Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
производствен живот на дадено МЦУ 
Автор Съобщение
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал

Регистриран на: Чет Авг 21, 2008 1:52 pm
Мнения: 476
Местоположение: Пловдив
Мнение производствен живот на дадено МЦУ
Здравейте, някъде мога ли да проверя за приблизителен производствен живот на даден контролер....
конкретно в моя случай за dspic30f6015.
Тоест до кога мислят да го произвеждат?
Благодаря предварително


Пон Яну 21, 2013 9:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 25, 2005 10:41 am
Мнения: 1657
Мнение Re: производствен живот на дадено МЦУ
Ами питай производителя.
Но иначе вероятно достатъчно дълго време, тези са добра серия...


Пон Яну 21, 2013 10:58 pm
Профил ICQ WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 25, 2005 12:58 pm
Мнения: 4580
Местоположение: US
Мнение Re: производствен живот на дадено МЦУ
Слагай го смело, поне още 10г. ще го произвеждат

_________________
Ето аз дишам, работя, живея и програми пиша тъй както умея, с проца под вежди се гледаме строго и боря се с него доколкото мога....


Чет Яну 24, 2013 7:22 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Авг 23, 2005 11:02 am
Мнения: 3070
Местоположение: София
Мнение Re: производствен живот на дадено МЦУ
Взимай смело. Това е серия без аналог в гамата на микрочип, тъй че не виждам признаци скоро да го спрат.


Пет Яну 25, 2013 3:11 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: производствен живот на дадено МЦУ
relsys написа:
Ами питай производителя.


Едва ли и производителя знае в момента.
Предполагам, че ако има търсене на съответния чип ще има и предлагане, но може и в един момент например, да решат, че трябва да наложат друг чип от серията и да спрат този - маркетингови трикове...

Във всеки случай EOL notification излиза година преди спиране, без да се броят запасите у дистрибуторите.

Отделно, че излизат нови чипове с по-добри параметри и на по-добра цена, та може ти да преминеш на друг преди този да е спрян от производство.

Ако пък ще правиш серии по х10000 или нагоре - свързвай се директно с Майкрочип.


Пет Яну 25, 2013 6:18 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Яну 25, 2006 11:47 am
Мнения: 305
Местоположение: Varna
Мнение Re: производствен живот на дадено МЦУ
От всичи уъркшопи, презентации и др.п., на които съм бил, единственната компания, която е заявявала ясно и дебело в подчертавала, че докато има интерес към някой чип то те ще го произвеждат са Майкрочип.
Естесвенно имаше въпроси, ама как така, до кога все пак и т.н. До колкото си спомням, отговорът се заключаваше в следното:
1. При "спирането" попълват до макс техните си складове,
2. Ако интереса продължава, при удобен случай (разбирай свободни мощности), допълват складовите наличност и
3. При изчерпани наличности (разбирай липса на интерес) и заявка от клиент и то за не много големи количества, произвеждат отново. Мисля, че се спомена нещо от рода на 1к бр. мин.

И последно, както каза Desert Leo, се произвеждат нови(по - добри или с повече възможности) pin-2-pin съвместими чипове, които без или с много малки промени по кода заработват без проблеми.


Чет Яну 31, 2013 6:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Ное 12, 2004 2:38 pm
Мнения: 9103
Местоположение: Chicago, IL
Мнение Re: производствен живот на дадено МЦУ
bkulev, това дето го казваш няма много вярно с реалността. В реалността компаниите спират даден чип, не само когато клиентите спрат да го ползват, а и когато компаниите минават на друг производствен процес. Досега всички чипове, които съм ползвал и са спирани е защото компанията си сменя процеса и вече е неизгодно да произвежда стария чип. Последния чип, с който това ми се случи е контролера на Фрискейл - MC68HC711. Само ние купувахме по 100к на година на цени близки до 12$ на бройка (в началото са били около 5-6$ на бройка) и на края ни казаха, че без значение колко ще им плащаме те спират линията и няма да го правят повече. Само ще ти дам за пример, че ако трябва да променят маската за един обикновен ОУ се почва от около половин милион долара. Прави си сам сметката колко струва за процесор и прибави към това и изцяло новото тестово оборудване, за да го прехвърлят на нов процес.
Разбира се спирането се обявява поне 2 години преди да се случи и клиентите имат възможността да си поръчат колкото искат чипове и бъди сигурен, че извън тези поръчки производителя няма да произведе и един чип допълнително, какво остава пък да "попълват до макс техните си складове".
Та това, което искам да кажа, е че и трите ти точки реално граничат с научната фантастика :D .


Чет Яну 31, 2013 8:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пет Фев 25, 2005 12:58 pm
Мнения: 4580
Местоположение: US
Мнение Re: производствен живот на дадено МЦУ
bkulev написа:
И последно, както каза Desert Leo, се произвеждат нови(по - добри или с повече възможности) pin-2-pin съвместими чипове, които без или с много малки промени по кода заработват без проблеми.

Де да беше така, вече като чуя Microchip от калник до калник с малки промени съвместими процесори и ми настръхват косите. Цяла седмица борих PIC18F46K80 докато криво-ляво потръгне код писан за PIC18F4680. Сега като се замисля половината CAN код го пренаписах....

_________________
Ето аз дишам, работя, живея и програми пиша тъй както умея, с проца под вежди се гледаме строго и боря се с него доколкото мога....


Чет Яну 31, 2013 8:02 pm
Профил WWW
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Сря Яну 25, 2006 11:47 am
Мнения: 305
Местоположение: Varna
Мнение Re: производствен живот на дадено МЦУ
Да Dimitar, прав си, нещата си остаряват и отмират по естествен начин, дори и ние :)
И да, звучи 'фантастично' и затова публиката не остана безучастна, а задаваше съответните въпроси.
Но пък от никоя друга компания, не съм чувал подобни изявления, нещо повече, при подобни въпроси, отговорите или ги няма или са такива, че все едно ги няма.
Както и да е, аз не съм агент на Майкрочип, а само предадох това, което съм чул. М/у другото, пазя техни презентации и ако намеря нещо по въпроса, ще го постна тук.
Пирев, аз от няколко години, не съм работил с техни контролери, но в близкото минало, когато ми се е налагало да портвам, не съм имал същественни проблеми, вероятно съм бил късметлия :). Човек никога не знае. Има ги и четирите сценария: Пускаш директно и тръгва, Пооправяш тук-там и тръгва, Скъсваш зи задника, ставаш луд, но накрая пак тръгва и последно - Нямаш шанс, освен близко до 100% пренаписване.


Съб Фев 02, 2013 12:51 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 9 мнения ] 

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни