Отговори на тема  [ 135 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Генератор за 77.5kHz (DCF77) 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
bongo_x2 написа:
Ся, itso.t , пусни един як на 25КХц и дай картинка до 20КХц - това имах предвид.

Ся, за момента итсо.т приключи с картинките. Че както е тръгнало, с няколко итерации ще стигнем и до "измери 33 кила на един крак, със затворено дясно око"... :D

Пиковете са няколко. Единият е около 35 кила, ама той е ясен откъде е - от една китайска настолна лупа с лампа. Когато е необходимо, се лекува с power off.
Тоя около 60 кила все още загадка. Преди време, дебнейки го, седях на тъмно в офиса, с изгасено абсолютно всичко, с изключение на шварца, и така и не изчезна. Подозирам че е "комшийски", ама кой да каже... Някой ден ще го разследвам по-обстойно...
Не се оплаквам де, когато е милостив, изчезва. :D


Сря Фев 01, 2017 1:14 am
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Съб Мар 30, 2013 11:17 pm
Мнения: 269
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Ейй, какво ви се наби в очите тоя "пик" на 60 KHz? Вижте че е на ниво -100 dB под новото на основната. Не отричам че го има, но 100 dB са бая много и трудно постижими. Аз не бих му обръщал внимание :D


Сря Фев 01, 2017 5:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Да побутна леко нагоре темата, и да се похваля... :D
Една клавиатура амортизирах от писане (понеже съм крив писач), но вече има работещ първообраз на изделието - чете час от GPS и предава данните по DCF77. Още не съм направил датата, че имам някакъв проблем със сигнала на GPS, и засега карам по неговия си часовник, а докато не хване спътници, няма данни за дата.
Общо взето капризна работа се оказа тоя DCF. Както се знае, предаването на данните е със шеметната скорост от бит за секунда. :D Съответно, ако предаването не е точно синхронизирано с носещата на DCF, работата не се получава. Поне при мен. Какво обаждат по въпроса:
Цитат:
DCF77 radio controlled clocks ar usually using 3 methods to check the validity of the received time signal:

1. rudimental test of the received code word by analysing the parity bits which are part of the time signal.
2. testing whether at least 2 (sometimes 3) received code words are in the logical sequential order
3. using a build-in date routin to check the received coder word for conformity. A date/time which is against the used definitions will not be accepted (e.g. 33-Marz-2010).

Друго което не трябва да се пропуска - данните на GPS и предаването по DCF трябва да са синхронизирани, за да не се получи тъпия момент, по средата на предаването данните да се сменят и CRC да стане невалидно.

Имам още доста да правя, но едно по едно. Все пак съм блондинка на тема програмиране. :D

Още се двоумя какъв клок за носещата на DCF да използвам. Минах през варианта кварц на висока честота и деление. Поиграх си малко есксела - най-доброто попадение беше 52MHz/671. Грешката беше под 4Hz.
За тестовете първоначално използвах сигнал-генератор. В момента е с CMOS кварцов осцилатор на 77.5 кила и филтри в изхода. Поръчал съм и някакви DDS чипове на AD. Ще го мисля по-натам...


Нед Мар 19, 2017 8:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Да добавя още малко инфо...
Много фолклор има около DCF77... Писали, преписвали, при това с грешките... :D Базово инфо: https://en.wikipedia.org/wiki/DCF77
Намерих няколко противоречия в информацията циркулираща в нета.
Първото беше за нивата при амплитудна модулация. Бачка се с две мощности - висока и ниска. Според различните източници, ниската е 15% или 25% от високата...
Второто е за начина на изчисляване на трите парити бита - Р1, Р2 и Р3. Според уикито, а и според всички които явно са преписвали от него, парити за минути се изчислява за битове 21 до 28, като 28 е самия прити бит (Р1). Същото важи и за другите два. Досега не бях попадал на подобно нещо - в сметката за парити да влиза и резултата от паритито... Поне на мен ми изглежда малоумно... :D
Според други източници, паритито се изчислява нормално. Например за минути се изчислява за битове 21 до 27.

В инфото има някакви гадости за фазово модулиран сигнал... Засега се правя че не ги виждам, и не са включени в проекта. :D Ако към края му остане ресурс, може да помисля по въпроса. Нямам яснота дали всички часовници бачкат с амплитудна модулация, и като екстра някои да използват и фазовата или бачкат само с едната или с другата. Не съм и търсил особено задълбочено де. На тоя етап на проекта не е належащо.

Пооправих си малко глупостите - и хардуерни и софтуерни. Тествах на два часовника сверяващи се през DCF, единият много ретро, другия е съвременно производство. С две думи - видяха се, харесаха се и се взеха...


Вто Мар 21, 2017 10:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9635
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
itso.t написа:
С две думи - видяха се, харесаха се и се взеха...

на единия стрелките му на 10:10, на другия на 8:20 :D


Вто Мар 21, 2017 10:59 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
ДедоБоре написа:
на единия стрелките му на 10:10, на другия на 8:20 :D

Още по-лошо - единия няма стрелки. Неразрешим проблем...

Като цяло, системата се оказва не лошо измислена. Има куп проверки. Едно нещо да не пасне, и прекъсва процеса на сверяване... Това много добре се вижда на жигиталния - хваща си бита за нова минута и чакайки да събере цялата информация (бит/сек.), започва да отброява секундите. Където се ресетира, там си в издънка... :D
Като за китайски боклук от няколко кинта, доста неща са вкарали в него. Не се подлъгва и от статчини данни да минути и час. Иска да се увеличават...


Вто Мар 21, 2017 11:10 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
По едно време имаше някакъв интерес към дискусията, но май само аз пиша в нея...

Имам едно принципно триумение. Времето което пристига по GPS е UTC. Конвертирането по нашенското е лесно - UTC+2. Проблемът е че тая лека корекция влияе и на календара.
Единият начин е тия нещица да си ги смятам, но ми се струва крива и излишна работа. Високосни години и прочие досадности...
Другият е да метна един RTCC - демек с календар, и да оставя тия глупости на него.
Други идеи?


Сря Мар 22, 2017 1:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
itso.t написа:
По едно време имаше някакъв интерес към дискусията, но май само аз пиша в нея...

Имам едно принципно триумение. Времето което пристига по GPS е UTC. Конвертирането по нашенското е лесно - UTC+2. Проблемът е че тая лека корекция влияе и на календара.
е как влияе на календара? Не може ли като сметнеш час 00:00 да минеш и да сметнеш часовника.

_________________
Хайде де!


Сря Мар 22, 2017 3:38 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл

Регистриран на: Чет Окт 02, 2008 9:24 pm
Мнения: 104
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
даже зимното е +2, лятното е +3 сега от март.

Влияе на календара, така че в часовете от (UTC минус отместването) до (00:00 по UTC),
GPS дава датата за предния ден, часовника трябва да показва следваща дата,
което трябва да се изчисли от календар. Не става само със + 1 ден.


Сря Мар 22, 2017 3:43 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
itso.t написа:
Единият начин е тия нещица да си ги смятам, но ми се струва крива и излишна работа. Високосни години и прочие досадности...


Имам като код всякакви подобни простотии... само кажи какво точно ти трябва, че не следя темата (сори) ;-)


Сря Мар 22, 2017 4:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Въпросът е по-скоро теоретичен. По-нагоре съм изброил двата варианта за които се сещам. Тоя с RTCC е по-мързелив откъм софтуер, но по-сложен (условно) откъм хардуер.

Миро, мерси за предложението. Като стигна до конкретно решение, ако ми потрябва нещо, ще обадя.

В момента така или иначе датата която предавам е фалшива (статична). За тестовете ползвам някакъв много ретро развоен кит за GPS, който не подава подобна информация. Тия дни ще го ъпгрейдна и ще видя какво и как.

Редакция:
За момента си влача още един дребен проблем. Сверявам часа, и докато го изпратя, което трае една минута, той е "остарял" с толкова. Трябва да видя дали съм омазал софтуерно нещо или проблемът е концептуален... :D
Тоест, трябва да видя какво трябва да се изпраща по протокол - текущото време, или пак него, но с една минута напред...


Сря Мар 22, 2017 4:24 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юли 31, 2007 1:55 pm
Мнения: 1792
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
@itso.t: вземаш UTC, добавяш си каквото искаш като часова зона и отместване (DST), и оттам се смята останалото.


Сря Мар 22, 2017 5:42 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Съб Мар 30, 2013 11:17 pm
Мнения: 269
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
Според мен за да е истински сигнал по DCF трябва да работи с часовата зона на Германия т.е. 1 час напред от UTC плюс зимно/лятно. Така ако часовника случайно чуе истинската вълна от Германия няма да си мести ту напред ту назад часа.
Още малко инфо - мощния сигнал се лъчи между 02:00 и 03:00 през нощта - него почти винаги часовниците ми го чуват, за разлика от слабия който само един го чува, като той май е непрекъснато в ефир (или по-скоро на някакъв период не по-дълъг от 10 минути)


Сря Мар 22, 2017 6:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
woody написа:
@itso.t: вземаш UTC, добавяш си каквото искаш като часова зона и отместване (DST), и оттам се смята останалото.

Това е ясно. Чудех се по кой от двата пътя да кривна - софтуерно или хардуерно и дали има трети...

PhilipZ написа:
Според мен за да е истински сигнал по DCF трябва да работи с часовата зона на Германия т.е. 1 час напред от UTC плюс зимно/лятно. Така ако часовника случайно чуе истинската вълна от Германия няма да си мести ту напред ту назад часа.

Има резон в думите ти. От друга страна, имам поне два часовника на които няма как да се укаже офсет от времето излъчвано от немско.
Да кажем че тоя със стрелките подлежи на хардуерна интервенция - пренастройване на стрелките с час напред.
Като цяло, това е лесно за корекция. Като наближа към финала на проекта ще го обмислям и уточнявам...


Сря Мар 22, 2017 6:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Генератор за 77.5kHz (DCF77)
itso.t написа:
тоя със стрелките подлежи на хардуерна интервенция

зависи... навремето имах някакъв дето се правеше на "умен". Като го пуснеш почва да върти стрелките докато детектне нулева позиция и после като чуе радиото си се сверяваше по немско време като пич. Така и не можах да го излъжа ;-)


Сря Мар 22, 2017 6:34 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 135 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни