Отговори на тема  [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :) 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :)
Цитат:
в германия има един завод на BASF, който е предоставен на един консорциум (APL) за да се тестват нови технологии в индустрията. нй-вече 10base-t1L, което е 10мб етернет по кабел с една усукана двойка и по който кабел може да се подава захванване. та големите и не толкоз големите батковци които са в този консорциум(виж си сам в нета кои членуват там) правят/преправят всякакви сенсори/уреди/свичове и прочие с този етхернет стандарт да си тестват възможности, взаимодействие и т.н. и т.н.

10base-t1l е интересен и сме го обсъждали - да, той е подходящ за подобни цели. Само че намесваш съвсем нов стандарт, за който повечето колеги тук само сме чели. Ако изкарате микроконтролер с вграден MAC и такова PHY ще е интересно.
Но за момента, с класическите физики, визарда го каза лаконично - звучи налудничаво. Макар че дефиницията за "сензор" е достатъчно разтеглива - има такива с цени хилядите евро и, има камери с гигабит - все е сензор...
Тоя "консорциум" APL не го открих - виждам че правят такъв стандарт "Ethernet-APL", който все още не е приет от IEC. Не намерим много информация - виждам че е мислено да покрива доста интересни use case-ове и тия EX зони - ако са го мислили и в посока разпределение на времето по шината и лесна (евтина) топология има бъдеще.


Пет Юни 26, 2020 9:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4406
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :)
от миналата година има релийзнад иее стандард IEEE 802.3cg - всеки може да си го получи.
засега ние и тескасците(може би) копаме според този стандард.
а за микроконтролер с вграден MAC и такова PHY... незнам дали е бизнес оправдано.
иде реч особено в билдинг аутомейшъна се цепи стотинката на 2, така че взимаш най-евтиният микроконтроллер до който се докопаш, и му закачаш MAC + PHY на SPI интерфейса и си го имаш на километър кабел 10 мбита етернет (например за кабина на асансьор). а иначе когато е само PHY само подменяш интерфейса, а всичко останало и сертифицирано що е електроника и софтуер си остава същото. то това е идеята да запазиш всичко съществуващо и да се увеличи пропускателната способност до 10 мбита и етхернет, отгоре на който кеф ти модбъс/профинет/ бакнет/......

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Съб Юни 27, 2020 12:57 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 9:04 am
Мнения: 38
Мнение Re: LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :)
Не знаех че 1 мое мнение ще предизика такава полемика. Според мен най-добрият подход е този на който му разбираш. При условие че не съм в час с linux - това не е опция за мен. LowPower and LowPrice вариантите са доста редки случай. Няма смисъл да правиш нещо през 5-10 лева поне аз така мисля. Но все пак всеки има право да няма вкус !!!

_________________
Оставете човек в самолет и той ще летне за един ден.
Хвърлете човек от самолета и той лети до края на живота си.


Съб Юни 27, 2020 1:51 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :)
Що бе , стана интересно.......
жалко ,че карадев.нет загуби интерес. :D


Съб Юни 27, 2020 5:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :)
сигурно му е спрял етернета :)

_________________
main[-1u]={1};


Съб Юни 27, 2020 8:29 pm
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :)
не е спрял нито нета нито интернета, ама ся са пробвам да го подкарам това на 64мега херца щото ся бичи само на 16 и няма скорост за други работи. тея микро чипите са баси недовършените. писах насъпорта чакам ги да видя ко ши измислят. подробно съм описъл проблем, ама да ги видим ко ше напраят

голям проблем със тоз стек.ужас само да го барнеш малко настройката и заминава в канала.

_________________
http://karadev.net


Чет Юли 02, 2020 4:59 pm
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4616
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :)
karadev написа:
не е спрял нито нета нито интернета, ама ся са пробвам да го подкарам това на 64мега херца щото ся бичи само на 16 и няма скорост за други работи. тея микро чипите са баси недовършените. писах насъпорта чакам ги да видя ко ши измислят. подробно съм описъл проблем, ама да ги видим ко ше напраят

голям проблем със тоз стек.ужас само да го барнеш малко настройката и заминава в канала.


:guillotine:

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Чет Юли 02, 2020 9:34 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 9:04 am
Мнения: 38
Мнение Re: LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :)
karadev написа:
не е спрял нито нета нито интернета, ама ся са пробвам да го подкарам това на 64мега херца щото ся бичи само на 16 и няма скорост за други работи. тея микро чипите са баси недовършените. писах насъпорта чакам ги да видя ко ши измислят. подробно съм описъл проблем, ама да ги видим ко ше напраят

голям проблем със тоз стек.ужас само да го барнеш малко настройката и заминава в канала.

Извинявай можеш ли да пишеш малко по-смислено. На моменти си мисля, че това твоето е македонски , но явно не съм прав. (Това е само молба !!!). Погледни линка който ти изпратих малко по-нагоре. Това съм го пускал на 8 MHz процесор (atmega 8) и нямаше никакъв проблем с бързодействието. Ако искаш погледни и wiznet - W5500. TCP/UDP/ICMP/PPPoE/ARP слоевете се в чипа, и не се налагат толкова обработки. Цената е 2.23 USD в Комет.
https://store.comet.bg/Catalogue/Product/18188/
PS. Не съм запознат с архитектурата на Microchip, но за какво ти се налага използваето на голям стек. printf & scanf и сродните им единственно използват повече стек заради va_arg. Ако не дефинираш големи по размер локални (в тялото на функцията) нестатични променливи, за какво ти се налага голям стек ?! Дори и при влагане на прекъсвания или някаква псевдо-многозадачност 128 байта са предостатъчни.
Поздрави.

_________________
Оставете човек в самолет и той ще летне за един ден.
Хвърлете човек от самолета и той лети до края на живота си.


Вто Юли 07, 2020 11:33 pm
Профил ICQ
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :)
за писането, съм наясно че малко ги изтървам, ама като бързам и ги пиша малко наистина като на македонски :), просто не се старая в писането и ми писва да се обяснявам литературно. и за това е, не че нещо нарочно.

за стека има оправяне, такъв е софтуера на микрочип засега, в момента има проблем със пускането на стека на по висока честота от вътрешния генератор, защото само на 16 мегахерца няма да остане време за нищо друго. от две седмици всеки ден само това правя има проблем във техния софтиер и то сериозен. пратил съм на съпорта пълно обяснение на проблема, отговориха, оправиха единия проблем, сега да видим кога ше оправят проблема със честотите. заел съм се сериозно със този стеков проблем да се изчисти и рафинира до много, че да може да се ползва.

по върпоса за уиз нет чипа, имам един колега който също ми предложи да позлваме този. за сега не искам, защото вкъщи трудно ги запоявам, издразвам се че са моткам с монтажа на единични бройки, аве не става за прототипна работа. трябва да правя платка на ново, не ми са занимава сега със този чип. искам да довърша това за 28j60, да тръгне както искам, после ще видя накъде ще подхващам лан мрежите.

сега този проект, ако се обади някой сериозен клиент за много бройки за лан, директно прехвърляме картечниците на уиз нет. както казах имам колега, който е направил платки, софтуер, готов, всичко работи.

ще се постарая да пиша малко по-добре, ама някой път направо не ми занимава и заради това ги челастря едно към 500 :)

_________________
http://karadev.net


Сря Юли 08, 2020 1:31 pm
Профил WWW
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 9:04 am
Мнения: 38
Мнение Re: LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :)
karadev написа:
за писането, съм наясно че малко ги изтървам, ама като бързам и ги пиша малко наистина като на македонски :), просто не се старая в писането и ми писва да се обяснявам литературно. и за това е, не че нещо нарочно.

за стека има оправяне, такъв е софтуера на микрочип засега, в момента има проблем със пускането на стека на по висока честота от вътрешния генератор, защото само на 16 мегахерца няма да остане време за нищо друго. от две седмици всеки ден само това правя има проблем във техния софтиер и то сериозен. пратил съм на съпорта пълно обяснение на проблема, отговориха, оправиха единия проблем, сега да видим кога ше оправят проблема със честотите. заел съм се сериозно със този стеков проблем да се изчисти и рафинира до много, че да може да се ползва.

по върпоса за уиз нет чипа, имам един колега който също ми предложи да позлваме този. за сега не искам, защото вкъщи трудно ги запоявам, издразвам се че са моткам с монтажа на единични бройки, аве не става за прототипна работа. трябва да правя платка на ново, не ми са занимава сега със този чип. искам да довърша това за 28j60, да тръгне както искам, после ще видя накъде ще подхващам лан мрежите.

сега този проект, ако се обади някой сериозен клиент за много бройки за лан, директно прехвърляме картечниците на уиз нет. както казах имам колега, който е направил платки, софтуер, готов, всичко работи.

ще се постарая да пиша малко по-добре, ама някой път направо не ми занимава и заради това ги челастря едно към 500 :)

ЕЕЕ Това беше в кръгът на шегата :) Не че аз пиша мого правилно. Ако имаш нещо нужда от помощ пиши тук или на PM прати някакъв телефон или email. Мога да потърся онзи проект и да ти го пратя.
Поздрави.

_________________
Оставете човек в самолет и той ще летне за един ден.
Хвърлете човек от самолета и той лети до края на живота си.


Сря Юли 08, 2020 5:26 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4715
Мнение Re: LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :)
Що пишеш "болд"?

Аре бря 16MHz ... преди много много години ( га имаше само RTL-ки на ISA ... то и google нямаше тогава )
сме правили мрежи с PIC16F почти на асемблер ... стек, капризи ... с трафик до 200к

та и FPGA сме учили
https://www.fpga4fun.com/10BASE-T1.html

_________________
main[-1u]={1};


Сря Юли 08, 2020 6:58 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Яну 20, 2009 10:54 pm
Мнения: 11338
Местоположение: "Занзибар"
Мнение Re: LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :)
Крадев, да не си ти бе, братчет? Що не каза по-рано, че да не се злагаме пред хората?!

Edit: Еий, к'во забрайх да напиша #-o
Всяка правописна грешка не е случайна!


Сря Юли 08, 2020 9:12 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Фев 26, 2006 5:52 pm
Мнения: 10368
Местоположение: Добрич
Мнение Re: LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :)
gicho написа:
Но сигурно има причина такива да не се ползват масово. И търсейки защо, си мисля че една от причините са криптиранията - споменатите от теб като клас "не много големи микроконтролери", ако нямат достатъчно актуален ускорител на криптирането, отварят SSL за няколко секунди, че някой и за двуцифрено число секунди - споменатия пик18 с ENC-а си мисля че може да постави рекорд и да цепи минутата с текущите алгоритми?


отдавна сте писали, ама чак сега се зачетох...

Причината да не се ползват малки контролери е най-вече щото няма стекове за тях. А стекове няма защото TLS стандарта не е писан за малките риби. Ако трябва да бъда честен, не е мислен изобщо за контролери по принцип. То и за големи пак е недомислен, просто при големите по-лесно се замазват недомислиците. А те са едни и същи при всякакви стандарти свързани с крипиране, примерно и при TPM е същата боза.
В началото на пакета/команда идиотите слагат неща като дължина или чек сума, т.е. неща които няма как да знаеш, ако нямаш целия пакет предварител. Така на практика стековете не могат да пратят и един байт, преди да са получили целия пакет и са го обработили. А това значи много памет. При TLS препоръчителния минимум, който трябва да се поддържа е 64К в едната посока или 128К/сокет. И това е само за криптирането и при условие, че се работи със zero copy. Като сметнеш, че обикновено трябва и мрежов стек и за него си трябва памет и за приложението, че и за генерирането на самите пакети, щото има обработка на сертификати и т.н. Абе грозна картинка си е.
Аз лично съм резнал пакетите на 8К, но това е само защото знам с какви сървъри работя и разчитам, че няма да ме флууднат. Освен това, за да не ми се налага да буферирам данните съм дублирал логиката на два паса. За първия пас ми трябва само дължината на данните и правя всички сметки на сухо без самите данни. На втория пас вече имам нужната информация и мога да криптирам и стриймвам данните on the fly. Голям гърч си е... досега не съм видял друг да го прави така.
Иначе скоростта на криптиране няма грижи, това е най-малкият проблем.


Сря Юли 08, 2020 10:04 pm
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен
Аватар

Регистриран на: Пон Окт 24, 2005 6:06 pm
Мнения: 337
Местоположение: Varna
Мнение Re: LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :)
утре смятам да им напиша на микрочипите, какво не им работи в стека с конкретния проект на MCC и 26к22 процесора. да видят клоковете първо да оправят, че бачка само на INTOSC на 16 MHz. на никаква друга честота неще да тръгне, то и аз как го уцелих не знам. както и да е. после ше ги карам да направят на нов проект чист, без MCC да нашият стека да ги видя как ше го направят и да са рафинира малко тоя софт че са го зарязали на средата и направо ужас.

panchev68 == след няколко седмици, ше знам какво ше правя с тоя лан умрелия. ако нищо не стане сменяме томпсъните на другото рамо, както се казва в книгата СИНДИКАТА НА ПРЕСТЪПНИЦИТЕ :) много добра, който не я е чел, да я прочете, не е роман, за 30 година сухия режим в сащ. уникална книга. :) ше ти пратя съобщение да видим с уиз нета как ше се работи

bongo_x2 == сега пък излязахме брадчеди, ами де да знам кой е зад този ник, прати на лично една снимка, може и да сме знам ли вече :) в тоя форум кой кой е :)

miro_atc == така е, в описанието на стека пише че не е за процесори с по малко флаш от 16КБ и по малко РАМ от 2КБ. лан мрежата си иска нейнот и микрочип са направили целия лан протокол, макар че много от функциите в тоя пример който ползвам по дафаулт не се използват и няма и пример как да ги използваш. аве ше го движя да видим ко ше стане

за сега каквото съм ги питал, казаха, обясниха, няма грижи. имам още работи да ги карам да оправят и да дават инфо :)

_________________
http://karadev.net


Сря Юли 08, 2020 10:30 pm
Профил WWW
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Сря Сеп 28, 2011 9:04 am
Мнения: 38
Мнение Re: LAN мрежата на микрочип тръгна, ама ся ко прайм ? :)
miro_atc написа:
gicho написа:
Но сигурно има причина такива да не се ползват масово. И търсейки защо, си мисля че една от причините са криптиранията - споменатите от теб като клас "не много големи микроконтролери", ако нямат достатъчно актуален ускорител на криптирането, отварят SSL за няколко секунди, че някой и за двуцифрено число секунди - споменатия пик18 с ENC-а си мисля че може да постави рекорд и да цепи минутата с текущите алгоритми?


отдавна сте писали, ама чак сега се зачетох...

Причината да не се ползват малки контролери е най-вече щото няма стекове за тях. А стекове няма защото TLS стандарта не е писан за малките риби. Ако трябва да бъда честен, не е мислен изобщо за контролери по принцип. То и за големи пак е недомислен, просто при големите по-лесно се замазват недомислиците. А те са едни и същи при всякакви стандарти свързани с крипиране, примерно и при TPM е същата боза.
В началото на пакета/команда идиотите слагат неща като дължина или чек сума, т.е. неща които няма как да знаеш, ако нямаш целия пакет предварител. Така на практика стековете не могат да пратят и един байт, преди да са получили целия пакет и са го обработили. А това значи много памет. При TLS препоръчителния минимум, който трябва да се поддържа е 64К в едната посока или 128К/сокет. И това е само за криптирането и при условие, че се работи със zero copy. Като сметнеш, че обикновено трябва и мрежов стек и за него си трябва памет и за приложението, че и за генерирането на самите пакети, щото има обработка на сертификати и т.н. Абе грозна картинка си е.
Аз лично съм резнал пакетите на 8К, но това е само защото знам с какви сървъри работя и разчитам, че няма да ме флууднат. Освен това, за да не ми се налага да буферирам данните съм дублирал логиката на два паса. За първия пас ми трябва само дължината на данните и правя всички сметки на сухо без самите данни. На втория пас вече имам нужната информация и мога да криптирам и стриймвам данните on the fly. Голям гърч си е... досега не съм видял друг да го прави така.
Иначе скоростта на криптиране няма грижи, това е най-малкият проблем.

ХАХА въобщр не ми мина през ума , че става дума за TCP Stack. Помислих че не му стига стека на процесора което много ме учуди.

_________________
Оставете човек в самолет и той ще летне за един ден.
Хвърлете човек от самолета и той лети до края на живота си.


Сря Юли 08, 2020 11:04 pm
Профил ICQ
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 60 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни