Отговори на тема  [ 539 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36  Следваща
Универсална станция за запояване. 
Автор Съобщение
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Фев 28, 2015 10:18 am
Мнения: 40
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Благодаря за бързият отговор.
Не открих друга тема в този форум, затова ще постна снимка на другата страна на платката тук (извинявам се предварително).

Firmware-а е от Dangerousprototypes.

Прикачени файлове:
IMG_1105.JPG
IMG_1105.JPG [ 934.32 KiB | Прегледано 4829 пъти ]


Пет Дек 02, 2016 1:28 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Ето я другата тема:
viewtopic.php?f=22&t=13345

Сега, виждаш ли че на гърба около 3 пада на 7-сегментните индикатори, които графичния дисплей замества, има оставени площадчици? Трябва да ги свържеш с падовете с мостче от тинол ето така (и само най-дясното да свържеш е достатъчно, но не пречи и трите):
Прикачени файлове:
unisolder_back.jpg
unisolder_back.jpg [ 993.91 KiB | Прегледано 4799 пъти ]


Пет Дек 02, 2016 10:37 am
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Съб Дек 29, 2018 11:59 am
Мнения: 1
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Здравейте! Знам, че темата е доста стара, но сега се реших да реализирам станцията (благодарности към авторът на темата sparkybg). На някой намира ли му се един комплект платки или от къде бих могъл да ги поръчам?


Пон Дек 31, 2018 10:08 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
https://www.tindie.com/products/escorpio97/unisolder-52-diy-pcb-universal-soldering-station/

Имай предвид че проектът е леко overengineered и е съмнително дали си струва да наринеш няколкостотин лева. Вече има доста алтернативни проекти - ако решиш към каква дръжка ще ползваш може да минеш далеч по-тънко.
Има на велер едни човки с 3.5мм жак - доста са удобни и не са много скъпи.
А хако-тата от китай са с отчайващо качество - имам предвид човките T12. Много ги ментосват и не си заслужава.
Моят фаворит е jbc-то - но и за тях има много проекти.
TS100 поялничето беше под 40 долара по черните петъци.


Пон Дек 31, 2018 3:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 08, 2006 1:12 pm
Мнения: 1976
Местоположение: Котел
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Не знам за много алтернативни проекти за JBC, аз съм виждал само още един ама може и да се се народили наскоро.
Да вметна - аз ползвам за това контролер за Hakko с OLED дисплей от али-то. Стана година вече си бачка на 6+, не го изключвам въобще, той си заспива след известно време. След калибриране температурата си е вярна и я подържа долу-горе добре, не може да се оплаче човек.


Пет Яну 04, 2019 9:18 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Компоненти нямам.

Платки има из интернет. Потърси в google "Unisolder 5.2" и ще излязат доста резултати.

Станцията не е драстично по-сложна (да не кажа че е дори по-проста) от заводските такива на JBC. Сравнена с нормална неуниверсална станция за JBC микропинсети има един комутатор, два цифрови потенциометъра и разни дреболии по захранването в повече.

Това например е станция за C210 човки, не-ставаща за пинсети. Дали е по-проста?
Прикачени файлове:
jbc1.jpg
jbc1.jpg [ 482.31 KiB | Прегледано 4370 пъти ]

Прикачени файлове:
JBC_CD-2BB_Main_PCB.JPG
JBC_CD-2BB_Main_PCB.JPG [ 296.39 KiB | Прегледано 4370 пъти ]


Пет Яну 04, 2019 9:44 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Алтернативи се търсят в гугъл като "JBC DIY" или "JBC Arduino". Понамирват се няколко.
Спарки, не съм казал че твоята е най-сложната, а по-скоро че има доста екстри които 90% от хората няма да ползват - например всички цап-ове, усилватели и ключове свързани с меренето на съпротивление за човки с термистор вместо термодвойка. Има и неща които могат да се подобрят - примерно дисплейчето е с нечовешки малък размер. Не го казвам като критика, респект към целия труд който си вложил и упоритостта да го завършиш.
Но си мисля че идеята е да надграждаме - така може да се подобрят някой дреболии. Аз например си направих подобна станция, но цялата аналоговщина е събрана в една INA219 (имам и INA226 за ъпгреид), работи с DC и има един BTS за ключ. Е, и едно микроконтролерче за сметки, и2ц, усб към пц. Не му трябва галванично отделено усб заради отместената маса, и т.н. Остава да добавя UI под формата я на дисплей, я през усб-то или BT. Има и акселерометърче за спящ режим, но закъсах с времето около custom дръжката в която да влезе то и един термосензор за студения край (опционално).


Пет Яну 04, 2019 8:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Дисплеи има и по-големи, съвместими. Примерно двойни. Но не са толкова масови. Причината изначално да го правя с такъв е да се побере в кутиите, с които разполагам.

За термистора има 2 източника на ток (за двата канала) и един операционник. Вярно, комутатора на входа е скъпичък, вероятно най-скъпия чарк в проекта.

Отчитам като грешка че целия проект е правен точно за тая кутия и е на 2 платки. Трябваше само интерфейса да е по кутията, а останалото на една платка. И да поддържа ротационен енкодер. За съжаление нямам време да довърша софтуера докрай, ама това е положението засега.

И по фирмуера има какво да се пипне, да поддържа пускане в части от полупериода например. Тогава малките човки биха се управлявали доста по-прецизно.

Впрочем термистор за студения край имат Weller-ите. И термодвойката им е отделна. JBC-то даже в оригинал няма.


Пет Яну 04, 2019 9:03 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Да, знам историята, следя проекта отдавна и ми е ясно че в контекста в който си го правил тези решения са били съвсем резонни.
Просто исках да спомена че има такива особености в проекта, който реално водят до преразход за доста от потребителите, които си взимат човка от една фирма/серия и никога няма да ползват останалите екстри.


Съб Яну 05, 2019 5:13 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
sparkybg написа:
...И да поддържа ротационен енкодер. За съжаление нямам време да довърша софтуера докрай, ама това е положението засега...

Не знам доколко това е добра идея. Евтините са смотани - скапват се бързо и започват да генерират глупости, а хубавите са доста прилични пари...


Съб Яну 05, 2019 9:51 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Абе вюрт имат разни, използвал съм няколко, не в големи серии но още са живи въпреки всичко.


Съб Яну 05, 2019 9:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
itso.t написа:
sparkybg написа:
...И да поддържа ротационен енкодер. За съжаление нямам време да довърша софтуера докрай, ама това е положението засега...

Не знам доколко това е добра идея. Евтините са смотани - скапват се бързо и започват да генерират глупости, а хубавите са доста прилични пари...

На CUI има оптичнина не много висока цена - около 40лв. По спомен бяха около 32 импулса на оборот и имат зъбчета - т.е не се въртят свободно. Доста дуракоустойчиви се оказаха - от доста време се опитвам да видя сметката на един такъв и се държи като нов :)
От друга страна - дори механичен да се сложи на такъв тип у-во - едва ли скоро ще го скапе човек. Това не е нещо дето се бута по 100 пъти на ден. А и ако се добавят няколко бутона за запаметяване на няколко температури - тотално енкодера ще прашасва.


Вто Яну 08, 2019 9:03 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10574
Местоположение: София
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
michev написа:
...От друга страна - дори механичен да се сложи на такъв тип у-во - едва ли скоро ще го скапе човек. Това не е нещо дето се бута по 100 пъти на ден. А и ако се добавят няколко бутона за запаметяване на няколко температури - тотално енкодера ще прашасва.

Не става въпрос толкова за амортизация от употреба (износване), колкото от зацапване и може би патиниране (корозиране) на контактните повърхности. Гледам какви ги вършат механичните енкодери в разни битови техники. Минава някакво време и започват всякакви изпълнения - изпускане на стъпки, във връзка с предишното, "грешна посока на движение", произволно генериране на шумове - тоест инкремент/декремент без човешка намеса и всякакви от тоя вид. Всичко това по разни уж не китайски джаджи и енкодери Apls.

Оптичните са друг случай, и са правилното решение. Имаше и някакви магнитни, които също би трябвало да не създават проблеми.


Вто Яну 08, 2019 9:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Слагал съм от кометските механични (https://store.comet.bg/Catalogue/Product/29219/) на места дето е горещо, влажно и прашно и ги въртят постоянно - още нямам скапан.


Чет Яну 10, 2019 10:07 am
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Cekins написа:
Слагал съм от кометските механични (https://store.comet.bg/Catalogue/Product/29219/) на места дето е горещо, влажно и прашно и ги въртят постоянно - още нямам скапан.

+1 Имаше играчка , (да не бърка посоките) почне ли в '+' , забранявам '-' за ~0.5s . Освен счупена ос (има едно бая изтъняване по 6 mm ос) , други ядове нямам.

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Чет Яну 10, 2019 11:29 am
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 539 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни