Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Идентифициране на немаркирана ИС? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
На теб не ти трябва скоп а анализатор, те такова или клонинг : https://www.saleae.com/?gclid=CjwKCAiAx ... IoQAvD_BwE
Скопа не е да следиш дълг комуникация. Към това горе имаш и един куп декодери и всякакви благинки, има и по-евтини клонинги.
Скопа може да ти свърши работа да речем да познаеш това дали е I2C, SPI, One Wire .. да видиш горе долу как е, тоя байт сега какъв е, и др. деболии със скоп да декодираш си е наказание.


Сря Дек 11, 2019 9:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Окт 11, 2011 10:53 pm
Мнения: 4174
Местоположение: Brussels / Пловдив
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Е, ама кажи му, че клонингите не са по $300 а по $3 - разбира се говорим за клонинг на първото Saleae което е само с цифрови входове:

https://www.ebay.com/itm/USB-Logic-Anal ... 10ImyHOnoA

_________________
Мразя да мразя ...


Сря Дек 11, 2019 9:43 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Дек 05, 2019 12:30 pm
Мнения: 15
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Апаратът, заедно с още няколко накрайника, ми беше на разположение за кратко, като успях да установя следното:
1. "Висшият разум" е в квадратен корпус, smd 44 pin, по 11 извода на страна. Няма маркировка или е заличена в заводски условия - сякаш отгоре е бил поставен шаблон, покриващ само краищата и вдлъбнатината за пин1, и впоследствие е обработен на много фин пясъкоструй. Захранване +5V на pin38, минус - на pin16. Двупроводната комуникация е по pin12 и pin13, директно отиващи към изводи 7 и 8 на чипа в накрайника.
2. В другите накрайници няма "жокер" - платките са идентични и чиповете са без маркировка.
По описаното в 1. има ли прилика с познат контролер?
След празниците съм се уговорил целият апарат да остане при мен за няколко дена - дотогава ще съм се сдобил с логически анализатор и ще се постарая да съм схванал какво да правя с него, за да документирам обмена.
Ясно е, че съм бос в тази област. Затова съм още повече благодарен за добронамерените съвети от опитни колеги. :idea:


Пет Дек 13, 2019 4:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
За момента няма смисъл да гадаем, най-вероятно комуникацията е i2c, типът на контролера и да го занем няма да помогне с нищо. Тук въпроса ще е колко са се постарали в защитата. Ако е направена добре нямаш голям шанс. Ако са го направили просто да отбият номера, тогава шанса ти е доста по-добър. С оглед на това че пинаута на малкия чип не прилича много на епром, и може би е контролер, вероятността да се мине лесно е доста малка. Ако са искали просто някаква идентификация е можело да сложат някой one wire или епром. Щом са сложили контролер по-скоро са търсили по-добра защита, и може би към момента на проектирането е нямало удобни крипто епроми и са сложили процесор. Не е изключено и да е някаква екзотика, т.е. да е някакъв секюр чип. С оглед на това че му трият номерацията може и да не е, ако чипа е достатъчно секюрнат това че знаеш какъв е не ти помага с нищо и няма смисъл да махаш маркировка.


Пет Дек 13, 2019 4:42 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Дек 05, 2019 12:30 pm
Мнения: 15
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
ОК, да се надявам, че като запиша и предоставя обмена ще има реална основа за размисъл и анализ.


Последна промяна barbarock на Пет Дек 13, 2019 4:50 pm, променена общо 1 път



Пет Дек 13, 2019 4:46 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Да обмена може да помогне. Не знам на какъв анализатор си хвърлил око,това или е серийна Tx/Rx или е I2C, и за двете повечето софтуери имат декодери.


Пет Дек 13, 2019 4:48 pm
Профил
Ранг: Почетен член
Ранг: Почетен член
Аватар

Регистриран на: Нед Окт 19, 2008 6:26 pm
Мнения: 607
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Ако чипа не управлява нищо друго ???
вероятно е памет.
Относно маткировките , сигурен съм че ако е нещо поръчково( позволяват си го само яки фирми примерно на ABB) ще пазят надписа най-много и ще е най на лично място, и с най ярки букви :D .
А това че са го пилили , почти е сигурно че е нещо много познато, я някой малък пик или атмел, или някой датчик това ще проличи от предназначението ... :lol:

_________________
Вниманиене съмвишист....ИЙ.


Пет Дек 13, 2019 6:17 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
qfp44 корпус на 8051 има такова захранване -
виж например чип AT89C55 в Digikey.
Кварцът би трявбало да е на пинове 14+15.
Ако е такъв -най вероятно комуникацията е И2Ц или нещо нестандартно -
на пин12 и13 тия контролери обикновено нямат нишо особено .


Съб Дек 14, 2019 12:06 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Сега като се замислих и ми дойде на акъла че реално почти всеки малък микроконтролер можеш да го захраниш през порт пинове. Захранването ще мине през защитните диоди и ако оставиш двата пина като входове, ще си бачка като слънце. Някой може да му е минало през акъла да вкара хакерите в размисъл, какъв аджеба е тоя контролер.


Нед Дек 15, 2019 6:21 pm
Профил ICQ
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Ако комуникацията е елементарна, има ли значение какъв е микроконтролера...


Нед Дек 15, 2019 7:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Мар 12, 2008 8:22 am
Мнения: 1402
Местоположение: София
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
RM написа:
Относно маткировките , сигурен съм че ако е нещо поръчково( позволяват си го само яки фирми примерно на ABB) ще пазят надписа най-много и ще е най на лично място, и с най ярки букви :D .
Едно кратко лирично отклонение. :D

Пилени чипове и маркирани с поръчкови цифри/букви вече съм срещал, но това беше ново за мен. Гледам аз маркови лепенки:
Прикачени файлове:
Aver Media Game Broadcaster HD (C127) HDMI and VGA capture card with labels.jpg
Aver Media Game Broadcaster HD (C127) HDMI and VGA capture card with labels.jpg [ 605.59 KiB | Прегледано 4745 пъти ]

Дето викаше itso.t, трябваше да видя "този чарк какво го кара да работи". Отлюспих лепенките и...
Прикачени файлове:
Aver Media Game Broadcaster HD (C127) HDMI and VGA capture card without labels.jpg
Aver Media Game Broadcaster HD (C127) HDMI and VGA capture card without labels.jpg [ 618.34 KiB | Прегледано 4745 пъти ]
Поздрав от AverMedia към безбройните такайски ментарджии: "А сега, пичове, ви пожелаваме приятно копиране" :D

_________________
-= All our life, we are beta testers =-


Пон Дек 16, 2019 2:41 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Дек 05, 2019 12:30 pm
Мнения: 15
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Най-после комплектът (апарат + консуматив) е при мен за няколко дена. Предвид това, че не разполагам (все още) с логически анализатор, а и не съм работил с такова устройство, моля за съдействие за записване / разгадаване на протокола за обмен на данните. Мога да донеса цялата конфигурация в рамките на гр. София, както и да посрещна и осигуря условия за работа при мен (Бъкстон). Разбира се, и в двата случая срещу възнаграждение :-)
За готовите да помогнат - 0886005825 или лс. :prayer:


Сря Юли 08, 2020 10:22 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Вто Юни 07, 2005 5:20 pm
Мнения: 3212
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Private написа:
Поздрав от AverMedia към безбройните такайски ментарджии: "А сега, пичове, ви пожелаваме приятно копиране" :D


То това е често срещано явление в индустриалната електроника (някои контролери за P&P машини или други подобни са така), както и в автомобилната такава.


Чет Юли 09, 2020 2:39 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Това са си техни чипове, имам такива платки, доста читав кепчър и то а без пари.


Чет Юли 09, 2020 5:46 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Дек 05, 2019 12:30 pm
Мнения: 15
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Успях да се сдобия с клонинг на Saleae и да запиша обмена на данни, по повод на който започнах темата преди време.
Моля за извинение за неопитността ми в тази област, но отново формулирам задачата и въпросите си:
Искам да мога да чета и записвам съдържанието на чипа, намираш се в накрайника.
Жичната връзка е с 4 проводника, които са очевидно "+5V", "-", "clock" и "data".
От наличните анализатори в библиотеката на Saleae-софтуера получавам нещо смислено при MDIO, SWD и SMBUS.
Възможно ли е от прикачения файл с комуникацията да се определи протокола на обмен и евентуално чипа, който участва в нея, както и евентуалния му заместител + начин за четене и запис на информацията от оригиналния чип в новия?
Предварително благодаря за помощта! :)


Прикачени файлове:
Data exchange.zip [5.38 KiB]
132 пъти
Съб Юли 11, 2020 9:53 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни