Отговори на тема  [ 135 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща
Генератор за 77.5kHz (DCF77) 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Имам няколко такива часовника вкъщи (сверяващи се от DCF77), но както е широкоразпространено у нас, сигнала не се хваща (мноого рядко се случва вкъщи). Още повече че съм на нисък етаж и така... шансовете са малки.

Реших че може да си направя локален изъчвател, от който дори комшиите в близост биха могли да се възползват. Точно време ще вземам от GPS. Засега нещата са на идейно ниво и се опитва да "събера" модулите като идея. Най-проблемно ми се вижда да се направи генератора на 77.5k.

Принципно има такива кварцове, но не са широко разпространени. Другия вариант е точен делител от по-висока честота (видях че в MOUSER има 5,89MHz и 6,82MHz, които точно се делят до 77,5k) или пък не толкова точен (примерно 20MHz или 21MHz, които се делят но с малко отклонение).

Някакви други идеи?


Пет Май 23, 2014 4:07 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Хах, дежаву. Това един проект който от доста време седи в много начален идеен вид. :D

Когато го обмислях, си мислех изходът да е ШИМ, който след това да се филтрира. Тъкмо ще може да се модулира директно от контролера. Не съм задълбавал много де, та може и да съм пропуснал някой детайл или греда...


Пет Май 23, 2014 4:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Каква точност ти трябва?

Поръчай си от Digikey някой MEMS осцилатор с желана от теб честота. Или си поръчай направо Si504 и си го конфигурирай на колкото искаш runtime. До 100 MHz са.


Пет Май 23, 2014 5:37 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Мии това е безобразно ниска честота, к'в е проблема? Освен това приемниците са прости и не гледат носещата а кода - значи 1% отклонение няма и да го усетят.

От любопитство гуглосах "77.5 khz" и дори попаднах на статия по въпроса:
http://0x7.ch/text/dcf77.pdf

Едит: а дали един MP3 плеър и тъп умножител на честота не биха свършили чудеса някъде и за нещо 8)

А, то го пишело:

Conclusions
- spoofing the DCF77 signal is easy
- it can be done with hardware for < 10 CHF
- amplification of the signal for greater range would be easy but if you try, you probably get your ass kicked very fast
- ATMega MCU’s are cool
- the soundcard can also be used for some fun stuff (besides playing sound)

Edit2: и друг швейцарец-часовникар: http://www.changpuak.ch/electronics/DCF77.php


Пет Май 23, 2014 5:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Най-лесно е с ДДС генератор http://www.ebay.com/itm/New-AD9850-DDS- ... 3a7ba9a3a8
едно време вървяха по 4$ ама сега гледам, че цената им се в вдигнала.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Пет Май 23, 2014 8:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Дам, и аз не знам каква точност ми трябва.
Виждал съм приемниците вътре в часовниците, общо взето повечето са нещо подобно:
Изображение

Кварца на платчицата ме навежда на мисълта че сигнала е филтриран в доста тясна честотна лента (може и да не е така де). С оглед на всички боклуци които могат да се хванат в тая честотна лента би било логично да е така. Но няма да се учудя ако не е.


Пон Май 26, 2014 10:46 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
ike написа:
Най-лесно е с ДДС генератор http://www.ebay.com/itm/New-AD9850-DDS- ... 3a7ba9a3a8
едно време вървяха по 4$ ама сега гледам, че цената им се в вдигнала.


Е, чак DDS..., аз първоначално си мислех нещо за PLL - 4060, например. Обаче пак става сложно - два делителя, самия 4060, и отделно процесор... много чаркалък. Ако честотата не е необходимо да е съвсем точна може да се ползва 20MHz кварц, и да се раздели на 258. Може и 10MHz да се раздели на 129, но ако се дели на 258 последното делене е на 2 и ще се получи симетричен правоъгълник със запълване 50%. Предполагам че честотата на кварца може да се донастрои до необходимата с кондензаторите, макар че може да се окаже и невъзможно. Но така или иначе е доста близо. После малко RC филтриране до синусоида (грубо), и настройка на феритната антена в резонанс (което си е също неизвестна за мен в момента). Така или иначе се гони обхват 10-15 метра, така че в кой знае какви филтрации и мощности не мисля да се впускам.


Пон Май 26, 2014 12:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
bongo_x2 написа:

Едит: а дали един MP3 плеър и тъп умножител на честота не биха свършили чудеса някъде и за нещо 8)



Това със звуковата карта ясно. Ама някой трябва да напише софтуер (за да става автоматично) и компйтъра трябва да е пуснат постоянно (най-вече между 12 и 5 часа през нощта) за да се сверят часовниците сами.
Освен другото, звуковата карта трябва да може да извади правоъгълник (да няма soft clipping). Е то и да не може, външно не е проблем да се направи де. Но все пак гоним автономно устройвство, което освен другото и да сверява правилно часовника.


Пон Май 26, 2014 12:31 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Софтуерите са написани отдавна - например Audacity :)
Другото е бял кахър.
Все пак: това само ми хрумна и после го зърнах из нета, не съм го пробвал.

Едит: не бях сигурен, че държиш на "правилното" сверяване на часовника, затова споменах MP3. Както и да е, можеш да си спокоен: едва ли ти трябва свръхточна носеща - виж честотата на кварца от картинката, че не ми се отварят часовници сега...


Пон Май 26, 2014 4:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
velio написа:
Е, чак DDS...

Едно време много им беше паднала цената. Бяха по 4$ на купи сега и по 2.50$ на аукцион с все доставката. Ако за 4$ можеш да си решиш проблема, както навремето Алекандър македонски с Гордиевият възел. Като бонус на изхода получаваш синосуида и можеш да сменяш честотите да са и на другите станции, ако евентуално ти се наложи http://en.wikipedia.org/wiki/Radio_clock
Тоест трябва ти най-евтиния контролер, ДДС модул, намотана медна тел за антена и си в джаза. За един ден работа с тестването.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Пон Май 26, 2014 9:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 25, 2005 12:58 pm
Мнения: 4580
Местоположение: US
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
DDS с PIC32 Arduino платчици от Digilent с WiFI shield, веднъж в денонощието е достатъчно да се връзваш към интернет и да вземаш точното време, а може и GPS-а да си закачиш. Не си спомням как точно се генерираха данните при DCF, но би трябвало сравнително лесно да можеш да ги изгенирираш и с DDS-а ( pattern generator с DDS ).

_________________
Ето аз дишам, работя, живея и програми пиша тъй както умея, с проца под вежди се гледаме строго и боря се с него доколкото мога....


Вто Май 27, 2014 6:51 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Ами то протокола е описан, има го дори в уикипедията. Проста амплитудна модулация (или манипулация) с две нива, като 1 и 0 се кодират с различна продължителност. Това не е проблем.

Иначе имам тука разни LPCXpresso платки, на които не се ползва частта с процесорчето. Може да задълбая малко и да си поиграя с някой процесор.

Отделно май имам някаква ST Discovery, пък и да нямам са супер евтини, с вграден STLink.


Сря Май 28, 2014 12:54 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Когато имам работа - най ми се занимава с глупости.
Отворих един часовник. Вътре приемникът е отделно модулче с надпис "DIGI-MAX RC-8000", на кварца пише само "BE97" и най-вероятно интегралата е CME8000 - http://www.c-max-time.com/downloads/getFile.php?id=543
Значи: предавателят си иска кварцовата стабилизация.


Сря Май 28, 2014 3:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Да изтръскам малко темата от прахта.

Скоро нещо се ентусиазирах на темата и почнах да правя генератор на 77.5к. Викам си ще го направя по "простия" начин - със синтезатор.
До тук добре. Малък рисърч показа че масово (ако не и единствено) PLL схемите са насочени към RF, и то над 1GHz. Особено тези с вградено VCO дори няма никакъв начин да се слезе под 1 GHz.
Единствения ми вариант остана 4046. Борих я малко, засега не знам къде е проблема, но е доста нестабилна. Предполагам не е от най-"чистите" PLL-и ама чак толкоз.... Мисля че имам някакъв проблем. Ще го търся... известно време и после ще се откажа.

Ще се окаже прав човека дето каза DDS - Малко и просто. Дори вчера ми дойде и платчицата.

ПС - това горното е при условие че нямаме 77.5к кварц, което е масовия случай де.


Пет Май 27, 2016 11:12 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Сря Фев 04, 2015 7:11 pm
Мнения: 610
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
В някои малки пикчета има NCO , което работи подобно на DDS.
А този сверяващ сигнал откъде се излъчва и навсякъде ли го има?


Пет Май 27, 2016 11:42 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 135 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни