Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Идентифициране на немаркирана ИС? 
Автор Съобщение
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
smbus e нещо интелско , дето е по-вероятно да го намериш в дънна платка,
mdio не бях го чувал,
swd - хептен неочаквано тука....
Aко контролерът ти е '51, или са спретнали някакъв собствен
протокол, или залагам на I2C.
Всъщост при тебе големият контролер е в нещо(да речем дръжка) ,а неизвестният малък контолер е в накрайник?
Пробвай да декодираш питания от дръжката-докато няма накрайник.


Съб Юли 11, 2020 2:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
barbarock написа:
...Възможно ли е от прикачения файл с комуникацията да се определи протокола на обмен и евентуално чипа, който участва в нея, както и евентуалния му заместител + начин за четене и запис на информацията от оригиналния чип в новия?
Предварително благодаря за помощта! :)

Дай някакъв по-смислен лог от логическия анализатор. На тоя не се вижда нищо.
Ще е хубаво да е в оригиналния му вид, а не в .csv.


Съб Юли 11, 2020 2:36 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8891
Местоположение: Разград
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
То даже направо картинка със сигналите. Примерно i2c може да се познае по старт/стоп и вида на данните. Аз примерно съм свикнал да гледам такива картинки и докато видя понякога ми светна какво е.


Съб Юли 11, 2020 3:19 pm
Профил ICQ
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Дек 05, 2019 12:30 pm
Мнения: 15
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
В архива се намира и записаният семпъл - LOGICDATA файл от софтуера на Saleae. Там се виждат много добре такта и данните. Не знам дали може да се отваря с нещо друго за визуализиране, иначе това е линк към въпросното приложение: https://support.saleae.com/logic-softwa ... e-download


Съб Юли 11, 2020 10:41 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Точно това съм споменал по-горе - файлът с разширение logicdata се отваря с оригиналния софтуер и на екрана не се вижда нищо.
С коя версия на софтуера е направен? Да не би там да има разлики...


Нед Юли 12, 2020 9:17 am
Профил
Ранг: Популярен
Ранг: Популярен

Регистриран на: Пет Юни 25, 2010 2:18 pm
Мнения: 339
Местоположение: Varna
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
При мен се отваря в Saleae Logic 1.2.18 (portable 32bit).
И според мен си е I2C.


Прикачени файлове:
Clipboard02.jpg
Clipboard02.jpg [ 79.73 KiB | Прегледано 3737 пъти ]
Нед Юли 12, 2020 3:38 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Тия времена най-горе (2 клока на милисекунда) реални данни ли са?


Пон Юли 13, 2020 6:07 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Дек 05, 2019 12:30 pm
Мнения: 15
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Не мога да преценя достоверността на времевия интервал - това е записът от реалната комуникация, "заснет" от софтуера на Saleae. Разполагам само с аналогов осцилоскоп и с негова помощ не успях да наблюдавам нищо. Това е нормално, предвид инцидентния обмен на данни - комуникацията се инициира при включване на накрайника (следи се отделен извод от куплунга), както и при всяко ползване на апарата (натискане на бутон за генериране на изходящо въздействие), при което се увеличава записания общ брой "изстреляни" импулси от конкретния накрайник.
Опитах да прочета съдържанието на чипа в накрайника като I2C, но без успех. Предвид необичайните изводи за захранване, от самото начало на темата по-опитни от мен потребители предположиха, че това не е стандартна ИС, а контролер. Възможно ли е първият етап от комуникацията да е един вид "инструкция", която да дава достъп до регистри за съхранение с достъп по I2C? И ако е така, какво може да се направи, за да се презаписва съдържанието и върху какъв контролер би могло да се реализира?


Съб Юли 18, 2020 9:50 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Всичко е възможно. Може дръжката да сигнализира на накрайника - "тук съм",
накрайникът да генерира "случайна" парола/въпрос, на която пък дръжката да даде адекватен отговор. Става много сложно при такъв сценарий.
Обратната страна на въпроса - тая дръжка е от по-стара генерация, работи и със стари накрайници , в които има само И2Ц памет. Тогава как работи с новите накрайници - трябва да се ъпгрейдне софта на дръжката?

Искам да кажа - не си описал ясно ситуацията и няма как да ти се даде някакъв по-смислен отговор. Приеми , че тук само ти си се борил с такава система.

Малко по-конкретно - на първо време - трябва да се идентифицира физическия протокол. И2Ц ли е , или не.
Тая дръжка - работи ли с накрайници, които имат И2Ц памет?
Ако се махне неизвестният чип и се сложи памет И2Ц, копирана от друг наклрайник - какво ще се случи?


Съб Юли 18, 2020 10:23 am
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Дек 05, 2019 12:30 pm
Мнения: 15
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Цитат:
Всичко е възможно. Може дръжката да сигнализира на накрайника - "тук съм",
накрайникът да генерира "случайна" парола/въпрос, на която пък дръжката да даде адекватен отговор. Става много сложно при такъв сценарий.
Обратната страна на въпроса - тая дръжка е от по-стара генерация, работи и със стари накрайници , в които има само И2Ц памет. Тогава как работи с новите накрайници - трябва да се ъпгрейдне софта на дръжката?

Искам да кажа - не си описал ясно ситуацията и няма как да ти се даде някакъв по-смислен отговор. Приеми , че тук само ти си се борил с такава система.

Малко по-конкретно - на първо време - трябва да се идентифицира физическия протокол. И2Ц ли е , или не.
Тая дръжка - работи ли с накрайници, които имат И2Ц памет?
Ако се махне неизвестният чип и се сложи памет И2Ц, копирана от друг наклрайник - какво ще се случи?


Ситуацията е следната:
Апаратът работи само с един вид негови накрайници (няколко различни типа за различните му приложения), в които се намира неидентифициран 8-краков чип. Прочитайки информацията при включване на произволен накрайник, "висшият разум" на апарата разбира какъв е накрайникът и какъв ресурс има в него.
Не съм опитвал да поставя накаква I2C памет на мястото на неизвестния чип, защото в нея все пак трябва да има записано нещо смислено, и то на определено място, за да очаквам каквато и да било реакция.
Може би възниква неяснота от предоставена по-рано от мен информация - в стария модел на този апарат се ползва чиста I2C памет 24С02, която безпроблемно подлежи на презапис при необходимост. А това се налага особено при новия модел, когато накрайникът "млъкне" и то в началото на ресурса си.


Съб Юли 18, 2020 11:31 am
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Може ли да се ползва стар накрайник с 24ц02 в новия апарат?


Съб Юли 18, 2020 2:04 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10614
Местоположение: София
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
За да има поне някакъв шанс да стане работата, ще се наложи да направиш повечко логове на комуникацията. Какво се случва по време на разпознаване на накрайника и какво по време на работа.


Съб Юли 18, 2020 3:31 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Дек 05, 2019 12:30 pm
Мнения: 15
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Ще направя логове, щом машината ми бъде на разположение отново. Очаквам това да стане към края на месеца.
Благодаря за съветите и поддържането на надеждата за успех 8)


Нед Юли 19, 2020 2:09 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Вто Фев 07, 2012 10:22 pm
Мнения: 3074
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Пак да запитам - за края на месеца....
Новата машина/дръжка - може ли да работи със старите 24C02 накрайници?


Нед Юли 19, 2020 7:59 pm
Профил
Ранг: Минаващ
Ранг: Минаващ

Регистриран на: Чет Дек 05, 2019 12:30 pm
Мнения: 15
Мнение Re: Идентифициране на немаркирана ИС?
Не, не може. Накрайниците са несъвместими - по габарит и контактни съединители. При стария модел периодично се изчита съдържанието на I2C-чипа в накрайника, за да се потвърди присъствието му, като то се актуализира (само клетките за броя налични импулси) при всяко "изстрелване". При новия модел присъствието се следи с целеви пин, на който има ценеров диод :-) Комуникацията не върви периодично, а само при поставяне на накрайник и впоследствие при натискане на бутон за задействане ("изстрелване" на импулс). Аз съм документирал само първоначалната комуникация за идентифициране на поставения накрайник. При следващия ми досег до апарата ще запиша и обмена на данни след "изстрелване".


Пон Юли 20, 2020 9:28 am
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни