Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Линукс патформа за 3 долара 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4413
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Линукс патформа за 3 долара
Имаше тема за евтини едноплаткови компоти.. Но не я намирам..

https://www.cnx-software.com/2019/12/27 ... s-soc/amp/

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Съб Дек 28, 2019 3:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Линукс патформа за 3 долара
Аз си спомням правих едно подобно на това, някъде 2013 мисля беше... Тия хора масово пропускат най-важния елемент, а той е че не е важно колко ти е як хардуера, а какво търкаляш на него. Същата работа и с малинките и всичките им производни. Ентри-левъл и линукс в едно изречение просто не се вместват и оттам... абе мога да говоря по тоя въпрос поне час без спиране :twisted:

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Съб Дек 28, 2019 4:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: Линукс патформа за 3 долара
Банане, Обърни внимание в случая става въпрос за business card. А не по принцип за business card size, entry level Linux PC.
Споко никой не е тръгнал да ти взима нишата, да ти краде идея или пък не дай Боже да се окаже по-велик от тебе. :D

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Нед Дек 29, 2019 8:23 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Ное 06, 2018 4:18 pm
Мнения: 1228
Мнение Re: Линукс патформа за 3 долара
Zdrav написа:
Споко никой не е тръгнал да ти взима нишата, да ти краде идея или пък не дай Боже да се окаже по-велик от тебе. :D

:lol:
@MYXATA имаше една друга тема, за оригинални идеи за PCB рекламни материали, там е по-подходящо място за тоя линк. btw тая флаш памет от BOM-а много ме съмнява да струва 17 цента.


Нед Дек 29, 2019 10:09 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Линукс патформа за 3 долара
Zdrav написа:
Банане, Обърни внимание в случая става въпрос за business card. А не по принцип за business card size, entry level Linux PC.
Споко никой не е тръгнал да ти взима нишата, да ти краде идея или пък не дай Боже да се окаже по-велик от тебе. :D


Не ми беше това позицията на поста, а че слагането на линукс в подобни системи е глупава идея...

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Нед Дек 29, 2019 10:47 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Нед Ное 21, 2004 10:31 pm
Мнения: 9646
Мнение Re: Линукс патформа за 3 долара
цялата работа е силно напарфюмирана...
да ползваш лайнукс, за да направиш с древен ARM9 USB mass storage е силно ку-ку идея.

а и доколко това е функционален лайнукс - също е под въпрос.
чипа по принцип поддържа външна памет, ама е мултиплексирана с нещо (не съм задълбавал) - вероятно с дисплея. краката са твърде малко за нещо смислено.
с интерфейса с външния свят (някакъв вид мрежа) също е куца ситуацията.


Нед Дек 29, 2019 11:49 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Линукс патформа за 3 долара
Човекът си рекламира способностите в дизайна на устройства - никой няма да я ползва тая карта за смислена работа.
Принципно в такъв бюджет слагането на линукс си има недостатъци - трудно се прави да върви директно от флаш (XIP), което значи че трябва много РАМ само за да се подкара линукса, дори ако приложението му трябва 200 байта за работа. Т.е. отива много повече силиции, отколкото би отишъл с микроконтролер с подходящите ресурси (примерно 128К флаш и няколко К РАМ).
Само че масовото производство може да обърне така нещата, че по-сложния силикон за А5+32М РАМ да е на по-тънък процес и да излезе на по-ниска цена. Това си е нормално вече и тръгна от бума на китайските таблети преди 10-тина години. Сега има разни чипчета за екшън камери и подобни (например allwinner v3s), които са процесор и рам (512mbit) в едно на под 3 долара, че има даже и 10/100 PHY. Ако трябва да се върти нещо свързано с нетЯ, и се търси сериозна защита на връзката, това може да дойде по-лесно за изпълнение предвид линукса, отколкото с нещо от типа на ESP32 или CC32xx. А с тия AI или ML в края си иска и мощност. За нещо подобно ще трябва да се закачи примерно есп с матрица или втори процесор, който да се мъчи да смята. Ако изискването е жична мрежа е ясно че v3s е по-подходящ като вграден хардуер.
Не казвам че всичко трябва да се прави на линукс платформа, но не съм съгласен че такъв подход няма място под слънцето.
По същия начин както на някой му допада майкрочип като среда за работа, периферия, документация и т.н. (или атмел, или стм, или ТИ, или freertos), то има много народ който има познания и му допада линукс подхода. Такъв тип програмисти не можеш лесно да ги вземеш и да ги заточиш да пишат под мплаб - на втория час ще имаш празен офис...
Както наскоро четох за разработката на F-35 казват, че само част от кода е на ADA, а останалото е на ц/ц++ поради това че нямало други програмисти.


Нед Дек 29, 2019 12:48 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3080
Мнение Re: Линукс патформа за 3 долара
При тоя бюджет и времеви рамки....можеха да измислят нов език АДА2, да направят факултет-два и завършилите тъкмо щяха да са пред пенсия след славната задача. :D
Лош мениджмент..


Нед Дек 29, 2019 2:18 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пон Мар 13, 2006 12:59 pm
Мнения: 3855
Местоположение: Габрово
Мнение Re: Линукс патформа за 3 долара
Бюджетът вЕрно щеше да им стигне, но не и времето - 9 жени не могат да износят едно бебе за 1 месец... Човешкият фактор е проблем в случая - трудно се наливат знания с голяма скорост в кратуните.


Нед Дек 29, 2019 2:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 27, 2005 11:48 am
Мнения: 4722
Мнение Re: Линукс патформа за 3 долара
че какво му е на чипето ... ( дисплейна насоченост, джикитайска шир-потреба... )

по-смислено платче
https://www.electronics-lab.com/licheep ... arm9-core/

_________________
main[-1u]={1};


Нед Дек 29, 2019 2:49 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3080
Мнение Re: Линукс патформа за 3 долара
gicho написа:
Бюджетът вЕрно щеше да им стигне, но не и времето - 9 жени не могат да износят едно бебе за 1 месец... Човешкият фактор е проблем в случая - трудно се наливат знания с голяма скорост в кратуните.

Историята на Ф35 е над 20години ...сякаш DARPA малко се е оттеглила от стратегията...не че съм информиран де - ама славната история по създаването на АДА сякаш е незаслужено игнорирана като опит.


Нед Дек 29, 2019 3:14 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 26, 2005 1:01 pm
Мнения: 1952
Местоположение: Варна
Мнение Re: Линукс патформа за 3 долара
Н'бабане Гт'муан'га написа:
Zdrav написа:
Банане, Обърни внимание в случая става въпрос за business card. А не по принцип за business card size, entry level Linux PC.
Споко никой не е тръгнал да ти взима нишата, да ти краде идея или пък не дай Боже да се окаже по-велик от тебе. :D


Не ми беше това позицията на поста, а че слагането на линукс в подобни системи е глупава идея...

Пак да напомня. Това е business card - визитка. Не знам с какво тръгвате да я сравнявате, но си представям как някой ви дава визитка и вие след критичен оглед му обяснявате каква кофти цветоотделка... и какви календарчета вие си печатате.
Или си спомняте кое момиче е било за месец Май на календара... на американските военно въздушни сили... през 1978-ма.

_________________
Най-опасният враг на истината и свободата е мнозинството.


Пон Дек 30, 2019 12:11 am
Профил
Ранг: Новодошъл
Ранг: Новодошъл
Аватар

Регистриран на: Съб Юни 03, 2017 12:21 pm
Мнения: 163
Мнение Re: Линукс патформа за 3 долара
Визитката е страхотна. Това, че е с Linux за е огромен плюс: директно показва уменията на автора. Също така има много полезна информация в блога/git-a.


Пон Дек 30, 2019 12:24 am
Профил WWW
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Пон Юни 05, 2006 12:48 pm
Мнения: 4413
Местоположение: където небето среща земята, ракията е Jameson, а бирата Guinness
Мнение Re: Линукс патформа за 3 долара
Абе загледах, да не би по погрешка да съм написал телескоп хъбъл за три долара или крей компютър за три долара.... ма не визитка с линукс било,.. Та повечето коментари като че ли са не точно по темата... Аман, нова година идва :)

_________________
... ако трети ден не ти се работи... това означава, че е сряда !


Пон Дек 30, 2019 3:02 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Яну 25, 2012 8:14 am
Мнения: 4624
Местоположение: Новата земя на племето Мутум'ба
Мнение Re: Линукс патформа за 3 долара
MYXATA написа:
Абе загледах, да не би по погрешка да съм написал телескоп хъбъл за три долара или крей компютър за три долара.... ма не визитка с линукс било,.. Та повечето коментари като че ли са не точно по темата... Аман, нова година идва :)


Виж сега, коментарите са си съвсем на място. Аз се съмнявам тука да има някой който да не може да навърже два чипа и 20-30 елемента на една малка платка. Защото въпросното е точно това.
За другите коментари не мога да говоря, но аз заставам твърдо зад мнението си че USP-то че търкаля линукс не хвърчи според мен. Дали ще е тоя чип или някой куц 8051, платката ще е все същата. Не попада дори в категорията "хоби". Не виждам някой да тръгне да прави нещо с него, при положение че може да си плясне същия чип на собствена платка, нито пък демонстрира някакви сериозни умения в дизайн на хардуер, така че какъв е целият смисъл?

_________________
'просто' е технически синоним на 'красиво'


Пон Дек 30, 2019 4:17 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни