Отговори на тема  [ 428 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 29  Следваща
Весели, безумни и куриозни DIY проекти 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
а за електромагнити с постоянен ток има ли стандартен метод и избор на материал.
точно това ще ми се наложи да правя следващата седмица, и затова се разрових малко

някакъв младеж преди мене е навил една жица върху някакъв отворен магнитопровод,
но май изобщо не си е правил труда да помисли и това "чудо" си е като чисто късо.

идеята е задържане/филтриране на магнитни частици (които са направени тка че да обират маслено
или друго замърсяване) от воден поток.


Вто Окт 17, 2017 10:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
Grubi написа:
Интересно, не подозирах че може да се направи толкова ефективен електромагнит (надявам се да не е някаква шашма)

Направи ми впечатление колко големи искри прави тази малка батерийка. Наистина от индукцията на електромагнита можеш да получиш много високо напрежение, но искрата прескачаше малко преди да свърже батерийката. Аз моите батерии като ги окъсявам излизат едва забележими искрички и то не винаги.

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Сря Окт 18, 2017 2:58 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
Grubi написа:
а за електромагнити с постоянен ток има ли стандартен метод и избор на материал.
точно това ще ми се наложи да правя следващата седмица...


Tвоята задачка ми се струва лесна. По лафките продават постояннотокови (24V) контактори. Разглобяваш един и си готов. Е, зависи колко голям трябва да е електромагнита, но все ще се пригоди нещо.
За постояннотоковите електромагнити разковинчето е повече намотки с по-тънък проводник. Тоя образ от видеото явно е използвал променливотоков електромагнит с ниско съпротивление на намотката. При няколко стотин милиампера показваният ефект е напълно реален.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Сря Окт 18, 2017 7:49 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
Абе да не се изложа, ама по спомен там имаше едно "ампернавивки", т.е. "ампер * навивки" ти дава магнитния поток, та оттам и силата. Т.е. при даден ток слагаш колкото можеш повече навивки. От мястото зависи диаметъра на проводника, оттам активното съпротивление, и при известно работно напрежение (и очакван консумиран ток) може да докараш максималния брой навивки в тоя обем. То обратното де, обикновено ти казват колко волта и колко ампера се очаква да постигнеш, и гледаш да постигнеш силата. По старите учебници по физика имаше такива формули и/или задачки.
А за материала - колкото по-голямо "мю" толкова по-добре - така че нЕкво джилязо ще е идеално. Проблем е че ще имаш остатъчен магнетизъм след като спреш тока - ако не ти е проблем можеш да постигнеш много.
На автоматичните кутии по колите си има магнитче на дъното на корпуса (където е пробката, по-точно самата пробка) и така задържат стружките. И ако дойде слънчев ден някой да се сети да смени маслото, пардон, хидравличната течност, тия стружки се махат. И отделно са индикатор дали кутията е пътник.


Сря Окт 18, 2017 8:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
Toва е така - колкото повече навивки и по-голям ток - силата е по-голяма. Основните зависимости са ясни. Но на мене ми се ще да зърна методика, каквито има за трансформаторите например. Имам задание за сила на някакво разстояние между електромагнита и котвата , захранващо напрежение и от това да мога да определя магнитопровода и намотката. Не, че не се справям по метода на сравнението и нагаждането, но не трябва да е така.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Сря Окт 18, 2017 9:19 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Май 29, 2007 1:23 pm
Мнения: 3545
Местоположение: Високо в планината
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
Ако толкова имате интерес към методиката - да ви снимам "Електрически апарати" на Александров? Там е описано как се смятат електромагнити.

_________________
Хайде де!


Чет Окт 19, 2017 7:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
Коя година е изданието? Да не би още да го има по книжарниците? :)

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Чет Окт 19, 2017 7:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
Мии като можеш - снимай и го прати на Читанката, откога се бяха примолили.
Някой да пусне и актуален линк към "силистренската" библиотека.
Аз се натъкнах на интересна играчка с магнитчета, в случая е за Брайловата азбука, но става за к'во ли не: http://konkursi-as.tu-sofia.bg/doks/SF_ ... eferat.pdf


Чет Окт 19, 2017 10:00 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
sthx написа:
Toва е така - колкото повече навивки и по-голям ток - силата е по-голяма. Основните зависимости са ясни. Но на мене ми се ще да зърна методика, каквито има за трансформаторите например. Имам задание за сила на някакво разстояние между електромагнита и котвата , захранващо напрежение и от това да мога да определя магнитопровода и намотката. Не, че не се справям по метода на сравнението и нагаждането, но не трябва да е така.


F = (μ0*S*(n*I)^2)/(2*d^2)

F [N] e силата
S - сечението на магнитопровода
n - броя навивки
I - тока
d - разстоянието до котвата.


Чет Окт 19, 2017 10:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
Формулката е мътната: не е споменато мю релативно и според мен токът не трябва да е на квадрат. И не става ясно магнитопроводът дали затваря линиите, напр. Ш-образен.


Чет Окт 19, 2017 10:22 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Май 12, 2014 10:49 pm
Мнения: 4379
Местоположение: София
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
https://sciencing.com/calculate-force-e ... 69962.html


Чет Окт 19, 2017 10:32 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
Айде да изплюя камъчето - пак с моите "мераклийски проекти".
Колегите както винаги са почнали нещо, но искат някой да им довърши каквото са сънували.

Значи имаме чиста вода, имаме и замърсена вода, в две лаб.шишета.

В мръсната вода се намесват специални магнитни наночастици,
които полепват по специфична мръсотия. После имаме магнитен и механичен филтър...

Филтъра стои в сечение на едно най-обикновено желязо, което го
играе отворен магнитопровод, сечение 1cm2, някой е навивал известен брой навивки (дебелина на проводника около 1мм,
меден изолиран проводник), дали с изчисления или без..., незнам. По-скоро без...
При 5V@8A, DC - максималното поле в отвора е 70mT (и това явно им върши работа).
Въпроса е, има ли начин да постигна същото поле в отвора (с друг материал, или повече на навивки)
с по-малко ток...т.е. стане по-ефективно. Грижи със захранването няма - мога да ходя нагоре до 100V/13A,
но ми се вижда леко безумно...

Лека засега...


Пет Окт 20, 2017 12:36 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Съб Юни 24, 2006 7:25 pm
Мнения: 2276
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
Aз ти предложих да разглобиш контактор, но вероятно там магнипровода ще е Ш или П образен. Загледай се по някое по-голямо реле, пак постояннотоково. Какво ще е полето - не зная, но със сигурност материалът на сърцевината и намотката ще са оптимизирани. Другото , за което се сещам са постояннотокови електромагнити за хидравлични разпределители. Захващаш твърдо плунжера и си готов. За него използват магнитномека стомана - обикновено А10, макар и да не е най-удачна.
Скоро ми се наложи да търся силициева ламарина по складовете тука. Нямаше. Та трябваше да сека готови ламели за трансформатор.

_________________
Две плюс две е приблизително равно на четири. Факт!


Пет Окт 20, 2017 7:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Мар 16, 2006 8:42 am
Мнения: 10892
Местоположение: Гьотеборг
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
това даже не е Ш-образно, ами просто някакво правогълно желязо, като в долната част е изрязано, колкото да мине филтъра, а на горната нерекъсната страна са навили малко проводник. Първокласник щеше да помисли малко повече. Казах им, че май ще направя ново или ще взема да разглобя едно микровеле, за купона.

Даже не са ламели, незнам желязо откъде са го изкопали.

Но си много прав за контактора, ще изкопая един отнякъде.


Пет Окт 20, 2017 7:55 am
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член

Регистриран на: Сря Апр 05, 2006 8:52 pm
Мнения: 877
Местоположение: Разград
Мнение Re: Весели, безумни и куриозни DIY проекти
Може да съм пропуснал нещо, но не може ли да се ползват постоянни магнити?


Пет Окт 20, 2017 8:12 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 428 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 29  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни