Отговори на тема  [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5
пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
Е аз не казвам да скача на кой да е от бъсите, а и за някои от тях има роялти ако искаш да си чист. Кана е не лош вариант въпреки че никога не сме го използвали, удобно като хардуер. Иначе лично мое мнение много зависи от хардуерни слой, и от размера на пакета. Имам системи които си пеят на ниска скорост с по 200 у-ва и няма грижи, ама всяко у-ва праща само по няколко байта и грижи няма никакви.


Пон Авг 17, 2020 4:24 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
panchev68 написа:
EtherCAT на Beckoff който е real-time (1us)

Кое му е 1мкс на етеркета? Цикличното време съм го виждал да го демонстрират на 50мкс, може и малко по-надолу - има приложение, в което токовия контрол на AC серво се върти алгоритъма в централното PLC, а нодовете са само PWM изходи и ADC входове - няма алгоритмика/control loop. Но до 1мкс циклично няма как да стане - фрейма заема време, всеки нод има закъснение заради PHY-тата от поне 700нс, и т.н.
Иначе прецизността на синхронизация там е +/-20нс.
Между другото, в етеркета няма нищо повече за сигурност на данните от црц-тата на етернета - това в стандартния протокол. Ако търсиш safety има FSoE, който е приложим и върху други бъсове, и той е сертифициран от TUV. Има и OpenSafety, което е още по-отворено.


Пон Авг 17, 2020 8:57 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 9:04 am
Мнения: 38
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
gicho написа:
panchev68 написа:
EtherCAT на Beckoff който е real-time (1us)

Кое му е 1мкс на етеркета? Цикличното време съм го виждал да го демонстрират на 50мкс, може и малко по-надолу - има приложение, в което токовия контрол на AC серво се върти алгоритъма в централното PLC, а нодовете са само PWM изходи и ADC входове - няма алгоритмика/control loop. Но до 1мкс циклично няма как да стане - фрейма заема време, всеки нод има закъснение заради PHY-тата от поне 700нс, и т.н.
Иначе прецизността на синхронизация там е +/-20нс.
Между другото, в етеркета няма нищо повече за сигурност на данните от црц-тата на етернета - това в стандартния протокол. Ако търсиш safety има FSoE, който е приложим и върху други бъсове, и той е сертифициран от TUV. Има и OpenSafety, което е още по-отворено.

При включен Distributed Clocks 1 mS ти е гарантирана a за FailSafe съм съгласен, но много рядко се налага използването му.

_________________
Оставете човек в самолет и той ще летне за един ден.
Хвърлете човек от самолета и той лети до края на живота си.


Пон Авг 17, 2020 12:30 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
EtherCAT...

SDLC-то било сложно. :D

Сигурен бях, че темата ще се отнесе в такава посока, някой все още да се чуди защо предложих SDLC?


Пон Авг 17, 2020 1:35 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
Аз гласувам за CAN като подходящ е случая...


Пон Авг 17, 2020 4:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
Kарадев си направи системата , ние ги си. хортуваме.


Пон Авг 17, 2020 4:45 pm
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 03, 2017 12:21 pm
Мнения: 163
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
Tisho написа:
EtherCAT...

SDLC-то било сложно. :D

Сигурен бях, че темата ще се отнесе в такава посока, някой все още да се чуди защо предложих SDLC?


И с какво SDLC печели пред ModBUS RTU (примерно)? В крайна сметка автора на темата прави PLC (programing logic controller). Очаква се в един момент освен комуникация с неговите модули да реши да ползва и готови такива. Примерно с операторски панел (прикачена картинка със списък от поддържани протоколи за произволен панел на EATON). Мисълта ми е, че в различните области са се наложили различни протоколи/решения.

П.П: Горното не е за цел да "отрека" SDLC - тъкмо гледам дали може да намери приложение в моето PLC.


Прикачени файлове:
com.png
com.png [ 60.91 KiB | Прегледано 2489 пъти ]
Пон Авг 17, 2020 5:58 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Ное 22, 2004 10:24 pm
Мнения: 1923
Местоположение: Габрово
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
s.ivanov написа:
Tisho написа:
EtherCAT...

SDLC-то било сложно. :D

Сигурен бях, че темата ще се отнесе в такава посока, някой все още да се чуди защо предложих SDLC?


И с какво SDLC печели пред ModBUS RTU (примерно)?

С абслютно нищо!

s.ivanov написа:
В крайна сметка автора на темата прави PLC (programing logic controller). Очаква се в един момент освен комуникация с неговите модули да реши да ползва и готови такива. Примерно с операторски панел (прикачена картинка със списък от поддържани протоколи за произволен панел на EATON). Мисълта ми е, че в различните области са се наложили различни протоколи/решения.

П.П: Горното не е за цел да "отрека" SDLC - тъкмо гледам дали може да намери приложение в моето PLC.


Към момента ако правиш контролери за светофари за USA може и да намери приложение. Но за друго едва ли.


Пон Авг 17, 2020 8:31 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 9:04 am
Мнения: 38
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
Таман гледах Мумията и се сетих на Тишо за SDLC.
Преди време имаше някакъв опит да се възкреси с HDLC, но така и не си намери място под слънцето. Няма никакъв смисъл от подобна имплементация, освен ако нямаш някакво устройтво което го ползва(което силно се съмнявам).
Ако толкова ти се пише ... в казармата ползвахме морзова азбука и пак се разбирахме . Принципът е същия. Но всяко нещо с времето си. Когато светът е работил с лампи и Восток1 е летял с по-малко изчислителна мощ от 1 калкулатор.
протоколи като Modbus, SDLC може да са били актуални. Modbus RTU/ASCII и сравнинено прост протокол, предимството е физическият пренос 2 жици, за това 50-на години се използва . SDLC е синхронен което налага доста проводници.
Не искам да споря с никой, но според мен е по-добре да се използват готови решения когато става дума за сериозни неща ,все пак това е трудът на доста сериозен екип който стои зад дадена система.
Ако се прави нещо в тази област трябва да е уникално, което го няма на пазара. В противен случай (типично по български "да излезе по-евтино") не е опция. Никога не излиза по-евтино.
Поздрави на всички.

_________________
Оставете човек в самолет и той ще летне за един ден.
Хвърлете човек от самолета и той лети до края на живота си.


Пон Авг 17, 2020 10:31 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: пик микро сериен порт RS233 дайте формула за протокола
stefan63 написа:
мноу съм тъп , изобщо не схванах формулата на Велио - какво описва и каква е връзката с Карадев.нет....
Велио, обясни- моля те, че ми стана интересно.

И се почуствах дваж по-тъп, щото не бях чувал за RS233.

Да апострофирам друг от колегите - че RS232 не е мислен за няколко подчинени устройства.
Не съм чел спецификацията, ама мисля че тоя въпрос изобщо не се разглежда там...И едва ли е невъзможно да се изгради равноправна мулти-мастер мрежа , спазвайки стандарта...в рамките на няколко метра и на ниски скорости, де. С малко хардуерни и софтуерни фокуси, разбира се.
А за един мастер-много слейвове - фокусите са доста малко.


Сори, отпускарски месец, та не съм чел тука от една седмица поне.
Виж му картинката. Има два реда с числа. Иска да намери закономерност между числата на първия и числата на втория ред. До колкото разбирам, за да може да си сметне номера на байта по номера на адреса (5-ти адрес, 17-ти байт). Така го разбрах поне аз.


Пон Авг 24, 2020 11:15 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 70 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни