Отговори на тема  [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
panchev68 написа:
itso.t написа:
panchev68 написа:
При RS-232 :) няма такова понятие +/- 15V при MAX232

Приложението е нестандартно. Подходът също трябва да е такъв. А запояването на транзистор все още е по силите на повечето пишещи във форума.
А това за +/-15V за 232 е далече от истината...

Да ако си говорят 2 макса (тогава е +/-5V), но ако го свърржеш към PC и на мястото на SMAJ15CA сложиш SMAJ12CA (12V трансил) комуникацията се чупи.
Изображение



Защото е хубаво да се чете datasheet-а на компонентите внимателно преди да се слагат в схемите... :lol: :lol: :lol:
А и самата схема е покъртителна. [-(


Чет Авг 13, 2020 8:14 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Сря Юли 11, 2007 9:16 am
Мнения: 1705
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
Tisho написа:
...
Защото е хубаво да се чете datasheet-а на компонентите внимателно преди да се слагат в схемите... :lol: :lol: :lol:
А и самата схема е покъртителна.

Страхотно "стойностен" пост. Точно заради такива, много хора не споделят нито схеми, нито сорс. Вместо да му казваш, че схемата му била покъртителна можеше просто да споделиш какво си видял като проблеми.


Чет Авг 13, 2020 8:45 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 9:04 am
Мнения: 38
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
:)

_________________
Оставете човек в самолет и той ще летне за един ден.
Хвърлете човек от самолета и той лети до края на живота си.


Чет Авг 13, 2020 10:10 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Дек 19, 2004 5:26 pm
Мнения: 1628
Местоположение: Сливен
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
Ако става дума за RS232
аз слагам 1 микро/ керамичен на MAX232 ...5 броя
амплитудата е около +-8 волта
нямал съм проблеми в зашумена среда
става дуъма за стотици устройства
не знам резисторът последователно дали помага //по скоро -не
диодите по скоро ще вредят
//лично мнение ...не е научно


Пет Авг 14, 2020 7:13 am
Профил ICQ
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
+/- 8 не е зле, +/- 5 също става стига да не е много далеч и да има много смутители.


Пет Авг 14, 2020 7:28 am
Профил
Ранг: Напреднал
Ранг: Напреднал
Аватар

Регистриран на: Съб Май 21, 2016 8:47 pm
Мнения: 472
Местоположение: Бургас
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
С електролитни 2.2мкФ не пада под +/-10В, тествано е многократно.


Пет Авг 14, 2020 8:55 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 9:04 am
Мнения: 38
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
невредят :) R6 остана от страната на MAX-a защото се наложи да го сложа върху опроводена платка при сертификация. Така и остана. Правилната позиция е преди трансила. Но поне свърши работа.
Това е схема на 15 години.
А за
Tisho написа:
Защо не ползваш SDLC?

По-голяма простотия не бях чувал. Имам някакъв бегъл смомен от зората на електрониката за
за синхронно предаване на данни. Един сноп кабели за няма нищо. SDLC е от IBM от 70 години на миналият век базиран на 422 имаше и след това HDLC (който е по-гъзарски) :D :D :D по спомен.
Ако се върнем още по-назад може да пробва и с пощенски гълъби .

_________________
Оставете човек в самолет и той ще летне за един ден.
Хвърлете човек от самолета и той лети до края на живота си.


Пет Авг 14, 2020 9:02 am
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
опаааа, отговарям чак сега че тука 3 дена не съм спал да я направя таз комуникация, че и един колега малко помогна с решение по протокола. :) ама стана и работи стабилно. ПРОБЛЕМА Е че на реалния обект, пере ток братче фазата ама където са сетиш !!! казвам ви съвсем сериозно, НАЛОЖИ СЕ да слагам диоди на минуса че да не връща променливо през масата към мозъка на проца !!!! ужас някакъв трагичен е тоя токаджия дето е правил тоя обект !!!! не се шегувам !!! обекта приключи вчера, всичко работи, като часовник. :) толкова беше зле, че като удрям фазата на корпус, НЕ ПАДА БУШОНА в таблото !!! сложих бушон 25 ампера на място че да мога да имам някаква защита и рестарт !!!

първо == мерси на бат велио за формулата, моят метод е малко по-бабешки, ама пак си работи, да, наистина е това което ми трябваше. и това не знам колко лошо и какво говори за мене ама квото да е малко помощ винаги е нужна на всеки за каквото и да е. :)

за всички останали по въпроса за различните стандарти за обмен на данни в ХАРДУЕРЕН И СОФТУЕРЕН ПЛАН == прочетох всички постове, вярно че трябва да се прави както трябва, ама нямаше време за много хардуер и много софтуер, така че скалъпих един RS232 мастър + N слейв и проработи. малко колегата помогна с предавателния и приемащия протокол да са синхронизират и тръгна всичко 6 точки.

като обянснение за решението ще дам само малко пример за софтуерното решение: масив от предавателя

[0x0D] - флаг за начало/край на предавания пакет, слейв платката приема данни и команди само между тези два еднакви по стойност байта, НО РАЗЛИЧНИ ПО НОМЕР в целия трансфер от предавани байтове !!!! това е тънкия момент. казвам го за да не изпаднем в безкрайни обяснения !!!!

формулата е необхдима е за изчисляване на номерата на приеманите байтове според номера на платката зададен предварително, за това ми беше необходима формулата, за което мерси още веднъж на бат велио :), приемащата платка филтрира от всичко което приема според номера си. ако познае номера си в предаваните данни почва да приема, ако не не приема нищо:). за момента слейв платките са до 16, което е достатъчно.

[0x01] - номер на слейв платката от 1 до N
[0xFF] [0xFF] [0xFF] [0xFF] [0xFF] [0xFF] [0xFF] [0xFF] - дата байтове данни и команди
[0x0A] [0x0C] - чек сума
[0x0D] - край на предаването


няма да отговарям на всеки пост един по един, пак казвам, нямаше никакво време, за това събрах най-бързо каквото имам под ръка и запали :) всичко 6 :)

само за цекинс : по план график, на теория с 8 килобайтовия проц могат да се свържат Н и повече от 128 проца, ама да видим първо до 4 после ше ги мислим останалите. и още не съм ги свързал, като го направя ще ти демонстрирам лично с видео как работи перфектно, без забележки. ИМАМ КЛЕНТ в момента който се интересува от проекта за моето ПЛК с 32 релета има линк на сайта [color=#0000FF]http://www.karadev.net/site/index.php/plc16chlcd пише че е за 16, направил съм платка допълнително за още 16. клиента иска да финансира 8 такива платки с 32 релета и естествено 8 пълни комплекта от целия проект. ТОЗИ вариант на обмен на данни който в момента разработих е само един тест и не е финален и може би няма да е този който ще е за мулти средата. ДА ТИ КАЖА ЧЕСТНО, и аз още знам какво ще се иска като финал. но като стане ще ви го демонстрирам, как лесно и удобно се работи.

хардуерно/апаратна част няма да ви показвам, знам че имате различни работещи решения, както стандартни така и ваши :)
[/color]
на всички мерси за изчерпателните постове, схеми, инфо и други. КАКТО СЕ КАЗА ТУКА В ЕДИН ПОСТ == паднал лесно се рита. чак пък да съм паднал, не ама бях доста притенен. за мой късмет имам колега на който мога да разчитам винаги, както и на вас :)

ОБЕКТА РАБОТИ ТОЧНО КАТО ЧАСОВНИК !!! :) мерси на всички, ако има нещо за подобрение давайте :)

_________________
http://karadev.net


Пет Авг 14, 2020 9:13 am
Профил WWW
Online
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
Мдаа, и така става но е много ограничаващо, за определен частен случай става, ама големината а пакета силно зависи от количеството слейвове и информацията за всеки един. Това е и сериозен проблем в зашумена среда, на толкова много данни CRC-то трябва да е доста голямо, отделно като има грешка какво правят слейвовете, чакат следващ пакет ?? В зашумена обстановка шанса да има грешка в голям пакет става още по-голям, в един момент слейвовете няма да могат да приемат нищо. Опция е данните за всеки слейв да си имат тяхно си CRC, но това още повече ще увеличи пакета ... абе ... спестил си си 10 мин писане. Това което ти описах се пише айде да не е за 10 но за 30 мин, така няма нужда да правиш такива упражнения.


Пет Авг 14, 2020 9:49 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
да, тони, частен случай, ама трябваше да тръгне за вчера и първото което се сетих е това, и малко насякох протокол САМО И САМО да работи. оф само да бачка, да няма проблеми, после ше го оправя за други такива видове комуникации :). ПРОЧЕТОХ внимателно поста ти за протокола, знам че е изпитан и работи, ама дано да дойде ред за по големи трансфери, иначе за дребни работи това върши работа :)

_________________
http://karadev.net


Пет Авг 14, 2020 12:01 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
Ами то DMX работи на подобен принцип - там пакета е фиксиран на 512 байта, има си определено условие за старт и всеки слейв си чака неговата част от пакета - брои си и взема само там където е настроен. Но там загубите не са чак толкова фатални - следващия пакет идва след няколко милисекунди - няма црц-та, няма чексуми. Аз така или иначе съм привърженик на стандартни и изпитани неща. В моя случай модбъс си е точно на мястото. Е иска малко код за обработка на командите но не е нужно чак пък всичките да се имплементират - 5 - 6 команди стигат. Евентуално някой друг ексепшън, ама и там има още малко писане. Аз съм си написал и за мастър и за слейв нещо елементарно и си е ок. Сега май се заформя една работа дето има вероятност да се наложи да пообогатя малко кода, ама ще видим.


Пет Авг 14, 2020 2:41 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
michev написа:
Tisho написа:
...
Защото е хубаво да се чете datasheet-а на компонентите внимателно преди да се слагат в схемите... :lol: :lol: :lol:
А и самата схема е покъртителна.

Страхотно "стойностен" пост. Точно заради такива, много хора не споделят нито схеми, нито сорс. Вместо да му казваш, че схемата му била покъртителна можеше просто да споделиш какво си видял като проблеми.


Каква му е стойността на стойностния пост? :lol:


Пет Авг 14, 2020 8:20 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
panchev68 написа:
невредят :) R6 остана от страната на MAX-a защото се наложи да го сложа върху опроводена платка при сертификация. Така и остана. Правилната позиция е преди трансила. Но поне свърши работа.
Това е схема на 15 години.
А за
Tisho написа:
Защо не ползваш SDLC?

По-голяма простотия не бях чувал. Имам някакъв бегъл смомен от зората на електрониката за
за синхронно предаване на данни. Един сноп кабели за няма нищо. SDLC е от IBM от 70 години на миналият век базиран на 422 имаше и след това HDLC (който е по-гъзарски) :D :D :D по спомен.
Ако се върнем още по-назад може да пробва и с пощенски гълъби .



Гълъби, свраки, може и бързолети.
Какво му е на SDLC-то?
Отговаря ли на изискванията на автора - отговаря. Работи ли - работи.
Ползва ли се в днешни дни - ползва се!
На почти всички светофари в USA, Канада и Мексико контролерите работят с SDLC. :P


Пет Авг 14, 2020 8:30 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Дек 19, 2005 11:21 am
Мнения: 1025
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
И аз мисля, като Cekins, че реално е Modbus това, което му трябва. Пък и като имаш стандартен протокол винаги може да си говориш с устройства на друг производител - примерно платка с релета, PLC-та. Ако (по-скоро като) се наложи пък твоята система да се интегрира в някакава по-голяма, вече говориш широко поддържан протокол и не трябва пак да се преоткрива колелото.


Съб Авг 15, 2020 11:02 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
Да питам за Модбуса....CRC16 не е съвсем шумозащитено, има възможност грешка в данновите байтове (примерно запис на 10 регистъра с една команда) да мине, без да се види в чексумата...
Та- какво мислите за това?


Съб Авг 15, 2020 1:55 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни