Отговори на тема  [ 51 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
ел. замервания на машина - сертификат 
Автор Съобщение
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Това тъпо желязо е просто за обучения, на ротора е закачен един диск просто.
Не се връзва към никаква друга машина. Това е цялостното изделие


Пон Сеп 09, 2019 12:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Cekins, добре правиш.

maiden, трябва да осигуриш максималната степен на защита от проникване с метален предмет, плюс защитите, които е описал Cekins. Щом е за обучение, може да го прекараш като оборудване за научни изследвания, което не изисква декларация за съответствие.


Пон Сеп 09, 2019 12:06 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Сря Апр 20, 2005 11:02 am
Мнения: 8873
Местоположение: Разград
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Е тогава не знам :) По скоро си напиши една CE декларация и подробна инструкция за експлоатация. Принципно можеш да си наслагаш разни сейфти крайни изключватели по вратите със сейфти реле което да ти прекъсва захранването ама ми се струва малко излишно.


Пон Сеп 09, 2019 12:08 pm
Профил ICQ
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Супер странно е, за това не за пръв път повдигам темата. Не че толкова съм опрял до това
Според мен трябва да е регламентирано - отиваш с такса Х при човек Y, той замерва
и издава сертификат, ако не си окей, се връщаш за доуправяне.
Този негов сертификат трябва да има тежест.

Сега никой не знае, какво що. Минава един път, друг след него паралелен път...
неясно е...

Толкова ли е трудно- хубаво направил си машина. Трябва да минеш път Х за да може да се продава легално..
Май в цяла Европа е така странно...
Аз съм честен инженер, ще платя дори и 4000 лв, ама то няма на кой ...:D

всичко това, което си говорим е на база "чух някой че казва нещо"

Аз съм за - нека разнищим проблема. Навярно тук има хора които да продават електроника на Запад. Ще е полезно
Защо тогава са всички тези фирми за сертификация? Нямат реклама, не се появяват.. Странно..


Пон Сеп 09, 2019 12:26 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Ами сложно е, защото продуктите, за които се изисква декларация за съответствие са разнородни и от там се налага изпитване в различни лабове. Съответно лаба трябва да е акредитиран и да поддържа съответната апаратура. Нотифицираните органи не покриват всички продукти, а имат някаква специализация и не винаги разполагат с лабове. Преди няколко години се появи RED директивата и отново настъпи хаос - старите изисквания отпаднаха, а новите все още не бяха приети. Освен това новите изисквания разшириха честотния диапазон за следене за ем лъчения, което значи нова апаратура в лабовете и т.н.
Моят съвет е да огледаш булгаристанските нотифицирани органи тук и да видиш кой е специализиран в електрически машини. Те ще те ориентират.

https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/index.cfm?fuseaction=country.nb&refe_cd=NANDO_INPUT_113055


Пон Сеп 09, 2019 12:50 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Desert Leo написа:
Ами сложно е, защото продуктите, за които се изисква декларация за съответствие са разнородни и от там се налага изпитване в различни лабове. Съответно лаба трябва да е акредитиран и да поддържа съответната апаратура. Нотифицираните органи не покриват всички продукти, а имат някаква специализация и не винаги разполагат с лабове. Преди няколко години се появи RED директивата и отново настъпи хаос - старите изисквания отпаднаха, а новите все още не бяха приети. Освен това новите изисквания разшириха честотния диапазон за следене за ем лъчения, което значи нова апаратура в лабовете и т.н.
Моят съвет е да огледаш булгаристанските нотифицирани органи тук и да видиш кой е специализиран в електрически машини. Те ще те ориентират.

https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/index.cfm?fuseaction=country.nb&refe_cd=NANDO_INPUT_113055




мерси много, това е сламката която исках


Пон Сеп 09, 2019 1:00 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Пет Фев 04, 2005 8:59 pm
Мнения: 6019
Местоположение: София
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
maiden написа:
Толкова ли е трудно- хубаво направил си машина. Трябва да минеш път Х за да може да се продава легално..
Май в цяла Европа е така странно...
Аз съм честен инженер, ще платя дори и 4000 лв, ама то няма на кой ...:D

Явно проблема е в това, че си европеец. Виж китайците какво продават:
https://www.ebay.com/itm/300W-Hot-Water ... SwXAxb-Ays
според теб какви сертификати за безопастност притежават?

_________________
Warriors of the Night, ASSEMBLER!!!


Пон Сеп 09, 2019 2:51 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
ike написа:
maiden написа:
Толкова ли е трудно- хубаво направил си машина. Трябва да минеш път Х за да може да се продава легално..
Май в цяла Европа е така странно...
Аз съм честен инженер, ще платя дори и 4000 лв, ама то няма на кой ...:D

Явно проблема е в това, че си европеец. Виж китайците какво продават:
https://www.ebay.com/itm/300W-Hot-Water ... SwXAxb-Ays
според теб какви сертификати за безопастност притежават?


В интернет се продават всякакви лайна. Аз съм европейска фирма и искам да съм изряден.
Ще ходя по панаири с тази машинка. Не е проблем да дам 3-4000 лв за панаир, когато знам че машинката ми е сертифицирана.

Между другото чудесен форум. Тук съм от 2007 година с първите ми неща на pic16f84.
колко вода изтече от тогава... Надявам се млади хора да се запалват по електрониката


Пон Сеп 09, 2019 2:59 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
DIRECTIVE 2006/42/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL
of 17 May 2006 on machinery, and amending Directive 95/16/EC (recast) (Text with EEA relevance)

Цитат:
17) For trade fairs, exhibitions and such like, it should be
possible to exhibit machinery which does not satisfy the
requirements of this Directive. However, interested
parties should be properly informed that the machinery
does not conform and cannot be purchased in that
condition.


Така, че не е проблем да ходиш на изложения и да я демонстрираш, стига ясно да казваш, че не е сертифицирана. Евродирективите се отнасят за оборудване, което се пуска на пазара, не демонстрационно такова.


Пон Сеп 09, 2019 3:32 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 03, 2005 1:21 am
Мнения: 10573
Местоположение: София
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
maiden написа:
...Нека не си чешем езиците...

Предишното не беше чесане на езика, а по-скоро се базираше на досегашния ми опит с инвертори и драйвери за серво-двигатели, но щом си приел информацията като безполезна, спирам да си "чеша езика"...


Пон Сеп 09, 2019 3:54 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
itso.t написа:
maiden написа:
...Нека не си чешем езиците...

Предишното не беше чесане на езика, а по-скоро се базираше на досегашния ми опит с инвертори и драйвери за серво-двигатели, но щом си приел информацията като безполезна, спирам да си "чеша езика"...


Беше като шега.

Истината е че исках да сондирам мнения. Ако бяхме държава с 10-20 млн. население и промишленост с такъв форум веднага ще ти кажат какво да правиш.
Оказва се, че България е толкова малък пазар и почти всичко е или работиш за някоя фирма на заплата или си разработчик Ардуино в къщи. И двата типа са чул съм, че някой е правил

Все някой е правил някаква машинария с продажна цена над 5000 лв, как се сертифицира това? не вярвам всички да си бачкат по гаражите с ардуино
Няма какво да си чешем езиците.
Ако един не излезне да каже аз направих машина и я сертифицирах еди къде си, за еди колко си пари сме е бати Държавата :D :D

Сега ще трябва да пиша в руски, английски форуми за тази тъпотия. Но се оказва, че в България е слаб материала.
Бойко не случайно го каза :D. Проста м утра ти казва истината. Made in Bulgaria

Който ми даде достоверна информация му превеждам 200 лв.. На лични.


Пон Сеп 09, 2019 4:03 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Desert Leo написа:
DIRECTIVE 2006/42/EC OF THE EUROPEAN PARLIAMENT AND OF THE COUNCIL
of 17 May 2006 on machinery, and amending Directive 95/16/EC (recast) (Text with EEA relevance)

Цитат:
17) For trade fairs, exhibitions and such like, it should be
possible to exhibit machinery which does not satisfy the
requirements of this Directive. However, interested
parties should be properly informed that the machinery
does not conform and cannot be purchased in that
condition.


Така, че не е проблем да ходиш на изложения и да я демонстрираш, стига ясно да казваш, че не е сертифицирана. Евродирективите се отнасят за оборудване, което се пуска на пазара, не демонстрационно такова.

Шекспир ли ми цитираш?, Не видя ли че пиша за мнения кой е сертифицирал машина?
Хора , нека бъде строго конкретно, инженерно ОТ Първа Ръка!

Давам 200 лв за информация от типа " Машина 220/380в отиваш при бай Пешо, даваш едни пари и ти я сертифицира" или там която и фирма да е


Пон Сеп 09, 2019 4:34 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог
Аватар

Регистриран на: Чет Фев 10, 2005 2:25 pm
Мнения: 4975
Местоположение: София
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
maiden написа:
Шекспир ли ми цетираш?, Не видя ли че пиша за мнения кой е сертифицирал машина?
Хора , нека бъде строго конкретно, инженерно ОТ Първа Ръка!


Яснооо... инджлер ганеф (на бай ганя унуката) - Made in Bulgaria. Инджилерино, достатъчно информация получи за да знаеш къде да копаш.


Пон Сеп 09, 2019 4:49 pm
Профил
Ранг: Ориентиран
Ранг: Ориентиран

Регистриран на: Нед Яну 25, 2009 1:55 pm
Мнения: 239
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
200 лв предлагам срещу насоки?
Няма ли някой който е минал този път?
Корифеите тук правили ли са машини, или си работят кротко във фирми и казват видях един който прави


Пон Сеп 09, 2019 4:50 pm
Профил
Ранг: Форумен бог
Ранг: Форумен бог

Регистриран на: Нед Сеп 26, 2004 8:21 pm
Мнения: 27949
Местоположение: София
Мнение Re: ел. замервания на машина - сертификат
Ами те горе зададоха някои въпроси, но не станаха много ясни отговорите. Ако ти просто вземаш едни готови конторлери, слагаш ги в едно табло и то управлява нещо си, не съм сигурен че ще ти е нужна сертификация, по тая логика всяко табло за ОВиК трябва да минава сертификация, а то не минава, и никой не му иска. Тук също така трябва да правиш разлика между функционални сертификати, които могат да се изискват за конкретно приложение, сертификати за безопасност и сертификати за електро съвместимост и устойчивост, EMI/ EMC рред мен и др. подобни ако те засягат.
Ако в воят случай имаш мотор на рама с някакъво търкало на него, и тоя шкаф който да го управлява,и в него имаш 2-plc-та и едно захранване, не мисля че са ти нужни сертификати за EMC/EMI, т.е. смаите у-ва си имат. Въпросът тук е дали не влизаш в специфични приложения, примерно медицина, транспорт и д.р. подобни които могат и да изискват нещо. В крайна сметка нищата много зависят от това как ще ги формулираш, защото в един момент може да се наложи и на цялото нещо да вадиш сертификат ако така го опишеш и специфицираш.
относно СЕ сертификата, пак е под въпрос за кое точно трябва да издаваш СЕ сертификат, както казах никой ОВиК доставчик не издава такива сертификати, аз поне не съм виждал, а съм си бил главата със стотици системи. Сега като се замисля, СЕ сертификат, виждах на някакви шевейцарски ли .. австрийски ли шкафове след ъпгрейд на едни индустриално климо камери, сертификата си беше само за самите табла, и не знам минавали ли са EMC/EMI ама тия табла правеха такива смущения че можеше и крушка да светнат, не знам какво е пишело в сертификата, на мен ми с еналожи да извадя нашата апаратура от там защото се смущаваше и от хъниуел казаха не е при нас проблема, нашите контролери са сертифицирани по тоя и тоя стандарт, демек и камерата имаше СЕ и хъниуел казват нашите са .. за индустриални приложения нормите са различни между другото.
Та много зависи, нашите изделия, говоря изделия, не системи, се сертфицират както си му е редът, но те са си завършени изделия за чието приложение има нормативни изисквания, в ЕС най-вече, в САЩ ми искат само UL safety но не и FCC.


Пон Сеп 09, 2019 5:46 pm
Профил
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Отговори на тема   [ 51 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


Вие не можете да пускате нови теми
Вие не можете да отговаряте на теми
Вие не можете да променяте собственото си мнение
Вие не можете да изтривате собствените си мнения
Вие не можете да прикачвате файл

Търсене:
Иди на:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by ST Software for PTF.
Хостинг и Домейни