички.


Пон Ное 24, 2014 12:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Лабораторно захранване
Аз не разбрах много що толкова се прехласвате по схемичката - стандартен набор от наръчник за ОУ схемотехника.
Имам обаче забележки: на мястото на D1 е добре да се сложи интегрален стабилизатор 1.25В (или източник на ток вместо резистор отдолу), мястото на C1 е паралелно на него, а делителят да е по-нискоомен.

Пък и 100мВ не са ли малко множко?

Едит: то най-бързо става с дискретни елементи, де :)


Последна промяна bongo_x2 на Пон Ное 24, 2014 1:04 pm, променена общо 1 път



Пон Ное 24, 2014 12:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Лабораторно захранване
хм... тая схема има някакъв смисъл за супер ниски консумации.
Но не е достатъчно като обхват, тоя транзистор е с по-голям Rds отколкото шунтовете дето ползвам обикновено ;-)

Както и да е, може да се помисли и върху обхватите и върху меренето, но по-важното е да се стигне до нещо завършено и най-вече със софтуер и анализ. Анализът е супер важен поне за мен. Щото на практика трябва да се направят хиляди измервания преди да кажеш има ли проблем някъде или няма. И ръчно е зор, голям зор. Затова си го представям да пусна софтуера, да мери и да мисли ;-)
Примерно... проиграваш DC/DC. Един от тестовете дето правя е при постоянен или относително постоянен това развъртам входното по целия му диапазон и следя входния ток. Ако се държи като линеен стабилизатор лошо ;-) Иначе в случая софтуера може да начертае кривата на кпд-то в диапазона на напрежения дето е видял. Вече ако има и управление на захранването, може да му кажа - подай от толкоз до толкоз волта, мери тока и ми дай кривата на кпд-то ;-)
Друг пример е когато устройството има няколко различни режима и консумацията му е различна. Евентуално софтуера трябва да може да ги разпознава и да може да прави сравнения. Щото често бъзикам нещо, което дава ефект само в определен режим, но не мога директно да скоча в тоя режим и да седя там и да си меря тоци... Затова искам да се направи замерване преди промените, замерване след промените и да се види какъв е ефекта....


Пон Ное 24, 2014 1:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Лабораторно захранване
Схемата работи със сигурност. Ползвам я от няколко години почти ежедневно. Реакцията е около 1uS и в моя случай е напълно достатъчно. (консумациите ми са от 1uA до 300-400мА при захранване 2.4 - 4.2V батерии)

Понеже схемата е "стандартна" - не съм виждал никъде подобна реализация, въпреки че когато започнах да я мисля направих няколкодневно проучване. Не намерих нито готов уред (който да си поръчам), нито готово подобно схемно решение и се наложи да си го мисля сам. Е, не е ракетна технология, но ми върши доста работа.
( Не е никак лесна работа да направиш схемата по-бърза и да показва формата на реалния ток без изкривявания при тези усилвания ...)

Та подобна идея може да се имплементира във въпросното захранване, така че да може да се мониторира тока без въпросните 100мВ дроп. Струва си да се помисли в тази посока. (това ще го оценят предимно "софтуеристи", които се интересуват от консумацията на устройствата си в различните им режими на работа).

Но да се върнем към идеята за захранването и по-специално за линейниа регулатор в изхода. Трябва изходните ток и и напрежение да се управляват с напрежение.
Според мен това е тънкия момент в захранването. Трябва да е стабилно, да не шуми и да има бърз респонс при промяна на товара (да кажем не по-бавно от 20-50uS при промяна на тока от 10-90% с минимално пререгулиране или дроп не надвишаващи да кажем 100mV)
Трябва да държи ток в изхода да кажем поне 5-6A и да е лоу дроп ...
(... баси и изискванията ...)

Някакви идеи за схема на линейните регулатори в изхода?
(може и от книжките със "стандартни" схемички да е)


Пон Ное 24, 2014 1:25 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Лабораторно захранване
за голям ток, лоу-дроп, бърза реакция и без пререгулиране... успех :)

_________________
Хайде де!


Пон Ное 24, 2014 1:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 06, 2007 7:44 pm
Мнения: 2798
Местоположение: Пловдив
Мнение Re: Лабораторно захранване
Прикачам начална схема на линейния регулатор, от която да тръгнем да мислим.

Има импулсен пред-регулатор, който трябва да държи дропа върху линейния регулатор примерно 1.5-2V.

Линейния регулатор е стабилизатор на ток и напрежение, като заданието за тока и напрежението ще дойдат от ДАК-ове (0-+4V спрямо маса).
сигнали от изходния ток и напрежение, които трябва да се мерят от ADC-тата на контролера (вероятно напреженовия канал ще се буферира с повторител преди входа на АЦП-то).
Има две помощни напрежения : -5V и от вторичната TR1_2 на сеепик-а за -5V.

Принципно според мен схемата би била работоспособна, но в нея виждам следните недостатъци:
1. ДУ за измерването на изходния ток - трябва да има голямо усилване и голямо подтискане на симфазни сигнали (точни резистори). На всичкото отгоре трябва и да е бърз и с малък офсет...
2. доста са транзисторните стъпала => няма да има бърз респонс
3. Изхода не е биполярен. Може би трябва да се добави генератор на ток към -5V захранването задаващ ток на покой, или изхода да стане биполярен (пак с някакъв макар и малък ток на покой)
4. ОУ-1:А и 1:В трябва да са високоволтови, бързи (dU/dT), и с малък офсет ...

... Не съм сигурен дали тази идейна схема е най-подходящата ...

Някакви коментари и идеи?


Прикачени файлове:
Lin_Regulator.pdf [16.46 KiB]
578 пъти
Пон Ное 24, 2014 3:00 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 428 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 29  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни