Отговори на тема  [ 539 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36  Следваща
Универсална станция за запояване. 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Въпросът е не дали са се скапали, а дали бачкат коректно. Щото той може да бачка някак, персоналът да му е свикнал и да не им прави впечатление че нещо не е както трябва.

По тоя повод се сетих какво разказваше познат, собственик на сервиз. Дошъл автомобил за някакъв ремонт. Докато връткали кръгче, за да се види кога се проявява проблема, решил да коригира температурата на климатроника (врътки с енкодери). Собственикът на автомобила подскочил до над тавана - моля те не ги пипай, едвам съм ги закрепил, правят си каквото си поискат. Ту се намаляват, ту се увеличава. Ту е топло, ту е студено...

А като споменахте кометските джаджи... Преди време бях вземал някакъв подобен енкодер за проба - https://store.comet.bg/Catalogue/Product/8219/
Още докато го "разцъквах" тестово започна да изпуска импулси.


Чет Яну 10, 2019 11:43 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Уфф тоя го имам сложен на една джаджа дето още чака светли дни за да почна да и пиша софта та още не съм го виждал работещ. Тия другите с оста имат малко особености заради това че са с механични контакти - трябва им хубав дебонс. Бях пробвал да го правя с прекъсване, ама генерира 20 прекъсвания само на първия клик. Стига му само няколко милисекунди - чак 0.5 с. е много.


Чет Яну 10, 2019 12:19 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Яну 24, 2006 5:34 pm
Мнения: 1696
Местоположение: Варна
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Cekins написа:
... Стига му само няколко милисекунди - чак 0.5 с. е много.

Ми съждението ми беше , че както въртиш в едната посока , едва ли за 0.1 s ще реверсираш . Аз поне не мога...

_________________
За пари сичко праим,даже и работим...


Чет Яну 10, 2019 6:31 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
За UI има магнитни (с Хол) - отгоре се върти магнитчето, а чипчето безконтактно дава сигнал - има различни изходи - поредица, SPI, ... За много safety има и сдвоени - два сензора в един корпус.
Правят ги AMS, Infineon и още няколко фирми.
Друга опция за безконтакнто е "а-ла-айпод" - капацитивен тъч във формата на окръжност. Разните capsense технологии ги има вече под път и над път.
Има и geisture разпознаване - кръгчета в едната посока увеличава, в другата намалява. Специален символ "среден пръст" за вкл и изключване...
Китайският TS100 има опция чрез вградения акселерометър да разпознава - накланяне нанякъде, засукване (ама не знам дали беше в оригиналния фирмуер или друг).
Въпреки че нищо не е по-ценно от това да ти разпознава гласа - "Хей Минке, ще запояваме на 320 градуса". Т.е. "alexa integration" - ей ги едни 200 евра отгоре на готовия продукт.


Пет Яну 11, 2019 9:20 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Не знам дали е точно по темата, но в началото има доста линкове, които вече не са актуални и затова ще пиша тук..

Значи трябва да подновя оборудването... Всички запаси от флюсове и пасти ми се изчерпаха, нормално - не съм купувал от доста години. Поялниците в офиса са пълна скръб. Та затова почнах да ровя из нета какво е актуално. Първо почнах с марковите, но тия дето хващат око са цифра. Само Hakko FX-951 е на поносима цена, но предвид че трябва да си го поръчвам по официалния канал ще се натовари с доставки, мита и т.н. А пък отзивите за клонингите са повече от добри и ако се наложи после да сменям дръжки или човки или каквото и да е било от китай ще ми е много по-лесно.
Та с две думи мисля да рискувам с клонинг. Като под клонинг нямам предвид буквалните реплики, те го докарват само на външен вид. Спрял съм се на KSGER (това е магазина им). Предлагат 2-3 варианта на контролера, като има версии с външно DC захранване, с батерии, с вградено захранване. Кутии също са няколко, дръжките също - има пластмасови, има алуминиеви, има и от неръждавейка. Човките им са два вида - евтини и XA-серия, предполага се че и оригинални Т12 стават.
Проблемът е в бъндъла. Като цяло предлагат доста комбинации, но цената е общо взето сума от компонентите. Пести се май само от шипинга. Примерно хубавите им човки ги предлагат само по една бройка и на всяка шипинга е 1.75$. Докато евтините ги има и на сетове от 8/10/12/24. Не че е кой знае каква разликата, но просто е по-логично да се поръчам бъндъла с ХА-човки и отделно ако искам да си взема някакъв сет евтини. И по други такива съображения съм се спрял на варианта за 125$ (втория от тоя линк).
Защо на тоя вариант, най-вече защото не ми се занимава, нито пък ми се експериментира. Има и много по-евтини, даже от същия производител, но ще е с евтини човки или евтини дружки или ще трябва да правя 10 поръчки... По-скоро ако някой знае по-добра алтернатива от към функционалност или качество. Макар че от ровенето по нета, останах с впечатлението че тия са най-добрите клонинги. Имали са проблем с изолацията в първите версии, но вече уж са ОК. Имат и сензор в дръжката за движения (някакъв тъп със съчми, не е акселометър). По качество на контрол казват че не са по-зле от оригиналите, ще видим...

По принцип се интересувах и от други глезотии, освен поялник. Нещо от рода на пинсети или нещо с вакуум. Но не намирам читави клонинги, а не ми се дават хилядарки за марково нещо дето ще използвам рядко. Единствено забелязах че има евтини подгряващи плочи + IR, но не е ясно колко вършат работа.

По въпроса с флюсове/пасти не съм търсил още. Препоръчайте какво да взема. Тия дето ползвах не бяха лоши, но нямам спомен откъде са ми останали. Но не съм ги поръчвал отвън, т.е. или съм ги купувал от София или са ми аванта, честно не помня...


Пон Окт 07, 2019 6:29 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Вто Фев 03, 2015 8:37 pm
Мнения: 93
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
KSGER e добър избор, момичето се казва Lisa Qian. Чел съм мнения против металните им дръжки. Нагрявали се при работа.


Пон Окт 07, 2019 6:43 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Китайските клонинги са... китайски клонинги. Наблюденията ми са конкретно за човка-нагревател Т12 / Т15.
Китайските приличат на нещо хубаво, но са далеч от истината. Пристигат в лачена опаковка и хващат око. Калайдисани са дебело и изглеждат прилично. Като се забърше дебелото калаено покритие, лъсва как са точени на шмиргела или с флекса. Всяка има собствени идеи как трябва да бачка. Срещат се и дефектни. Имайки предвид цената им, не е фатално, но е дразнещо.
Лош топлинен контакт между нагревателя и човката. Или поне като го сравнявам с другите ми поялници.
Дръжките са отвратителни. Бях купил 3 или 4 броя, 3 различни вида. Повечето не контактуват добре. Тая която ползвам контактува както трябва през повечето време. :lol:
Контактните пера са от някакъв конектор, приспособени за тая работа. ТНТМ, в лошия смисъл на понятието.
Дебелината на проводниците в кабела е трогателна. Нанотехнология. Кабелът прилича на силиконов, но както е редно да се очаква, не е.

Все се каня да закупя оригинална човка и дръжка за да видя разликата, ама тъй като не е основен поялник, все забравям. Подозирам, че разликата ще е покъртителна.

Моят съвет е, ако искаш да минаваш на клонинги и да не се изнервяш с дивотии, вземи си оригинална дръжка и човка-нагреватели. Контролер, на вкус.

Най-добре си купи оригиналния продукт.

Редакция:
За какво ще използваш флюса? В Комет има един доста приличен - IF8300.


Пон Окт 07, 2019 6:55 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
itso.t написа:
Най-добре си купи оригиналния продукт.

Редакция:
За какво ще използваш флюса? В Комет има един доста приличен - IF8300.


Оригиналното хако в нашенско е 1000+лв. Вероятно има причина да е толкова, наясно съм... но напоследък поялник ползвам само за да правя услуги на приятели. И се справям даже и с поялник от 30лв., но ми писна да се мъча. Все се надявам че тия от 125$ ще са по-добри от тия боклуци дето ползвам ;-)

Флюса - ами ремонти, т.е. каквото дойде. Не избирам олово/безолово, каквото-такова. Включително и алуминий ми се налага, ей наскоро пак правих едно турбо от мерцедес - заменях жици от алумин с бакър... Но ако питаш за BGA - това гледам да го избягвам, пък и в наше село има един двама дето им се отдава и аз с радост преращам всички към тях.


Пон Окт 07, 2019 8:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Като изключим запояване на алуминий, флюсът който споменах става за почти всички изброени дейности. Ама ако изгуглиш, ще намериш подходящ флюс и за алуминий.
И да подскажа - като запояваш алуминий със съответния флюс или припой, ползвай някоя евтина или прежалена човка, за да не се ядосваш излишно...


Пон Окт 07, 2019 9:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Много скъпо това хако в БГ бре, през амазон/ебай не е ли по евтино? Мойто 951 излезе 210$, не съм доволен само от материала на дръжката, с времето започва да става на дъвка, ама дръжките се сменят.


Пон Окт 07, 2019 10:42 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
С KSGER-а не извадих късмет... два месеца чакане напразно. Али-то обещаха да ми върнат паричките, ама това не ми решава проблема. Пак съм във филма с избор на поялник...
Хем не искам да чакам още 2 месеца поредното менте, хем ми се свидят 800-900лв за оригинал.
Чудя се дали толкова си струва това с вградения датчик? Щото има маркови поялници на поносими цени... но са с класическите човки.
btw това го видях на няколко пъти и се чудя какво значи "В КОМПЛЕКТА НЕ Е ВКЛЮЧЕН КОМБИНИРАН НАГРЕВАТЕЛ С ЧОВКА И СЕНЗОР". Това че нещо не е включено предполага ниска цена, ама за толкова ниска цена май нещото, което не са включили е надписа "менте" ;-)


Сря Дек 11, 2019 10:28 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Ами точно такова имам в мехико, ползват го но кактописах по-горе или ръцете им са токсични, или гумата му не е добре измислена. Кажи какво ти трябва, ако си бърз и ще ти го довлека, но избора трябва да е амазон/ебей.
Виждам ето това : https://www.amazon.com/Hakko-FX951-66-T ... 001&sr=8-3
https://www.ebay.com/itm/Hakko-FX951-66 ... SwPCFdqREa
https://www.ebay.com/itm/Hakko-FX951-So ... SwKX9aoC3X
319 пари ако не ти се виждат много, идва с 4 човки.
Иначе аз сега купих малки велери WE1010NA Digital Soldering Station, верно не са с такива човки но за такосите са екстра, взех една купчинка, най-изгодни към момента са в Kiesub - въпреки че сега като гледам е 109 в сайта им, не знам дали е само в сайта или са го вдигнали, аз го взех на под 90, даже купчинкаат май ми ги дадоха по 78 плюс такс, ама това от магазина им във вегас, само дето не планирам да ходя на там.


Чет Дек 12, 2019 12:12 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
miro_atc написа:
...Чудя се дали толкова си струва това с вградения датчик? Щото има маркови поялници на поносими цени... но са с класическите човки.

Струва си ако е направено добре. За менте човките на Хако съм писал по-нагоре.
miro_atc написа:
btw това го видях на няколко пъти и се чудя какво значи "В КОМПЛЕКТА НЕ Е ВКЛЮЧЕН КОМБИНИРАН НАГРЕВАТЕЛ С ЧОВКА И СЕНЗОР". Това че нещо не е включено предполага ниска цена, ама за толкова ниска цена май нещото, което не са включили е надписа "менте" ;-)

Поне би имал достатъчен бюджет за да го окомплектоваш с оригинални човки и да избегнеш всички проблеми описани от мен.


Чет Дек 12, 2019 12:27 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Аз съм взел най-вероятно неоригинални, съдейки по цената, въпреки че изглеждаха съвсем като истински. За момента няма някакви проблеми като тези които споменаваш. Може да са били неоригинални-оригинални, т.е. да са си от същата фабрика и със същата опаковка, но продавани от бай-уй и произвеждани между почивките :)


Чет Дек 12, 2019 12:29 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Универсална станция за запояване.
Има толкова ментета на това Хако, че ако реша да закупя оригинално такива, бих го купил само от официален диструбутор или директно от фабриката, ако продават на крайни клиенти.

/офтопик/
Същата работа е и с цифровите шублери на Митутойо. Някой да не се подлъже по ниските цени в ебей или в али-дядо. Почти със сигурност би се сдобил с менте.

Редакция:
Понеже не съм подстрекател, да пусна мухата... :D
Тони, защо не закупиш за твоите мексиканоси индукционно Хако. Няма нагревател, а температурата е фиксирана. Теоретично би трябвало да е неубиваемо...


Последна промяна itso.t на Чет Дек 12, 2019 1:04 am, променена общо 1 път



Чет Дек 12, 2019 1:01 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 539 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 31, 32, 33, 34, 35, 36  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни