Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Решение за бридж от pciexpress към local bus 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Решение за бридж от pciexpress към local bus
Имаме едни устройства, които ползват интелски процесори и към тях като периферия са закачени няколко чипа с паралелна шина - адрес и данни. Тъй като интелът има само pciexpress сме сложили бридж на PLX, които от едната страна е pcie, вътре прехвърля първо към pci и след това го обръща на "local bus" - 32 бита данни, адреси и контролни сигнали. Чипът е pex8311 и в това е проблема - стар е, няма производство, собствеността на фирмата се смени няколко пъти през последните 10 години (сега са при broadcom). След него има и някакъв actel, дето прави прости логики - нещо адаптира по паралелния интерфейс (може би CS, и подобни специфики).
На пазара няма много бройки, ние имаме малко на склад, но скоро ще свършат. Преди няколко месеца имаше при по-нормални търговци и беше 50 долара, сега някъде му искат по 150, и се намира при разни тайванци с неизвестна репутация. Тоя път е ясен и не е мой проблем - има си хора да търсят, да се пазарят.
Моят въпрос е от по-друго естество - какви алтернативи има да се направи тоя бридж, например в FPGA? Говорим за pcie 1.0, най-простия 1x режим е достатъчен. Не ни е по силите да се борим in-house и си мисля че ни трябва подизпълнител с опит в тая област. Най-добре в БГ, но не е проблем да е отдалечено, стига да стане работата. Трябва да е проверено решение с достатъчно добра поддръжка под линукс - в смисъл, да си тичат там DMA-та и каквото друго има. Целта е да изкормим PLX-а (и актел-а евентуално) и да присадим някакво FPGA, запазвайки експреса отгоре и паралелния бъс с 4 отделни зони (чип селекта).
Всъщност, има няколко "китайски" такива бриджове - на asix, и на wch май. Никой от тях не е съвсем подходящ - в смисъл, няма такъв с 32-битов бъс - евентуално можем да пуснен два отделни експреса към два отделни бриджа за повече скорост, ама почва да става какафония.
Търся контакти на хора/фирми, които могат да го свършат, както и общи размисли по темата - на коя фирма матриците са най-подходящи, други алтернативи за asic, които не съм открил още и тем подобни.


Чет Май 20, 2021 8:16 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Мар 22, 2006 2:25 am
Мнения: 6004
Мнение Re: Решение за бридж от pciexpress към local bus
далеч съм от тия технологии, незнам дали ще ти свърши работа, но скоро разглеждах сайта на диодите и видях че имат разни неща за пци-е, като това примерно
https://www.diodes.com/products/connect ... i-bridges/


Чет Май 20, 2021 8:35 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Апр 13, 2018 3:00 pm
Мнения: 1313
Местоположение: София
Мнение Re: Решение за бридж от pciexpress към local bus
И Texas Instruments имат PCIe към PCI bridge:
https://www.ti.com/product/XIO2001
Не знам дали върши работа. Има го за 11.05 лева в Mouser:
https://www.mouser.bg/ProductDetail/Tex ... beBQ%3D%3D
И Renesas има такива чипове, но всичките са obsolete, явно излизат от този бизнес:
https://www.renesas.com/us/en/products/ ... pci-bridge
https://www.renesas.com/us/en/products/ ... pci-bridge

https://www.mouser.bg/Semiconductors/In ... ?P=1ywy47y


Чет Май 20, 2021 8:53 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Решение за бридж от pciexpress към local bus
И аз тъкмо се загледах в тексаските - под 2 евро са, като гледам, и са активни. Точно xio2001 гледам. Намерих няколко мини-пциекспрес карти с него - например аналогови вход/изходи, което ме навежда на мисълта че има някаква идея в нещото.
Сега, стигат само да pci, а оригиналния PLX има и втори бридж в кристала - от pci къл local bus. Но си струва да погледна в посоката от дву-чипово решение - т.е. нещо, което да врътне PCI към local bus (то и старото имаше един актел след PLX-а, така че не сме много далеко от оригинала).
Това може да е много хитро като постановка - няма да има нужда от скъпо fpga със serdes за експреса. Хич не ми е ясна и на мен тая област, но добавям второ питане:
- как да обърна pci към паралелен бъс евтино? cpld? готов чип?


Чет Май 20, 2021 9:01 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Re: Решение за бридж от pciexpress към local bus
PCIe е дебела работа, та дори Gen 1. Независимо дали ще вземеш Xilinx или Lattice - лицензът за контролера само ще ти излезе няколко хилядарки. Отделно FPGA-тата със подходящ SerDes са от порядъка на $50-200 парчето. Ако вземеш едно ECP5 може и доста по-евтино да минеш, но по-трудно се намират експрети с необходимия опит. Ако $150 да се запасите с чипове са проблем значи три трябват доста. В такъв случай бих потърсил някой който има опит с Lattice и техния PCIe, което по всяка вероятно значи да гледаш в чужбина, т.е. едно 20к евро бюджет минимум. Ако все още се интересуваш мога да разпитам.


Чет Май 20, 2021 9:26 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Re: Решение за бридж от pciexpress към local bus
Това горното е ако се решиш за single-chip solution. Аз не виждам къде е файдата от dual-chip, при все че това са чипове на по 10г, че и нагоре. Т.е. може да направиш redesign и да обявят EOL. Или всичко в едно ФПГА или се презапасявайте докато са по $150 парчето.


Чет Май 20, 2021 9:29 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Решение за бридж от pciexpress към local bus
gicho написа:
- как да обърна pci към паралелен бъс евтино? cpld? готов чип?


Зависи от детайлите. PCI е доволно проста шина на хардуерно ниво. Навремето съм я реализирал с CPLD + 8051. Няма нищо сложно - арбитриране, четене, писане, плюс конфигурационни четения, евентуално бърстове ако се налага. Инфекция може да стане от следните детайли:
1) Синхронизация. PCI работи на собствен клок - първоначално беше 33MHz, пък AGP на 66MHz, после с новите релийзи май ги вдигаха. Не помня вече. Но въпросът е дали ще може директно да закачиш локал бъс устройството или ще трябва да буферираш, сменяш клок домейни и т.н.
2) Конфигурация - софтуерна и хардуерна. Хардуерната конфигурация се състои в раздаване на адреси. За разлика от локална шина, устройствата нямат предварително фикснати адреси. Мастера сканира шината (с конфигурационни четения), гледа какви устройства има и им раздава адреси. Нищо сложно, просто трябва да имплементираш няколко регистъра с които да казваш от колко адресни области се нуждаеш и после като ти ги набият да отговаряш на тия адреси. Софтуерната конфигурация също не е ракетно инженерство. По стандарт трябва да имаш configuration ROM, който е със същия стандарт като BIOS. В тоя ROM описваш що за устройство си. Може да имаш код, както примерно видео картите, а може и да нямаш. Всичко това е важно само заради ОС-а. Едно време дето се викаше през DOS промта можеше да достъпваш PCI шината, да си я сканираш сам ако искаш. Да си адресираш устройствата и т.н. Мисля че под лайнукс това все още е възможно. Но под бозата доколкото знам не е толкова просто. Демек ако бозата не то разбере конфигурейшън рома и не ти инсталира правилния драйвер може и да е проблем твоя софтуер да си приказва с твоите устройства. От тая гледна точка може да се наложи да правиш гимнастики. Иначе ако си имаш достъп до PCI шината може да теглиш една майна и на бозите и на ромите...

Та накратко - най-простия вариант, ако не се налагат синхронизации, мултиплексирания и т.н. може директно да си вържеш двете шини. И само контролните сигнали (плюс адресите) да прекараш през едно CPLD. Но и в най-тежкия вариант, т.е. да синхронизираш клоци, мултиплексираш адреси/данни, да сменяш нива и т.н. да имаш ромчета и т.н. не изисква кой знае колко. Да кажем среден клас ФПГА от порядъка на 10$.


Пет Май 21, 2021 8:51 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Re: Решение за бридж от pciexpress към local bus
С LPDDR е още по-сложно, от днес за утре обявявят EOL за старите генерации и всеки се спасява както може. Как не се намери някой да инвестира в производствени капацитети за тези технологии.

Почвам да си мисля дали не си струва да се налеят малко пари в supply chain buffer-ing. С малко аналитика може да се селектират доста продукти за които ще има период на непокрито търсене. Чиста спекулация


Пет Май 21, 2021 8:52 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Re: Решение за бридж от pciexpress към local bus
Алтернативно както miro_аtc пише има модерни FPGA с необходимите SerDes и I/O чиито цени са достатъчно ниски за да позволят развоя на алтернативни прдукти, които да бъдат предложени като дългосрочно решение на EOL проблема. В Бавария има редица малки и средни фирми, които биха изслушали с интерест подна оферта. Много актуална тема и такава с добър бизнес потенциал.


Пет Май 21, 2021 10:58 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10356
Местоположение: Добрич
Мнение Re: Решение за бридж от pciexpress към local bus
Би било по-елегантно без бридж, но трябва да се провери. Аз отдавна не съм се занимал с фпга и не знам какво е достъпно. Навремето за PCIe искаха платена среда, само гол SERDEC беше достъпен във фрее версиите. То сигурно може и сам да си напишеш IP-to, ама ще по-трудно да се подкара. Докато класическият PCI дет се вика и с пробник се дебъгва ;-)


Пет Май 21, 2021 1:40 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Re: Решение за бридж от pciexpress към local bus
miro_atc написа:
Навремето за PCIe искаха платена среда, само гол SERDEC беше достъпен във фрее версиите.

Все още е така, както при Xiling така и при Lattice. За Алтера не съм сигурен, там Интел може да са се намесили с цел да си рекламират OneAPI-то.

Иначе PCIe не е никак за подценяване. То едното AXI ако го направиш както трябва в съответсвтие със стандарта не е никак лесна работа, INC/FIXED bursts, outstandings, uniq AxID, downsizing/upsizing, buffarables etc.. уж прост бъс, но има хиляди места на които може да се издъни човек. А ако знаеш в корпоративния свят на какви фалове съм се нагледал при дизайн на значително по-тривиални неща като MIPI RFFE и SPMI интерфейси...


Последна промяна HCL на Пет Май 21, 2021 2:42 pm, променена общо 1 път



Пет Май 21, 2021 2:40 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4393
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Решение за бридж от pciexpress към local bus
Е то и има вградени лот.анашизатори в повечето фпга...
Най трудното е човек да напише какво точно се иска...
ТТЗ с две думи....

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пет Май 21, 2021 2:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Re: Решение за бридж от pciexpress към local bus
То има ама упреш ли до ChipScope и подобните му инструменти за дебъг, има някакъв фундаментален пропуск в концепцията за верификация. За мен логическите анализатори са само ако ножа стигне до кокъла. Иначе подобно задание е идеално от гледна точка на спецификация на клиента - "трябва ми чип, който прави същото като чип Х и да е пиново съвместим".


Пет Май 21, 2021 2:49 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Решение за бридж от pciexpress към local bus
Чак пин-съвместим не съм искал :) Ще мисля по темата - засега не е отписана опцията да намерим някъде скатани бройки.


Пет Май 21, 2021 3:27 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Дек 14, 2004 12:31 pm
Мнения: 3284
Мнение Re: Решение за бридж от pciexpress към local bus
Стига да имаш място на платката (хоризонтално или вертикално) става лесно - multi-chip module on a PCB, като FPGA-то може де е единствения чип :)


Пет Май 21, 2021 3:52 pm
Профил WWW
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни