Отговори на тема  [ 428 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 29  Следваща
Весели, безумни и куриозни DIY проекти 
Автор Съобщение
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 10:44 am
Мнения: 326
Местоположение: Lake Geneva Shoreline
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
Досега не съм сядал да правя нещо цялостно на КиКад, но изглежда вече е възможно (с всички условности).

И мен много неща в Алтиум ме дразнят. Особено като излезе нова версия.

Всъщност не знам кое е най-зле - Алтиум, LabView или Vivado. Последното Вивадо е 80 гигабайта, а при ЛабВю всяка версия е несъвместима с другите. Поне гледам да намалявам употребата на Matlab и да мигрирам към python...

_________________
Manners maketh man.


Чет Фев 25, 2021 10:39 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 672
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
ToHu написа:
Абе CAD софтуера си е кад софтуер, работата с блендер и други подобни е много бърза и лесна за хора които правят 3д модели като за визуализация, но за инженерни цели е много тегаво да се работи.

Ами звучи логично, както го казваш. На мен ми е по-лесно всъщност на FreeCad нещо да започна, после ако му трябват оцветявки, лъскалки, го бутам в блендера. Както казах, още съм новобранец с тях и дълго време ги отбягвах, ама в днешно време не може да се мине без това. То като се замисля, вече всяко второ домакинство си има 3D принтер или CNC, като в скоро бъдеще ще клони към всяко първо, както е тръгнало.

mountaineer написа:
Всъщност не знам кое е най-зле - Алтиум, LabView или Vivado. Последното Вивадо е 80 гигабайта, а при ЛабВю всяка версия е несъвместима с другите. Поне гледам да намалявам употребата на Matlab и да мигрирам към python...

Ами и трите среди са за различни цели, ама като си почнал, аз може и да приказвам пълни глупости но да си кажа - Алтиум все още е нъмбър уан в PCB и идея си нямам защо. Аз съм го ограничил до минимум. Но не бях прав за симулациите в него - оправили са си spice симулатора и могат да се импортват много външни модели. Това го нямаше преди 10 години.
Лабвюто винаги си е било тромаво и не особено популярно, колкото и пари да пръскат за реклама години наред по него. Ама си мисля, че са по-добре в измервателните приложения от Симулинк. То като цяло Матлаба гони по-скоро симулации и контрол.
Вивадото е нещо като план C, както обичат да казват швейцарците, поне немските такива. За мен даже, пак на немски, си е план Цет (plan Z), тоест, последна опция. То за едно Вивадо вече нов компютър си трябва, ебаси, все едно геймър съм. Затова, ако не се налага, хич не го инсталирам, да не свети в червено windows и да се влачи като костенурка, дори и с 32GB RAM. Карам си на старото ISE и малки матрици. Не, че и то не забива яко на Win10, ама съм му научил червените линии и не ги прекрачвам често.
И въобще според мен питона не е сериозна алтернатива на матлаб. Много се кефя на спайдърa и се опитвам да се сещам все по-често за него, но още е далеч от Матлаб. Да не говорим, че в един момент ще ти потрябва някакъв солвър за нещо по-сложно, нелинейно, и няма оптимизиране със стандартните безплатни пакети, та трябва и да си плащаш допълнително притурките.
Но както казах, може и да приказвам глупости.


Пет Фев 26, 2021 1:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 28024
Местоположение: София
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
Ако ще е за цветове, т.е.фотореалистичен рендеринг от солида може да очакваш само посредствени резултати, колкото и да му правят рендера това си е шоу енд решение. За фотореалистично рендене други са инструментите, ама там и съвсем други познания трябват.
А за алтиума, може да са номер едно единствено като разпространеност и то за по-елементарни цели, а не съм чул някой голям ембеде или РС производител да използва алтиума, говоря за такива от сорта на портвел, адлинх, контрол и др.подобни.


Пет Фев 26, 2021 4:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10376
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
mountaineer написа:
А това е въпросното видео:
https://www.youtube.com/watch?v=5yS917NmydA


Звучи интересно... но може ли да се поръча готово от някъде?


Пет Фев 26, 2021 9:13 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 10:44 am
Мнения: 326
Местоположение: Lake Geneva Shoreline
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
miro_atc написа:
Звучи интересно... но може ли да се поръча готово от някъде?


Много хора питат. За съжаление отговорът е "все още не". Има два тънки момента - купуването на сцинтилаторите и опаковането им, за да не влиза светлина. Иначе електрониката е проста и може още да се опрости.

Има интересни приложения за подобни детектори - примерно мюонна томография. Преди няколко години така намериха някаква неизвестна преди това камера в голямата пирамида в Гиза.
https://indico.cern.ch/event/915486/contributions/3849166/attachments/2033232/3403504/muonradiography.pdf

@d_jelev, тия среди ги изредих само като примери за bloatware. Едва ли някой ги ползва, защото много му харесват :)
Лично аз в 99% от случаите ползвам Матлаб за автоматизация на измервания, преработка на данните и чертаене на фигури. Питонът се справя отлично с първите две задачи. Сигурно и с третата, просто още не съм нагазил там.

_________________
Manners maketh man.


Пет Фев 26, 2021 2:57 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
mountaineer написа:
Има два тънки момента - купуването на сцинтилаторите и опаковането им, за да не влиза светлина. Иначе електрониката е проста и може още да се опрости.
.


Питай ги - какъв е проблема с купуването, примерно ако трябва да се купят 100 сцинтилатора наведнъж, че и производителя да е доволен, и да свалят цената. Опаковането - ами може да се пита производителя, щом правят сцинтилатори, може и да могат да ги опаковат, или да намерим който може. Не си спомням каква беше цената - 50Евро на сцинтилатор или повече. Не са малко пари, но се са и ужасно много.

Може да се направи дори Kickstrarter, но пак остава слонския въпрос - това ще си е скъпа играчка за батковци, които не знаят точно какво ще правят с данните, или ще се организира някаква мрежа и ще има крайна цел (повече сцинтилатори на км2, и някаква статистика/прогноза)


Пет Фев 26, 2021 3:09 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 672
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
mountaineer написа:
тия среди ги изредих само като примери за bloatware. Едва ли някой ги ползва, защото много му харесват :)
Лично аз в 99% от случаите ползвам Матлаб за автоматизация на измервания, преработка на данните и чертаене на фигури. Питонът се справя отлично с първите две задачи. Сигурно и с третата, просто още не съм нагазил там.


Така е, абсолютно си прав за bloatware. Основната причина да не ползвам тежки програми е тази, другата е нелегален софтуер за хоби неща - отдавна не ползвам пиратки. Matlabа съм му свикнал и го ползвам най-вече за обработка на измервания и плотове, чат пат някой скрипт за други нужди. Ама като гледам някои колеги почнаха на питон доста неща да правят, включае и графиките на данните, картинки, и не изглежда хич зле. Та не e далеч времето да разкарам и матлаба. Сега съм с версия 2020b, дето иска 20GB.


Пет Фев 26, 2021 3:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Съб Сеп 25, 2004 11:32 am
Мнения: 7896
Местоположение: София
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
mountaineer написа:
опаковането им, за да не влиза светлина.


Защо не трябва да влиза светлина?


Съб Фев 27, 2021 11:24 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 10:44 am
Мнения: 326
Местоположение: Lake Geneva Shoreline
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
Ще опитам да разуча. Това със сцинтилаторите винаги е голяма сага. За една партида детектори намерихме едни много хубави, с вградено влакно и конектор накрая. Бяха останали от друг проект и не можеха нито да ги изхвърлят, нито да ги продатат. Затова ни ги подариха и ние на свой ред подарихме детекторите (както винаги).

Според мен ще е най-добре да привлечем университет (или повече от един), и там да се занимават с централизирано обработване на данните. Иначе е вярно, че си остава само за единични ентусиасти и за демонстрации в училище. Т.е. както досега.

Супер важно е да не влиза светлина, защото самият полезен сигнал е от порядъка на няколко десетки фотона. То може да е повече в пластмасата, но толкова достигат до силициевите фотоумножители. Те са чувстсителни буквално за единични фотони и имат някакъв собствен шумов фон, който зависи от обратното напрежение.

С два сцинтилатора и coincidence detection до голяма степен се решава проблема със собствения шум за сигнали до няколко фото-електрона. Но даже малко външна светлина вкарва много шум и в най-лошия случай насища детекторите.

_________________
Manners maketh man.


Съб Фев 27, 2021 3:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Яну 19, 2007 8:16 am
Мнения: 1063
Местоположение: путинофили: "иди н***й"
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
фирмите които правят сцинтилаторни масиви (търсех CsI(Ti)) изобщо не са много и едва ли са станали повече... едва намерихме една в UK (2005) за нашите диодни матрици (цените на готови сензори на hamamatsu бяха кошмарни):


Прикачени файлове:
Коментар на файл: масива който щяхме да ползваме навремето
sc-array-16.jpg
sc-array-16.jpg [ 21.44 KiB | Прегледано 3654 пъти ]
Коментар на файл: HAMAMATSU S5668-11 след 16-17г (4x400 GBP)
Hamamatsu HAMAMATSU S5668-11.jpg
Hamamatsu HAMAMATSU S5668-11.jpg [ 129 KiB | Прегледано 3664 пъти ]
Коментар на файл: photodiode arrays ETA 4416
P1030217.JPG
P1030217.JPG [ 3 MiB | Прегледано 3669 пъти ]


Последна промяна ps66 на Съб Фев 27, 2021 3:51 pm, променена общо 1 път

Съб Фев 27, 2021 3:24 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Съб Дек 10, 2005 10:44 am
Мнения: 326
Местоположение: Lake Geneva Shoreline
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
http://www.amcrys.com/

Харков, УК(Райна) :)

Има и евтини умножители, но са доста шумни. Примерно тези:
http://advansid.com/home

Ketek са добър компромис
https://www.ketek.net/sipm/

_________________
Manners maketh man.


Съб Фев 27, 2021 3:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
дайте точен тип, таргет цена и за колко бройки искаме дасе преборим и ще измислим нещо.


Съб Фев 27, 2021 4:11 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10944
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
RPi забавления
https://www.linkedin.com/posts/vvallee_ ... 21184-Y8qB


Съб Фев 27, 2021 4:12 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Нед Окт 25, 2009 12:48 pm
Мнения: 672
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
Grubi написа:


Това не е ли подобно на "кУбернетщините", дето Джеф от тубата ги правеше преди година, две?

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... SSpJLLL90G

https://www.youtube.com/c/JeffGeerling/videos


Съб Фев 27, 2021 4:29 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3546
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
dan написа:
...
Проектирам едни активни филтри и ги симулирам в tina-та, после прехвърлям в КиКад. Загуба на време. ...

Трябва да се поправя, току-що ми попадна линк, който обяснява как се пускат spice симулации в KiCad. Тоест явно може.

_________________
Хайде де!


Пон Мар 01, 2021 11:00 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 428 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26 ... 29  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни