Отговори на тема  [ 135 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Генератор за 77.5kHz (DCF77) 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Точно за такъв говоря. Оригинално, нулевата му позиция е 12:00:00. В момента стрелката за час е с един напред - дифолта му е 01:00:00. Но си е "кръпка" де...


Сря Мар 22, 2017 6:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
itso.t написа:
...Чудех се по кой от двата пътя да кривна - софтуерно или хардуерно и дали има трети...

Всъщност, има и трети начин де - да няма излъчване между 21:00 и 1:00, но засега не разсъждавам върху него... :D


Сря Мар 22, 2017 8:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
itso.t написа:
Имам едно принципно триумение. Времето което пристига по GPS е UTC. Конвертирането по нашенското е лесно - UTC+2. Проблемът е че тая лека корекция влияе и на календара.


Чак сега като каза за 3-я вариант май стоплих какво ти е триумението...
Принципно няма такъв проблем. Има различни начини на представяне на времето, съответно техниките са леко различни. Да не ги описвам всичките, само най-простия - времето се съхранява и обработва в секунди. Ама не секунди от денонощието ами секунди след определена година, да кажем секунди след 2000-ната. Така времето изглежда като едно голямо число, но е едно число и като правиш аритметика, просто работиш с числа. Съответно събираш или сравняваш или каквото искаш ама резултатът винаги е число, т.е. секунди след 2000-ната по UTC или по местно време.
А пък вече от число да извадиш ден/дата/час/минути/секунди или ден седмицата е въпрос на неособено сложни сметки. И винаги получаваш правилната дата, правилния час и т.н.


Сря Мар 22, 2017 10:45 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Губене на време е да правиш устройство дет да мери времето... До сега май 6-7 варианта съм дялкал :) .Най на далавера май е спец чип с батериика и си бараш каскета...

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Сря Мар 22, 2017 11:01 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
miro_atc написа:
Чак сега като каза за 3-я вариант май стоплих какво ти е триумението...
Принципно няма такъв проблем. Има различни начини на представяне на времето, съответно техниките са леко различни. Да не ги описвам всичките, само най-простия - времето се съхранява и обработва в секунди. Ама не секунди от денонощието ами секунди след определена година, да кажем секунди след 2000-ната. Така времето изглежда като едно голямо число, но е едно число и като правиш аритметика, просто работиш с числа. Съответно събираш или сравняваш или каквото искаш ама резултатът винаги е число, т.е. секунди след 2000-ната по UTC или по местно време.
А пък вече от число да извадиш ден/дата/час/минути/секунди или ден седмицата е въпрос на неособено сложни сметки. И винаги получаваш правилната дата, правилния час и т.н.

Подобен подход определено е новост за мен. Ще помисля по въпроса...


Сря Мар 22, 2017 11:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
mitko_el написа:
Губене на време е да правиш устройство дет да мери времето... До сега май 6-7 варианта съм дялкал :) .Най на далавера май е спец чип с батериика и си бараш каскета...

Вече има доста чипове дето, като заспят консумират една пръдня енергия, та даже си имат и диод да измериш температурата и спрямо нея да добавяш и да изваждаш цикли. Например msp430 като заспи, консумира малко, има си генератор за 32KHz кристал, има си температурен сензор и изводи да драйвиш дисплея.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Мар 22, 2017 11:45 pm
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
От първата страница на темата:
4040 написа:
В някои малки пикчета има NCO , което работи подобно на DDS.

Например PIC 16F1501/1503/07/08/09 (на цени от 2 до 3лв). Освен това има и вграден COMPLEMENTARY WAVEFORM GENERATOR (CWG) MODULE, който може да се върже към NCOто.


Чет Мар 23, 2017 10:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Много микроконтролери имат някакъв вид генератори. Въпросът е дали може да се генерира носещата честота с относително прилична точност. В момента съм подкарал нещата с микроконтролер на Силабс. Ами няма вариант заслужаващ внимание...


Чет Мар 23, 2017 10:42 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
itso.t написа:
Въпросът е дали може да се генерира носещата честота с относително прилична точност.


Дефинирай точност... и точно сигнала дето искаш. На мен не ми се чете, виждам че е нещо с амплитудна модулация, като смяната ставала точно в момента на crossing. Дали няма стане направо да си го "нарисуваш". По принцип DAC 12-bit @ 1Msps е де-факто стандарт. Точността по вертикала едва ли ти е фатална, по-скоро по вертикала ти трябва линейност, за да не ти е крива "синусоидата". По хоризонтала... ти трябва точен таймер и DMA дето да ти гарантира правилно клатене на DAC-a. Таймерите са толкова точни колкото източника на клока. Винаги може да набиеш нещо под 1ppm ама в твоя случай няма смисъл ако имаш GPS просто се синхронизираш по него. Повечето имат апп нотове на тема как се правят корекции на клока, а при някои като STM32L4 има и хардуерен clock recovery. Което е точно постоянна корекция/калибрация по еталонен сигнал. Следва си го автоматично с точност под 0.2% мисля беше.


Чет Мар 23, 2017 12:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Носещата е 77.5kHz. Според някое от многото писания които изчетох, лентата на приемника била 10Hz. Тоест, на око, е хубаво честотата да мърда с едва няколко херца. Логично е, че ако честотата е с по-голямо отклонение, при подходяща мощност (ниво на сигнала) пак ще стане работата, но засега се въздържам от подобен подход...

В момента осцилаторът е с кварц на 77.5kHz, CMOS, с филтри в изхода. За по-бързо, за тестовете гепих някакво готово решение от "нета" с LC филтри, ако не се лъжа, седми ред LPF. След филтъра директно е закачена малка феритна антена, с някакъв фото-мос оптрон за модулацията.
Още не съм мерил какво е нивото на хармониците. Като стигна до тая част, тогава ще задълбая повече по целия възел...

Поръчал съм и някакви модули с AD9531, за да тествам как ще стане работата.

Хубавото на хоби проектите е, че клиента не ми виси на главата, мога да се мотая безкрайно много време, и да си тунинговам изделието докато не ми хареса и не стане като по дебелите книги... :D


Чет Мар 23, 2017 2:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
itso.t написа:
Носещата е 77.5kHz. Според някое от многото писания които изчетох, лентата на приемника била 10Hz.


Демек към 100ppm ама ти гониш 10ppm...

Въпросът е как ще ги генерираш/коригираш?
Ако ще го правиш с проц ти трябва по-височка кратна честота. Така като гледам 31.000000 MHz би било пИрфектно... По-горе се спомена GPS, демек може би ще искаш да се синхронизраш с него.
Хм.. корекцията ще е проблем. За да постигнеш ppm-те (без зверски джитер) ти трябва нещо с малка стъпка.... Не се сещам за такова прасе в момента :-(


Чет Мар 23, 2017 4:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Засега се очертава осцилаторът да е външен. Вариантите които се въртят са три:

1: като текущия - квадратен, с филтри
2: транзисторен, синусоидален
3: DDS

Всеки си има своите предимства и недостатъци...
Ще го умувам като позвърша нещата софтуерно. Засега остава с квадратния...


Чет Мар 23, 2017 5:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Очевидно нямаш вариант без обратна връзка. Колкото и да е точен часовникът рано или късно ще мръдне спрямо GPS.
Ся въпросът е колко "мазна" искаш да е корекцията и на часовника и на носещата. Ако имаш фина корекция, то решаваш и проблема с носещата. Но за целта ти трябва резолюция от да кажем 1 Hz.
По 3-та варианта както си ги дал:
itso.t написа:
1: като текущия - квадратен, с филтри

Аз бих гo нарекъл чист цифров генератор. За да направиш 77000-78000 и да можеш да мърдаш с 1Hz ти трябва 6GHz таймер или програмируема закъснителна линия. Или нещо средно, сещам се за STM32F3x4 - с тях може да се коригираш сигналчето със стъпка до 217pS, което е "почти" колкото ти трябва (4GHz)...

itso.t написа:
2: транзисторен, синусоидален

Да кажем чист аналогов генератор. Някакъв V-F конвертор. Има доста... и готови чепове, макар че сякаш по-добре да си сглобиш с ОУ-та е по-добре. Няма значение.
Настройваш си го грубо около 77kHz и с едно DAC-че правиш финно до херц.

itso.t написа:
3: DDS

Може и да стане... но не мога да преценя от към хармоници и тем подобни колко чисто ще се получи. Ти пък ще имаш филтри, тъй че не би трябвало да има проблем, стига да докараш резолюция за фина настройка.


Иначе при всички варианти ти трябва еталонче. Не каза нищо ама предполагам ще имаш 1PPS. Тъй че в рамките на това импулсче си броиш точно колко клока прави носещата ти. Ако отброиш примерно 77503 - намаляш честотата с 1-2Hz, ако си отдолу - вдигаш. Ех може и някакво алгоритъмче за осредняване, че да не се мандахерца много-много ;-)


Пет Мар 24, 2017 9:11 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Имам чувството че говорим за различни неща. Засега не планирам подобно усложнение - еталон с точност 1ppm. Най малкото, според сегашните ми идеи би било доста самоцелно...
По-нагоре споменах за проблем с точната честота в друг контекст. Например, имаме MCU с осцилатор 20MHz. За да получим честота близка до 77500 кила, трябва да разделим основната на 258.
20к / 258 = 77519.4Hz Очевидно при тоя подход, мърдаме от основната честота с почти 20Hz. Което поне на книга е извън лентата на приемника.
Друг е въпроса доколко се спазва обявената честотна лента в приемниците. А и както споменах по-нагоре, дори и да се спазва, с подходящо ниво на сигнала пак ще стане работата. Въпреки това, бих задълбал в последното, само ако няма никакъв друг вариант...


Пет Мар 24, 2017 10:39 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Аз така и не разбрах ще има ли GPS или не, щото ако има мисълта ми беше да ползваш 1PPS (pulse per second) сигналче и по него да вземаш равнис.
Щото 20k/258 е сметка само на хартия. На практика ще имаш 20k +/- нещо си и то тва нещо ще зависи от темпко, захранване и т.н. Но ако имаш 1PPS и се сверяваш всяка секунда, то тия зависимости не те бъркат. Въпросът е че за да може да се сверяваш трябва да може да си мениш честотите с малка стъпка, е те затова беше предния пост ;-)


Пет Мар 24, 2017 4:59 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 135 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни